Hoppa till sidans innehåll

Göteborg vann TV-pucken 2018

2018-11-04 15:01
Final i TV-pucken: Göteborg-Västerbotten 5-0 (5-0, 0-0) söndagen den 4 november 2018.
  • Uppdaterad: 2018-11-02 12:40

Inför finalen i TV-pucken 2018, SVT1 sänder från 13.30, matchen börjar 13.40.
Göteborgs lag
Göteborgs finaler
Västerbottens lag
Västerbottens finaler

Söndagen den 4 november 2018

4/11 Göteborg-Västerbotten 5-0 (5-0, 0-0)
Period 1: SH1 1-0 (11:23) Ludwig Persson (Liam Dower Nilsson), EQ 2-0 (14:43) Fabian Lysell (Simon Edvinsson, William Bengtsson-Söderlund), EQ 3-0 (15:03) Ludwig Persson, EQ 4-0 (16:36) Filip Maniscalchi (Fabian Lysell, Otto Stahre), EQ 5-0 (17:23) Ludwig Persson (Simon Edvinsson)
Skott: 25-10.
Period 2: Skott: 22-5. Totalt: 47-15.
Utvisningar: Göteborg 2x2 min., Västerbotten 3x2 min.
Domare: David Södermalm, Mölndal
Publik: 1 278
Matchens lirare:
Göteborg: Ludwig Persson
Västerbotten: Simon Robertsson

Match om tredje plats
4/11 Stockholm Nord-Örebro län 6-0 (4-0, 2-0)
Period 1: EQ 1-0 (00:17) Johan Persson (Gabriel Wiita-Adamsson, Olle Bergström), PP1 2-0 (03:45) Marcus Limpar Lantz (Oskar Jellvik), PP1 3-0 (12:57) Adam Widell (Jonathan Myrenberg, Oskar Jellvik), EQ 4-0 (17:50) Marcus Ahlzén (Mika Ounasvuori)
Skott: 23-5.
Period 2: SH1 5-0 (01:24) Marcus Ahlzén (Mika Ounasvuori), EQ 6-0 (10:48) Marcus Molin (Rasmus Leijonhielm, Oliver Moberg)
Skott: 17-7. Totalt: 40-12.
Utvisningar: Stockholm Nord 5x2 min., Örebro län 4x2 min.
Domare: Alex Eriksson, Nyköping
Publik: 650
Matchens lirare:
Stockholm Nord: Adam Widell
Örebro län: Gustav Norén

Match om femte plats
4/11 Småland-Stockholm Syd 4-1 (1-1, 3-0)
Period 1: EQ 0-1 (01:01) Tobias Ahlén (Fabian Söderström, Hugo Bäckman), EQ 1-1 (16:31) Carl-Henrik Edwardsson (Anton Fredriksson)
Skott: 15-9.
Period 2: EQ 2-1 (00:07) Ludwig Stjernberg (Carl-Henrik Edwardsson), EQ 3-1 (04:34) William Carlsson (Hampus Johannesson), PP1 4-1 (10:09) Victor Sjöholm (Theo Angesved, Hugo Brandi)
Skott: 14-22. Totalt: 29-31.
Utvisningar: Småland 1x2 min., 1x5, 1 matchstraff, Stockholm Syd 2x2 min.
Domare: Andreas Hagman, Norrköping
Publik: 145
Matchens lirare:
Småland: William Carlsson
Stockholm Syd: Hampus Larsson

