Hoppa till sidans innehåll

5 Nations Tournament November 6-10 2019


5 Nations Tournament November 6-10 2019
Team Sweden will play in a 5 Nations Tournament during November 6-10 2019 in Gärdehov, Sundsvall, Modin & Zetterberg Hallen, Njurunda, and in Ånäshallen, Kovland, Sweden. All game starting times are always expressed in local time. Alla matchtider är alltid angivna i lokal tid. Med reservation för eventuella ändringar.

Sweden´s Scoring Leaders in the 5 Nations Tournament

Date, time Game Venue, country
2019-11-06, 16.00 USA-Czech Republic 1-0 (0-0, 1-0, 0-0) Sundsvall, SWE
2019-11-06, 19.30 Sweden-Switzerland 5-2 (0-0, 1-1, 4-1) Sundsvall, SWE
2019-11-07, 19.00 Czech Republic-Switzerland 1-0 (0-0, 0-0, 1-0) Njurunda, SWE
2019-11-07, 19.00 Sweden-Finland 4-1 (1-0, 1-1, 2-0) Kovland, SWE
2019-11-08, 15.00 Czech Republic-Finland 2-3 (1-1, 0-0, 1-1, 0-0, 0-1) after Overtime and Game Winning Shots Sundsvall, SWE
2019-11-08, 18.30 Switzerland-USA 2-6 (1-0, 1-5, 0-1) Sundsvall, SWE
2019-11-09, 13.00 Finland-USA 2-3 (0-1, 1-1, 1-0, 0-0, 0-1) after Overtime and Game Winning Shots Sundsvall, SWE
2019-11-09, 16.30 Sweden-Czech Republic 3-1 (2-0, 0-0, 1-1) Sundsvall, SWE
2019-11-10, 11.00 Switzerland-Finland 4-7 (0-1, 1-5, 3-1) Sundsvall, SWE
2019-11-10, 14.30 Sweden-USA 1-3 (0-1, 0-2, 1-0) Sundsvall, SWE

Sveriges poängliga efter 5-nationersturneringen
Sveriges huvudcoach Magnus Hävelid har tagit ut truppen till en 5-nationersturnering i Sundsvall Arena, Sundsvall, Modin & Zetterberg Hallen, Njurunda och Ånäshallen, Kovland, under tiden den 6-10 november 2019.
Deltagande länder är Finland, Schweiz, Sverige, Tjeckien och USA.

Sveriges trupp
Sveriges trupp med spelade landskamper och gjorda mål
Korta fakta om varje spelare
Sveriges program dag för dag
-
SMÅKRONORNA/TEAM 18 2019/2020
Sveriges resultat och spelprogram säsongen 2019/2020
Sveriges poängliga säsongen 2019/2020
Mer om Sverige säsongen 2019/2020 här 

HISTORIK
Sveriges alla inofficiella landskamper genom tiderna, resultaten
Sveriges alla inofficiella landskamper genom tiderna, tabellen
Mer historik här 

SPELPROGRAM

6-10/11 2019. 5-nationersturnering i Sundsvall, Njurunda och Kovland, Sverige

Onsdagen den 6 november 2019
6/11 klockan 16.00 USA-Tjeckien, Gärdehov, Sundsvall
6/11 klockan 19.30 Sverige-Schweiz, Gärdehov, Sundsvall 

Torsdagen den 7 november 2019
7/11 klockan 19.00 Tjeckien-Schweiz, Modin & Zetterberg Hallen, Njurunda
7/11 klockan 19.00 Sverige-Finland, Ånäshallen, Kovland 

Fredagen den 8 november 2019
8/11 klockan 15.00 Tjeckien-Finland, Gärdehov, Sundsvall
8/11 klockan 18.30 Schweiz-USA, Gärdehov, Sundsvall 

Lördagen den 9 november 2019
9/11 klockan 13.00 Finland-USA, Gärdehov, Sundsvall
9/11 klockan 16.30 Sverige-Tjeckien, Gärdehov, Sundsvall

Söndagen den 10 november 2019
10/11 klockan 11.00 Schweiz-Finland, Gärdehov, Sundsvall
10/11 klockan 14.30 Sverige USA, Gärdehov, Sundsvall

Med reservation för eventuella ändringar 

UR DAGSPROGRAMMET 

Måndagen den 4 november 2019
4/11 Sverige har isträning klockan 18.00-19.30 i Gärdehov, Sundsvall
4/11 USA har isträning klockan 19.45-21.15 i Gärdehov, Sundsvall 

