Hoppa till sidans innehåll

Spelprogram för Stålbucklan 2019

04 DEC 2018 16:00
Distriktslagsturneringen Stålbucklan 2019 för flickor födda 2003-2005 spelas under tiden den 21-24 februari.
  • Uppdaterad: 04 DEC 2018 14:01

Distriktslagsturneringen Stålbucklan 2019 för flickor födda 2003-2005 spelas i Alvesta, Diö, Ljungby, och Rydaholm under tiden den 21-24 februari.

Grupp A
Ljungby Arena, Ljungby 

Torsdagen den 21 februari 2019
21/2              17.00 Småland-Östergötland
21/2              18.45 Gästrikland/Hälsingland-Västerbotten 

Fredagen den 22 februari 2019
22/2              10.00 Gästrikland/Hälsingland-Östergötland
22/2              11.45 Västerbotten-Småland
22/2              16.15 Östergötland-Västerbotten
22/2              18.00 Småland-Gästrikland/Hälsingland 

Grupp B
DIÖ Ishall, Diö 

Torsdagen den 21 februari 2019
21/2              17.00 Västergötland/Bohuslän/Dal-Norrbotten
21/2              18.45 Dalarna-Uppland 

Fredagen den 22 februari 2019
22/2              10.00 Dalarna-Norrbotten
22/2              11.45 Uppland-Västergötland/Bohuslän/Dal
22/2              16.15 Norrbotten-Uppland
22/2              18.00 Västergötland/Bohuslän/Dal-Dalarna 

Grupp C
Virdavallens Ishall, Alvesta 

Torsdagen den 21 februari 2019
21/2              17.00 Stockholm-Västmanland
21/2              18.45 Skåne/Blekinge-Medelpad 

Fredagen den 22 februari 2019
22/2              10.00 Skåne/Blekinge-Västmanland
22/2              11.45 Medelpad-Stockholm
22/2              16.15 Västmanland-Medelpad
22/2              18.00 Stockholm-Skåne/Blekinge 

Grupp D
Talavidshallen, Rydaholm 

Torsdagen den 21 februari 2019
21/2              17.00 Södermanland-Göteborg
21/2              18.45 Ångermanland-Värmland 

Fredagen den 22 februari 2019
22/2              10.00 Ångermanland-Göteborg
22/2              11.45 Värmland-Södermanland
22/2              16.15 Göteborg-Värmland
22/2              18.00 Södermanland-Ångermanland 

Finalspel platserna 1-8
Ljungby Arena och Ljungby Arena B, Ljungby, och Virdavallens Ishall, Alvesta 

Lördagen den 23 februari 2019
Kvartsfinal 1
23/2              09.00 A 1-D 2 i Ljungby Arena B
Kvartsfinal 3
23/2              09.00 B 1-C 2 i Ljungby Arena
Kvartsfinal 2
23/2              10.45 C 1-B 2 i Ljungby Arena B
Kvartsfinal 4
23/2              10.45 D 1-A 2 i Ljungby Arena
Semifinal 1
23/2              14.05 Vinnare i kvartsfinal 1-Vinnare i kvartsfinal 2 i Ljungby Arena, matchen sänds i SVT
Semifinal 2
23/2              15.40 Vinnare i kvartsfinal 3-Vinnare i kvartsfinal 4 i Ljungby Arena, matchen sänds i SVT
Placeringsmatch 1
23/2              16.15 Förloraren i kvartsfinal 1-Förloraren i kvartsfinal 2, Virdavallens Ishall
Placeringsmatch 2
23/2              18.00 Förloraren i kvartsfinal 3-Förloraren i kvartsfinal 4, Virdavallens Ishall 

Söndagen den 24 februari 2019
Match om sjunde plats
24/2              09.30 Förloraren i placeringsmatch 1-Förloraden i placeringsmatch 2, Virdavallens Ishall
Match om tredje plats
24/2              11.05 Förloraren i semifinal 1-Förloraren i semifinal 2 i Ljungby Arena, matchen sänds i SVT
Match om femte plats
24/2              11.15 Vinnaren i placeringsmatch 1-Vinnaren i placeringsmatch 2, Virdavallens Ishall
Final
24/2              14.30 Vinnaren i semifinal 1-Vinnaren i semifinal 2 i Ljungby Arena, matchen sänds i SVT 

Grupp E, platserna 9-12
Talavidshallen, Rydaholm 

Lördagen den 23 februari 2019
23/2              10.00 A 3-B 3
23/2              11.45 C 3-D 3
23/2              16.15 B 3-C 3
23/2              18.00 D 3-A 3 

Söndagen den 24 februari 2019
24/2              09.30 A 3-C 3
24/2              11.15 B 3-C 3 

Grupp F, platserna 13-16
DIÖ Ishall, Diö 

Lördagen den 23 februari 2019
23/2              10.00 A 4-B 4
23/2              11.45 C 4-D 4
23/2              16.15 B 4-C 4
23/2              18.00 D 4-A 4 

Söndagen den 24 februari 2019
24/2              09.30 A 4-C 4
24/2              11.15 B 4-D 4 

VINNARE I STÅLBUCKLAN

 

2017/2018
2018-04-02
Västergötland/Bohuslän/Dal-Stockholm 0-2 (0-1, 0-1)
Publik: 227 i Sundsvall Energi Arena 

2016/2017
2017-03-12
Västergötland/Bohuslän/Dal-Södermanland 4-0 (1-0, 3-0)                                                 
Publik: 253 i Fjällräven Center, Örnsköldsvik 

