Hoppa till sidans innehåll

Södermanland vann Stålbucklan 2019

24 FEB 2019 15:53
Söndagens final i Stålbucklan 2019: Stockholm-Södermanland 1-4 (1-3, 0-1).
  • Uppdaterad: 21 FEB 2019 20:43

Här bifogas resultat från söndagens medaljmatcher i Stålbucklan 2019.

Söndagen den 24 februari

Final

24/2            Stockholm-Södermanland 1-4 (1-3, 0-1)

Period 1: EQ 0-1 (01:39) Mindy Lindholm, EQ 1-1 (08:18) Selma Tyreskog (Julia Tärnblom), PP1 1-2 (08:34) Alice Wallin, EQ 1-3 (08:54) Lova Blom

Skott: 10-12.

Period 2: PP1 1-4 (01:11) Pandora Nåtby (Ella Jämsén)

Skott: 10-7. Totalt: 20-19.

Utvisningar: Stockholm 5x2 min., Södermanland 1x2 min.

Domare: Julia Johansson, Rydaholm

Publik: 368

Matchens lirare:

Stockholm: Ella Sköldebäck

Södermanland: Pandora Nåtby

 

Match om tredje plats

24/2            Småland-Skåne/Blekinge 1-0 (1-0, 0-0)

Period 1: EQ 1-0 (02:13) Alva Solberg (Solveig Gisler)

Skott: 5-10.

Period 2:

Skott: 12-7. Totalt: 17-17.

Utvisningar: Småland 3x2 min., Skåne/Blekinge 3x2 min.

Domare: Elizaveta Kolchina, Ryssland

Publik: 319

Matchens lirare:

Småland: Alva Solberg

Skåne/Blekinge: Agnes Waidringer

STÅLBUCKLAN ONLINE
Alla matcher i Stålbucklan kunde följas online på http://stats.swehockey.se/ http://stats.swehockey.se där också resultat, matchfakta, laguppställningar och statistik från matcherna finns.

STÅLBUCKLAN PÅ WEBB-TV
Alla matcher i Stålbucklan kunde ses på webb-TV: www.svenskhockey.tv

Distriktslagsturneringen Stålbucklan 2019 för flickor födda 2003-2005 spelades i Alvesta, Diö, Ljungby, och Rydaholm under tiden den 21-24 februari.

 

Finalspel platserna 1-8

Ljungby Arena och Ljungby Arena B, Ljungby, och Virdavallens Ishall, Alvesta

 

Lördagen den 23 februari 2019

Kvartsfinal 1

23/2            Småland-Ångermanland                                                                           1-0 (0-0, 1-0)                                    389

                                                        389

Kvartsfinal 2

23/2            Dalarna-Stockholm                                                                                  0-4 (0-2, 0-2)                                                       100

Kvartsfinal 3

23/2            Skåne/Blekinge-Västergötland/Bohuslän-Dal 

3-2 (2-1, 0-1, 0-0, 1-0)    75

Efter Overtime och straffar

Kvartsfinal 4

23/2            Södermanland-Östergötland                                                  9-0 (4-0, 5-0)                                                       200

Semifinal 1

23/2            Småland-Stockholm                                                                                 2-3 (1-1, 1-1, 0-0, 0-1)    325

Efter Overtime och straffar

Semifinal 2

23/2            Skåne/Blekinge-Södermanland                                              1-6 (1-4, 0-2)                                                       174

Placeringsmatch 1

23/2            Ångermanland-Dalarna                                                          0-4 (0-2, 0-2)                                                      

Placeringsmatch 2

23/2            Västergötland/Bohuslän-Dal-Östergötland            1-2 (0-1, 1-1)                                       122

 

Söndagen den 24 februari 2019

Match om sjunde plats

24/2            Ångermanland-Västergötland/Bohuslän-Dal 1-4 (1-1, 0-3)

Period 1: PP1 1-0 (10:30) Theresa Karlström (Wilma Wernblom), EQ 1-1 (16:06) Ellen Lundin (Stella Lindell)

Skott: 15-10.

