Hoppa till sidans innehåll

Resultat från TV-puckens kvartsfinalkvalgruppspel på söndagen

2018-09-09 19:23
Här finns resultat och matchfakta från söndagens kvartsfinalkvalgruppspel i Slite och Östersund.
  • Uppdaterad: 2018-09-09 19:23

Resultaten innebär att Dalarna, Medelpad, Västmanland och Örebro län är klara för spel i TV-puckens kvartsfinalgruppspel 1-2 november 2018. Spelorter är Himmelstalundshallen, Norrköping, Pro Train Arena, Mjölby, och Stångebro Ishall, Linköping.
I TV-pucken 2018 deltar sammanlagt 24 lag. Det spelas först två kvartsfinalkvalgruppspel med 2x6 lag samt att 12 lag spelar i slutspel. Deltagande lag ska bestå av spelare födda 2003 eller senare. 

Matcherna online
Alla matcher kan följas online här: http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/9192

För fullständigt spelprogram se: http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Schedule/9192

TV-puckens historik här: http://www.swehockey.se/tavling/Turneringar/TV-puckenshistorik/

 

KVARTSFINALKVALGRUPPSPEL

Grupp A i Östersund Arena Hall A, 7-9 september 2018
Dalarna, Hälsingland, Jämtland/Härjedalen, Medelpad, Norrbotten, SIF-laget.

Fredagen den 7 september 2018
7/9 Jämtland/Härjedalen-SIF-laget                      3-2 (1-2, 2-0)                                                         420
7/9 Hälsingland-Medelpad                                  0-3 (0-1, 0-2)                                       340
7/9 Dalarna-Norrbotten                                       3-2 (1-1, 1-1, 1-0)                                272
Efter 00.56 i Overtime 

Lördagen den 8 september 2018
8/9 Norrbotten-Hälsingland                                 3-1 (0-1, 3-0)                                       247
8/9 Medelpad-SIF-laget                                       0-2 (0-1, 0-1)                                       273
8/9 Jämtland/Härjedalen-Dalarna                        2-3 (2-1, 0-2)                                                        602
8/9 SIF-laget-Norrbotten                                     1-2 (0-1, 1-1)                                                       275
8/9 Hälsingland-Dalarna                                     0-6 (0-3, 0-3)                                                       261
8/9 Medelpad-Jämtland/Härjedalen                    7-2 (5-1, 2-1)                                                        514 

Söndagen den 9 september 2018

9/9 SIF-laget-Dalarna 4-3 (0-1, 3-2, 0-0, 1-0) efter Overtime och straffar
Period 1: EQ 0-1 (16:41) Isak Rosén (Samuel Eklund, Simon Nyhlén-Persson)
Skott: 5-18.
Period 2: PP1 0-2 (04:13) Martin Öhman (Isak Rosén, Samuel Eklund), EQ 1-2 (07:17) Emil Melander (Sebastian Eliasson-Parviainen), EQ 2-2 (10:37) Hugo Frylen (Emil Melander), EQ 3-2 (15:29) Emil Melander (Sebastian Eliasson-Parviainen, William Ekberg), EQ 3-3 (18:25) Martin Öhman (Isak Rosén, John Blank)
Skott: 11-8.
Overtime:
Skott: 4-2.
Straffar: 1-0 (4-3) Max Kroon
Skott: 1-0. Totalt: 21-28.
Utvisningar: SIF-laget 4x2 min., Dalarna 2x2 min.
Domare: Andreas Wikström, Gävle
Publik: 238 

9/9 Jämtland/Härjedalen-Hälsingland 1-3 (1-0, 0-3)
Period 1: EQ 1-0 (11:37) Julius Hoglert (Joel Jonsson, Oskar Wimmerqvist)
Skott: 11-9.
Period 2: EQ 1-1 (08:32) Leon Sundlöf (Erik Mailert, Martin Strömberg), EQ 1-2 (13:06) Mårten Sjödén, EQ 1-3 (14:24) Erik Mailert (John Sulser)
Skott: 14-11. Totalt: 25-20.
Utvisningar: Jämtland/Härjedalen 0x2 min., Hälsingland 1x2 min.
Domare: Nils Granberg, Skellefteå
Publik: 308 

9/9 Medelpad-Norrbotten 2-1 (2-0, 0-1)
Period 1: PP1 1-0 (14:54) Oliver Johansson (Noel Edfeldt, Jesper Lehman), PP1 2-0 (16:58) Oskar Larsson (Hampus Meskanen, Simon Byström)
Skott: 8-10.
Period 2: EQ 2-1 (04:57) Axl Johansson (Arvid Kruukka)
Skott: 13-10. Totalt: 21-20.
Utvisningar: Medelpad 1x2 min., Norrbotten 4x2 min.
Domare: Edvard Lindström, Örnsköldsvik
Publik: 237 