Tisdagen den 5 november 2019
5/11 Sverige har isträning klockan 10.00-11.30 i Gärdehov, Sundsvall
5/11 Tjeckien har isträning klockan 10.45-11.45 i Ungdomshallen, Sundsvall
5/11 Schweiz har isträning klockan 11.45-12.45 i Gärdehov, Sundsvall
5/11 USA har isträning klockan 13.00-14.30 i Gärdehov, Sundsvall
5/11 Sverige har isträning klockan 16.00-17.30 i Ungdomshallen, Sundsvall
5/11 Tjeckien har isträning klockan 17.00-18.00 i Gärdehov, Sundsvall
5/11 Schweiz har isträning klockan 17.45-18.45 i Ungdomshallen, Sundsvall
6/11 Finland har isträning klockan 19.00-20.15 i Ungdomshallen, Sundsvall 

Onsdagen den 6 november 2019
6/11 Tjeckien har matchvärmning klockan 09.00-09.45 i Gärdehov, Sundsvall
6/11 USA har matchvärmning klockan 10.00-10.45 i Gärdehov, Sundsvall
6/11 Finland har isträning klockan 10.30-11.45 i Ungdomshallen, Sundsvall
6/11 Schweiz har matchvärmning klockan 11.00-11.45 i Gärdehov, Sundsvall
6/11 Sverige har matchvärmning klockan 12.00-12.45 i Gärdehov, Sundsvall 

Torsdagen den 7 november 2019
7/11 Schweiz har matchvärmning klockan 09.00-09.45 i Gärdehov, Sundsvall
7/11 Tjeckien har matchvärmning klockan 10.00-10.45 i Gärdehov, Sundsvall
7/11 Finland har matchvärmning klockan 11.00-11.45 i Gärdehov, Sundsvall
7/11 Sverige har matchvärmning klockan 12.00-12.45 i Gärdehov, Sundsvall
7/11 USA har isträning klockan 13.00-14.30 i Ungdomshallen, Sundsvall 

Fredagen den 8 november 2019
8/11 Finland har matchvärmning klockan 09.00-09.45 i Gärdehov, Sundsvall
8/11 Tjeckien har matchvärmning klockan 10.00-10.45 i Gärdehov, Sundsvall
8/11 USA har matchvärmning klockan 11.00-11.45 i Gärdehov, Sundsvall
8/11 Sverige har isträning klockan 11.00-12.00 i Ungdomshallen, Sundsvall
8/11 Schweiz har matchvärmning klockan 12.00-12.45 i Gärdehov, Sundsvall 

Lördagen den 9 november 2019
9/11 Tjeckien har matchvärmning klockan 09.15-09.45 i Gärdehov, Sundsvall
9/11 Sverige har matchvärmning klockan 10.00-10.30 i Gärdehov, Sundsvall
9/11 Schweiz har isträning klockan 10.30-12.00 i Ungdomshallen, Sundsvall

Söndagen den 10 november 2019
10/11 USA har matchvärmning klockan 08.30-09.00 i Gärdehov, Sundsvall
10/11 Sverige har matchvärmning klockan 09.15-09.45 i Gärdehov, Sundsvall 

SVERIGE
-
MÅLVAKTERNA
  1. Jesper Vikman
30. Jesper Wallstedt 

BACKARNA
  2. Emil Andrae
  3. Lucas Ramberg
  4. Leo Lööf
  5. Helge Grans
  7. Fred Nilsson
  8. Måns Forsfjäll
  9. William Wallinder

FORWARDS
11. William Eklund
12. Elliot Ekmark
14. Daniel Ljungman
15. Isak Garfve
18. Oskar Magnusson
19. Elias Stenman
20. Wille Bärehag
22. Zion Nybeck
23. Mateusz Szurowski
24. Theodor Niederbach
26. Alexander Ljungkrantz
27. Daniel Torgersson
28. Gabriel Säll

NÄSTA UPPDRAG
12-15/12 2019. Elitcamp i Lugnets Ishall, Falun, Sverige

Team Sweden´s Organization and Team Management season 2019/2020

Director of Development and youth national teams: Pär Ericson

National Team Assistant: Mari Bohman
Read more about Mari Bohman
Photo

Team Manager: Peter Lindström
Read more about Peter Lindström
Photo

Head Coach:
Magnus Hävelid
Read more about Magnus Hävelid
Photo

Assistant Coach: Robin Jonsson

Goalie Coach: Peter Andersson
Read more about Peter Andersson
Photo


Video Coach:
Henrik Särenborg 


Physiotherapist:
Ulf Karlson
Read more about Ulf Karlson
Photo

Physiotherapist: Krister Olsson
Read more about Krister Olsson

Equipment Manager:
Daniel Nilsson
Read more about Daniel Nilsson
Photo

Photo credits: Photo: IIHF-HHOF

Uppdaterad: 21 JUL 2019 11:49 Skribent: Anders Feltenmark
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 084490400
Fax: 08910035
E-post: This is a mailto link

Se all info