Match om sjunde plats
4/11 Västmanland-Gästrikland 6-3 (3-1, 3-2)
Period 1: EQ 1-0 (02:18) Kevin Oinonen-Thingberg (Pontus Sjögren, Lucas Forsell), EQ 2-0 (05:24) Lucas Forsell (Leon Cadei Hackley), EQ 3-0 (12:08) Lucas Forsell (Pontus Sjögren), EQ 3-1 (14:34) Linus Lindblom (Anton Ohlsson, Isak Åhrlin)
Skott: 13-7.
Period 2: SH1 4-1 (02:03) Lucas Forsell, PP2 4-2 (06:49) Melker Pålebo (Tim Dackell, Axel Eriksson), EQ 4-3 (08:17) Robin Lundh (Melker Pålebo, Axel Eriksson), EQ 5-3 (11:03) Pontus Sjögren (Lucas Forsell, Kevin Oinonen-Thingberg), PP1 6-3 (18:14) Leon Cadei Hackley (Linus Söderlund)
Skott: 11-11. Totalt: 24-18.
Utvisningar: Västmanland 3x2 min., Gästrikland 0x2 min., 1x5, 1 matchstraff
Domare: Andreas Wikström, Gävle
Publik: 101
Matchens lirare:
Västmanland: Lucas Forsell
Gästrikland: Robin Lundh

INDIVIDUELLA UTMÄRKELSER I TV-PUCKEN 2018:
Stefan Livs Målvaktspris till bäste målvakt i TV-pucken 2018: Marcus Brännman, Stockholm Nord
Lill-Strimmas stipendium till bäste back i TV-pucken 2018: Simon Edvinsson, Göteborg
Sven Tumbas stipendium till bäste forward i TV-pucken 2018: Ludwig Persson, Göteborg
Skodas pris till TV-puckens mest värdefulle spelare, MVP, 2018: Simon Forsmark, Örebro län
Elitdomarföreningen, EDF:s pris till årets finaldomare i TV-pucken 2018:
Huvuddomare: David Södermalm, Mölndal
Linjemän: Adrian Berglund, Piteå, Ludvig Vildö, Halmstad

Matcherna online
Alla matcher kunde följas online här: http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/9192

För fullständigt spelprogram se: http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Schedule/9192

TV-puckens historik här:

http://www.swehockey.se/tavling/Turneringar/TV-puckenshistorik/

Semifinal 1
3/11 Göteborg-Stockholm Nord 2-1 (1-0, 1-1)
Period 1: EQ 1-0 (04:03) Liam Dower Nilsson (Edwin Haynes, Ludwig Persson)
Skott: 16-12.
Period 2: EQ 2-0 (13:09) Noah Hasa (Anton Davidsson, Alexander Olsén), EQ 2-1 (13:50) Albert Sjöberg (Jonathan Myrenberg, Lucas Runquist)
Skott: 8-17. Totalt: 24-29.
Utvisningar: Göteborg 3x2 min., Stockholm Nord 2x2 min.
Domare: David Södermalm, Mölndal
Publik: 2 232
Matchens lirare:
Göteborg: Viggo Andrén
Stockholm Nord: Albert Sjöberg

Semifinal 2
3/11 Örebro län-Västerbotten 1-2 (0-2, 1-0)
Period 1: EQ 0-1 (00:19) Simon Robertsson (Albin Rainersson, Oliver Sjöström), SH1 0-2 (05:27) Max Johansson (Alexander Bodén)
Skott: 17-11.
Period 2: PP1 1-2 (13:04) Gustav Karlsson (Niklas Nilsson, Filip Nyberg)
Skott: 13-12. Totalt: 30-23.
Utvisningar: Örebro län 3x2 min., Västerbotten 4x2 min.
Domare: Maria Furberg, Stockholm
Publik: 825
Matchens lirare:
Örebro län: Gustav Karlsson
Västerbotten: Nils Wallström

TV-puckens kvartsfinaler på fredagen i Stångebro Ishall, Linköping, spelades enligt följande:

