Hoppa till sidans innehåll

JVM-kvartsfinal Sverige-Schweiz onsdag 22.00

01 JAN 2019 17:22
2/1: Sverige-Schweiz klockan 22.00 svensk tid. TV-sändning 21.30 i C More Hockey, från 22.00 i TV4 och C More Hockey.
  • Uppdaterad: 09 DEC 2018 21:58

Alla TV-tider här: https://www.tv4.se/sport/artiklar/klart-s%C3%A5-s%C3%A4nds-junior-vm-i-ishockey-p%C3%A5-tv4-och-c-more-5bf533b024bc627e8300281f

Svensk poängliga efter två JVM-förberedande landskamper

TIDSSKILLNAD
Det är nio timmars tidsskillnad mellan Sverige och Vancouver och Victoria. När klockan är 19.00 i Vancouver och Victoria är den 04.00 i Sverige. 

SPELPROGRAM, GRUNDSERIEN
Dag, datum
Tid, matchnummer, grupp, match, arena                                 

Onsdagen den 26 december 2018
13.00, 1, A, Tjeckien-Schweiz 2-1, Rogers Arena, Vancouver
15.30, 2, B, USA-Slovakien 2-1, Save-On-Foods Memorial Centre, Victoria, sänds i TV4 och C More med start 00.00 svensk tid
17.00, 3, A, Kanada-Danmark 14-0, Rogers Arena, Vancouver
19.30, 4, B, Finland-Sverige 1-2, Save-On-Foods Memorial Centre, Victoria, sänds i SVT med start 04.00 svensk tid

Torsdagen den 27 december 2018
13.00, 5, A, Ryssland-Danmark 4-0, Rogers Arena, Vancouver, sänds i TV12 och C More med start 00.00 svensk tid
15.30, 6, B, Slovakien-Sverige 2-5, Save-On-Foods Memorial Centre, Victoria, sänds i TV4 och C More med start 00.00 svensk tid
17.00, 7, A, Schweiz-Kanada 2-3, Rogers Arena, Vancouver, sänds i en av SVT:s kanaler med start 02.00 svensk tid
19.30, 8, B, Finland-Kazakstan 5-0, Save-On-Foods Memorial Centre, Victoria 

Fredagen den 28 december 2018
16.00, 9, A, Tjeckien-Ryssland 1-2, Rogers Arena, Vancouver, sänds i TV4 och C More med start 02.00 svensk tid
20.00, 10, B, Kazakstan-USA 2-8, Save-On-Foods Memorial Centre, Victoria                      
 
Lördagen den 29 december 2018
13.00, 11, A, Danmark-Schweiz 0-4, Rogers Arena, Vancouver
15.30, 12, B, Slovakien-Finland 1-5, Save-On-Foods Memorial Centre, Victoria, sänds i en av SVT:s kanaler med start 00.30 svensk tid
17.00, 13, A, Kanada-Tjeckien 5-1, Rogers Arena, Vancouver, sänds i TV4 och C More med start 02.00 svensk tid
19.30, 14, B, Sverige-USA 5-4 efter 03.51 i Overtime, Save-On-Foods Memorial Centre, Victoria, sänds i TV4 och C More med start 04.00 svensk tid

Söndagen den 30 december 2018
17.00, 15, A, Schweiz-Ryssland 4-7, Rogers Arena, Vancouver
19.30, 16, B, Kazakstan-Slovakien 2-11, Save-On-Foods Memorial Centre, Victoria 

Måndagen den 31 december 2018
13.00, 17, A, Danmark-Tjeckien 0-4, Rogers Arena 4-7, Vancouver
15.30, 18, B, Sverige-Kazakstan 4-1, Save-On-Foods Memorial Centre, Victoria, sänds i en av SVT:s kanaler med start 00.00 svensk tid
17.00, 19, A, Ryssland-Kanada 2-1, Rogers Arena, Vancouver, sänds i TV4 och C More med start 02.00 svensk tid
19.30, 20, B, USA-Finland, Save-On-Foods Memorial Centre, Victoria, sänds i en av SVT:s kanaler med start 04.30 svensk tid

Tisdagen den 1 januari 2019
Spelledig dag

FINALSPELET OCH NEDFLYTTNINGSMATCHER

Onsdagen den 2 januari 2019
11.00, 21, Nedflyttningsmatch 1, Rogers Arena, Vancouver
13.00, 22, JVM-kvartsfinal 1 Sverige-Schweiz, Save-On-Foods Memorial Centre, Victoria, i C More Hockey från 21.30 svensk tid och TV4 och C More Hockey från 22.00
15.30, 23, JVM-kvartsfinal 2 Kanada-Finland, Rogers Arena, Vancouver, sänds i SVT1 med start 00.30 svensk tid
17.00, 24, JVM-kvartsfinal 3 USA-Tjeckien, Save-On-Foods Memorial Centre, Victoria, sänds i TV4 och C More Hockey med start 02.00 svensk tid
19.30, 25, JVM-kvartsfinal 4 Ryssland-Slovakien, Rogers Arena, Vancouver, sänds i SVT 1 och 2 med start 04.30 svenska tid
I kvartsfinalerna möts lagen enligt följande: A 1-B 4, B 1-A 4, A 2-B 3, B 2-A 3
Om Kanada är kvalificerat för kvartsfinal kommer Kanada att spela sin kvartsfinal 15.30, match nummer 23 

