Hoppa till sidans innehåll

Internationella uttagningar 2019/2020

15 OKT 2019 09:00
Många svenska domare uttagna till internationella uppdrag.
  • Skapad: 15 OKT 2019 09:00

26 domare nominerade till IIHF-uppdrag 

26 domare har nominerats till olika VM-turneringar under säsongen. Utöver detta har ett flertal svenska domare tagits ut till internationella turneringar i Sverige av Svenska Ishockeyförbundet. För herrarnas VM-slutspel i Schweiz samt Divison 1-VM i Slovenien kommer den slutliga uttagningen att göras i mars 2020.

Här nedan följer en sammanställning över alla internationella uttagningar för våra svenska domare säsongen 2019/2020.

IIHF Ice Hockey World Championship, Schweiz

HD: Tobias Björk
HD: Mikael Nord
HD: Linus Öhlund
HD: Mikael Sjöqvist
LD: Ludvig Lundgren
LD: Andreas Malmqvist
LD: Tobias Nordlander
LD: Emil Yletyinen

Slutlig uttagning sker i mars 2020. 

IIHF Ice Hockey World Championship Division 1A, Slovenien

HD: Christoffer Holm

Slutlig uttagning sker i mars 2020. 

IIHF Ice Hockey World Championship Division II, Group B, Island

LD: Anders Nyqvist

IIHF World Junior Championships, Tjeckien

HD: Andreas Harnebring
LD: Ludvig Lundgren
LD: Tobias Nordlander

IIHF Ice Hockey U20 World Championships Division 1, Group B, Ukraina

HD: Richard Magnusson

IIHF Ice Hockey U18 World Championship, USA

HD: Marcus Linde
LD: Daniel Persson

IIHF Ice Hockey U18 World Championship Division 1, Group A, Slovakien

LD: Johan Löfgren

IIHF Ice Hockey U18 World Championship Division II, Group B, Kina

LD: Rasmus Strömberg

IIHF Ice Hockey Women's World Championship

HD: Maria Furberg
LD: Anna Hammar

IIHF Ice Hockey Women's World Championship Division 1, Group A, Frankrike

LD: Julia Johansson

IIHF Ice Hockey U18 Women's World Championship, Slovakien

HD: Katarina Timglas
LD: Liv Andersson

IIHF Ice Hockey U18 Women's World Championship Division 1, Group B, Polen

HD: Alexandra Köhl
LD: Hanna Öberg

Olympic Pre-qualification Round 3, Kazakstan

LD: Andreas Malmqvist

U18 Dam Finnkamp, Enköping 7-9 november 2019

HD: Alexandra Köhl
HD: Jessica Lundgren
HD: Ida Henriksson
HD: Malin Zetterberg
LD: Hanna Persson
LD: Ottilia Claesson

U18 5-nationers, Sundsvall, 6-10 november 2019

HD: Mattias Enroth
HD: Johan Wedin
HD: Daniel Wessner
HD: Filip Eriksson
HD: Daniel Eriksson
HD: Hampus Springare
HD: Richard Magnusson
HD: André Hiljanen
HD: Alexander Österberg
LD: Niclas Westman
LD: Peter A. Eriksson
LD: Marcus Westman
LD: Alexander Brännlund
LD: Teodor Sörholm
LD: Andréas Svensson
LD: Mathias Naperotti
LD: Rasmus Strömberg

Sverige-Tjeckien, Leksand 7 november 2019

LD: Meddelas senare.
LD: Meddelas senare. 

U18 Dam Fyrnationsturnering, Tyringe, 12-14 december 2019

HD: Katarina Timglas
HD: Maria Furberg
HD: Alexandra Köhl
HD: Malin Zetterberg
LD: Julia Johansson
LD: Anna Hammar
LD: Liv Andersson
LD: Hanna Öberg

U16 Fyrnationsturnering, Göteborg 7-9 Februari 2020

HD: Anton Söderlind
HD: David Södermalm
HD: Jesper Jatko
HD: Oscar Niklasson
LD: Christoffer Palmqvist
LD: Alexander Carlén
LD: Tobias Ericsson
LD: Filip Ivarsson

Beijer Hockey Games 5-9 februari 2020

Meddelas senare.

Damkronorna sexnationsturnering i Tranås/Eksjö, 5-9 februari 2020

Meddelas senare.

Skribent: John Alvemyr
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 084490400
Fax: 08910035
E-post: This is a mailto link

Se all info