Fredagen den 2 november 2018

Kvartsfinal 1
2/11 Göteborg - Västmanland 11 - 0 (7-0, 4-0)
Period 1: EQ 1-0 (00:10) Fabian Lysell (Simon Edvinsson, Otto Stahre), EQ 2-0 (04:06) Ludwig Persson (Filip Maniscalchi, Erik Fernhall), EQ 3-0 (04:40) Carl Bruhn (Jesper Ahl, Noah Hasa), EQ 4-0 (09:56) William Bengtsson-Söderlund (Fabian Lysell), EQ 5-0 (11:17) Ludwig Persson (Erik Fernhall, Filip Maniscalchi), EQ 6-0 (14:14) Noah Hasa (Filip Maniscalchi), EQ 7-0 (15:10) William Bengtsson-Söderlund (Otto Stahre)
Skott: 23-6.
Period 2: EQ 8-0 (04:59) Alexander Olsén (Noah Hasa), PP2 9-0 (10:12) Filip Maniscalchi (Erik Fernhall, Liam Dower Nilsson), EQ 10-0 (11:07) Simon Edvinsson (Noah Hasa, William Bengtsson-Söderlund), EQ 11-0 (11:13) Ludwig Persson (Liam Dower Nilsson)
Skott: 27-3.Totalt: 50-9.
Utvisningar: Göteborg 0x2 min., Västmanland 3x2 min.
Domare: Andreas Hagman, Norrköping
Publik: 875

Matchens lirare:
Göteborg: Ludwig Persson
Västmanland: Theo Keilin

Kvartsfinal 2
2/11 Örebro län - Stockholm Syd 2 - 0 (1-0, 1-0)
Period 1: EQ 1-0 (16:34) Gustav Karlsson (Robin Karlsson, Filip Nyberg)Skott: 14-9.
Period 2: PP1 2-0 (13:41) Max Stigell (Marcus Broberg, Max Lidström)
Skott: 10-13.Totalt: 24-22.
Utvisningar: Örebro län 0x2 min., Stockholm Syd 3x2 min.
Domare: David Södermalm, Möndal
Publik: 860
Matchens lirare:
Örebro län: Kasper Lindström

Kvartsfinal 3
2/11
Stockholm Nord - Småland  2-0 (2-0, 0-0)
Period 1: EQ 1-0 (15:48) Adam Hofbauer (Jonathan Myrenberg), PP1 2-0 (18:34) Jonathan Myrenberg (Oskar Jellvik)
Skott: 19-0.
Period 2:
Skott: 9-16.
Totalt: 28-16.
Utvisningar: Stockholm Nord 3x2 min., Småland 7x2 min.
Domare: Alex Eriksson, Nyköping
Publik: 159
Stockholm Nord:
William Håkansson

Kvartsfinal 4
2/11 Västerbotten-Gästrikland 5-3 (3-0, 2-3)
Period 1: EQ 1-0 (05:01) Albin Rainersson (Simon Robertsson, Oliver Sjöström), EQ 2-0 (08:37) Oliver Sjöström (Simon Robertsson, Elias Salomonsson), EQ 3-0 (09:24) Carl Holmner-Härgestam (Edvin Wahlberg, Simon Aho)
Skott: 15-7.
Period 2: EQ 4-0 (06:13) Oliver Sjöström (Felix Kariander, Simon Aho), EQ 4-1 (07:39) Linus Lindblom, PP1 4-2 (10:35) Anton Ohlsson (Melker Pålebo, Axel Eriksson), EQ 4-3 (13:21) Arvid Sundin (Axel Eriksson), EQ 5-3 (18:59) Elias Lundström
Skott: 9-12. Totalt: 24-19.
Utvisningar: Västerbotten 3x2 min., Gästrikland 1x2 min.
Domare: Maria Furberg, Stockholm
Publik: 322
Matchens lirare
Västerbotten: Oliver Sjöström
Gästrikland: Felix Söderblom

I TV-pucken 2018 deltar sammanlagt 24 lag. Det spelades först två kvartsfinalkvalgruppspel med 2x6 lag följt av fyra kvartsfinalgruppspel med 4x4 lag samt att sedan 12 lag spelar i slutspel. Deltagande lag ska bestå av spelare födda 2003 eller senare.

