Hoppa till sidans innehåll

Utmärkelser


Ansökan om utmärkelse Upplands Ishockeyförbund

Utmärkelser genom hedersvärda insatser genom åren

FÖRBUNDETS GULDPLAKETT
FÖRBUNDETS SILVERPLAKETT
FÖRBUNDETS BRONSPLAKETT
FÖRBUNDETS FÖRSTJÄNSTDIPLOM
FÖRBUNDETS FRIKORT

Ett antal personer har sedan starten 1937 utfört uppdrag och gjort hedervärda insatser för ishockeyn i Uppland. Dessa presenterar vi här.

FÖRBUNDETS GULDPLAKETT

1. Rune Hellström, Uppsala
2. Arne Öfling, Uppsala
3. Gustav Lindberg, Enköping
4. Sigvard Nyström, Norrtälje
5. Arne Jonsson, Uppsala
6. Arne Nilsson, Herräng
7. Bengt Carlsson, Uppsala
8. Kjell Björkman, Uppsala
9. Per-Åke Wigh, Enköping
10. Roland Redén, SK Elvan
11. Agne Fredriksson, IFK D/Ö
12. Sören Jansson, Uppsala
13. Håkan Lundin, Uppsala
14. Per-Erik Karlsson, Enbo
15. Bertil Lundén, Östervåla
16. Birger Hellqvist, Knivsta
17. Bertil Jansson, Uppsala
18. Enköpings IS
19. John-Erik Sandqvist, Uppsala
20. Kåre Messing, Uppsala
21. Anders Andersson, Björklinge
22. Almtuna IS
23. Olle Hollstén, Uppsala
24. Karl-Geradh lweros, Uppsala
25. Rolf Gustavsson, Östervåla
26. Nils Jansson, Östervåla
27. Bernt Lidén, Östervåla
28. Åke Mattsson, Norrtälje
29. Norrtälje IK
30. Enköpings SK
31. Gimo IF
32. Pär Björkman, Östervåla IF
33. Heby AIF
34. Ernst Johansson, Heby AIF
35. Östhammars SK
36. Ove Eklöf, Östhammars SK
37. Christer Hemlin, Enköpings SK
35. Olof Höglund, Ginlo IF
39. Lennart Nilsson, Ginlo IF
40. Knivsta IK
41. Jan-Olof Malm, Märsta
42. IFK Dannemora/Österby
43. Sivert Nordlund, Gimo IF
44. Hallsta IK
45. SK IRON
46. Morgongåva SK
47. Rimbo IF
48. Skärplinge/Hållnäs HC
49. Tierps IF
50. Östervåla IF
51. Torbjörn From, Enköpings SK
52. Leif Irehag, Enköpings SK U
53. Ola Lindström, Enköpings SK U
54. Staffan Ahlén. Enköpings SK U
55. Hans Aleblad, Enköpings SK U
56. Erik Löfgren, Enköpings SK U
57. Roger Nilsson, Gimo IF
58. Berndt Zetterholm. Arlanda HC
59. Arlanda HC
60. Bålsta HC
61. Lars Sundelius, Skärplinge
63. Peter Johansson, Gimo
61. Ola Nässén, Norrtälje
61. Sten Gidlund, Björklinge
65. Roland Olsson, Knivsta
66. Jan Pettersson, Märsta
67. Kaarlo Wiita, Uppsala
68. Karl-Erik Andersson, Enköping
69. Rolf Björkman, Rimbo IF 2001-03-03
70. Rune Larsson, Östervåla IF 2001-05-12
71. Peter Lindblom, Östervåla IF 2001-05-12
72. Anders Lindblom, Östervåla IF 2001-05-12
73. Alf Lindberg, Östervåla IF 2001-05-12
74. Carl Henrik Hallqvist, Östervåla IF 2001-05-12
75. Ove Andersson, Östervåla IF 2001-05-12
76. Roland Smids, Östervåla IF 2001-05-12
77. Ingvar Gunnarsson, Östervåla IF 2001-05-12
75. Billy Konradsson, Östervåla IF 2001-05-12
79. Lennart Löfgren, Gimo IF 2003-03-29
80. Mats-Ola Mattsson, Gimo IF 2003-03-29
81. Lennart Storm, Gimo IF 2003-03-29
82. Kenneth Söderqvist, Gimo IF 2003-03-29
83. Toivo Svensk, Gimo IF 2003-03-29
84. Lennart Karlsson, Gimo IF 2003-03-29
85. Magnus Wallin, Gimo IF 2003-03-29
86. Kent Walger,Enköping SK 2004-06-03