Period 2: EQ 1-2 (06:58) Maja Svensson, EQ 1-3 (16:39) Linnéa Pettersson Dove (Wilma Forsman, Stella Lindell), EQ 1-4 (19:07) Ellen Lundin

Skott: 11-17. Totalt: 26-27.

Utvisningar: Ångermanland 2x2 min., Västergötland/Bohuslän-Dal 2x2 min.

Domare: Johanna Oksanen, Finland

Publik: 112

Matchens lirare:

Ångermanland: Theresa Karlström

Västergötland/Bohuslän-Dal: Stella Lindell

 

Match om femte plats

24/2            Dalarna-Östergötland 3-0 (1-0, 2-0)

Period 1: EQ 1-0 (07:59) Nicole Hall

Skott: 12-5.

Period 2: EQ 2-0 (18:46) Tuva Kandell, EQ 3-0 (19:59) Linn Slottgård (Nicole Hall)

Skott: 13-10. Totalt: 25-15.

Utvisningar: Dalarna 3x2 min., Östergötland 0x2 min.

Domare: Ida Henriksson, Luleå

Publik: 55

Matchens lirare:

Dalarna: Ella Gropgård

Östergötland: Ella Eriksson

 

Match om tredje plats

24/2            Småland-Skåne/Blekinge 1-0 (1-0, 0-0)

Period 1: EQ 1-0 (02:13) Alva Solberg (Solveig Gisler)

Skott: 5-10.

Period 2:

Skott: 12-7. Totalt: 17-17.

Utvisningar: Småland 3x2 min., Skåne/Blekinge 3x2 min.

Domare: Elizaveta Kolchina, Ryssland

Publik: 319

Matchens lirare:

Småland: Alva Solberg

Skåne/Blekinge: Agnes Waidringer

 

Final

24/2            14.30 Stockholm-Södermanland i Ljungby Arena, matchen sänds i SVT

 

Grupp E, platserna 9-12

Talavidshallen, Rydaholm

 

Lördagen den 23 februari 2019

23/2            Gästrikland/Hälsingland-Göteborg                       1-0 (0-0, 1-0)                                       73

23/2            Uppland-Medelpad                                                                                   5-4 (2-1, 3-3)                                                       67

23/2            Uppland-Göteborg                                                                                   4-1 (2-1, 2-0)                                                       71

23/2            Medelpad-Gästrikland/Hälsingland                      1-4 (0-3, 1-1)                                      

 

Söndagen den 24 februari 2019

24/2            Göteborg-Medelpad 1-2 (0-1, 1-1)

Period 1: EQ 0-1 (08:31) Alice Abrahamsson (Wilma Sundin)

Skott: 2-28.

Period 2: EQ 1-1 (01:01) Klara Odermalm (Zelda Zacha), EQ 1-2 (11:32) Madicken Wallin

Skott: 7-8. Totalt: 9-36.

Utvisningar: Göteborg 1x2 min., Medelpad 4x2 min.

Domare: Malin Zetterberg, Bromma

Publik: 53

Matchens lirare:

Göteborg: Lisa Jönsson

Medelpad: Tilda Jokioja

 

24/2            Gästrikland/Hälsingland-Uppland 1-0 (0-0, 0-0, 1-0)

Period 1:

Skott: 13-7.

Period 2:

Skott: 6-13.

Overtime:EQ 1-0 (02:31) Sanna Tile

Skott: 2-1. Totalt: 21-21.

Utvisningar: Gästrikland/Hälsingland 4x2 min., Uppland 4x2 min.

Domare: Malin Zetterberg, Bromma

Publik: 74

Matchens lirare:

Gästrikland/Hälsingland: Alice Hedström

Uppland: Elina Ingemarsson

 

Grupp F, platserna 13-16

DIÖ Ishall, Diö

 

Lördagen den 23 februari 2019

23/2            Västerbotten-Värmland                                                          1-2 (0-1, 1-0, 0-1)                             79

Efter 00.27

23/2            Norrbotten-Västmanland                                                                          5-0 (3-0, 2-0)                                                       76

23/2            Norrbotten-Värmland                                                              1-3 (1-2, 0-1)                                                       81

23/2            Västmanland-Västerbotten                                                     2-3 (2-2, 0-1)                                                       79

 

Söndagen den 24 februari 2019

24/2            Värmland-Västmanland 4-0 (2-0, 2-0)

Period 1: EQ 1-0 (03:34) Elise Fraser (Filippa Lindgren, Saga Dahl), EQ 2-0 (17:01) Tindra Persson (Molly Fält)

Skott: 12-5.