KVARTSFINALGRUPPSPEL
SLUTSPEL
PLACERINGSMATCHER
1-4 november 2018
Spelas i Himmelstalundshallen, Norrköping, Pro Train Arena, Mjölby, Saab Arena, Linköping, och Stångebro Ishall, Linköping

KVARTSFINALGRUPPSPEL

Grupp A
Spelas i Saab Arena, Linköping
Skåne
Gästrikland
Göteborg
Dalarna 

Torsdagen den 1 november 2018
1/11 Skåne-Dalarna                                              2-3 (0-1, 2-1, 0-0, 0-1)    326
Efter Overtime och straffar
1/11 Gästrikland-Göteborg                                   2-11 (1-7, 1-4)                 272
1/11 Gästrikland-Dalarna                                      5-1 (4-1, 1-0)                  302
1/11 Göteborg-Skåne                                            6-3 (4-2, 2-1)                   537

Fredagen den 2 november 2018
2/11 Dalarna-Göteborg                                       2-3 (1-2, 1-0, 0-1)             227
Efter 00.50 i Overtime
2/11 Skåne-Gästrikland                                       2-3 (0-2, 2-1)                   311

Grupp A

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Göteborg

3

2

1

0

20-7

8

1

0

0

0

2

Gästrikland

3

2

0

1

10-14

6

0

0

0

0

3

Dalarna

3

0

2

1

6-10

3

0

1

1

0

4

Skåne

3

0

1

2

7-12

1

0

0

0

1

Grupp B
Spelas i Pro Train Arena, Mjölby
Ångermanland
Värmland
Småland
Örebro län 

Torsdagen den 1 november 2018
1/11 Ångermanland-Örebro län                             2-3 (2-2, 0-0, 0-1)         350
1/11 Värmland-Småland                                       1-2 (1-1, 0-1)                 350
1/11 Värmland-Örebro län                                    2-3 (1-2, 1-1)                 378
1/11 Småland-Ångermanland                               6-0 (5-0, 1-0)                  382 

Fredagen den 2 november 2018
2/11 Örebro län-Småland                                     3-1 (0-1, 3-0)                   295
2/11 Ångermanland-Värmland                             2-3 (1-1, 1-2)                   348

Grupp B

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Örebro län

3

2

1

0

9-5

8

1

0

0

0

2

Småland

3

2

0

1

9-4

6

0

0

0

0

3

Värmland

3

1

0

2

6-7

3

0

0

0

0

4

Ångermanland

3

0

1

2

4-12

1

0

1

0

0

Grupp C
Spelas i Himmelstalundshallen, Norrköping
Stockholm Syd
Stockholm Nord
Uppland
Medelpad 

Torsdagen den 1 november 2018
1/11 Stockholm Syd-Medelpad                            3-2 (1-1, 2-1)                   241
1/11 Stockholm Nord-Uppland                            5-4 (2-2, 3-2)                   298
1/11 Stockholm Nord-Medelpad                          7-1 (2-1, 5-0)                   257
1/11 Uppland-Stockholm Syd                              1-2 (0-1, 1-1)                   214

Fredagen den 2 november 2018
2/11 Medelpad-Uppland                                      3-4 (0-1, 3-2, 0-0, 0-1)     256
Efter Overtime och straffar
2/11 Stockholm Syd-Stockholm Nord                 3-4 (1-3, 2-0, 0-1)            394
Efter 01.40 i Overtime

Grupp C

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Stockholm Nord

3

2

1

0

16-8

8

1

0

0

0

2

Stockholm Syd

3

2

1

0

8-7

7

0

1

0

0

3

Uppland

3

0

1

2

9-10

2

0

0

1

0

4

Medelpad

3

0

1

2

6-14

1

0

0

0

1

Grupp D
Spelas i Stångebro Ishall, Linköping
Östergötland
Västerbotten
Södermanland
Västmanland 

Torsdagen den 1 november 2018
1/11 Östergötland-Västmanland        1-3 (1-2, 0-1)                                    673
1/11 Västerbotten-Södermanland      4-1 (0-0, 4-1)                                    301
1/11 Västerbotten-Västmanland        3-2 (2-2, 0-0, 1-0)                             267
Efter 03.40 i Overtime
1/11 Södermanland-Östergötland      1-2 (1-1, 0-0, 0-0, 0-1)                     1 001
Efter Overtime och straffar

Fredagen den 2 november 2018
2/11 Västmanland-Södermanland     3-1 (0-1, 3-0)                                     175
2/11 Östergötland-Västerbotten        1-2 (0-0, 1-2)                                     503

Grupp D

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Västerbotten

3

2

1

0

9-4

8

1

0

0

0

2

Västmanland

3

2

1

0

8-5

7

0

1

0

0

3

Östergötland

3

0

1

2

4-6

2

0

0

1

0

4

Södermanland

3

0

1

2

3-9

1

0

0

0

1

Lag 1 och 2 i respektive grupp är kvalificerat för slutspel om platserna 1-8.
Lag 3 och 4 i respektive grupp är kvalificerat för kvalificeringsmatcher om platserna 9-16. 