9/9 Hälsingland-SIF-laget 2-5 (1-2, 1-3)
Period 1: PP1 0-1 (06:51) Hugo Frylen (Emil Melander), EQ 0-2 (10:37) Hugo Frylen (Emil Melander, William Ekberg), PP1 1-2 (17:28) Martin Holmberg (Ante Lindström)
Skott: 11-10.
Period 2: PP1 1-3 (06:22) Adam Thyrstedt (Jonathan Wik), EQ 1-4 (07:42) Hugo Frylen (Emil Melander), PP1 2-4 (12:34) Gusten Persson (Martin Holmberg), EQ 2-5 (19:08) Aaron Banegas
Skott: 9-17. Totalt: 20-27.
Utvisningar: Hälsingland 3x2 min., SIF-laget 3x2 min.
Domare: Andreas Wikström, Gävle
Publik: 267 

9/9 Norrbotten-Jämtland/Härjedalen 4-2 (2-1, 2-1)
Period 1: EQ 1-0 (01:54) Axl Johansson (Arvid Kruukka, Viggo Nordström), PP1 2-0 (06:31) Jonas Risberg (Viggo Nordström), EQ 2-1 (10:10) Simon Grip
Skott: 12-5.
Period 2: EQ 3-1 (04:30) Arvid Kruukka (Axl Johansson, Elliot Jonsson), EQ 4-1 (08:27) Axl Johansson (Viggo Nordström), EQ 4-2 (12:58) Julius Hoglert (Hannes Alander, Oskar Wimmerqvist)
Skott: 15-6. Totalt: 27-11.
Utvisningar: Norrbotten 0x2 min., Jämtland/Härjedalen 4x2 min.
Domare: Nils Granberg, Skellefteå
Publik: 180 

9/9 Dalarna-Medelpad 2-3 (2-2, 0-0, 0-1) efter 00.44 i Overtime
Period 1: EQ 0-1 (01:12) Albin Andersson (Noel Edfeldt, Oliver Johansson), EQ 1-1 (02:18) Arvid Eljas (Isak Rosén, Martin Öhman), EQ 2-1 (15:15) Isak Rosén (Arvid Eljas, Martin Öhman), EQ 2-2 (17:42) Jesper Lehman (Albin Andersson, Oskar Larsson)
Skott: 12-10.
Period 2:
Skott: 12-6.
Overtime: SH1 2-3 (00:44) Albin Andersson (Oskar Larsson)
Skott: 0-1. Totalt: 24-17.
Utvisningar: Dalarna 4x2 min., Medelpad 8x2 min.
Domare: Edvard Lindström, Örnsköldsvik
Publik: 160 

Grupp A

A=Matcher, B=Vunna, C=Oavgjorda, D=Förlorade, E=Gjorda mål-insläppta mål, F=poäng, G=Vunna i Overtime, H=Förlorade i Overtime, I=Vunna på straffar, J=Förlorade på straffar

RK

LAG

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

1

Medelpad

5

3

1

1

15-7

11

1

0

0

0

2

Dalarna

5

2

3

0

17-11

10

1

1

0

1

3

Norrbotten

5

3

1

1

12-9

10

0

1

0

0

4

SIF-laget

5

2

1

2

14-10

8

0

0

1

0

5

Jämtland/Härjedalen

5

1

0

4

10-19

3

0

0

0

0

6

Hälsingland

5

1

0

4

6-18

3

0

0

0

0

Grupp B i Cementa Arena, Slite, 7-9 september 2018
Blekinge, Bohuslän/Dal, Gotland, Västergötland, Västmanland, Örebro län 

Fredagen den 7 september 2018
7/9 Bohuslän/Dal-Gotland                1-3 (0-1, 1-2)                                                       337
7/9 Blekinge-Västmanland               1-5 (1-4, 0-1)                                       123
7/9 Västergötland-Örebro län           3-4 (0-1, 3-2, 0-0, 0-1)       123
Efter Overtime och straffar
7/9 Västmanland-Gotland                7-1 (3-1, 4-0)                                                       150
7/9 Bohuslän/Dal-Västergötland      2-4 (1-1, 1-3)                                                        123
7/9 Örebro län-Blekinge                   5-0 (3-0, 2-0)                                                       123 