Torsdagen den 3 januari 2019
Spelledig dag 

Fredagen den 4 januari 2019
09.00, 26, Nedflyttningsmatch 2, Rogers Arena, Vancouver
13.00, 27, JVM-semifinal 1, Rogers Arena, Vancouver, sänds i en av SVT:s eller TV4:s kanaler, SVT sänder Sveriges eventuella semifinal
17.00, 28, JVM-semifinal 2, Rogers Arena, Vancouver, sänds i en av SVT:s eller TV4:s kanaler
I semifinalerna möts lagen enligt följande: Vinnaren A 1/B 4-Vinnaren B 2/A 3 och Vinnaren B 1/A 4-Vinnaren A 2/B 3
Om Kanada är kvalificerat för semifinal kommer Kanada att spela sin semifinal 17.00, match nummer 28

Lördagen den 5 januari 2019
09.00, 29, Eventuell nedflyttningsmatch 3, Rogers Arena, Vancouver
Denna tredje nedflyttningsmatch spelas bara om det behövs
13.00, 30, JVM-bronsmatch, Rogers Arena, Vancouver, sänds i en av SVT:s eller TV4:s kanaler. TV4 sänder bronsmatchen om Sverige spelar
17.00, 31, JVM-final, Rogers Arena, Vancouver, sänds i en av SVT:s eller TV4:s kanaler. TV4 sänder finalen om Sverige spelar 
OBS! Alla matchtider ovan är angivna i lokal kanadensisk tid
OBS! Med reservation för eventuella ändringar genom beslut av Internationella Ishockeyförbundet och sändande TV-bolags önskemål

12-23/12 2018. JVM-förberedande landskamper i Kanada
Spelprogram här: https://www.iihf.com/en/events/2019/wm20/tournamentinfo/7742/exhibition-games
12/12 klockan 18.00 U Sports All-Stars-Kanada 2-3 (0-1, 1-1, 1-0, 0-0, 0-1) efter Overtime och straffar, Q Centre, Victoria, B.C., Kanada
13/12 klockan 18.00 U Sports All-Stars-Kanada 5-3 (1-1, 3-2, 1-0), Q Centre, Victoria, B.C., Kanada
13/12 Kazakstan-Trinity W. University 4-3 (1-0, 1-1, 1-2, 1-0) efter Overtime, Langley, B.C., Kanada
14/12 klockan 14.00 U Sports All-Stars-Kanada 5-1 (2-0, 3-1, 0-0), Q Centre, Victoria, B.C., Kanada
17/12 Kazakstan-BCIHL All-Stars 2-0 (1-0, 1-0, 0-0), Langley, B.C., Kanada
18/12 klockan 19.00 Ryssland-Sverige 2-4 (1-0, 1-2, 0-2), Prospera Place, Kelowna, B.C., Kanada
19/12 klockan 19.00 Alberni Valley Bulldogs-Kazakstan 2-5 (0-1, 1-3, 1-1), Weyerhauser Arena, Port Alberni, B.C., Kanada
19/12 klockan 19.00 Slovakien-Tjeckien 1-2 (1-0, 0-1, 0-0, 0-1) efter Overtime, Frank Crane Arena, Nanaimo, B.C., Kanada
19/12 klockan 19.00 Finland-Danmark 7-0 (3-0, 2-0, 2-0), Langley Events Centre, Langley, B.C., Kanada
19/12 klockan 17.00 Schweiz-Kanada 3-5 (1-3, 2-1, 0-1), Save-On-Foods Memorial Centre, Victoria, B.C., Kanada
20/12 klockan 19.00 USA-Ryssland 3-2 (0-1, 0-1, 3-0), Sandman Centre, Kamloops, B.C., Kanada
21/12 klockan 19.00 Schweiz-Kazakstan 4-1 (2-0, 2-0, 0-1), Weyerhauser Arena, Port Alberni, B.C., Kanada
21/12 klockan 17.00 Slovakien-Kanada 1-6 (0-4, 1-1, 0-1), Save-On-Foods Memorial Centre, Victoria, B.C., Kanada
22/12 klockan 18.00 Sverige-Danmark 3-1 (1-0, 2-1, 0-0), Prospera Centre, Chilliwack, B.C., Kanada
22/12 klockan 19.00 USA-Czech Republic 6-2 (2-0, 3-1, 1-1), Langley Events Centre, Langley, B.C., Kanada
23/12 klockan 18.30 Schweiz-Ryssland 4-1 (2-0, 1-0, 1-1), Bill Copeland Arena, Burnaby, B.C., Kanada
23/12 klockan 19.00 Finland-Kanada 5-2 (1-1, 2-0, 2-1), Rogers Arena, Vancouver, B.C., Kanada  