Period 2: EQ 3-0 (02:45) Wilma Forsberg (Emma Persson), EQ 4-0 (05:14) Julia Jansson

Skott: 12-6. Totalt: 24-11.

Utvisningar: Värmland 0x2 min., Västmanland 2x2 min.

Domare: Michéle Müller, Schweiz

Publik: 73

Matchens lirare:

Värmland: Filippa Lindgren

Västmanland: Alice Hultman

 

24/2            Västerbotten-Norrbotten 2-3 (1-3, 1-0)

Period 1: EQ 0-1 (00:35) Wilma Markström (Noomi Valikainen), EQ 1-1 (09:30) Kharma Pavval (Mimmi Persson), EQ 1-2 (18:44) Ella Lindmark (Amanda Åkerlund, Felicia Olofsson), EQ 1-3 (19:18) Wilma Markström (Isabel Holmström)

Skott: 7-12.

Period 2: EQ 2-3 (06:58) Miranda Forsberg (Mimmi Persson)

Skott: 10-4. Totalt: 17-16.

Utvisningar: Västerbotten 0x2 min., Norrbotten 0x2 min.

Domare: Hanna Öberg, Luleå

Publik: 83

Matchens lirare:

Västerbotten: Signe Jonsson

Norrbotten: Wilma Markström

 

Grupp A

Ljungby Arena, Ljungby

 

Torsdagen den 21 februari 2019

21/2            Småland-Östergötland                                                           5-0 (1-0, 4-0)                                    300

21/2            Gästrikland/Hälsingland-Västerbotten                  2-0 (1-0, 1-0)                    150

                  

Fredagen den 22 februari 2019

22/2            Gästrikland/Hälsingland-Östergötland                  0-4 (0-1, 0-3)                    118

22/2            Västerbotten-Småland                                                           1-6 (0-5, 1-1)                                    259

22/2            Östergötland-Västerbotten                                                     2-1 (2-0, 0-1)                                    100

22/2            Småland-Gästrikland/Hälsingland                        2-0 (1-0, 1-0)                    150

A=Matcher, B=Vunna, C=Oavgjorda, D=Förlorade, E=Gjorda mål, F=Insläppta mål, G=Målskillnad, H=poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Småland

3

3

0

0

13-1

9

0

0

0

0

2

Östergötland

3

2

0

1

6-6

6

0

0

0

0

3

Gästrikland/Hälsingland

3

1

0

2

2-6

3

0

0

0

0

4

Västerbotten

3

0

0

3

2-10

0

0

0

0

0

 

Grupp B

DIÖ Ishall, Diö

 

Torsdagen den 21 februari 2019

21/2 Västergötland/Bohuslän-Dal-Norrbotten       3-2 (0-1, 2-1, 1-0)                169

Efter 00.09 i Overtime

21/2            Dalarna-Uppland                                                                                      4-1 (3-0, 1-1)                                    184

 

Fredagen den 22 februari 2019

22/2            Dalarna-Norrbotten                                                                                   6-1 (2-1, 4-0)                                    78

22/2            Uppland-Västergötland/Bohuslän-Dal                  0-3 (0-0, 0-3)                    99

22/2            Norrbotten-Uppland                                                                                 5-7 (0-6, 5-1)                                    66

22/2            Västergötland/Bohuslän-Dal-Dalarna                   0-3 (0-1, 0-2)                    94

A=Matcher, B=Vunna, C=Oavgjorda, D=Förlorade, E=Gjorda mål, F=Insläppta mål, G=Målskillnad, H=poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Dalarna

3

3

0

0

13-2

9

0

0

0

0

2

Västergötland/Bohuslän-Dal

3

1

1

1

6-5

5

1

0

0

0

3

Uppland

3

1

0

2

8-12

3

0

0

0

0

4

Norrbotten

3

0

1

2

8-16

1

0

1

0

0

 

Grupp C

Virdavallens Ishall, Alvesta

 

