Hoppa till sidans innehåll

Gästrikland vidare till kvartsfinal

09 SEP 2019 09:34
I helgen spelades TV-Puckens kvalspel för killar i Östersund där Gästrikland avancerade till kvartsfinal.
  • Skapad: 09 SEP 2019 09:34

Gästrikland tog sig via gruppseger vidare till kvartsfinalspel i Leksand den 31 oktober där laget möter Södermanland.

Nedan hittar ni resultaten från lagets matcher i kvalspelet.

Grupp B i Östersund Arena Hall A och B, 6-8 september 2019
Dalarna, Gästrikland, Medelpad, SIF-laget, Västerbotten, Örebro län

Fredagen den 6 september 2019

Dalarna-Gästrikland 1-3 (0-3, 1-0)

Period 1: EQ 0-1 (05:21) Olle Hammarqvist (Tom Wikman), EQ 0-2 (14:13) Filip Kihlström, SH1 0-3 (19:56) Emil Lund (Tom Wikman)

Skott: 9-12.

Period 2: EQ 1-3 (02:19) Walter Reimer (Lukas Lagerberg)

Skott: 21-4. Totalt: 30-16.

Utvisningar: Dalarna 2x2 min., Gästrikland 5x2 min.

Domare: Jesper Karlsson, Örebro

Publik: 302

 

Lördagen den 7 september 2019

Gästrikland-Örebro län 6-3 (2-2, 4-1)

Period 1: EQ 0-1 (00:48) Noah Karaga, PP1 1-1 (05:58) Liam Pettersson (Melker Bergström), EQ 2-1 (06:52) Anton Ohlsson (Isak Åhrlin), PP1 2-2 (14:26) Alexander Dahlgren (Anton Davidsson)

Skott: 17-4.

Period 2: PP1 2-3 (08:44) Albin Arvidsson (Amill Andersson, Joel Lindberg), EQ 3-3 (09:48) Felix Jansson (Linus Hemström), EQ 4-3 (17:42) Theo Widén-Schade (Theo Lindstein), EQ 5-3 (19:03) Linus Hemström, EQ 6-3 (19:24) Theo Lindstein (Liam Pettersson)

Skott: 14-9. Totalt: 31-13.

Utvisningar: Gästrikland 3x2 min., Örebro län 5x2 min.

Domare: Michael Fellström, Östersund

Publik: 275

SIF-laget-Gästrikland 1-6 (1-3, 0-3)

Period 1: EQ 1-0 (02:19) Marcus Granlund Hugosson, EQ 1-1 (04:13) Olle Hammarqvist, EQ 1-2 (09:51) Tom Wikman, EQ 1-3 (17:06) Theo Widén-Schade

Skott: 7-14.

Period 2: EQ 1-4 (05:37) Theo Lindstein (Anton Ohlsson), PP1 1-5 (11:07) Melker Bergström (Emil Lund), EQ 1-6 (14:10) Ludwig Ericsson (Jonathan Karlsson)

Skott: 3-15. Totalt: 10-29.

Utvisningar: SIF-laget 2x2 min., Gästrikland 1x2 min.

Domare: Michael Fellström, Östersund

Publik: 189

 

Söndagen den 8 september 2019

Västerbotten-Gästrikland 4-3 (2-3, 1-0, 0-0, 1-0)

Period 1: EQ 1-0 (02:35) Tim Barkemo (Tobias Oskarsson), EQ 1-1 (03:04) Isak Åhrlin (Emil Lund, Tom Wikman), EQ 2-1 (05:29) Ivar Johnson (Tobias Oskarsson, Sebastian Kjellen), SH1 2-2 (07:02) Anton Ohlsson (Felix Jansson), EQ 2-3 (15:09) Leon Pettersson (Jonathan Karlsson)

Skott: 7-14.

Period 2: EQ 3-3 (06:21) Ludvig Öhlund (Oskar Vuollet, Hugo Mikaelsson)

Skott: 5-11.

Overtime:

Skott: 3-6.

Straffar:1-0 (4-3) Robin Hägglund

Skott: 1-0. Totalt: 16-31.

Utvisningar: Västerbotten 5x2 min., Gästrikland 4x2 min.

Domare: Michael Fellström, Östersund

Publik: 210


Gästrikland-Medelpad 3-1 (2-0, 1-1)

Period 1: EQ 1-0 (02:27) Olle Hammarqvist (Filip Kihlström), EQ 2-0 (08:19) Felix Jansson (Tom Wikman)

Skott: 14-8.

Period 2: EQ 2-1 (17:42) Lukas Vesterlund (Adrian Zetterberg, Melker Wiström), EQ 3-1 (18:55) Tom Wikman

Skott: 14-10. Totalt: 28-18.

Utvisningar: Gästrikland 3x2 min., Medelpad 5x2 min.

Domare: Johan Ohlsson, Leksand

Publik: 148

Skribent: Fredrik Molander
Epost: This is a mailto link

Partner

  • scandic_logo_250px

 


svs_logo_right_250px

Postadress:
Gästriklands Ishockeyförbund
Gavlehovsvägen 13
806 33 Gävle

Besöksadress:
Gavlehovsvägen 13
806 33 Gävle

Kontakt:
Tel: 0725548770
E-post: This is a mailto link

Se all info