Lördagen den 8 september 2018
8/9 Gotland-Örebro län                    1-6 (0-4, 1-2)                                       233
8/9 Blekinge-Västergötland             0-2 (0-2, 0-0)                                       266
8/9 Västmanland-Bohuslän/Dal       5-2 (1-0, 4-2)                                       271
8/9 Gotland-Västergötland               0-6 (0-0, 0-6)                                       519
8/9 Bohuslän/Dal-Blekinge              0-1 (0-0, 0-1)                                       302
8/9 Västmanland-Örebro län            3-2 (1-1, 1-1, 0-0, 1-0)       243
Efter Overtime och straffar

Söndagen den 9 september 2018

9/9 Blekinge-Gotland 2-1 (1-1, 1-0)
Period 1: EQ 0-1 (06:05) Gabriel Melin (Isak Rosenqvist), SH1 1-1 (14:48) Theo Lewén (Dennis Olsson)
Skott: 14-9.
Period 2: PP1 2-1 (02:16) Carl Abbenäs (Vilmer Stahmann, Emil Andersson)
Skott: 13-8. Totalt: 27-17.
Utvisningar: Blekinge 2x2 min., Gotland 5x2 min.
Domare: Maria Furberg, Stockholm
Publik: 243 

9/9 Örebro län-Bohuslän/Dal 5-1 (2-1, 3-0)
Period 1: EQ 1-0 (08:22) Karl Tholf (Gabriel Pettersson Askling, Simon Forsmark), EQ 1-1 (10:30) Kevin Bergh, PP2 2-1 (19:20) Anton Davidsson (Simon Forsmark, Robin Karlsson)
Skott: 14-10.
Period 2: EQ 3-1 (05:07) Filip Nyberg (Robin Karlsson, Niklas Nilsson), EQ 4-1 (13:59) Filip Nyberg (Gustav Karlsson), EQ 5-1 (15:35) Karl Tholf (Niklas Nilsson, Simon Forsmark)
Skott: 22-5. Totalt: 36-15.
Utvisningar: Örebro län 0x2 min., Bohuslän/Dal 3x2 min.
Domare: Andreas Hagman, Norrköping
Publik: 321 

9/9 Västergötland-Västmanland 1-3 (0-0, 1-3)
Period 1:
Skott: 6-11.
Period 2: EQ 1-0 (10:00) William Ahlrik (Philip Rydin), EQ 1-1 (11:29) Leon Cadei Hackley (Marcus Lindström, Lucas Lidström), EQ 1-2 (12:18) Pontus Sjögren (Gustav Bosell), EQ 1-3 (16:01) Marcus Lindström (Theo Keilin)
Skott: 12-18. Totalt: 18-29.
Utvisningar: Västergötland 1x2 min., Västmanland 0x2 min.
Domare: Alex Eriksson, Nyköping
Publik: 291 

Grupp B

A=Matcher, B=Vunna, C=Oavgjorda, D=Förlorade, E=Gjorda mål-insläppta mål, F=poäng, G=Vunna i Overtime, H=Förlorade i Overtime, I=Vunna på straffar, J=Förlorade på straffar

RK

LAG

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

Västmanland

5

4

1

0

23-7

14

0

0

1

0

2

Örebro län

5

3

2

0

22-8

12

0

0

1

1

3

Västergötland

5

3

1

1

16-9

10

0

0

0

1

4

Blekinge

5

2

0

3

4-13

6

0

0

0

0

5

Gotland

5

1

0

4

6-22

3

0

0

0

0

6

Bohuslän/Dal

5

0

0

5

6-18

0

0

0

0

0

KVARTSFINALGRUPPSPEL
SLUTSPEL
PLACERINGSMATCHER
1-4 november 2018
Spelas i Himmelstalundshallen, Norrköping, Pro Train Arena, Mjölby, och Stångebro Ishall, Linköping

 

KVARTSFINALGRUPPSPEL 

Grupp A
Skåne
Gästrikland
Göteborg

Fjärde rankat kvallag

 

Grupp B

Ångermanland

Värmland

Småland

Tredje rankat kvallag

 

Grupp C

Stockholm Syd

Stockholm Nord

Uppland

Andra rankat kvallag

 

Grupp D

Östergötland

Västerbotten

Södermanland

Första rankat kvallag

Lag 1 och 2 i respektive grupp är kvalificerat för slutspel om platserna 1-8.

Lag 3 och 4 i respektive grupp är kvalificerat för kvalificeringsmatcher om platserna 9-16.


I TV-pucken 2018 deltar sammanlagt 24 lag. Det spelas först två kvartsfinalkvalgruppspel med 2x6 lag samt att 12 lag spelar i slutspel. Deltagande lag ska bestå av spelare födda 2003 eller
senare. 