Torsdagen den 21 februari 2019

21/2            Stockholm-Västmanland                                                                          10-0 (3-0, 7-0)                                  122

21/2            Skåne/Blekinge-Medelpad                                                      4-2 (1-1, 3-1)                                    87

 

Fredagen den 22 februari 2019

22/2            Skåne/Blekinge-Västmanland                                                 10-0 (3-0, 7-0)                                  128

22/2            Medelpad-Stockholm                                                             2-4 (1-3, 1-1)                                    112

22/2            Västmanland-Medelpad                                                                           0-7 (0-3, 0-4)                                    93

22/2 Stockholm-Skåne/Blekinge                                            0-2 (0-1, 0-1)                    123

A=Matcher, B=Vunna, C=Oavgjorda, D=Förlorade, E=Gjorda mål, F=Insläppta mål, G=Målskillnad, H=poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Skåne/Blekinge

3

3

0

0

16-2

9

0

0

0

0

2

Stockholm

3

2

0

1

14-4

6

0

0

0

0

3

Medelpad

3

1

0

2

11-8

3

0

0

0

0

4

Västmanland

3

0

0

3

0-27

0

0

0

0

0

 

Grupp D

Talavidshallen, Rydaholm

 

Torsdagen den 21 februari 2019

21/2 Södermanland-Göteborg                                                                   6-0 (2-0, 4-0)                                    80

21/2            Ångermanland-Värmland                                                                         3-2 (1-1, 2-1)                                    89

 

Fredagen den 22 februari 2019

22/2            Ångermanland-Göteborg                                                                          3-2 (1-1, 2-1)                                    93

22/2            Värmland-Södermanland                                                                         2-3 (1-1, 1-2)                                    104

22/2            Göteborg-Värmland                                                                                 4-1 (2-1, 2-0)                                    87

22/2            Södermanland-Ångermanland                                                7-1 (5-1, 2-0)                                    81

A=Matcher, B=Vunna, C=Oavgjorda, D=Förlorade, E=Gjorda mål, F=Insläppta mål, G=Målskillnad, H=poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Södermanland

3

3

0

0

16-3

9

0

0

0

0

2

Ångermanland

3

2

0

1

7-11

6

0

0

0

0

3

Göteborg

3

1

0

2

6-10

3

0

0

0

0

4

Värmland

3

0

0

3

5-10

0

0

0

0

0

 

VINNARE I STÅLBUCKLAN

 

2018/2019

2019-02-24

Stockholm-Södermanland 1-4 (1-3, 0-1)

Publik: 368 i Ljungby Arena

 

2017/2018

2018-04-02

Västergötland/Bohuslän/Dal-Stockholm 0-2 (0-1, 0-1)

Publik: 227 i Sundsvall Energi Arena

 

2016/2017

2017-03-12

Västergötland/Bohuslän/Dal-Södermanland 4-0 (1-0, 3-0)                                          

Publik: 253 i Fjällräven Center, Örnsköldsvik

 

2015/2016

2015-12-06

Ångermanland-Skåne 3-2 (1-2, 2-0)                                      

Publik: 121 på Stora Mossen

 

2014/2015  

2015-04-12

Uppland-Ångermanland 2-0 (0-0, 2-0)                                                      

Publik: 287 på Stora Mossen

 

2013/2014

2014-04-06

Ångermanland-Stockholm 2-1 (0-0, 1-1, 1-0) efter 05.26 i Overtime                  

Publik: 171 på Stora Mossen

                                                                                                                                 

2012/2013

2013-03-31

Ångermanland-Västerbotten 3-1 (0-0, 3-1)                                               

Publik: 225 på Stora Mossen

 

Individuella utmärkelser i Stålbucklan

 

Bästa målvakt

2012/2013 Emma Söderberg, Ångermanland

2013/2014 Uppgift saknas

2014/2015 Therese Järnkrok, Ångermanland

2015/2016 Therese Järnkrok, Ångermanland

2016/2017 Frida Axell, Västergötland/Bohuslän/Dal

2017/2018 Madeleine Tjernell, Gästrikland/Hälsingland

 