Sveriges huvudcoach Tomas Montén har presenterat Sveriges preliminära trupp till junior-VM.
Junior-VM spelas i Rogers Arena, Vancouver, och i Save-On-Foods Memorial Centre, Victoria, Kanada.
JVM-truppen anmäls slutligen vid JVM-direktoratsmötet på kvällen den 25 december.

Inför junior-VM 2018
Sveriges trupp
Sveriges trupp med spelade landskamper och gjorda mål
Korta fakta om Sveriges spelare
Sveriges dagsprogram
JVM-spelprogrammet 

JUNIORKRONORNA/TEAM 20 SÄSONGEN 2018/2019
Sveriges resultat och spelprogram säsongen 2018/2019
Sveriges poängliga säsongen 2018/2019
Mer om Juniorkronorna/Team 20 säsongen 2018/2019 här 

HISTORIK
Sveriges alla officiella landskamper genom tiderna, resultaten
Sveriges alla officiella landskamper genom tiderna, tabellen
Sveriges alla inofficiella landskamper genom tiderna, resultaten
Sveriges alla inofficiella landskamper genom tiderna, tabellen
Alla JVM-spelare A-Ö
Alla JVM-spelare år för år
Svenskar med flest spelade juniorlandskamper

SVERIGE

MÅLVAKTER
  1. Adam Åhman
30. Samuel Ersson
35. Olle Eriksson Ek 

BACKAR
  3. Adam Boqvist
  5. Adam Ginning
  8. Rasmus Sandin
  9. Nils Lundkvist
12. Erik Brännström
16. Filip Westerlund 

FORWARDS
10. Emil Bemström
11. Samuel Fagemo
13. Johan Södergran
15. Oskar Bäck
17. Filip Svenningsson
18. Jacob Olofson
19. Filip Hållander
21. Nils Höglan
23. Lucas Elvenes
26. Rickard Hugg
27. David Gustafsson
28. Fabian Zetterlund
29. Pontus Holmberg 

JUNIOR-VM 2019
2019 IIHF World Junior Championship spelas i Rogers Arena, Vancouver, och i Save-On-Foods Memorial Centre, Victoria, Kanada.
Internationella Ishockeyförbundets JVM-sida här
Kanadas Ishockeyförbunds JVM-sida här

TIDSSKILLNAD
Det är nio timmars tidsskillnad mellan Sverige och Vancouver och Victoria. När klockan är 19.30 i Vancouver och Victoria är den 04.30 i Sverige.

16-24/12 2018. JVM-förberedande läger och landskamper i Kelowna, Kanada
Spelprogram här: https://hockeycanada.ca/en-ca/team-canada/men/junior/2018-19/world-championship/stats/schedule?pretournament=true
18/12 klockan 19.00 Sverige-Ryssland, Prospera Place, Kelowna, B.C., Kanada
19/12 klockan 19.00 Alberni Valley Bulldogs-Kazakstan, Weyerhauser Arena, Port Alberni, B.C., Kanada
19/12 klockan 19.00 Slovakien-Tjeckien, Frank Crane Arena, Nanaimo, B.C., Kanada
19/12 klockan 19.00 Finland-Danmark, Langley Events Centre, Langley, B.C., Kanada
19/12 klockan 17.00 Schweiz-Kanada, Save-On-Foods Memorial Centre, Victoria, B.C., Kanada
20/12 klockan 19.00 USA-Ryssland, Sandman Centre, Kamloops, B.C., Kanada
21/12 klockan 19.00 Schweiz-Kazakstan, Weyerhauser Arena, Port Alberni, B.C., Kanada
21/12 klockan 17.00 Slovakien-Kanada, Save-On-Foods Memorial Centre, Victoria, B.C., Kanada
22/12 klockan 18.00 Sverige-Danmark, Prospera Centre, Chilliwack, B.C., Kanada
22/12 klockan 19.00 Tjeckien-USA, Langley Events Centre, Langley, B.C., Kanada
23/12 klockan 18.30 Ryssland-Schweiz, Bill Copeland Arena, Burnaby, B.C., Kanada
23/12 klockan 19.00 Finland-Kanada, Rogers Arena, Vancouver, B.C., Kanada 