FÖRBUNDETS SILVERPLAKETT

1. Kent Svensson, SK Iron 2000-11-11
2. Leif Sporrong, Rimbo IF 2001-03-03
3. Torbjörn Larsson, Östervåla IF 2001-05-12
4. Bo Larsson, Östervåla IF 2001-05-12
5. Bo Carlberg, Östervåla IF 2001-05-12
6. Anders Hållén, Östervåla IF 2001-05-12
7. Anders Lundén, Östervåla IF 2001-05-12
8. Tomas NIlsson, Östervåla IF 2001-05-12
9. Lars-Ove Pettersson, Östervåla IF 2001-05-12
10. Kjell Zetterberg, Östervåla IF 2001-05-12
11. Ulf Forsberg, Östervåla IF 2001-05-12
12. Niklas Johansson, Östervåla IF 2001-05-12
13. Anders Björk, Östervåla IF 2001-05-12
14. Jan-Erik Åhlander, Östervåla IF 2001-05-12
15. Bo Johansson, Östervåla IF 2001-05-12
16. Lars Erik Eriksson, Östervåla IF 2001-05-12
17. Kjell Olsson, Östervåla IF 2001-05-12
18. Leif Ingvarsson, Östervåla IF 2001-05-12
19. Lars Lennartsson, Östervåla IF 2001-05-12
20. Tom Gustavsson, Östervåla IF 2001-05-12
21. Veine Wictorsson, Östervåla IF 2001-05-12
22. Mikael Alteby, Östervåla IF 2001-05-12
23. Peter Wictorsson, Östervåla IF 2001-05-12
24. Dan Eriksson, Östervåla IF 2001-05-12
25. Kenth Nilsson, Östervåla iF 2001-05-12
26. Tomas Larsson, Östervåla IF 2001-05-12
27. Marianne Elvingsson, Östervåla IF 2001-05-12
28. Kenneth Persson, Östervåla IF 2001-05-12
29. Hans Lennartsson, Östervåla IF 2001-05-12
30. Jörgen Andersson, Gimo IF 2002-02-27
31. Peter Andersson, Gimo IF 2002-02-27
32. Åke Lindström, Gimo IF 2002-02-27
33. Mats Eriksson, Gimo IF 2002-02-27
34. Sigrid Lindgren, Gimo IF 2002-02-27
35. Agneta Ferm/Ursino, Gimo IF 2002-02-27
36. Göran Grönberg, Gimo IF 2002-02-27
37. Gunnar Karslsson, Gimo IF 2002-02-27
38. Kjell Mattsson, Gimo IF 2002-02-27
39. Tony Zackrisson, Gimo IF 2002-02-27
40. Tommy Lövström, Gimo IF 2003-03-29
41. Björn Nilsson, Gimo IF 2003-03-29
42. Nils Höglund, Gimo IF 2003-03-29
43. Joakim Roos, Gimo IF 2003-03-29
44. Svein Rotbakken, Gimo IF 2003-03-29
45. Marita Söderqvist, Gimo IF 2003-03-29
46. Lola Ågren, Gimo IF 2003-03-29
47. Eva Andersson, Gimo IF 2003-03-29
48. Lennart Andersson, Gimo IF 2003-03-29
49. Mats Andersson, Gimo IF 2003-03-29
50. Pekka Lahti, Gimo IF 2003-03-29
51. Kerstin Lindgren, Gimo IF 2003-03-29
52. Bengt Lövström, Gimo IF 2003-03-29
53. Roger Svanström, Enköping SK 2004-03-06
54. Lola Ågren, Gimo IF 2004-02-13