Matcherna online
Alla matcher kan följas online här: http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/9192

För fullständigt spelprogram se: http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Schedule/9192

TV-puckens historik här:
http://www.swehockey.se/tavling/Turneringar/TV-puckenshistorik/ 

KVARTSFINALKVALGRUPPSPEL

Grupp A i Östersund Arena Hall A, 7-9 september 2018
Dalarna, Hälsingland, Jämtland/Härjedalen, Medelpad, Norrbotten, SIF-laget.

Fredagen den 7 september 2018
7/9 Jämtland/Härjedalen-SIF-laget                      3-2 (1-2, 2-0)                                                         420
7/9 Hälsingland-Medelpad                                                     0-3 (0-1, 0-2)                                       340
7/9 Dalarna-Norrbotten                                                          3-2 (1-1, 1-1, 1-0)                                272
Efter 00.56 i Overtime 

Lördagen den 8 september 2018

8/9 Norrbotten-Hälsingland 3-1 (0-1, 3-0)
Period 1: EQ 0-1 (15:24) Martin Strömberg
Skott: 9-8.
Period 2: PP1 1-1 (00:56) Jonas Risberg (Viggo Nordström, Arvid Kruukka), EQ 2-1 (02:17) Jonas Risberg (Anton Malmström), PP1 3-1 (06:28) Arvid Kruukka (Viktor Palovaara)
Skott: 13-6. Totalt: 22-14.
Utvisningar: Norrbotten 4x2 min., Hälsingland 3x2 min.
Domare: Edvard Lindström, Örnsköldsvik
Publik: 247 

8/9 Medelpad-SIF-laget 0-2 (0-1, 0-1)
Period 1: EQ 0-1 (15:10) Carl Svensson (Max Kroon)
Skott: 12-6.
Period 2: EQ 0-2 (15:16) Isac Gradin (Adam Thyrstedt)
Skott: 15-11. Totalt: 27-17.
Utvisningar: Medelpad 2x2 min., SIF-laget 5x2 min.
Domare: Andreas Wikström, Gävle
Publik: 273 

8/9 Jämtland/Härjedalen-Dalarna 2-3 (2-1, 0-2)
Period 1: EQ 1-0 (05:11) Oskar Wimmerqvist (Joel Jonsson), EQ 2-0 (06:23) Simon Grip (Joel Jonsson), EQ 2-1 (19:56) Arvid Eljas (Isak Rosén, Marcus Svensk)
Skott: 5-20.
Period 2: EQ 2-2 (06:54) Anders Mattsson (Edvin Nylén, Arvid Eljas), EQ 2-3 (08:24) Edvin Nylén (Arvid Lundberg Brobäck)
Skott: 6-16. Totalt: 11-36.
Utvisningar: Jämtland/Härjedalen 2x2 min., Dalarna 1x2 min.
Domare: Nils Granberg, Skellefteå
Publik: 602 

8/9 SIF-laget-Norrbotten 1-2 (0-1, 1-1)
Period 1: EQ 0-1 (14:13) Axl Johansson (Arvid Kruukka)
Skott: 10-8.
Period 2: PP1 0-2 (15:18) Jonas Risberg (Arvid Kruukka, Axl Johansson), EQ 1-2 (18:24) Emil Melander (Hugo Frylen)
Skott: 10-8. Totalt: 20-16.
Utvisningar: SIF-laget 1x2 min., Norrbotten 3x2 min.
Domare: Edvard Lindström, Örnsköldsvik
Publik: 275 

8/9 Hälsingland-Dalarna 0-6 (0-3, 0-3)
Period 1: EQ 0-1 (05:42) Isak Rosén (Simon Nyhlén-Persson, Martin Öhman), EQ 0-2 (09:54) Arvid Lundberg Brobäck (Victor Ohlsson, Felix Söderlund), SH2 0-3 (19:40) Arvid Eljas (William Lindgren)
Skott: 5-17.
Period 2: EQ 0-4 (05:22) Martin Öhman (Isak Rosén, Felix Söderlund), PP2 0-5 (06:35) Isak Rosén (Samuel Eklund, Arvid Eljas), EQ 0-6 (13:50) Isak Rosén (Martin Öhman, Arvid Eljas)
Skott: 11-10. Totalt: 16-27.
Utvisningar: Hälsingland 3x2 min., 1x10, Dalarna 4x2 min.
Domare: Andreas Wikström, Gävle
Publik: 261 

