Hoppa till sidans innehåll

VM-spelprogrammet 2018

2018-05-19 03:07
Så spelas VM i Köpenhamn och Herning, Danmark, under tiden den 4-20 maj 2018.
  • Uppdaterad: 2018-05-19 22:05

2018 IIHF Ice Hockey World Championship spelas i Royal Arena, Köpenhamn, och Jyske Bank Boxen, Herning, Danmark, under tiden den 4-20 maj 2018.

VM-spelprogrammet som PDF-fil för utskrift
Internationella Ishockeyförbundets VM-sida 

Grupp A i Royal Arena, Köpenhamn, Danmark

Frankrike
Ryssland
Schweiz
Slovakien
Sverige
Tjeckien
Vitryssland
Österrike 

Grupp B i Jyske Bank Boxen, Herning, Danmark

Danmark
Kanada
Finland
Sydkorea
Lettland
Norge
Tyskland
USA 

GRUNDSERIEN
Dag, datum
Tid, grupp, matchnummer, lag, arena 

Fredagen den 4 maj 2018             
16.15, A, 1, Ryssland-Frankrike, Royal Arena, Köpenhamn
16.15, B, 2, USA-Kanada, Jyske Bank Boxen, Herning
20.15, A, 3, Sverige-Vitryssland, Royal Arena, Köpenhamn
20.15, B, 4, Tyskland-Danmark, Jyske Bank Boxen, Herning 

Lördagen den 5 maj 2018             
12.15, A, 5, Schweiz-Österrike, Royal Arena, Köpenhamn
12.15, B, 6, Norge-Lettland, Jyske Bank Boxen, Herning
16.15, A, 7, Frankrike-Vitryssland, Royal Arena, Köpenhamn
16.15, B, 8, Finland-Sydkorea, Jyske Bank Boxen, Herning
20.15, A, 9, Tjeckien-Slovakien, Royal Arena, Köpenhamn
20.15, B, 10, Danmark-USA, Jyske Bank Boxen, Herning 

Söndagen den 6 maj 2018
12.15, A, 11, Österrike-Ryssland, Royal Arena, Köpenhamn
12.15, B, 12, Sydkorea-Kanada, Jyske Bank Boxen, Herning
16.15, A, 13, Sverige-Tjeckien, Royal Arena, Köpenhamn
16.15, B, 14, Tyskland-Norge, Jyske Bank Boxen, Herning
20.15, A, 15, Slovakien-Schweiz, Royal Arena, Köpenhamn
20.15, B, 16, Lettland-Finland, Jyske Bank Boxen, Herning 

Måndagen den 7 maj 2018
16.15, A, 17, Vitryssland-Ryssland, Royal Arena, Köpenhamn
16.15, B, 18, USA-Tyskland, Jyske Bank Boxen, Herning
20.15, A, 19, Sverige-Frankrike, Royal Arena, Köpenhamn
20.15, B, 20, Kanada-Danmark, Jyske Bank Boxen, Herning 

Tisdagen den 8 maj 2018             
16.15, A, 21, Österrike-Slovakien, Royal Arena, Köpenhamn
16.15, B, 22, Sydkorea-Lettland, Jyske Bank Boxen, Herning
20.15, A, 23, Tjeckien-Schweiz, Royal Arena, Köpenhamn
20.15, B, 24, Finland-Norge, Jyske Bank Boxen, Herning 

Onsdagen den 9 maj 2018            
16.15, A, 25, Schweiz-Vitryssland, Royal Arena, Köpenhamn
16.15, B, 26, Tyskland-Sydkorea, Jyske Bank Boxen, Herning
20.15, A, 27, Sverige-Österrike, Royal Arena, Köpenhamn
20.15, B, 28, Finland-Danmark, Jyske Bank Boxen, Herning 

Torsdagen den 10 maj 2018         
16.15, A, 29, Slovakien-Frankrike, Royal Arena, Köpenhamn
16.15, B, 30, USA-Lettland, Jyske Bank Boxen, Herning
20.15, A, 31, Tjeckien-Ryssland, Royal Arena, Köpenhamn
20.15, B, 32, Norge-Kanada, Jyske Bank Boxen, Herning 

Fredagen den 11 maj 2018           
16.15, A, 33, Frankrike-Österrike, Royal Arena, Köpenhamn
16.15, B, 34, Danmark-Norge, Jyske Bank Boxen, Herning
20.15, A, 35, Vitryssland-Tjeckien, Royal Arena, Köpenhamn
20.15, B, 36, USA-Sydkorea, Jyske Bank Boxen, Herning 

Lördagen den 12 maj 2018           
12.15, A, 37, Slovakien-Sverige, Royal Arena, Köpenhamn
12.15, B, 38, Lettland-Tyskland, Jyske Bank Boxen, Herning
16.15, A, 39, Österrike-Vitryssland, Royal Arena, Köpenhamn
16.15, B, 40, Danmark-Sydkorea, Jyske Bank Boxen, Herning
20.15, A, 41, Ryssland-Schweiz, Royal Arena, Köpenhamn
20.15, B, 42, Kanada-Finland, Jyske Bank Boxen, Herning 