FÖRBUNDETS BRONSPLAKETT

1. Sören Jansson, SK Iron 2000-11-11
2. Stefan Börjesson, Östervåla IF 2001-05-12
3. Anders Lidén, Östervåla IF 2001-05-12
4. Tony Rick, Östervåla IF 2001-05-12
5. Hans-Erik Folkesson, Östervåla IF 2001-05-12
6. Lars Erik Karlsson, Östervåla IF 2001-05-12
7. Kjell Gustavsson, Östervåla IF 2001-05-12
8. Göran Blom, Östervåla IF 2001-05-12
9. Bo Gustavsson, Östervåla IF 2001-05-12
10. Robert Östheim, Östervåla IF 2001-05-12
11. Tobias Carlberg, Östervåla IF 2001-05-12
12. Mats Lindberg, Östervåla IF 2001-05-12
13. Ewa Färdh-Ingvarsson, Östervåla IF 2001-05-12
14. Stefan Jerresand, Östervåla IF 2001-05-12
15. Pär Wallin, Östervåla IF 2001-05-12
16. Roger Wall, Östervåla IF 2001-05-12
17. Roger Wåhlstedt, Östervåla IF 2001-05-12
18. Jonas Gunnarsson, Östervåla IF 2001-05-12
19. Torvald Pettersson, Östervåla IF 2001-05-12
20. Lena Livf, Östervåla IF 2001-05-12
21. Urban Gunnarsson, Östervåla IF 2001-05-12
22. Anders Tennemar, Östervåla IF 2001-05-12
23. Sune Åkergren, Östervåla IF 2001-05-12
24. Lars Erik Johansson, Östervåla IF 2001-05-12
25. Stig Bernsten, Almtuna IS 1994
26. Lars Andersson, Gimo IF 2002-02-15
27. Peter Axelsson, Gimo IF 2002-02-15
28. Annika Carlqvist, Gimo IF 2002-02-15
29. Stefan Eriksson, Gimo IF 2002-02-15
30. Ulf Eriksson, Gimo IF 2002-02-15
31. Tomas Grehn, Gimo IF 2002-02-15
32. Britta Gustafsson, Gimo IF 2002-02-15
33. Ulrika Hedren, Gimo IF 2002-02-15
34. Lena Holmgren, Gimo IF 2002-02-15
35. Carina Höglund, Gimo IF 2002-02-15
36. Sara Höglund, Gimo IF 2002-02-15
37. Mats Jacobsson, Gimo IF 2002-02-15
38. Daniel Jansson, Gimo IF 2002-02-15
39. Ulf Johansson, Gimo IF 2002-02-15
40. Robert Karlsson, Gimo IF 2002-02-15
41. Roger Karlsson, Gimo IF 2002-02-15
42. Ove Larsson, Gimo IF 2002-02-15
43. Gunnar Laurin, Gimo IF 2002-02-15
44. Elisabeth Lindgren, Gimo IF 2002-02-15
45. Per-Åke Lindström, Gimo IF 2002-02-15
46. Stefan Lövström, Gimo IF 2002-02-15
47. Hans Mattsson, Gimo IF 2002-02-15
48. Urban Norbäck, Gimo IF 2002-02-15
49. Magnus Pettetsson, Gimo IF 2002-02-15
50. Mikael Pettersson, Gimo IF 2002-02-15
51. Carina Philipsson, Gimo IF 2002-02-15
52. Lars-Erik Svensk, Gimo IF 2002-02-15
53. Anders Westman, Gimo IF 2002-02-15
54. Seydy Åkerlöv, Gimo IF 2002-02-15
55. Sofia Ursino, Gimo IF 2002-02-15
56. Magnus Andersson, Gimo IF 2002-02-20
57. Mats Andersson, Gimo IF 2002-02-20
58. Johan Höglund, Gimo IF 2002-02-20
59. Magnus Karlsson, Gimo IF 2002-02-20
60. Marina Karlsson, Gimo IF 2002-02-20
61. Michael Karlsson, Gimo IF 2002-02-20
62. Mårten Karlsson, Gimo IF 2002-02-20
63. Lars-Åke Lager, Gimo IF 2002-02-20
64. Pekka Lahti, Gimo IF 2002-02-20
65. Solweig Löfgren, Gimo IF 2002-02-20
66. Key Mattsson, Gimo IF 2002-02-20
67. Susanne Mårtensson, Gimo IF 2002-02-20
68. Anders Sundin, Gimo IF 2002-02-20
69. Marcus Svensson, Gimo IF 2002-02-20
70. Margareta Bergren/Widén Gimo IF 2002-02-20
71. Lola Ågren, Gimo IF 2002-02-20
72. Eva Andersson, Gimo IF 2002-02-27
73. Lennart Andersson, Gimo IF 2002-02-27
74. Göran Sandberg, Gimo IF 2002-02-27
75. Magnus Johansson, Gimo IF 2002-02-27
76. Elisabeth Hillbom, Gimo IF 2002-02-27
77. Kerstin Lindgren, Gimo IF 2002-02-27
78. Bengt Lövström, Gimo IF 2002-02-27
79. Tommy Lövström, Gimo IF 2002-02-27
80. Björn Nilsson, Gimo IF 2002-02-27
81. Joakim Roos, Gimo IF 2002-02-27
82. Svein Rotbakken, Gimo IF 2002-02-27
83. Marita Söderqvist, Gimo IF 2002-02-27
84. Magnus Backholm, Gimo IF 2003-02-23
85. Bjarne Ingmarsson, Gimo IF 2003-02-23
86. Sören Karman, Gimo IF 2003-02-23
87. Lena Larsson, Gimo IF 2003-02-23
88. Peter Roos, Gimo IF 2003-02-23
89. Jan-Olov Willerström, Gimo IF 2003-02-23
90. Torbjörn Åström, Gimo IF 2003-02-23
91. Leif Hillbom, Gimo IF 2003-03-29
92. Leif Lindgren, Gimo IF 2003-03-29
93. Jan Persson, Gästrike/Hälsinge IF 2003-10-18
94. Joakim Wallman, Gästrike/Hälsinge IF 2003-10-18
95. Leif Starbom, Gästrike/Hälsinge IF 2003-10-18
96. Andreas Hedbom, Gästrike/Hälsinge IF 2003-10-18
97. Henrik Edgren, Gästrike/Hälsinge IF 2003-10-18
98. Peter Jacobson, Gästrike/Hälsinge IF 22003-10-18