8/9 Medelpad-Jämtland/Härjedalen 7-2 (5-1, 2-1)
Period 1: EQ 1-0 (04:22) Jesper Lehman (Oliver Johansson, Albin Andersson), EQ 2-0 (04:33) Albin Andersson (Oliver Johansson, Noel Edfeldt), EQ 3-0 (05:43) Oskar Larsson (Anton Falberg), EQ 4-0 (13:26) Oskar Larsson (Simon Byström), EQ 4-1 (14:08) Joel Jonsson (Linus Johansson, Oskar Wimmerqvist), EQ 5-1 (18:31) Rasmus Ulander (Oskar Larsson, Simon Byström)
Skott: 24-9.
Period 2: EQ 6-1 (11:04) Noel Edfeldt (Albin Andersson, Oliver Johansson), EQ 6-2 (17:24) Simon Grip (Dennis Bergsten, Albin Göthesson), EQ 7-2 (19:37) Simon Byström (Oskar Larsson)
Skott: 13-8. Totalt: 37-17.
Utvisningar: Medelpad 0x2 min., Jämtland/Härjedalen 1x2 min.
Domare: Nils Granberg, Skellefteå
Publik: 514 

Söndagen den 9 september 2018
9/9 08.30 SIF-laget-Dalarna
9/9 10.15 Jämtland/Härjedalen-Hälsingland
9/9 12.00 Medelpad-Norrbotten
9/9 14.00 Hälsingland-SIF-laget
9/9 15.45 Norrbotten-Jämtland/Härjedalen
9/9 17.30 Dalarna-Medelpad 

Grupp B i Cementa Arena, Slite, 7-9 september 2018
Blekinge, Bohuslän/Dal, Gotland, Västergötland, Västmanland, Örebro län

Fredagen den 7 september 2018
7/9 Bohuslän/Dal-Gotland                 1-3 (0-1, 1-2)                                                       337
7/9 Blekinge-Västmanland                1-5 (1-4, 0-1)                                       123
7/9 Västergötland-Örebro län            3-4 (0-1, 3-2, 0-0, 0-1)       123
Efter Overtime och straffar
7/9 Västmanland-Gotland                  7-1 (3-1, 4-0)                                                       150
7/9 Bohuslän/Dal-Västergötland        2-4 (1-1, 1-3)                                                        123
7/9 Örebro län-Blekinge                    5-0 (3-0, 2-0)                                                       123

Lördagen den 8 september 2018

8/9 Gotland-Örebro län 1-6 (0-4, 1-2)
Period 1: EQ 0-1 (00:54) Robin Karlsson (Gustav Karlsson, Karl Persman), EQ 0-2 (11:41) Simon Forsmark (Karl Persman, Robin Karlsson), EQ 0-3 (12:37) Melvin Blomberg, EQ 0-4 (17:14) Max Stigell (Oscar Anderberg, Gabriel Pettersson Askling)
Skott: 5-23.
Period 2: PP1 0-5 (02:08) Gustav Karlsson (Anton Davidsson, Filip Nyberg), EQ 0-6 (07:02) Anton Davidsson (Max Lidström, Marcus Broberg), EQ 1-6 (11:08) Hampus Persson (Oliwer Lundberg)
Skott: 5-24. Totalt: 10-47.
Utvisningar: Gotland 1x2 min., Örebro län 0x2 min.
Domare: Andreas Hagman, Norrköping
Publik: 233 

8/9 Blekinge-Västergötland 0-2 (0-2, 0-0)
Period 1: EQ 0-1 (04:21) Nils Juntorp (Filip Stenlund, Oscar Gustavsson), SH1 0-2 (16:43) William Ahlrik (Philip Rydin)
Skott: 9-11.
Period 2:
Skott: 14-3. Totalt: 23-14.
Utvisningar: Blekinge 3x2 min., Västergötland 7x2 min.
Domare: Alex Eriksson, Nyköping
Publik: 266 

8/9 Västmanland-Bohuslän/Dal 5-2 (1-0, 4-2)
Period 1: EQ 1-0 (12:27) Leon Cadei Hackley (Marcus Lindström, Theo Keilin)
Skott: 21-5.
Period 2: EQ 2-0 (04:19) Albin Silfver (Lucas Forsell, Lucas Lidström), EQ 3-0 (04:42) Theo Keilin (Hampus Nilsson, Gustav Bosell), EQ 4-0 (11:01) Theo Keilin (Leon Cadei Hackley, Simon Lindblom), EQ 5-0 (12:53) Leon Cadei Hackley (Simon Lindblom), EQ 5-1 (13:39) Kevin Bergh, EQ 5-2 (16:06) Albin Emanuelsson (Natanael Lindholm, Adam Halvordsson)
Skott: 16-5. Totalt: 37-10.
Utvisningar: Västmanland 2x2 min., Bohuslän/Dal 1x2 min.
Domare: Maria Furberg, Stockholm
Publik: 271 

