Hoppa till sidans innehåll

Hälsingland, Småland, Västergötland och Västmanland vidare till kvartsfinalkvalspel

2017-09-10 19:27
Här bifogas resultat och matchfakta från söndagens avslutande matcher i kvartsfinalkvalgruppspelen i Piteå och Nybro.
  • Uppdaterad: 2017-09-20 13:06

TV-pucken 2017
Deltagande lag ska bestå av spelare födda 2002 eller senare.

TV-pucken kan ses på webb-TV här: www.svenskhockey.tv

För fullständigt spelprogram se http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/8197

TV-pucken, historik

Hälsingland, Småland, Västergötland och Västmanland har kvalificerat sig för kvartsfinalkvalspel i Göteborg, Mölndal och Kungälv den 1-2 november 2017.
I TV-pucken 2017 deltar sammanlagt 24 lag. Det spelades först två kvartsfinalkvalgruppspel med 2x6 lag 8-10 september 2017. TV-pucken fortsätter 12 lag spelar i slutspel med start den 1 november 2017. Deltagande lag ska bestå av spelare födda 2002 eller senare. 

Så spelas TV-pucken 2017

KVARTSFINALKVALGRUPPSPEL

Grupp A i LF Arena, Piteå, 8-10 september 2017
Norrbotten, Medelpad, Jämtland/Härjedalen, Hälsingland, Västmanland, Dalarna.

Fredagen den 8 september 2017
8/9 Medelpad-Jämtland/Härjedalen                        4-2 (3-0, 1-2)                                    121
8/9 Hälsingland-Dalarna                                         2-1 (1-1, 1-0)                                    152
8/9 Norrbotten-Västmanland                                  2-1 (1-0, 0-1, 1-0)                             208

Lördagen den 9 september 2017
9/9 Dalarna-Västmanland                                      1-2 (0-1, 1-0, 0-0, 0-1)                      152
9/9 Hälsingland-Jämtland/Härjedalen                   3-2 (0-2, 3-0)                                     137
9/9 Medelpad-Norrbotten                                      2-5 (0-1, 2-4)                                     478
9/9 Jämtland/Härjedalen-Dalarna                          0-9 (0-3, 0-6)                                     159
9/9 Norrbotten-Hälsingland                                   2-4 (1-2, 1-2)                                     350
9/9 Västmanland-Medelpad                                   6-2 (3-1, 3-1)                                    135

Söndagen den 10 september 2017
10/9 Jämtland/Härjedalen-Norrbotten                   3-2 (1-2, 2-0)                                     225
10/9 Hälsingland-Västmanland                             0-6 (0-2, 0-4)                                     478
10/9 Dalarna-Medelpad                                         6-1 (5-0, 1-1)                                     435
10/9 Västmanland-Jämtland/Härjedalen               1-0 (0-0, 1-0)                                     469
10/9 Medelpad-Hälsingland                                  3-7 (2-2, 1-5)                                     588
10/9 Norrbotten-Dalarna                                       6-2 (4-2, 2-0)                                     842 

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Västmanland

5

3

2

0

16-5

12

0

1

1

0

2

Hälsingland

5

4

0

1

16-14

12

0

0

0

0

3

Norrbotten

5

2

1

2

17-12

8

1

0

0

0

4

Dalarna

5

2

1

2

19-11

7

0

0

0

1

5

Jämtland/Härjedalen

5

1

0

4

7-19

3

0

0

0

0

6

Medelpad

5

1

0

4

12-26

3

0

0

0

0

Grupp B i Liljas Arena, Nybro, 8-10 september 2017
Blekinge, Bohuslän/Dal, Västergötland, Småland, SIF-laget, Gotland 

Fredagen den 8 september 2017
8/9 Bohuslän/Dal-SIF-laget                                        0-3 (0-3, 0-0)                                  235
8/9 Blekinge-Västergötland                                        2-3 (0-1, 2-2)                                  230
8/9 Småland-Gotland                                                 11-0 (5-0, 6-0)                                 245

