Hoppa till sidans innehåll

2016 Youth Olympic Games February 12-21 2016


2016 Youth Olympic Games February 12-21 2016
The 2016 Youth Olympic Games will be played in Kristins Hall and Youth Hall, Lillehammer, Norway, during February 12-21 2016. All game starting times are always expressed in local time. Alla matchtider är alltid angivna i lokal tid. Med reservation för eventuell ändringar.

Team Sweden´s Scoring Leaders in the 2016 Youth Olympic Games
The 2016 Youth Olympic Games game schedule
Spelprogram för ungdoms-OS 

Reults here

Date, time Game Venue, country
2016-02-13, 20.00 Sweden-Switzerland 1-2 (1-0, 0-0, 0-1, 0-1) after Game Winning Shots Lillehammer, NOR
2016-02-15, 17.00 Sweden-Slovakia 2-1 (1-0, 0-1, 0-0, 1-0) after Game Winning Shots Lillehammer, NOR
2016-02-16, 14.00 Czech Republic-Sweden 0-2 (0-0, 0-1, 0-1) Lillehammer, NOR
2016-02-18, 14.00 Norway-Sweden 0-5 (0-2, 0-1, 0-2) Lillehammer, NOR
2016-02-19, 14.00 Semi Final Sweden-Slovakia 5-0 (4-0, 0-0, 1-0) Lillehammer, NOR
2016-02-19, 14.00 Semi Final Czech Republic-Switzerland 2-1 (1-0, 0-1, 0-0, 1-0) after Game Winning Shots Lillehammer, NOR
2016-02-20, 17.00 Bronze Medal Game Switzerland-Slovakia 5-2 (0-1, 3-0, 2-1) Lillehammer, NOR
2016-02-21, 11.00 Gold Medal Game Sweden-Czech Republic 3-1 (1-1, 2-0, 0-0) Lillehammer, NOR

Resultat här

Huvudcoachen Ylva Lindberg har tagit ut den preliminära truppen till ungdoms-OS för damer i Lillehammer, Norge, under tiden den 12-21 februari 2016.

Truppen
Korta fakta om varje spelare
Programmet dag för dag
Spelprogram för ungdoms-OS 

Landskamp inför ungdoms-OS
10/2 klockan 16.00 Norge-Sverige i Ullensaker Arena, Ullensaker

Så spelas ungdoms-OS för damer U16 säsongen 2015/2016
Ungdoms-OS för damer U16 spelas i Lillehammer, Norge, under tiden den 12-21 februari 2016.

SPELPROGRAMMET 

Fredagen den 12 februari 2016
12/2 klockan 14.00 Slovakien-Norge i Kristins Hall

Lördagen den 13 februari 2016
13/2 klockan 17.00 Tjeckien-Slovakien i Kristins Hall
13/2 klockan 20.00 Sverige-Schweiz i Youth Hall

Söndagen den 14 februari 2016
14/2 klockan 17.00 Norge-Tjeckien i Kristins Hall

Måndagen den 15 februari 2016
15/2 klockan 17.00 Sverige-Slovakien i Youth Hall
15/2 klockan 20.00 Schweiz-Norge i Youth Hall

Tisdagen den 16 februari 2016
16/2 klockan 14.00 Tjeckien-Sverige i Youth Hall
16/2 klockan 17.00 Slovakien-Schweiz i Kristins Hall

Onsdagen den 17 februari 2016
17/2 inga matcher

Torsdagen den 18 februari 2016
18/2 klockan 14.00 Norge-Sverige i Kristins Hall
18/2 klockan 14.00 Schweiz-Tjeckien i Youth Hall

Fredagen den 19 februari 2016
19/2 klockan 14.00 Semifinal 1 i Kristins Hall
19/2 klockan 14.00 Semifinal 2 i Youth Hall
Om Norge är kvalificerat för semifinal spelar Norge sin semifinal i Kristins Hall klockan 14.00

Lördagen den 20 februari 2016
20/2 klockan 17.00 Bronsmatch i Kristins Hall

Söndagen den 21 februari 2016
21/2 klockan 11.00 OS-final i Kristins Hall
OBS! Alla matchtider anges alltid i lokal tid
OBS! Med reservation för eventuella ändringar

SVERIGE 

MÅLVAKTER
  1. Anna Amholt
30. Therese Järnkrok

BACKAR
 2. Wilma Carlsson
 3. Julia Gustafsson
 4. Madelene Strömgren
 6. Maja Nyhlén-Persson
 7. Linnea Sjölund
 8. Mina Waxin

FORWARDS
  9. Josefin Bouveng
10. Fanny Brolin
12. Lina Ljungblom
14. Sofie Lundin
15. Ronja Mogren
16. Madelen Westerlund
17. Agnes Wilhelmsson
18. Ethel Wilhelmsson
19. Jennifer Carlsson 

Director of Development and youth national teams: Henrik Haraldsson

Read more about Henrik Haraldsson

Photo 

National Team Director: Erika Holst
Read more about Erika Holst

Photo
National Teams Assistant:
 Helena Eriksson
Read more about Helena Eriksson

Photo

Team Manager: Stefan af Bjur
Read more about Stefan af Bjur 

Head Coach: Ylva Lindberg
Read more about Ylva Lindberg
Photo 

Assistant Coach: Madeleine Östling

Physiotherapist: Sofia Hedlund 

Equipment Manager: Kjell Klintberg

Read more about Kjell Klintberg

Photo

Photo credits:
Photo:
 IIHF-HHOF
Photo: FotoKenne Reklamfoto AB

Uppdaterad: 2016-06-07 17:03
Skribent: Anders Feltenmark
Epost: This is a mailto link

Svensk Ishockeys Huvudsponsor

 

Genvägar



Tre Kronors Huvudsponsorer

  • bauhaus_logo_250px
  • scandic_logo_250px
  • skoda_logo_250px
  • ccm_logo

Tre Kronor Partners 

  • upplevelsecenter
  • enervit_logo_250px
  • Pour
  • enervit_logo_250px
  • intersport_logo_250px
  • LiveArena
  • mataki_250x70
  • passionlab_logo_250px
  • prosharp_logo_250px
  • Traveller
  • rockklassiker_logo_250px
  • sas_logo_250px
  • sportbladet_logo_250px
  • time_logo_250px
  • neh
  • europcar
  • AJ
  • gainomax
  • Cafe bar
  • Head & Shoulders
  • itf
  • nocco
  • ågrenshuset

HA


 

 

trekronor_webbshop 250x600

 ccm

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 08-449 04 00
Fax: 08-91 00 35
E-post: This is a mailto link

Se all info