8/9 Gotland-Västergötland 0-6 (0-0, 0-6)
Period 1:
Skott: 6-16.
Period 2: EQ 0-1 (04:10) Philip Rydin (William Ahlrik, Kaspian Karlsson), SH1 0-2 (06:01) Philip Rydin (William Ahlrik), PP1 0-3 (08:14) Kaspian Karlsson (Philip Rydin, William Ahlrik), EQ 0-4 (15:08) Alfons Bonander (Oscar Karlsson), EQ 0-5 (17:40) Philip Runnemalm, PP1 0-6 (19:39) William Ahlrik (Oscar Gustavsson, Nils Juntorp)
Skott: 3-33. Totalt: 9-49.
Utvisningar: Gotland 5x2 min., Västergötland 2x2 min.
Domare: Andreas Hagman, Norrköping
Publik: 519 

8/9 Bohuslän/Dal-Blekinge 0-1 (0-0, 0-1)
Period 1:
Skott: 6-11.
Period 2: EQ 0-1 (13:48) Isac Jonasson (William Söderlund)
Skott: 10-12. Totalt: 16-23.
Utvisningar: Bohuslän/Dal 0x2 min., Blekinge 3x2 min.
Domare: Alex Eriksson, Nyköping
Publik: 302 

8/9 Västmanland-Örebro län 3-2 (1-1, 1-1, 0-0, 1-0)efter Overtime och straffar
Period 1: EQ 1-0 (03:43) Theo Keilin, EQ 1-1 (10:07) Gustav Norén (Max Stigell)
Skott: 6-20.
Period 2: EQ 1-2 (10:01) Niklas Nilsson (Gustav Karlsson, Filip Nyberg), PP1 2-2 (18:07) Lucas Forsell (Lucas Lidström, Simon Lindblom)
Skott: 11-21.
Overtime:
Skott: 3-2.
Straffar: 1-0 (3-2) Oliver Wahlström
Skott: 1-0. Totalt: 21-43.
Utvisningar: Västmanland 3x2 min., Örebro län 2x2 min.
Domare: Maria Furberg, Stockholm
Publik: 243 

Söndagen den 9 september 2018
9/9 09.00 Blekinge-Gotland
9/9 10.45 Örebro län-Bohuslän/Dal
9/9 12.30 Västergötland-Västmanland 

KVARTSFINALGRUPPSPEL

1-4 november 2018
Spelas i Himmelstalundshallen, Norrköping, Pro Train Arena, Mjölby, och Stångebro Ishall, Linköping

 

Grupp A
Skåne
Gästrikland
Göteborg
Fjärde rankat kvallag 

Grupp B
Ångermanland
Värmland
Småland
Tredje rankat kvallag 

Grupp C
Stockholm Syd
Stockholm Nord
Uppland
Andra rankat kvallag 

Grupp D
Östergötland
Västerbotten
Södermanland
Första rankat kvallag

Lag 1 och 2 i respektive grupp är kvalificerat för slutspel om platserna 1-8.
Lag 3 och 4 i respektive grupp är kvalificerat för kvalificeringsmatcher om platserna 9-16.

KVARTSFINALKVALGRUPPSPEL

Grupp A i Östersund Arena Hall A, 7-9 september 2018
Dalarna, Hälsingland, Jämtland/Härjedalen, Medelpad, Norrbotten, SIF-laget. 

Fredagen den 7 september 2018

7/9 Jämtland/Härjedalen-SIF-laget 3-2 (1-2, 2-0)
Period 1: EQ 0-1 (08:49) Jonathan Wik, EQ 1-1 (13:56) Dennis Bergsten (Arvid Carlsson), PP1 1-2 (16:53) Hugo Frylen (Emil Melander, Carl Svensson)
Skott: 11-15.
Period 2: EQ 2-2 (04:20) Albin Göthesson (Joel Jonsson), EQ 3-2 (12:56) Simon Lindqvist
Skott: 11-9. Totalt: 22-24.
Utvisningar: Jämtland/Härjedalen 3x2 min., SIF-laget 2x2 min., 1x5, 1 matchstraff
Domare: Edvard Lindström, Örnsköldsvik
Publik: 420 