Grupp E, platserna 9-12
Spelas i Pro Train Arena, Mjölby
Dalarna
Uppland
Värmland
Östergötland

Lördagen den 3 november 2018
3/11 Dalarna-Östergötland                                  3-4 (2-2, 1-2)                     351
3/11 Värmland-Uppland                                     4-5 (2-2, 2-2, 0-1)              225
Efter 00.25 i Overtime
3/11 Värmland-Östergötland                               4-3 (2-3, 1-0, 1-0)             397
Efter 01.50 i Overtime
3/11 Uppland-Dalarna                                         5-3 (1-0, 4-3)                    279

Söndagen den 4 november 2018
4/11 Östergötland-Uppland 2-1 (1-0, 1-1)
Period 1: PP1 1-0 (15:42) William Bohman (Willam Lagerqvist, Axel Blom)
Skott: 9-8.
Period 2: EQ 2-0 (13:17) Melvin Krause (Willam Lagerqvist, Axel Blom), EQ 2-1 (16:01) Benjamin Kärrman
Skott: 5-19. Totalt: 14-27.
Utvisningar: Östergötland 1x2 min., Uppland 6x2 min., 1x5, 1 matchstraff
Domare: Richard Nilsson, Harbo
Publik: 237
Matchens lirare:
Östergötland: Melvin Krause
Uppland: Valdemar Johansson

4/11 Dalarna-Värmland 3-5 (2-3, 1-2)
Period 1: EQ 0-1 (00:38) Alexander Artursson (Felix Nyberg), EQ 0-2 (04:58) Gustav Andersson (Alexander Artursson, Simon Englund), EQ 0-3 (05:58) Hannes Berg (Sigge Grunditz, Jakob Olsson), EQ 1-3 (09:55) Samuel Eklund (John Blank, Arvid Lundberg Brobäck), EQ 2-3 (13:17) Arvid Lundberg Brobäck (John Blank, Gabriel Westling)
Skott: 19-7.
Period 2: EQ 2-4 (02:01) Jakob Olsson (Sigge Grunditz, Leo Klavhed), EQ 2-5 (08:19) Eric Jordell (Erik Bäcklin, Martin Skärberg), EQ 3-5 (12:20) Isak Rosén (Isac Hammar, Martin Öhman)
Skott: 14-10. Totalt: 33-17.
Utvisningar: Dalarna 2x2 min., Värmland 4x2 min.
Domare: Edvard Lindström, Örnsköldsvik
Publik: 214
Matchens lirare:
Dalarna: Martin Öhman
Värmland: Eric Jordell

Grupp E

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Östergötland

3

2

1

0

9:8

7

0

1

0

0

2

Värmland

3

1

2

0

13-11

6

1

1

0

0

3

Uppland

3

1

1

1

11-9

5

1

0

0

0

4

Dalarna

3

0

0

3

9-14

0

0

0

0

0

Grupp F, platserna 13-16
Spelas i Himmelstalundshallen, Norrköping
Medelpad
Skåne
Södermanland
Ångermanland

Lördagen den 3 november 2018
3/11 Skåne-Södermanland               4-2 (3-1, 1-1)                                       239
3/11 Ångermanland-Medelpad        3-4 (2-2, 1-2)                                       227
3/11 Ångermanland-Södermanland 4-2 (2-1, 2-1)                                       157
3/11 Medelpad-Skåne                      5-3 (1-3, 4-0)                                       206

