Hoppa till sidans innehåll

2017 World Under-17 Hockey Challenge November 2017


2017 World Under-17 Hockey Challenge November 2017
The 2017 World Under-17 Hockey Challenge November 2017 will be played in North Peace Arena, Fort St. John and Encana Events Centre, Dawson Creek, Canada, during November 5-11 2017. All game starting times are always expressed in local time. Alla matchtider är alltid angivna i lokal tid. Med reservation för eventuella ändringar.

Team Sweden´s Scoring Leaders in the 2017 World Under-17 Hockey Challenge November 2017 in North Peace Arena, Fort St. John and Encana Events Centre, Dawson Creek, Canada, during November 5-11 2017
HockeyTV links to games are accessed by clicking on the “Watch” button on the scheduling page here: 

https://www.hockeycanada.ca/en-ca/national-championships/men/world-u17/2017/schedule-results/stats/schedule?tournament=true

Date, time Game Venue, Country
2017-11-05, 14.30 Canada Black-Canada White 1-0 (1-0, 0-0, 0-0) Dawson Creek, CAN
2017-11-05, 14.30 Canada Red-Finland 2-4 (1-0, 1-2, 0-2) Fort St. John, CAN
2017-11-05, 19.00 USA-Czech Republic 5-2 (3-0, 1-2, 1-0) Dawson Creek, CAN
2017-11-05, 19.00 Russia-Sweden 4-1 (2-0, 0-1, 2-0) Fort St. John, CAN
2017-11-06, 14.30 Canada White-USA 3-4, 1-0, 2-1, 0-2, 0-1) after 02.45 in Overtime Dawson Creek, CAN
2017-11-06, 14.30 Finland-Russia 4-6 (1-4, 2-0, 1-2) Fort St. John, CAN
2017-11-06, 19.00 Czech Republic-Canada Black 0-5 (0-0, 0-3, 0-2) Dawson Creek, CAN
2017-11-06, 19.00 Sweden-Canada Red 2-7 (0-2, 1-4, 1-1) Fort St. John, CAN
2017-11-07, 14.30 Czech Republic-Canada White 2-7 (0-2, 0-3, 2-2) Fort St. John, CAN
2017-11-07, 14.30 Sweden-Finland 1-6 (1-0, 0-2, 0-4) Dawson Creek, CAN
2017-11-07, 19.00 USA-Canada Black 5-4 (0-1, 1-1, 4-2) Fort St. John, CAN
2017-11-07, 19.00 Russia-Canada Red 5-3 (2-3, 2-0, 1-0) Dawson Creek, CAN
2017-11-09, 14.30 Quarter Final Czech Republic-Russia 4-3 (1-1, 2-0, 1-2) Fort St. John, CAN
2017-11-09, 14.30 Quarter Final Sweden-USA (1-5 (1-1, 0-1, 0-3) Dawson Creek, CAN
2017-11-09, 19.00 Quarter Final Canada White-Finland 5-1 (1-1, 2-0, 2-0) Fort St. John, CAN
2017-11-09, 19.00 Quarter Final Canada Red-Canada Black  4-3 (2-1, 0-1, 2-1) Dawson Creek, CAN
2017-11-10, 13.30 Placement Game Finland-Russia 4-5 (0-2, 2-2, 2-1) Fort St. John, CAN
2017-11-10, 14.30 Placement Game Sweden-Canada Black 2-4 (0-0, 2-3, 0-1) Dawson Creek, CAN
2017-11-10, 18.00 Semi Final Czech Republic-Canada Red 2-3 (1-1, 1-1, 0-1) Fort St. John, CAN
2017-11-10, 19.00 Semi Final Canada-White-USA 1-9 (0-4, 1-2, 0-3) Dawson Creek, CAN
2017-11-11, 14.30 Third Place Game Czech Republic-Canada White 2-1 1-0, 1-0, 0-1) Dawson Creek, CAN
2017-11-11, 19.00 First Place Game Canada Red-USA 4-6 (0-4, 3-1, 1-1) Dawson Creek, CAN

Svensk poängliga i 2017 World Under-17 Hockey Challenge i Fort St. John och Dawson Creek, Kanada, under tiden den 5-11 november 2017
Matcherna kan ses på webb-TV, klicka på länken Watch invid spelprogrammmet:

https://www.hockeycanada.ca/en-ca/national-championships/men/world-u17/2017/schedule-results/stats/schedule?tournament=true

Sveriges huvudcoach Magnus Hävelid har tagit ut Team 17-truppen till turneringen 2017 World Under-17 Hockey Challenge i Fort St. John och Dawson Creek, Kanada, under tiden den 5-11 november 2017. Sverige spelade också en turneringsförberedande landskamp mot Tjeckien torsdagen den 2 november 2017. 