Förbundets Förtjänstdiplom

1. Bengt Söderström, SK Iron 2000-11-11
2. Gästrike/Hälsinge IF, 2003-10-18

Förbundets frikort
DOMARE INOM UPPLANDS ISHOCKEYFÖRBUND SOM ERHÅLLIT STÄNDIGT FRIKORT
(Dömt minst 15 år), Tilldelades kortet år

1. Sören Jansson, Uppsala, us
2. Arne Ekman, Norrtälje, us
3. Gösta Andersson, Hallstavik, us
4. Åke Lindholm, Enköping, us
5. Nils Andersson, Uppsala, us
6. Ove Edberg, Herräng, 1970
7. Gerhard Lundh, Österbybruk, 1970
8. Göran Brodin, Norrtälje, 1982
9. Per-Åke Wigh, Enköping, 1982
10. Jan-Olof Malm, Märsta, 1982
11. Björn Lindström, Enköping, 1982
12. John-Erik Sandqvist, Uppsala, 1982
13. Gösta Wahlund, Uppsala, 1982
14. Åle Södergren, Rimbo, 1982
15. Karl-Inge Eriksson, Tierp, 1982
16. Jörgen Bäckman, Kungsängen, 1982
17. Hans Sunesson, Märsta, 1982
18. Dan Pettersson, Häverödal, 1982
19. Lars-Åke Bylund, Märsta, 1982
20. Helmer Ramstedt, Rimbo, 1982
21. Lars Sundelius, Skärplinge, 1983
22. Anders Livf, Östervåla, 1984
23. Kjell Lindroth, Enköping, 1986
24. Hans Sjösten, Uppsala, 1987
25. Ola Hansson, Uppsala, 1991
26. Ola Nässén, Norrtälje, 1992
27. Peter Nordlund, Gimo, 1993
28. Dan Nilsson, Uppsala, 1993
29. Håkan Hammarberg, Enköping, 1993
30. Stig Bemsten, Bälinge, 1994
31. Åke Lydh, Österbybruk, 1995
32. Jan Hammarling, Uppsala, 1996
33. Anders Dahlén, Uppsala, 1996
34. Håkan Axelsson, Norrtälje, 1996
35. Erik Bolin, Östervåla, 2001
36. Johan Forsmark, Uppsala, 2001
37. Martin Karlsson, Uppsala, 2001
38. Niklas Kleman, Enköping, 2001
39. Anders Lindström, Östervåla, 2001
40. Peder Nyström, Rosersberg, 2001
41. Kjell Östlund, Bälinge, 2001
42. Anders Zetterström, Bålsta, 2005
43. Pär-Olof Livf, Östervåla, 2006
44. Peter Danielsen, Uppsala, 2006
45. Niclas Wesström, Enköping, 2006
46. Peter Furubrand, Uppsala, 2009
47. Emil Aronsson, Uppsala, 2011
48. Andreas Wannmyr, Storvreta, 2011
49. Niklas Karlsson, Månkarbo, 2013
50. Tomas Bengtsson, Uppsala, 2014
51. Henrik Ramborg, Öregrund, 2016
52. Christopher Hoerschelmann, Skokloster, 2016

Uppdaterad: 22 MAJ 2017 15:41 Skribent: Gustav Griborn

svs_logo_right_250px

Partners

  • reebok
  • ssm

 


Postadress:
Upplands Ishockeyförbund
Stångjärnsgatan 8
753 23 Uppsala

Besöksadress:
Stångjärnsgatan 8
753 23 Uppsala

Kontakt:
Tel: 018-24 19 10
E-post: This is a mailto link

Se all info