7/9 Hälsingland-Medelpad 0-3 (0-1, 0-2)
Period 1: EQ 0-1 (16:18) Oliver Johansson (Jesper Lehman, Noel Edfeldt)
Skott: 6-11.
Period 2: EQ 0-2 (03:02) Oliver Johansson (Noel Edfeldt, Viktor Söderberg), EQ 0-3 (04:17) Noel Edfeldt (Oskar Larsson)
Skott: 4-17. Totalt: 10-28.
Utvisningar: Hälsingland 2x2 min., Medelpad 1x2 min.
Domare: Nils Granberg, Skellefteå
Publik: 340 

7/9 Dalarna-Norrbotten 3-2 (1-1, 1-1, 1-0) efter 00.56 i Overtime
Period 1: EQ 1-0 (07:32) Arvid Eljas (Martin Öhman, Isak Rosén), EQ 1-1 (16:54) Viktor Palovaara (Willy Rutfors, Jack Sirkka)
Skott: 20-11.
Period 2: EQ 1-2 (11:34) Arvid Kruukka (Viggo Nordström, Sebastian Martti), EQ 2-2 (19:24) Arvid Lundberg Brobäck (Victor Ohlsson, Isak Rosén)
Skott: 6-8.
Overtime: EQ 3-2 (00:56) Isak Rosén (Victor Ohlsson, Arvid Eljas)
Skott: 3-1. Totalt: 29-20.
Utvisningar: Dalarna 2x2 min., Norrbotten 3x2 min.
Domare: Andreas Wikström, Gävle
Publik: 272 

Lördagen den 8 september 2018
8/9 09.30 Norrbotten-Hälsingland
8/9 11.15 Medelpad-SIF-laget
8/9 13.00 Jämtland/Härjedalen-Dalarna
8/9 15.00 SIF-laget-Norrbotten
8/9 16.45 Hälsingland-Dalarna
8/9 18.30 Medelpad-Jämtland/Härjedalen 

Söndagen den 9 september 2018
9/9 08.30 SIF-laget-Dalarna
9/9 10.15 Jämtland/Härjedalen-Hälsingland
9/9 12.00 Medelpad-Norrbotten
9/9 14.00 Hälsingland-SIF-laget
9/9 15.45 Norrbotten-Jämtland/Härjedalen
9/9 17.30 Dalarna-Medelpad 

Grupp B i Cementa Arena, Slite, 7-9 september 2018
Blekinge, Bohuslän/Dal, Gotland, Västergötland, Västmanland, Örebro län

Fredagen den 7 september 2018

7/9 Bohuslän/Dal-Gotland 1-3 (0-1, 1-2)
Period 1: EQ 0-1 (16:00) Gabriel Karlsson (Oliwer Lundberg)
Skott: 7-13.
Period 2: EQ 1-1 (06:46) Anton Mattsson (Albin Emanuelsson), PP1 1-2 (14:27) Gabriel Melin (Isak Rosenqvist, Adrian Kotz Öslöf), SH1 1-3 (18:21) Hampus Persson
Skott: 13-9. Totalt: 20-22.
Utvisningar: Bohuslän/Dal 4x2 min., Gotland 6x2 min.
Domare: Alex Eriksson, Nyköping
Publik: 337 

7/9 Blekinge-Västmanland 1-5 (1-4, 0-1)
Period 1: SH1 1-0 (03:02) Isac Jonasson (Theo Lewén), EQ 1-1 (04:30) Simon Lindblom (Albin Silfver, Lucas Forsell), EQ 1-2 (07:43) Leon Cadei Hackley, EQ 1-3 (09:15) Albin Silfver (Lucas Forsell), EQ 1-4 (11:53) Leon Cadei Hackley (Lucas Forsell)
Skott: 6-14.
Period 2: PP1 1-5 (16:17) Pontus Sjögren (Lucas Forsell, Simon Lindblom)
Skott: 6-19. Totalt: 12-33.
Utvisningar: Blekinge 2x2 min., Västmanland 3x2 min.
Domare: Andreas Hagman, Norrköping
Publik: 123 

7/9 Västergötland-Örebro län 3-4 (0-1, 3-2, 0-0, 0-1) efter Overtime och straffar
Period 1: EQ 0-1 (19:16) Simon Forsmark (Alexander Dahlgren, Hugo Bårman)
Skott: 11-9.
Period 2: EQ 1-1 (03:28) Philip Runnemalm (Oscar Gustavsson), PP1 1-2 (05:33) Max Stigell (Max Lidström), EQ 1-3 (09:45) Gustav Karlsson (Filip Nyberg, Marcus Broberg), EQ 2-3 (12:08) Viktor Skoglund (Arvid Hurtig, Oscar Karlsson), EQ 3-3 (18:43) Nils Juntorp (William Ahlrik, Oscar Gustavsson)
Skott: 11-12.
Overtime:
Skott: 0-5.
Straffar: 0-1 (3-4) Filip Nyberg
Skott: 0-1. Totalt: 22-27.
Utvisningar: Västergötland 4x2 min., Örebro län 4x2 min.
Domare: Maria Furberg, Stockholm
Publik: 123 

