Hoppa till sidans innehåll

TV Pucken slutspel

2018-10-16 10:36
TV puckens slutspel 2018 i Linköping, Norrköping och Mjölby.
  • Uppdaterad: 2018-10-16 10:36

Dalarnas Ishockeyförbund vill med detta utskick få ut uppdaterad information till de spelare som är uttagna till TV-Puckens slutspel 2018 i Linköping, Norrköping och Mjölby. 

Målvakter:

 

1

Alex Lasses Armatowski

Leksands IF

25

Isac Lindqvist

Mora IK

30

Simon Rundh

Borlänge HF

Utespelare:

 

2

Emil Danerhag

Borlänge HF

3

Martin Öhman

Säters IF

4

Oskar Tängerby

Falu IF

5

Marcus Svensk

Mora IK

6

Felix Söderlund

Leksands IF

7

William Lindgren

Smedjebackens HC

9

Samuel Eklund

Leksands IF

10

Arvid Lundberg Brobäck

Leksands IF

11

Isac Hammar

Avesta BK

12

John Blank

Leksands IF

14

Victor Ohlsson

Leksands IF

15

Anders Mattsson

Mora IK

16

Edvin Nylén

Säters IF

17

Isak Rosén

Leksands IF

19

Dennis Hedlund

Borlänge HF

20

Olle Blank

Leksands IF

21

David Nilsson

IFK Ore

22

Simon Nyhlén-Persson

Avesta BK

23

Gabriel Westling

Mora IK

24

Arvid Eljas

Leksands IF

Vi behöver veta om ni vill vara med på vår spännande resa med detta härliga gäng.

Om ni har förhinder och inte kan vara med av någon orsak så vill vi detta så fort som möjligt.

Detta meddelas till Sportchef Anders Eriksson på telefon: 073 – 066 41 60 eller via mejl This is a mailto link

OBS! Tisdagens ispass på förmiddagen är framflyttat 1 h. Därmed behöver inte vi erbjuda övernattning för de som har längst att åka till Avesta.

 

Boende kommer att ske på hårt underlag, vilket är lika för alla TV-Puckslag. 

 

 

Spelarens Ansvar

Funktionsduglig och godkänd utrustning, slipade skridskor, lindade klubbor, vattenflaska,

träningskläder för uppvärmning/fys, Dala overallen, Täcke alternativt sovsäck,

madrass (OBS max 90 cm), kudde, lakan samt övrig sovutrustning. Ombyteskläder och fickpengar.

   

Schema Dalarnas Distriktslag, TV-Puckens Slutspel 2018

 

Dag

Datum

Starttid

Sluttid

Aktivitet

Lokal

Ort

Söndag

2018-10-28

08.00

 

Samling

Avesta Ishall

Avesta

 

 

08.30

09.00

Föräldrainformation

 

 

 

 

09.30

11.15

Isträning

 

 

 

 

12.00

12.30

Lunch

 

 

 

 

14.00

14.30

Teori

 

 

 

 

14.30

16.00

Matchförberedelser

 

 

 

 

16.00

18.15

Match: Dalarna –Stockholm Syd Matchtid: 3x20 min

 

 

 

 

18.45

 

Middag

 

 

 

 

19.00

 

Analys av matchen

 

 

 

 

19.30

 

Hemresa

 

 

 

 

           
             

Dag

Datum

Starttid

Sluttid

Aktivitet

Lokal

Ort

 Tisdag

2018-10-30

09.00

 

Samling

 Avesta Ishall

 Avesta

 

 

10.30

12.30

Isträning

 Avesta Ishall

 

 

 

12.45

 

Lunch

 Avesta Ishall

 

 

 

15.00

16.30

Isträning

 Avesta Ishall

 

 

 

17.00

17.30

Teori

 Avesta Ishall

 

 

 

17.30

 

Middag

 Avesta Ishall

 

 

 

18.30

20.00

Team building aktivitet

TBA

 

 

 

21.00

 

Kvällsmål

Avesta Ishall

 

 

 

21.30

 

Läggdags

Domarhagsskolan

 

 

           

Dag

Datum

Starttid

Sluttid

Aktivitet

Lokal

Ort

Onsdag

2018-10-31

07.00

 

