Hoppa till sidans innehåll

2019 IIHF Ice Hockey Women´s World Championship


2019 IIHF Ice Hockey Women´s World Championship
2019 IIHF Ice Hockey Women´s World Championship will be played in Espoo Metro Areena and Espoo Metro Arena 2nd rink, Espoo, Finland, during April 4-14 2019. All game starting times are always expressed in local time. Alla matchtider är alltid angivna i lokal tid. Med reservation för eventuella ändringar.
2019 IIHF Ice Hockey Women´s World Championship game schedule
Hela VM-spelprogrammet

Date, time Game Venue, country
2019-04-04, 12.30 Germany-Sweden 2-1 (0-0, 1-1, 0-0, 0-0, 1-0) after Overtime and Game Winning Shots Espoo, FIN
2019-04-06, 12.30 Sweden-Czech Republic 3-5 (2-1, 0-2, 1-2) Espoo, FIN
2019-04-07, 16.00 France-Sweden 1-2 (1-0, 0-2, 0-0) Espoo, FIN
2019-04-09, 12.30 Sweden-Japan 2-3 (1-0, 0-1, 1-2) Espoo, FIN
2019-04-11, 12.30 Quarter Final USA-Japan 4-0 (1-0, 1-0, 2-0) Espoo, FIN
2019-04-11, 14.00 9th Place Game Sweden-France 3-2 (0-0, 1-0, 2-2) Espoo, FIN
2019-04-11, 16.00 Quarter Final Canada-Germany 5-0 (1-0, 2-0, 2-0) Espoo, FIN
2019-04-11, 18.00 Quarter Final Russia-Switzerland 3-0 (0-0, 1-0, 2-0) Espoo, FIN
2019-04-11, 19.30 Quarter Final Finland-Czech Republic 3-1 (0-0, 2-1, 1-0) Espoo, FIN
2019-04-13, 16.00 Semi Final Canada-Finland 2-4 1-1, 1-2, 0-1) Espoo, FIN
2019-04-13, 20.00 Semi Final USA-Russia 8-0 (1-0, 5-0, 2-0) Espoo, FIN
2019-04-14, 16.00 Bronze Medal Game Canada Russia 7-0 (2-0, 1-0, 4-0) Espoo, FIN
2019-04-14, 20.00 Gold Medal Game USA-Finland 2-1 (0-0, 1-1, 0-0, 0-0, 1-0) after Overtime and Game Winning Shots Espoo, FIN

 

Damkronornas huvudcoach Ylva Martinsen har presenterat den preliminära truppen till VM.
Damernas VM spelas i Espoo, Finland, under tiden den 4-14 april 2019.

VM
Sveriges trupp
Sveriges trupp med spelade landskamper och gjorda mål
Korta fakta om varje spelare
Sveriges program dag för dag
VM-spelprogrammet

SÄSONGEN 2018/2019
Sveriges resultat och spelprogram säsongen 2018/2019
Sveriges poängliga säsongen 2018/2019
Mer om Damkronorna säsongen 2018/2019 här

HISTORIK
Alla officiella landskamper, resultaten
Alla officiella landskamper, tabellen
Alla inofficiella landskamper, resultaten
Alla inofficiella landskamper, tabellen
Laguppställningar år för år
Spelarna i bokstavsordning
Mer historik här

DAMERNAS VM-LANDSKAMPERNA KAN FÖLJAS ONLINE
Onlinerapportering finns här: https://www.iihf.com/en/events/2019/ww

SVERIGE

MÅLVAKTER
  1. Sara Grahn
30. Julia Åberg
35. Lovisa Selander 

BACKAR
  3. Mina Waxin
  4. Sofia Engström
  5. Johanna Fällman
  6. Josefin Holmgren
  7. Johanna Olofsson
  9. Jessica Adolfsson
12. Maja Nylén-Persson 

FORWARDS
14. Sabina Küller
15. Lisa Johansson
16. Pernilla Winberg
19. Sara Hjalmarsson
20. Fanny Rask
21. Isabell Palm
22. Lina Ljungblom
24. Erika Grahm
25. Melinda Olsson
26. Hanna Olsson
27. Emma Nordin
28. Sofie Lundin
29. Olivia Carlsson

SPELPROGRAMMET
OBS! Samtliga matchtider är angivna i lokal finsk tid.

29/3-2/4 2019. VM-förberedande landskamper i Finland

Fredagen den 29 mars 2019
29/3, 15.00, Finland-Japan, Vierumäki, Finland

Måndagen den 1 april 2019
1/4, 15.00, Sverige-Japan, Pajulahti sports Institute, Pajulahti, Finland

Tisdagen den 2 april 2019
2/4, 14.00, Ryssland-Tjeckien, Espoo 2, Espoo, Finland 

2019 IIHF Ice Hockey Women´s World Championship
Damernas ishockey-VM spelas i Espoo Metro Areena och Espoo Metro Areena rink 2 i Esbo, Finland, under tiden den 4-14 april 2019.