Lördagen den 9 september 2017
9/9 Västergötland-Gotland                                        10-0 (5-0, 5-0)                                  254
9/9 Blekinge-SIF-laget                                              2-3 (1-1, 1-1, 0-0, 0-1)                     347
9/9 Bohuslän/Dal-Småland                                       0-13 (0-3, 0-10)                                363
9/9 SIF-laget-Västergötland                                      0-5 (0-2, 0-3)                                    374
9/9 Småland-Blekinge                                               7-0 (4-0, 3-0)                                    402
9/9 Gotland-Bohuslän/Dal                                        1-3 (0-3, 1-0)                                    183 

Söndagen den 10 september 2017
10/9 SIF-laget-Småland                                           1-7 (0-3, 1-4)                                    218
10/9 Blekinge-Gotland                                             2-1 (2-0, 0-1)                                   180
10/9 Västergötland-Bohuslän/Dal                            6-0 (4-0, 2-0)                                   201
10/9 Gotland-SIF-laget                                            1-6 (0-4, 1-2)                                   203
10/9 Bohuslän/Dal-Blekinge                                    2-7 (1-4, 1-3)                                  102
10/9 Småland-Västergötland                                    3-5 (3-4, 0-1)                                  137 

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Västergötland

5

5

0

0

29-5

15

0

0

0

0

2

Småland

5

4

0

1

41-6

12

0

0

0

0

3

SIF-laget

5

2

1

2

13-15

8

0

0

1

0

4

Blekinge

5

2

1

2

13-16

7

0

0

0

1

5

Bohuslän/Dal

5

1

0

4

5-30

3

0

0

0

0

6

Gotland

5

0

0

5

3-32

0

0

0

0

0

KVARTSFINALGRUPPSPEL

Spelas i Angered Arena och Kållereds Ishall, Göteborg, Oasens Ishall, Kungälv och Åby Ishall, Mölndal.

Grupp A i Angered Arena, Göteborg, 1-2 november 2017
Stockholm Nord, Värmland, Uppland, fjärderankade kvallaget

 

Fredagen den 1 november 2017

1/11 klockan 18.00 Stockholm Nord-Fjärderankade kvallaget

1/11 klockan 19.45 Värmland-Uppland

 

Lördagen den 2 november 2017

2/11 klockan 10.00 Värmland-Fjärderankade kvallaget

2/11 klockan 11.45 Uppland-Stockholm Nord

2/11 klockan 16.15 Fjärderankade kvallaget-Uppland

2/11 klockan 18.00 Stockholm Nord-Värmland


A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar


Grupp B i Oasens Ishall, Kungälv, 1-2 november 2017

Stockholm Syd, Östergötland, Södermanland, tredjerankade kvallaget

Fredagen den 1 november 2017

1/11 klockan 18.00 Stockholm Syd-Tredjerankade kvallaget

1/11 klockan 19.45 Östergötland-Södermanland

 

Lördagen den 2 november 2017

2/11 klockan 10.00 Östergötland-Tredjerankade kvallaget

2/11 klockan 11.45 Södermanland-Stockholm Syd

2/11 klockan 16.15 Tredjerankade kvallaget-Södermanland

2/11 klockan 18.00 Stockholm Syd-Östergötland


Grupp C i Åby Ishall, Mölndal, 1-2 november 2017

Göteborg, Gästrikland, Västerbotten, andrarankade kvallaget

Fredagen den 1 november 2017

1/11 klockan 18.00 Göteborg-Andrarankade kvallaget

1/11 klockan 19.45 Gästrikland-Västerbotten

 

Lördagen den 2 november 2017

2/11 klockan 10.00 Gästrikland-Andrarankade kvallaget

2/11 klockan 11.45 Västerbotten-Göteborg

2/11 klockan 16.15 Andrarankade kvallaget-Västerbotten

2/11 klockan 18.00 Göteborg-Gästrikland

Grupp D i Kållereds Ishall, Göteborg, 1-2 november 2017

Ångermanland, Örebro, Skåne, förstarankarankade kvallaget

Fredagen den 1 november 2017

1/11 klockan 18.00 Ångermanland-Förstarankarankade kvallaget

1/11 klockan 19.45 Örebro län-Skåne

Lördagen den 2 november 2017

2/11 klockan 10.00 Örebro län- Förstarankarankade kvallaget

2/11 klockan 11.45 Skåne-Ångermanland

2/11 klockan 16.15 Förstarankarankade kvallaget-Skåne

2/11 klockan 18.00 Ångermanland-Örebro län

FINALSPELET
Finalspelet spelas i Frölundaborgs Isstadion, Göteborg, och Oasens Ishall, Kungälv