Bästa back

2012/2013 Amanda Bäckebo, Dalarna

2013/2014 Uppgift saknas

2014/2015 Maja Nylén-Persson, Dalarna/Örebro

2015/2016 Maja Nylén-Persson, Dalarna/Örebro

2016/2017 Wilma Carlsson, Gästrikland/Hälsingland

2017/2018 Maja Beverin, Småland

 

Bästa forward

2012/2013 Hanna Olsson, Göteborg

2013/2014 Uppgift saknas

2014/2015 Celine Tedenby, Ångermanland

2015/2016 Sofie Lundin, Skåne

2016/2017 Lina Ljungblom, Västergötland/Bohuslän/Dal

2017/2018 Linnea Johansson, Småland

 

Mest värdefulla spelare, MVP

2012/2013 Julia Eklund, Ångermanland

2013/2014 Uppgift saknas

2014/2015 Ida Press, Uppland

2015/2016 Therese Järnkrok, Ångermanland

2016/2017 Lina Ljungblom, Västergötland/Bohuslän/Dal

2017/2018 Linnea Johansson, Småland

 

Deltagande lag och distrikt år för år

 

Säsongen 2018/2019

16 lag, 19 distrikt

Säsongen 2017/2018

18 lag, 22 distrikt

Säsongen 2016/2017

17 lag, 22 distrikt

Säsongen 2015/2016

15 lag, 19 distrikt

Säsongen 2014/2015

16 lag, 19 distrikt

Säsongen 2013/2014

14 lag, 17 distrikt

Säsongen 2012/2013

15 lag, 19 distrikt

 

Säsongen 2018/2019

Dalarna, Gästrikland/Hälsingland, Göteborg, Medelpad, Norrbotten, Skåne/Blekinge, Småland, Stockholm, Södermanland, Uppland, Värmland, Västerbotten, Västergötland/Bohuslän/Dal, Västmanland, Östergötland, Ångermanland

 

Säsongen 2017/2018

Dalarna, Gotland, Gästrikland/Hälsingland, Göteborg, Jämtland/Härjedalen, Medelpad, Norrbotten, Skåne/Blekinge, Småland, Stockholm, Södermanland, Uppland, Värmland, Västerbotten, Västergötland/Bohuslän/Dal, Västmanland/Örebro län, Ångermanland, Östergötland

 

Säsongen 2016/2017

Dalarna, Gotland, Gästrikland/Hälsingland, Göteborg, Jämtland/Härjedalen, Medelpad, Norrbotten, Skåne/Blekinge, Småland, Stockholm, Södermanland, Uppland, Värmland, Västerbotten, Västergötland/Bohuslän/Dal, Västmanland/Örebro län, Ångermanland, Östergötland

 

Säsongen 2015/2016

Blekinge, Dalarna/Örebro län, Gästrikland/Hälsingland, Göteborg, Norrbotten, Skåne/Småland, Stockholm, Uppland/Södermanland, Värmland, Västerbotten, Västergötland/Bohuslän/Dal, Västmanland, Ångermanland, Östergötland

 

Säsongen 2014/2015

Blekinge, Dalarna/Örebro län, Gästrikland/Hälsingland, Göteborg, Norrbotten, Skåne, Småland, Stockholm, Södermanland, Uppland, Värmland, Västerbotten, Västergötland/Bohuslän/Dal, Västmanland, Ångermanland, Östergötland

 

Säsongen 2013/2014

Dalarna, Gästrikland/Hälsingland, Göteborg, Skåne, Småland, Stockholm, Södermanland, Uppland, Västergötland/Bohuslän/Dal, Värmland/Örebro län, Västerbotten, Västmanland, Ångermanland, Östergötland

 

Säsongen 2012/2013

Blekinge/Skåne, Dalarna, Gästrikland/Hälsingland, Göteborg, Norrbotten/Medelpad, Småland, Stockholm, Södermanland, Uppland, Värmland, Västerbotten, Västergötland/Bohuslän/Dal, Västmanland, Ångermanland, Örebro län

Skribent: Anders Feltenmark
Epost: This is a mailto link

Svensk Ishockeys Huvudsponsor

 

Genvägar

CCM

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 084490400
Fax: 08910035
E-post: This is a mailto link

Se all info