2017 World Under-17 Hockey Challenge
Sveriges trupp
Sveriges program dag för dag

TEAM 17 SÄSONGEN 2017/2018
Sveriges resultat och spelprogram säsongen 2017/2018
Sveriges poängliga säsongen 2017/2018
Mer om Team 17 säsongen 2017/2018 här

HISTORIK
Sveriges alla inofficiella landskamper genom tiderna, resultaten
Sveriges alla inofficiella landskamper genom tiderna, tabellen

SPELPROGRAMMET

2/11 2017. Matcher inför 2017 World Under-17 Hockey Challenge i Fort St. John och Dawson Creek, Kanada 

Torsdagen den 2 november 2017
2/11 klockan 14.30 Kanada Svart-Finland, North Peace Arena, Fort St. John
2/11 klockan 14.30 Tjeckien-Sverige, Encana Events Centre, Dawson Creek
2/11 klockan 19.00 Kanada Vit-Ryssland, North Peace Arena, Fort St. John
2/11 klockan 19.00 Kanada Röd-USA, Encana Events Centre, Dawson Creek 
Kanadas Ishockeyförbunds matchinformation här: https://www.hockeycanada.ca/en-ca/national-championships/men/world-u17/2017/schedule-results/stats/schedule?pretournament=true

5-11/11 2017. 2017 World Under-17 Hockey Challenge i Fort St. John och Dawson Creek, Kanada
Grupp A: Kanada Svart, Kanada Vit, Tjeckien, USA
Grupp B: Finland, Kanada Röd, Ryssland, Sverige 
Kanadas Ishockeyförbunds matchinformation här: https://www.hockeycanada.ca/en-ca/national-championships/men/world-u17/2017/schedule-results/stats/schedule?tournament=true

Söndagen den 5 november 2017
5/11 klockan 14.30 Kanada Svart-Kanada Vit, Encana Events Centre, Dawson Creek
5/11 klockan 14.30 Kanada Röd-Finland, North Peace Arena, Fort St. John
5/11 klockan 19.00 USA-Tjeckien, Encana Events Centre, Dawson Creek
5/11 klockan 19.00 Ryssland-Sverige, North Peace Arena, Fort St. John 

Måndagen den 6 november 2017
6/11 klockan 14.30 Kanada Vit-USA, Encana Events Centre, Dawson Creek
6/11 klockan 14.30 Finland-Ryssland, North Peace Arena, Fort St. John
6/11 klockan 19.00 Tjeckien-Kanada Svart, Encana Events Centre, Dawson Creek
6/11 klockan 19.00 Sverige-Kanada Röd, North Peace Arena, Fort St. John 

Tisdagen den 7 november 2017
7/11 klockan 12.00 Ryssland-Kanada Röd, Encana Events Centre, Dawson Creek
7/11 klockan 14.30 Tjeckien-Kanada Vit, North Peace Arena, Fort St. John
7/11 klockan 14.30 Sverige-Finland, Encana Events Centre, Dawson Creek
7/11 klockan 19.00 USA-Kanada Svart, North Peace Arena, Fort St. John 

Onsdagen den 8 november 2017
8/11 Spelledig dag 

Torsdagen den 9 november 2017
9/11 klockan 14.30 Kvartsfinal, North Peace Arena, Fort St. John
9/11 klockan 14.30 Kvartsfinal, Encana Events Centre, Dawson Creek
9/11 klockan 19.00 Kvartsfinal, North Peace Arena, Fort St. John
9/11 klockan 19.00 Kvartsfinal, Encana Events Centre, Dawson Creek 

Fredagen den 10 november 2017
10/11 klockan 13.30 Placeringsmatch, North Peace Arena, Fort St. John
10/11 klockan 14.30 Placeringsmatch, Encana Events Centre, Dawson Creek
10/11 klockan 18.00 Semifinal, North Peace Arena, Fort St. John
10/11 klockan 19.00 Semifinal, Encana Events Centre, Dawson Creek

Lördagen den 11 november 2017
11/11 klockan 14.30 Match om tredje plats, Encana Events Centre, Dawson Creek
11/11 klockan 19.00 Final, Encana Events Centre, Dawson Creek 

OBS! Alla matchtider anges i lokal tid 
OBS! Med reservation för eventuella ändringar 

NÄSTA UPPDRAG
Team 17 är på en elitcamp i Norrtälje under tiden den 14-17 december 2017. Dagsprogram ej klart

Team Sweden´s Organization and Team Management season 2017/2018

Director of Development and youth national teams:  Henrik Haraldsson
Read more about Henrik Haraldsson
Photo 

National Teams Assistant:  Mari Bohman
Read more about Mari Bohman
Photo

Team Manager: Peter Lindström
Read more about Peter Lindström 

Head Coach: Magnus Hävelid
Read more about Magnus Hävelid
Photo

Assistant Coach: Martin Dahlin
Read more about Martin Dahlin

Goalie Coach: Peter Andersson
Read more about Peter Andersson 

Video Coach: Pontus Nyberg
Read more about Pontus Nyberg

Doctor: Ryan Allenby

Equipment Manager: Daniel Nilsson

Photo credits:
Photo:
 IIHF-HHOF
Photo: FotoKenne Reklamfoto AB

Uppdaterad: 16 NOV 2017 13:09 Skribent: Anders Feltenmark
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 084490400
Fax: 08910035
E-post: This is a mailto link

Se all info