26/12 2018-5/1 2019. 2019 IIHF World Junior Championship i Rogers Arena, Vancouver, och i Save-On-Foods Memorial Centre, Victoria, Kanada
Grupp A i Vancouver: Danmark, Kanada, Ryssland, Schweiz, Tjeckien
Grupp B i Victoria: Finland, Kazakstan, Slovakien, Sverige, USA
26/12 klockan 19.30 Finland-Sverige, Save-On-Foods Memorial Centre, Victoria
27/12 klockan 15.30 Slovakien-Sverige, Save-On-Foods Memorial Centre, Victoria
29/12 klockan 19.30 Sverige-USA, Save-On-Foods Memorial Centre, Victoria
31/12 klockan 15.30 Sverige-Kazakstan, Save-On-Foods Memorial Centre, Victoria
2/1 klockan 13.00 JVM-kvartsfinal 1, Save-On-Foods Memorial Centre, Victoria
2/1 klockan 15.30 JVM-kvartsfinal 2, Rogers Arena, Vancouver
2/1 klockan 17.00 JVM-kvartsfinal 3, Save-On-Foods Memorial Centre, Victoria
2/1 klockan 19.30 JVM-kvartsfinal 4, Rogers Arena, Vancouver
4/1 klockan 13.00 JVM-semifinal 1, Rogers Arena, Vancouver
4/1 klockan 17.00 JVM-semifinal 2, Rogers Arena, Vancouver
5/1 klockan 13.00 JVM-bronsmatch, Rogers Arena, Vancouver
5/1 klockan 17.00 JVM-final, Rogers Arena, Vancouver
OBS! Alla matchtider anges alltid i lokal tid
OBS! Med reservation för eventuella ändringar 

SVERIGE HAR ERÖVRAT TVÅ JVM-GULD
2012 JVM-guld i Calgary och Edmonton, Kanada
1981 JVM-guld i Füssen, Kaufbeuren, Landsberg, Augsburg, Obertsdorf, Kempten, Tyskland

SVERIGE I SEMIFINAL DE SENASTE TOLV ÅREN
Sverige har varit i minst semifinal i junior-VM de tolv senaste åren 2007-2018. 

SVERIGE HAR ERÖVRAT SJU JVM-MEDALJER PÅ ELVA ÅR
Sverige är framgångsrikt i junior-VM, resultaten de senaste elva åren:
2018 JVM-silver i Buffalo, USA
2017 JVM-fyra i Montreal och Toronto, Kanada
2016 JVM-fyra i Helsingfors, Finland
2015 JVM-fyra i Toronto och Montreal, Kanada
2014 JVM-silver i Malmö, Sverige
2013 JVM-silver i Ufa, Ryssland
2012 JVM-guld i Calgary och Edmonton, Kanada
2011 JVM-fyra i Buffalo och Niagara Falls, USA
2010 JVM-brons i Regina och Saskatoon, Kanada
2009 JVM-silver i Ottawa, Kanada
2008 JVM-silver i Pardubice och Liberec, Tjeckien 

Kommande JVM-turneringar:
2019 JVM för U20 i Kanada, Vancouver och Victoria
2020 JVM för U20 i Tjeckien, Ostrava och Trinec
2021 JVM för U20 i Kanada
2022 JVM för U20 i Sverige
2023 JVM för U20 i Ryssland, Novosibirsk

Team Sweden´s Organization and Team Management season 2018/2019

Director of Development and youth national teams: Pär Ericson

National Team Assistant: Mari Bohman
Read more about Mari Bohman
Photo

Team Manager:
 Jonas Fransson
Read more about Jonas Fransson

Head Coach:
 Tomas Montén
Read more about Tomas Montén
Photo

Assistant Coach:
Joel Rönnmark
Read more about Joel Rönnmark

Assistant Coach: Henrik Stridh
Read more about Henrik Stridh
Photo

Goalie Coach:
 Nizze Landén
Read more about Nizze Landén
Photo

Video Coach:
 Adam Almqvist Andersson
Photo

Doctor: Ryan Allenby
Read more about Ryan Allenby

Physiotherapist: Thomas Carlsson
Read more about Thomas Carlsson
Photo

Physiotherapist:
Billy Nilsson
Read more about Billy Nilsson

Equipment Manager: Per-Åke Bäckman
Read more about Per-Åke Bäckman
Photo

Equipment Manager: Per Lindholm
Photo

Media Manager: Anders Feltenmark
Read more about Anders Feltenmark
Photo

Photo credits:
Photo:
Bildbyrån
Photo:
 IIHF-HHOF
Photo: FotoKenne Reklamfoto AB

Skribent: Anders Feltenmark
Epost: This is a mailto link

Svensk Ishockeys Huvudsponsor

 

Genvägar

CCM FT2

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 084490400
Fax: 08910035
E-post: This is a mailto link

Se all info