Söndagen den 4 november 2018
4/11 Södermanland-Medelpad 1-0 (0-0, 0-0, 1-0)
Period 1:
Skott: 5-13.
Period 2:
Skott: 8-14.
Overtime: EQ 1-0 (02:45) Noah Östlund (Linus Jonsson)
Skott: 2-3. Totalt: 15-30.
Utvisningar: Södermanland 3x2 min., Medelpad 1x2 min.
Domare: Jesper Lindqvist, Luleå
Publik: 267
Matchens lirare:
Södermanland, Linus Jonsson
Medelpad, Albin Andersson

4/11 Skåne-Ångermanland 4-1 (1-1, 3-0)
Period 1: PP1 1-0 (01:17) Jonathan Larsson (Hugo Koch, Kasper Arwefjäll), EQ 1-1 (05:41) William Strömgren
Skott: 18-7.
Period 2: EQ 2-1 (10:31) Erik Pålsson (Theodor Johnsson, Victor Stjernborg), PP2 3-1 (18:15) Gustav Uller (Hugo Koch, Victor Stjernborg), SH1 4-1 (19:22) Nils Alm (Anton Olsson)
Skott: 22-8. Totalt: 40-15.
Utvisningar: Skåne 4x2 min., Ångermanland 7x2 min., 1x5, 1 matchstraff
Domare: Jesper Lindqvist, Luleå
Publik: 284
Matchens lirare:
Skåne: Rasmus Perlman
Ångermanland: Viktor Åström

Grupp F

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Medelpad

3

2

1

0

9-7

7

0

1

0

0

2

Skåne

3

2

0

1

11-8

6

0

0

0

0


3

Ångermanland

3

1

0

2

8-10

3

0

0

0

0

4

Södermanland

3

0

1

2

5-8

2

1

0

0

0

SLUTSPEL
3-4 november 2018
Spelas i Stångebro Ishall, Linköping

Fredagen den 2 november 2018
Kvartsfinaler
2/11 Göteborg-Västmanland             11-0 (7-0, 4-0)                                    875
2/11 Stockholm Nord-Småland         2-0 (2-0, 0-0)                                     1 597
2/11 Örebro län-Stockholm Syd        2-0 (1-0, 1-0)                                     860
2/11 Västerbotten-Gästrikland          5-3 (3-0, 2-3)                                      322

Lördagen den 3 november 2018
Placeringsmatcher, platserna 5-8
3/11 Västmanland-Småland               0-6 (0-4, 0-2)                                     273
3/11 Stockholm Syd-Gästrikland       6-0 (4-0, 2-0)                                     797
Semifinaler
3/11 Göteborg-Stockholm Nord        2-1 (1-0, 1-1)                                      2 232
3/11 Örebro län-Västerbotten            1-2 (0-2, 1-0)                                      825 

Söndagen den 4 november 2018
Final
4/11 Göteborg-Västerbotten            5-0 (5-0, 0-0)                                         1 278
Match om tredje plats
4/11 Stockholm Nord-Örebro län    6-0 (4-0, 2-0)                                         650
Match om femte plats
4/11 Småland-Stockholm Syd         4-1 (1-1, 3-0)                                         145
Match om sjunde plats
4/11 Västmanland-Gästrikland        6-3 (3-1, 3-2)                                         101

KVARTSFINALKVALGRUPPSPEL

Grupp A i Östersund Arena Hall A, 7-9 september 2018
Dalarna, Hälsingland, Jämtland/Härjedalen, Medelpad, Norrbotten, SIF-laget.

Fredagen den 7 september 2018
7/9 Jämtland/Härjedalen-SIF-laget                       3-2 (1-2, 2-0)                  420
7/9 Hälsingland-Medelpad                                    0-3 (0-1, 0-2)                  340
7/9 Dalarna-Norrbotten                                         3-2 (1-1, 1-1, 1-0)           272
Efter 00.56 i Overtime

