Hoppa till sidans innehåll

Spelarläget inför VM 2016

2016-04-28 10:43
Här presenteras fortlöpande information om spelarläget inför ishockey-VM 6-22 maj 2016.
  • Uppdaterad: 2016-06-07 16:23

VM ONLINE
VM-matcherna kan följas online på VM-sidan: http://www.iihfworlds2016.com/ 

Spelar VM
Mikael Backlund, Calgary Flames
Jimmie Ericsson, Skellefteå AIK
Oscar Fantenberg, Frölunda HC
Erik Gustafsson, Chicago Blackhawks
Adam Larsson, New Jersey Devils
Martin Lundberg, Skellefteå AIK
Jacob Markström, Vancouver Canucks
John Norman, Skellefteå AIK
Gustav Nyquist, Detrot Red Wings
Johan Sundström, Frölunda HC
Alexander Wennberg,  Columbus Blue Jackets

Spelar inte VM
Jonathan Ericsson, Detroit Red Wings
Niklas Hjalmarsson, Chicago Blackhawks
Niklas Kronwall, Detroit Red Wings
Gabriel Landeskog, Colorado Avalanche
Oscar Möller, Ak Bars Kazan 
Daniel Sedin, Vancouver Canucks 
Henrik Sedin, Vancouver Canucks 
Henrik Zetterberg, Detroit Red Wings 

Skadad och kan inte spela VM
Jonas Ahnelöv, Avangard Omsk
Jonas Brodin, Minnesota Wild
Nicklas Danielsson, Lausanne HC
Oliver Ekman Larsson, Arizona Coyotes
Andreas Engqvist, Salavat Yulaev
Jesper Fast, New York Rangers
Simon Hjalmarsson, CSKA Moscow
Oscar Lindberg, New York Rangers
Elias Lindholm, Carolina Hurricanes
Joakim Lindström, SKA St. Petersburg
Joel Lundqvist, Frölunda HC
Victor Rask, Carolina Hurricanes 
Mika Zibanejad, Ottawa Senators 

VM i Ryssland 2016

2016 IIHF Ice Hockey World Championship spelas den 6-22 maj i Yubileiny, St. Petersburg och VTB VTB Ice Palace Arena Arena, Moskva Legends Park, Ryssland. VM-sidan: http://www.iihfworlds2016.com/

När VM spelas är det en timmes tidskillnad mellan Sverige och St. Petersburg och Moskva. När klockan är 16.15 i St. Petersburg och Moskva är den 15.15 i Sverige.

Grupp A i VTB VTB Ice Palace Arena Arena, Moskva, Ryssland

Ryssland, nummer 2 på IIHF:s världsranking
Sverige, 3
Tjeckien, 5
Schweiz, 7
Lettland, 10
Norge, 11
Danmark, 15
Kazakstan, 17 

Grupp B i Yubileiny, St. Petersburg, Ryssland

Kanada, 1
Finland, 4
USA, 5
Slovakien, 8
Vitryssland, 9
Frankrike, 12
Tyskland, 13
Ungern, 19 

GRUNDSERIEN

Dag, datum, år               
Tid, grupp, matchnummer, match, arena, ort

Fredagen den 6 maj 2016                 
16.15 A 1 Sverige-Lettland VTB Ice Palace Arena, Moskva
16.15 B 2 USA-Kanada Yubileiny, St. Petersburg
20.15 A 3 Tjeckien-Ryssland VTB Ice Palace Arena, Moskva
20.15 B 4 Finland-Vitryssland Yubileiny, St. Petersburg

Lördagen den 7 maj 2016                 
12.15 A 5 Schweiz-Kazakstan VTB Ice Palace Arena, Moskva
12.15 B 6 Slovakien-Ungern Yubileiny, St. Petersburg
16.15 A 7 Norge-Danmark VTB Ice Palace Arena, Moskva
16.15 B 8 Frankrike-Tyskland Yubileiny, St. Petersburg
20.15 A 9 Lettland-Tjeckien VTB Ice Palace Arena, Moskva
20.15 B 10 Vitryssland-USA Yubileiny, St. Petersburg

Söndagen den 8 maj 2016
12.15 A 11 Kazakstan-Ryssland VTB Ice Palace Arena, Moskva
12.15 B 12 Ungern-Kanada Yubileiny, St. Petersburg
16.15 A 13 Norge-Schweiz VTB Ice Palace Arena, Moskva
16.15 B 14 Finland-Tyskland Yubileiny, St. Petersburg
20.15 A 15 Sverige-Danmark VTB Ice Palace Arena, Moskva
20.15 B 16 Frankrike-Slovakien Yubileiny, St. Petersburg

Måndagen den 9 maj 2016
16.15 A 17 Lettland-Ryssland VTB Ice Palace Arena, Moskva
16.15 B 18 Vitryssland-Kanada Yubileiny, St. Petersburg
20.15 A 19 Sverige-Tjeckien VTB Ice Palace Arena, Moskva
20.15 B 20 Finland-USA Yubileiny, St. Petersburg 