GRUNDSERIEN
Varje lag spelar fyra matcher vardera i grundserien.

Grupp A
USA
Kanada
Finland
Ryssland
Schweiz

Grupp B                                                                                              
Sverige
Japan
Tyskland
Tjeckien
Frankrike 

Matchnummer, tid, grupp, lag, arena

Torsdagen den 4 april 2019
1, 12.30, B, Tyskland-Sverige, Espoo Metro Areena
2, 16.00, A, Schweiz-Kanada, Espoo Metro Areena
3, 18.00, B, Frankrike-Japan, Espoo Metro Areena rink 2
4, 19.30, A, Finland-USA, Espoo Metro Areena

Fredagen den 5 april 2019
5, 16.00, B, Tjeckien-Frankrike, Espoo Metro Areena
6, 19.30, A, Ryssland-Schweiz, Espoo Metro Areena

Lördagen den 6 april 2019
7, 12.30, B, Sverige-Tjeckien, Espoo Metro Areena 
8, 16.00, A, Ryssland-Finland, Espoo Metro Areena
9, 18.00, B, Japan-Tyskland, Espoo Metro Areena rink 2
10, 19.30, A, USA-Kanada, Espoo Metro Areena

Söndagen den 7 april 2019
11, 16.00, B, Frankrike-Sverige, Espoo Metro Areena 
12, 19.30, A, Schweiz-USA, Espoo Metro Areena

Måndagen den 8 april 2019
13, 12.30, B, Japan-Tjeckien, Espoo Metro Areena 
14, 16.00, A, Finland-Schweiz, Espoo Metro Areena
15, 18.00, B, Tyskland-Frankrike, Espoo Metro Areena rink 2
16, 19.30, A, Kanada-Ryssland, Espoo Metro Areena

Tisdagen den 9 april 2019
17, 12.30, B, Sverige-Japan, Espoo Metro Areena 
18, 16.00, A, USA-Ryssland, Espoo Metro Areena
19, 18.00, B, Tjeckien-Tyskland, Espoo Metro Areena rink 2
20, 19.30, A, Kanada-Finland, Espoo Metro Areena

Onsdagen den 10 april 2019
Spelledig dag 

SLUTSPEL OCH NEDFLYTTNINGSMATCHER

Torsdagen den 11 april 2019
VM-kvartsfinal
21, 12.30, VM-kvartsfinal, Espoo Metro Areena rink 2
Nedflyttningsmatch
22, 14.00, Nedflyttningsmatch B4-B5, Espoo Metro Areena
VM-kvartsfinal
23, 16.00, VM-kvartsfinal, Espoo Metro Areena 
VM-kvartsfinal
24, 18.00, VM-kvartsfinal, Espoo Metro Areena rink 2 
VM-kvartsfinal
25, 19.30, VM-kvartsfinal, Espoo Metro Areena   

Fredagen den 2 april 2019
Spelledig dag 

Lördagen den 13 april 2019
VM-semifinal
26, 16.00, VM-semifinal, Espoo Metro Areena
VM-semifinal
27, 20.00, VM-semifinal, Espoo Metro Areena 

Söndagen den 14 april 2019
VM-bronsmatch                
28, 16.00, VM-bronsmatch, Espoo Metro Areena
VM-final
29, 20.00, VM-final, Espoo Metro Areena 

Med reservation för eventuella ändringar

OBS! Samtliga matchtider är angivna i lokal finsk tid.

Team Sweden´s Organization and Team Management season 2018/2019

Director of senior national teams: Olof Östblom
Read more about Olof Östblom
Photo
National teams Assistant:
Read more about Helena Eriksson
Photo
Team Manager:
Johanna Malmström
Head Coach:
Ylva Martinsen
Read more about Ylva Martinsen
Photo
Assistant Coach: Oscar Dahlgren
Read more about Oscar Dahlgren
Assistant Coach: Alexander Bröms
Read more about Alexander Bröms
Video Coach: Nanna Holm Glaas
Read more about Nanna Holm Glaas
Photo
Goalie Coach:
Ola Kahem
Photo
Doctor: Ingegerd Lantz
Photo
Physiotherapist: Erica Svensson
Physiotherapist:
Jenny Lindqvist
Read more about Jenny Lindqvist
Equipment Manager:
Benny Andersson
Photo
Equipment Manager: Rickard Regnell
Read more about Rickard Regnell

Photo credits:
Photo:
 IIHF-HHOF
Photo: FotoKenne Reklamfoto AB

Uppdaterad: 21 AUG 2018 10:28 Skribent: Anders Feltenmark
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 084490400
Fax: 08910035
E-post: This is a mailto link

Se all info