Söndagen den 13 maj 2018          
16.15, A, 43, Frankrike-Tjeckien, Royal Arena, Köpenhamn
16.15, B, 44, Norge-USA, Jyske Bank Boxen, Herning
20.15, A, 45, Schweiz-Sverige, Royal Arena, Köpenhamn
20.15, B, 46, Tyskland-Finland, Jyske Bank Boxen, Herning 

Måndagen den 14 maj 2018          
16.15, A, 47, Ryssland-Slovakien, Royal Arena, Köpenhamn
16.15, B, 48, Sydkorea-Norge, Jyske Bank Boxen, Herning
20.15, A, 49, Tjeckien-Österrike, Royal Arena, Köpenhamn
20.15, B, 50, Kanada-Lettland, Jyske Bank Boxen, Herning 

Tisdagen den 15 maj 2018           
12.15, A, 51, Schweiz-Frankrike, Royal Arena, Köpenhamn
12.15, B, 52, Finland-USA, Jyske Bank Boxen, Herning
16.15, A, 53, Vitryssland-Slovakien, Royal Arena, Köpenhamn
16.15, B, 54, Kanada-Tyskland, Jyske Bank Boxen, Herning
20.15, A, 55, Ryssland-Sverige, Royal Arena, Köpenhamn
20.15, B, 56, Lettland-Danmark, Jyske Bank Boxen, Herning 

Onsdagen den 16 maj 2018           
Spelledig dag                                   

SLUTSPEL

Torsdagen den 17 maj 2018                            
17/5 klockan 16.15 Kvartsfinal 1 Ryssland-Kanada, Royal Arena, Köpenhamn
17/5 klockan 16.15 Kvartsfinal 2 USA-Tjeckien, Jyske Bank Boxen, Herning
17/5 klockan 20.15 Kvartsfinal 3 Sverige-Lettland, Royal Arena, Köpenhamn
17/5 klockan 20.15 Kvartsfinal 4 Finland-Schweiz, Jyske Bank Boxen, Herning
Kvartsfinalerna spelas enligt följande: A 1-B 4, A 2-B 3, B 1-A 4, B 2-A 3 

Fredagen den 18 maj 2018            
Spelledig dag                                   

Lördagen den 19 maj 2018           
15.15, 61, Semifinal 1 Sverige-USA, Royal Arena, Köpenhamn
19.15, 62, Semifinal 2 Kanada-Schweiz, Royal Arena, Köpenhamn
Semifinalerna spelas enligt följande: Vinnaren A 1/B 4-Vinnaren B 2/A 3 och Vinnaren B 1/A 4-Vinnaren A 2/B 3      

Söndagen den 20 maj 2018                             
15.45, VM-brons, 63, Bronsmatch USA-Kanada, Royal Arena, Köpenhamn
20.15, VM-final, 64, VM-final Sverige-Schweiz, Royal Arena, Köpenhamn 

OBS! Med reservation för eventuella ändringar

LANDSKAMPERNA KAN FÖLJAS ONLINE
Alla landskamperna i VM kan följas online på http://2018.iihfworlds.com/ där också resultat, matchfakta, laguppställningar och statistik från landskamperna kommer att finnas.
Ishockey-VM spelas i Köpenhamn och Herning, Danmark, under tiden den 4-20 maj 2018.

Sveriges trupp
Korta fakta om varje spelare
Sveriges program dag för dag
VM-spelprogrammet

SÄSONGEN 2017/2018
Sveriges resultat och spelprogram säsongen 2017/2018
Sveriges målvaktsliga säsongen 2017/2018
Sveriges poängliga säsongen 2017/2018
Mer om Tre Kronor säsongen 2017/2018 här

SVERIGE

MÅLVAKTER
30. Filip Gustavsson
31. Anders Nilsson
35. Magnus Hellberg 

BACKAR
  3. John Klingberg
  4. Mattias Ekholm
  5. Mikael Wikstrand
  6. Adam Larsson
23. Oliver Ekman Larsson
47. Hampus Lindholm
56. Erik Gustafsson 

FORWARDS
  9. Adrian Kempe
11. Mikael Backlund
12. Johan Larsson
13. Mattias Janmark
14. Gustav Nyquist
18. Dennis Everberg
24. Lias Andersson
25. Jacob de la Rose
33. Viktor Arvidsson
40. Elias Pettersson
67. Rickard Rakell
72. Patric Hörnqvist
79. Filip Forsberg
91. Magnus Pääjärvi
93. Mika Zibanejad

Skribent: Anders Feltenmark
Epost: This is a mailto link

Svensk Ishockeys Huvudsponsor

 

Genvägar

 

CCM

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 08-449 04 00
Fax: 08-91 00 35
E-post: This is a mailto link

Se all info