Lördagen den 8 september 2018
8/9 Norrbotten-Hälsingland                                   3-1 (0-1, 3-0)                247
8/9 Medelpad-SIF-laget                                         0-2 (0-1, 0-1)                273
8/9 Jämtland/Härjedalen-Dalarna                          2-3 (2-1, 0-2)                602
8/9 SIF-laget-Norrbotten                                       1-2 (0-1, 1-1)                275
8/9 Hälsingland-Dalarna                                        0-6 (0-3, 0-3)                261
8/9 Medelpad-Jämtland/Härjedalen                      7-2 (5-1, 2-1)                 514 

Söndagen den 9 september 2018
9/9 SIF-laget-Dalarna                                            4-3 (0-1, 3-2, 0-0, 1-0)    238
Efter Overtime och straffar
9/9 Jämtland/Härjedalen-Hälsingland                   1-3 (1-0, 0-3)                   308
9/9 Medelpad-Norrbotten                                      2-1 (2-0, 0-1)                   237
9/9 Hälsingland-SIF-laget                                     2-5 (1-2, 1-3)                   267
9/9 Norrbotten-Jämtland/Härjedalen                     4-2 (2-1, 2-1)                   180
9/9 Dalarna-Medelpad                                           2-3 (2-2, 0-0, 0-1)            160
Efter 00.44 i Overtime 

Grupp A

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Medelpad

5

3

1

1

15-7

11

1

0

0

0

2

Dalarna

5

2

3

0

17-11

10

1

1

0

1

3

Norrbotten

5

3

1

1

12-9

10

0

1

0

0

4

SIF-laget

5

2

1

2

14-10

8

0

0

1

0

5

Jämtland/Härjedalen

5

1

0

4

10-19

3

0

0

0

0

6

Hälsingland

5

1

0

4

6-18

3

0

0

0

0

Grupp B i Cementa Arena, Slite, 7-9 september 2018
Blekinge, Bohuslän/Dal, Gotland, Västergötland, Västmanland, Örebro län 

Fredagen den 7 september 2018
7/9 Bohuslän/Dal-Gotland                                     1-3 (0-1, 1-2)                337
7/9 Blekinge-Västmanland                                    1-5 (1-4, 0-1)                123
7/9 Västergötland-Örebro län                                3-4 (0-1, 3-2, 0-0, 0-1) 123
Efter Overtime och straffar
7/9 Västmanland-Gotland                                      7-1 (3-1, 4-0)                150
7/9 Bohuslän/Dal-Västergötland                           2-4 (1-1, 1-3)                123
7/9 Örebro län-Blekinge                                       5-0 (3-0, 2-0)                 123 

Lördagen den 8 september 2018
8/9 Gotland-Örebro län                                         1-6 (0-4, 1-2)                 233
8/9 Blekinge-Västergötland                                  0-2 (0-2, 0-0)                 266
8/9 Västmanland-Bohuslän/Dal                            5-2 (1-0, 4-2)                 271
8/9 Gotland-Västergötland                                    0-6 (0-0, 0-6)                 519
8/9 Bohuslän/Dal-Blekinge                                   0-1 (0-0, 0-1)                 302
8/9 Västmanland-Örebro län                                 3-2 (1-1, 1-1, 0-0, 1-0)   243
Efter Overtime och straffar 

Söndagen den 9 september 2018
9/9 Blekinge-Gotland                                            2-1 (1-1, 1-0)                  243
9/9 Örebro län-Bohuslän/Dal                                5-1 (2-1, 3-0)                  321
9/9 Västergötland-Västmanland                           1-3 (0-0, 1-3)                   291 

Grupp B

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Västmanland

5

4

1

0

23-7

14

0

0

1

0

2

Örebro län

5

3

2

0

22-8

12

0

0

1

1

3

Västergötland

5

3

1

1

16-9

10

0

0

0

1

4

Blekinge

5

2

0

3

4-13

6

0

0

0

0

5

Gotland

5

1

0

4

6-22

3

0

0

0

0

6

Bohuslän/Dal

5

0

0

5

6-18

0

0

0

0

0

Skribent: Anders Feltenmark
Epost: This is a mailto link

Svensk Ishockeys Huvudsponsor

 

Genvägar

 CCM

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 08-449 04 00
Fax: 08-91 00 35
E-post: This is a mailto link

Se all info