Väckning / Städning av boende

Domarhagsskolan

Avesta

 

 

07.30

 

Frukost

Avesta Ishall

 

 

 

09.00

11.00

Isträning

 Avesta Ishall

 

 

 

11.45

 

Städning av omklädningsrum

 Avesta Ishall

 

 

 

12.00

12.30

Lunch

 Avesta Ishall

 

 

 

13.00

 

Avresa till Linköping

 Avesta Ishall

 

 

 

16.45

 

Ankomst till Linköping

 

 Linköping

 

 

17.00

 

Middag

Anders Ljungstedts Gymnasium

 

 

 

17.30

 

Inkvartering vid Anders Ljungstedts Gymnasium

A.L Gymnasium

 

 

 

18.00

 

Inlastning omklädningsrum

SAAB Arena

 

 

 

19.00

 

TV-Pucken Invigning

Konsert & kongress

 
   

20.00

 

Kvällsmål

A.L. Gymnasium

 

   

21.30

 

Läggdags

A.L. Gymnasium

 

       

 

 

   

Dag

Datum

Starttid

Sluttid

Aktivitet

Lokal

Ort

Torsdag

2018-11-01

06.45

 

Väckning

Anders Ljungstedts Gymnasium

Linköping

 

 

07.00

 

Frukost

 A.L. Gymnasium

 

 

 

08.00

10.00

Matchförberedelser

SAAB Arena

 

 

 

10.00

12.00

Gruppspelsmatch 1:                    Skåne - Dalarna

SAAB Arena

 

 

 

12.30

 

Lunch

 A.L. Gymnasium

 

 

 

13.00

14.15

Vila

 A.L. Gymnasium

 

 

 

14.45

 

Matchförberedelser

SAAB Arena

 

 

 

16.15

18.00

Gruppspelsmatch 2:              Dalarna - Gästrikland

SAAB Arena

 

 

 

19.00

 

Middag

 A.L. Gymnasium

 

 

 

19.30

 

Analys av första dagen

 A.L. Gymnasium

 

 

 

21.00

 

Kvällsmål

 A.L. Gymnasium

 

 

 

21.30

 

Läggdags

 A.L. Gymnasium

 

 

 

 

 

 

 

 

 

       

 

 

 

Dag

Datum

Starttid

Sluttid

Aktivitet

Lokal

Ort

Fredag

2018-11-02

06.20

 

Väckning

Anders Ljungstedts Gymnasium

Linköping

 

 

06.30

 

Frukost

 A.L. Gymnasium

 

 

 

07.30

09.00

Matchförberedelser

SAAB Arena

 

 

 

09.00

11.00

Gruppspelsmatch 3:                Göteborg - Dalarna

SAAB Arena

 

 

 

TBA

TBA

Lunch

 A.L. Gymnasium

 

 

 

TBA

TBA

Beroende på resultat

TBA

TBA

 

 

 

 

     

 

 

 

Dag

Datum

Starttid

Sluttid

Aktivitet

Lokal

Ort

Lördag

2018-11-03

TBA

TBA

TBA

TBA

TBA

         

 

 

 

 

Dag

Datum

Starttid

Sluttid

Aktivitet

Lokal

Ort

Söndag

2018-11-04

TBA

TBA

TBA

TBA

TBA

Dalarnas Ledarstab:

Anders Eriksson, Sportchef / Head Coach

Lasse Liljedal, Assisterande Coach

Sven-Ove Svensson, Assisterande Coach

Kjell Snibb, Målvaktsansvarig

Lasse Christoffersson, Fysioterapeut

Andreas Evaldsson, Materialförvaltare

Vid frågetecken hör av er till sportchef Anders Eriksson.

Tel.  073-066 41 60

e-post:  This is a mailto link

Nu laddar vi för nya utmaningar och ser fram emot ett spännande slutspel med detta härliga gäng!

/ Ledarna

 

 

 

 

Skribent: Maria F Andersson
Epost: This is a mailto link

svs_logo_right_250px

Huvudsponsorer

  • PwC_fl_30mmh_c

Postadress:
Dalarnas Ishockeyförbund
Pelle Bergs backe 3
791 50 Falun

Kontakt:
Tel: 072-511 09 00
E-post: This is a mailto link

Se all info