7/9 Västmanland-Gotland 7-1 (3-1, 4-0)
Period 1: EQ 1-0 (01:18) Theo Keilin (Gustav Bosell, Marcus Lindström), PP1 2-0 (02:28) Theo Keilin (Tobias Sjöblom), SH1 2-1 (07:15) Gabriel Melin, PP1 3-1 (18:37) Marcus Lindström (Leon Cadei Hackley, Lucas Lidström)
Skott: 16-3.
Period 2: PP1 4-1 (09:09) Pontus Sjögren (Simon Lindblom, Lucas Forsell), EQ 5-1 (15:54) Lucas Forsell, EQ 6-1 (17:12) Marcus Lindström (Gustav Bosell, Gustav Pettersson), EQ 7-1 (19:28) Marcus Lindström
Skott: 27-11. Totalt: 43-14.
Utvisningar: Västmanland 1x2 min., Gotland 6x2 min.
Domare: Alex Eriksson, Nyköping
Publik: 150 

7/9 Bohuslän/Dal-Västergötland 2-4 (1-1, 1-3)
Period 1: EQ 0-1 (03:36) Philip Rydin, EQ 1-1 (06:10) Isak Wignell (Isak Brandt, Anton Mattsson)
Skott: 3-12.
Period 2: EQ 1-2 (01:35) Philip Runnemalm (Victor Samuelsson), SH1 1-3 (06:36) Philip Rydin (William Ahlrik), PP1 1-4 (14:45) Nils Juntorp (William Ahlrik, Filip Stenlund), EQ 2-4 (17:51) Kevin Bergh (Olle Hilmersson)
Skott: 6-13. Totalt: 9-25.
Utvisningar: Bohuslän/Dal 2x2 min., Västergötland 2x2 min.
Domare: Andreas Hagman, Norrköping
Publik: 123 

7/9 Örebro län-Blekinge 5-0 (3-0, 2-0)
Period 1: EQ 1-0 (15:20) Gustav Karlsson (Melvin Blomberg, Oscar Anderberg), EQ 2-0 (16:12) Gabriel Pettersson Askling, SH1 3-0 (19:31) Gabriel Pettersson Askling
Skott: 8-7.
Period 2: EQ 4-0 (05:07) Filip Nyberg (Gustav Karlsson, Robin Karlsson), EQ 5-0 (08:09) Gustav Karlsson (Marcus Broberg)
Skott: 15-6.Totalt: 23-13.
Utvisningar: Örebro län 2x2 min., Blekinge 3x2 min.
Domare: Maria Furberg, Stockholm
Publik: Uppgift saknas 

Lördagen den 8 september 2018
8/9 09.30 Gotland-Örebro län
8/9 11.15 Blekinge-Västergötland
8/9 13.00 Västmanland-Bohuslän/Dal
8/9 15.00 Gotland-Västergötland
8/9 16.45 Bohuslän/Dal-Blekinge
8/9 18.30 Västmanland-Örebro län 

Söndagen den 9 september 2018
9/9 09.00 Blekinge-Gotland
9/9 10.45 Örebro län-Bohuslän/Dal
9/9 12.30 Västergötland-Västmanland 

KVARTSFINALGRUPPSPEL
1-4 november 2018
Spelas i Himmelstalundshallen, Norrköping, Pro Train Arena, Mjölby, och Stångebro Ishall, Linköping

Grupp A
Skåne
Gästrikland
Göteborg
Fjärde rankat kvallag 

Grupp B
Ångermanland
Värmland
Småland
Tredje rankat kvallag 

Grupp C
Stockholm Syd
Stockholm Nord
Uppland
Andra rankat kvallag 

Grupp D
Östergötland
Västerbotten
Södermanland
Första rankat kvallag

Lag 1 och 2 i respektive grupp är kvalificerat för slutspel om platserna 1-8.
Lag 3 och 4 i respektive grupp är kvalificerat för kvalificeringsmatcher om platserna 9-16.

Skribent: Anders Feltenmark
Epost: This is a mailto link

Svensk Ishockeys Huvudsponsor

 

Genvägar

 CCM

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 08-449 04 00
Fax: 08-91 00 35
E-post: This is a mailto link

Se all info