Fredagen den 3 november 2017
Frölundaborgs Isstadion, Göteborg

Kvartsfinal 1
Klockan 11.00 Ettan i grupp A-Tvåan i grupp D
Kvartsfinal 2
Klockan 12.45 Ettan i grupp C-Tvåan i grupp B
Kvartsfinal 3
Klockan 14.30 Ettan i grupp B-Tvåan i grupp C
Kvartsfinal 4
Klockan 16.15 Ettan i grupp D-Tvåan i grupp A

Lördagen den 4 november 2017

Placeringsmatch 1
Oasens Ishall, Kungälv

Klockan 09.30 Förloraren i kvartsfinal 1-Förloraren i kvartsfinal 2

Placeringsmatch 2
Oasens Ishall, Kungälv

Klockan 11.15 Förloraren i kvartsfinal 3-Förloraren i kvartsfinal 4

Semifinal 1
Frölundaborgs Isstadion, Göteborg

Klockan 14.30 Vinnaren i kvartsfinal 1-Vinnaren i kvartsfinal 2

Semifinal 2
Frölundaborgs Isstadion, Göteborg

Klockan 16.15 Vinnaren i kvartsfinal 3-Vinnaren i kvartsfinal 4

Match om sjunde plats
Oasens Ishall, Kungälv

Klockan 15.00 Förloraren i placeringsmatch 1-Förloraren i placeringsmatch 2

Match om femte plats
Oasens Ishall, Kungälv

Klockan 16.45 Vinnaren i placeringsmatch 1-Vinnaren i placeringsmatch 2. Sänds inte i SVT

Söndagen den 5 november 2017

Match om tredje plats
Frölundaborgs Isstadion, Göteborg

Klockan 11.00 Förloraren i semifinal 1-Förloraren i semifinal 2

Final
Frölundaborgs Isstadion, Göteborg

Klockan 13.45 Vinnaren i semifinal 1-Vinnaren i semifinal 2

PLACERINGSSPEL

Grupp E

Placeringsspel om platserna 9-12 i Angered Arena, Göteborg, 3-4 november 2017

Fredagen den 3 november 2017

3/11 klockan 10.00 A 3-C 4

3/11 klockan 11.45 D 3-B 4

3/11 klockan 16.15 D 3-C 4

3/11 klockan 18.00 B 4-A 3

Lördagen den 4 november 2017

4/11 klockan 10.00 C 4-B 4

4/11 klockan 11.45 A 3-D 3

Grupp F

Placeringsspel om platserna 9-12 i Åby Ishall, Mölndal, 3-4 november 2017

Fredagen den 3 november 2017

3/11 klockan 10.00 B 3-D 4

3/11 klockan 11.45 C 3-A 4

3/11 klockan 16.15 C 3-D 4

3/11 klockan 18.00 A 4-B 3

Lördagen den 4 november 2017

4/11 klockan 10.00 D 4-A 4

4/11 klockan 11.45 B 3-C 3

TV-pucken kan ses på webb-TV här: www.svenskhockey.tv

För fullständigt spelprogram se http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/8197

 

Skribent: Anders Feltenmark
Epost: This is a mailto link

Svensk Ishockeys Huvudsponsor

 

Genvägar



Tre Kronors Huvudsponsorer

  • bauhaus_logo_250px
  • scandic_logo_250px
  • skoda_logo_250px
  • ccm_logo

Tre Kronor Partners 

  • upplevelsecenter
  • enervit_logo_250px
  • Pour
  • enervit_logo_250px
  • intersport_logo_250px
  • LiveArena
  • mataki_250x70
  • passionlab_logo_250px
  • prosharp_logo_250px
  • Traveller
  • rockklassiker_logo_250px
  • sas_logo_250px
  • sportbladet_logo_250px
  • time_logo_250px
  • neh
  • europcar
  • AJ
  • gainomax
  • Cafe bar
  • Head & Shoulders
  • itf
  • nocco
  • ågrenshuset

HA


 

 

trekronor_webbshop 250x600

 ccm

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 08-449 04 00
Fax: 08-91 00 35
E-post: This is a mailto link

Se all info