2015/2016
2015-12-06
Ångermanland-Skåne 3-2 (1-2, 2-0)                                            
Publik: 121 på Stora Mossen 

2014/2015  
2015-04-12
Uppland-Ångermanland 2-0 (0-0, 2-0)                                                              
Publik: 287 på Stora Mossen 

2013/2014  
2014-04-06
Ångermanland-Stockholm 2-1 (0-0, 1-1, 1-0) efter 05.26 i Overtime           
Publik: 171 på Stora Mossen                                                                                                                             

2012/2013
2013-03-31
Ångermanland-Västerbotten 3-1 (0-0, 3-1)                                                      
Publik: 225 på Stora Mossen 

Individuella utmärkelser i Stålbucklan 

Bästa målvakt
2012/2013 Emma Söderberg, Ångermanland
2013/2014 Uppgift saknas
2014/2015 Therese Järnkrok, Ångermanland
2015/2016 Therese Järnkrok, Ångermanland
2016/2017 Frida Axell, Västergötland/Bohuslän/Dal
2017/2018 Madeleine Tjernell, Gästrikland/Hälsingland 

Bästa back
2012/2013 Amanda Bäckebo, Dalarna
2013/2014 Uppgift saknas
2014/2015 Maja Nylén-Persson, Dalarna/Örebro
2015/2016 Maja Nylén-Persson, Dalarna/Örebro
2016/2017 Wilma Carlsson, Gästrikland/Hälsingland
2017/2018 Maja Beverin, Småland 

Bästa forward
2012/2013 Hanna Olsson, Göteborg
2013/2014 Uppgift saknas
2014/2015 Celine Tedenby, Ångermanland
2015/2016 Sofie Lundin, Skåne
2016/2017 Lina Ljungblom, Västergötland/Bohuslän/Dal
2017/2018 Linnea Johansson, Småland 

Mest värdefulla spelare, MVP
2012/2013 Julia Eklund, Ångermanland
2013/2014 Uppgift saknas
2014/2015 Ida Press, Uppland
2015/2016 Therese Järnkrok, Ångermanland
2016/2017 Lina Ljungblom, Västergötland/Bohuslän/Dal
2017/2018 Linnea Johansson, Småland 

Deltagande lag och distrikt år för år 

Säsongen 2018/2019
16 lag, 19 distrikt

Säsongen 2017/2018
18 lag, 22 distrikt

Säsongen 2016/2017
17 lag, 22 distrikt

Säsongen 2015/2016
15 lag, 19 distrikt

Säsongen 2014/2015
16 lag, 19 distrikt

Säsongen 2013/2014
14 lag, 17 distrikt

Säsongen 2012/2013
15 lag, 19 distrikt 

Säsongen 2018/2019
Dalarna, Gästrikland/Hälsingland, Göteborg, Medelpad, Norrbotten, Skåne/Blekinge, Småland, Stockholm, Södermanland, Uppland, Värmland, Västerbotten, Västergötland/Bohuslän/Dal, Västmanland, Östergötland, Ångermanland 

Säsongen 2017/2018
Dalarna, Gotland, Gästrikland/Hälsingland, Göteborg, Jämtland/Härjedalen, Medelpad, Norrbotten, Skåne/Blekinge, Småland, Stockholm, Södermanland, Uppland, Värmland, Västerbotten, Västergötland/Bohuslän/Dal, Västmanland/Örebro län, Ångermanland, Östergötland 

Säsongen 2016/2017
Dalarna, Gotland, Gästrikland/Hälsingland, Göteborg, Jämtland/Härjedalen, Medelpad, Norrbotten, Skåne/Blekinge, Småland, Stockholm, Södermanland, Uppland, Värmland, Västerbotten, Västergötland/Bohuslän/Dal, Västmanland/Örebro län, Ångermanland, Östergötland 

Säsongen 2015/2016
Blekinge, Dalarna/Örebro län, Gästrikland/Hälsingland, Göteborg, Norrbotten, Skåne/Småland, Stockholm, Uppland/Södermanland, Värmland, Västerbotten, Västergötland/Bohuslän/Dal, Västmanland, Ångermanland, Östergötland 

Säsongen 2014/2015
Blekinge, Dalarna/Örebro län, Gästrikland/Hälsingland, Göteborg, Norrbotten, Skåne, Småland, Stockholm, Södermanland, Uppland, Värmland, Västerbotten, Västergötland/Bohuslän/Dal, Västmanland, Ångermanland, Östergötland 

Säsongen 2013/2014
Dalarna, Gästrikland/Hälsingland, Göteborg, Skåne, Småland, Stockholm, Södermanland, Uppland, Västergötland/Bohuslän/Dal, Värmland/Örebro län, Västerbotten, Västmanland, Ångermanland, Östergötland 

Säsongen 2012/2013
Blekinge/Skåne, Dalarna, Gästrikland/Hälsingland, Göteborg, Norrbotten/Medelpad, Småland, Stockholm, Södermanland, Uppland, Värmland, Västerbotten, Västergötland/Bohuslän/Dal, Västmanland, Ångermanland, Örebro län

Skribent: Anders Feltenmark
Epost: This is a mailto link

Svensk Ishockeys Huvudsponsor

 

Genvägar

 CCM

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 08-449 04 00
Fax: 08-91 00 35
E-post: This is a mailto link

Se all info