Tisdagen den 10 maj 2016               
16.15 A 21 Schweiz-Danmark VTB Ice Palace Arena, Moskva
16.15 B 22 Slovakien-Tyskland Yubileiny, St. Petersburg
20.15 A 23 Kazakstan-Norge VTB Ice Palace Arena, Moskva
20.15 B 24 Ungern-Frankrike Yubileiny, St. Petersburg

Onsdagen den 11 maj 2016             
16.15 A 25 Schweiz-Lettland VTB Ice Palace Arena, Moskva
16.15 B 26 Slovakien-Vitryssland Yubileiny, St. Petersburg
20.15 A 27 Sverige-Kazakstan VTB Ice Palace Arena, Moskva
20.15 B 28 Finland-Ungern Yubileiny, St. Petersburg 

Torsdagen den 12 maj 2016            
16.15 A 29 Tjeckien-Norge VTB Ice Palace Arena, Moskva
16.15 B 30 USA-Frankrike, Yubileiny, St. Petersburg
20.15 A 31 Ryssland-Danmark VTB Ice Palace Arena, Moskva
20.15 B 32 Kanada-Tyskland Yubileiny, St. Petersburg 

Fredagen den 13 maj 2016               
16.15 A 33 Tjeckien-Kazakstan VTB Ice Palace Arena, Moskva
16.15 B 34 USA-Ungern Yubileiny, St. Petersburg
20.15 A 35 Danmark-Lettland VTB Ice Palace Arena, Moskva
20.15 B 36 Tyskland-Vitryssland Yubileiny, St. Petersburg 

Lördagen den 14 maj 2016              
12.15 A 37 Norge-Sverige VTB Ice Palace Arena, Moskva
12.15 B 38 Frankrike-Finland Yubileiny, St. Petersburg
16.15 A 39 Ryssland-Schweiz VTB Ice Palace Arena, Moskva
16.15 B 40 Ungern-Vitryssland Yubileiny, St. Petersburg
20.15 A 41 Kazakstan-Lettland VTB Ice Palace Arena, Moskva
20.15 B 42 Kanada-Slovakien Yubileiny, St. Petersburg 

Söndagen den 15 maj 2016             
16.15 A 43 Danmark-Tjeckien VTB Ice Palace Arena, Moskva
16.15 B 44 Tyskland-USA Yubileiny, St. Petersburg
20.15 A 45 Schweiz-Sverige VTB Ice Palace Arena, Moskva
20.15 B 46 Slovakien-Finland Yubileiny, St. Petersburg 

Måndagen den 16 maj 2016             
16.15 A 47 Ryssland-Norge VTB Ice Palace Arena, Moskva
16.15 B 48 Kanada-Frankrike Yubileiny, St. Petersburg
20.15 A 49 Danmark-Kazakstan VTB Ice Palace Arena, Moskva
20.15 B 50 Tyskland-Ungern Yubileiny, St. Petersburg 

Tisdagen den 17 maj 2016               
12.15 A 51 Tjeckien-Schweiz VTB Ice Palace Arena, Moskva
12.15 B 52 USA-Slovakien Yubileiny, St. Petersburg
16.15 A 53 Lettland-Norge VTB Ice Palace Arena, Moskva
16.15 B 54 Vitryssland-Frankrike Yubileiny, St. Petersburg
20.15 A 55 Ryssland-Sverige VTB Ice Palace Arena, Moskva
20.15 B 56 Kanada-Finland Yubileiny, St. Petersburg 

Onsdagen den 18 maj 2016             
Spelledig dag                                         

SLUTSPEL

Torsdagen den 19 maj 2016                                 

16.15 57 Kvartsfinal 1  Yubileiny, St. Petersburg
16.15 58 Kvartsfinal 2 VTB Ice Palace Arena, Moskva
20.15 59 Kvartsfinal 3 Yubileiny, St. Petersburg
20.15 60 Kvartsfinal 4 VTB Ice Palace Arena, Moskva
Kvartsfinalerna spelas enligt följande: A 1-B 4, A 2-B 3, B 1-A 4, B 2-A 3 

Fredagen den 20 maj 2016               
Spelledig dag                                         

Lördagen den 21 maj 2016              
16.15 61 Semifinal 1 VTB Ice Palace Arena, Moskva
20.15 62 Semifinal 2 VTB Ice Palace Arena, Moskva
Semifinalerna spelas enligt följande: Vinnaren A 1/B 4-Vinnaren B 2/A 3 och Vinnaren B 1/A 4-Vinnaren A 2/B 3             

Söndagen den 22 maj 2016                                   
16.15 VM-brons 63 Bronsmatch VTB Ice Palace Arena, Moskva
20.45 VM-final 64 VM-final VTB Ice Palace Arena, Moskva 

OBS! Med reservation för eventuella ändringar

OBS! Alla matchtider är alltid angivna i lokal rysk tid

Skribent: Anders Feltenmark
Epost: This is a mailto link

Svensk Ishockeys Huvudsponsor

 

Genvägar

 CCM

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 08-449 04 00
Fax: 08-91 00 35
E-post: This is a mailto link

Se all info