Hoppa till sidans innehåll
Foto: Steve Kingsman

Sveriges trupp uttagen till 2019 Hlinka Gretzky Cup

04 JUL 2019 10:16
Sveriges trupp är uttagen till 2018 Hlinka Gretzky Cup i Slovakien och Tjeckien den 5-10 augusti 2019.
  • Uppdaterad: 28 JUN 2019 14:04

JVM-GULD. Forwarden Zion Nybeck, HV 71, erövrade JVM-guld med Småkronorna/Team 18 säsongen 2018/2019. Han svarade för fem poäng via två mål och tre assist. FOTO: STEVE KINGSMAN/HHOF-IIHF IMAGES

Småkronorna/Team 18:s huvudcoach Magnus Hävelid har tagit ut truppen till 2019 Hlinka Gretzky Cup i FOSFA arena, Breclav, Tjeckien, och i Easton arena, Piestany, Slovakien.
Sverige spelar i 2019 Hlinka Gretzky Cup, under tiden den 5-10 augusti 2019.
Sverige spelar sitt gruppspel i Piestany, Slovakien.
Sverige samlas fredagen den 2 augusti och avreser från Sverige till Slovakien lördagen den 3 augusti.

2019 Hlinka Gretzky Cup 5-10 augusti 2019
Sveriges trupp
Korta fakta om varje spelare
Sveriges program dag för dag
Turneringshistorik

HISTORIK
Sveriges alla inofficiella landskamper genom tiderna, resultaten
Sveriges alla inofficiella landskamper genom tiderna, tabellen

SPELPROGRAM 

Inför 2019 Hlinka Gretzky Cup

Lördagen den 3 augusti 2019
3/8 klockan 18.30 Tjeckien-USA, FOSFA arena, Breclav, Tjeckien
3/8 klockan 18.30 Slovakien-Kanada, Easton arena, Piestany, Slovakien 

5-10/8 2019. 2019 Hlinka Gretzky Cup
Grupp A i Breclav, Tjeckien: Finland, Kanada, Schweiz, Tjeckien
Grupp B i Piestany, Slovakien: Ryssland, Slovakien, Sverige, USA

Måndagen den 5 augusti 2019
5/8 klockan 15.30 Finland-Kanada, FOSFA arena, Breclav, Tjeckien
5/8 klockan 15.30 Ryssland-USA, Easton arena, Piestany, Slovakien
5/8 klockan 19.00 Tjeckien-Schweiz, FOSFA arena, Breclav, Tjeckien
5/8 klockan 19.00 Slovakien-Sverige, Easton arena, Piestany, Slovakien 

Tisdagen den 6 augusti 2019
6/8 klockan 15.30 Kanada-Finland, FOSFA arena, Breclav, Tjeckien
6/8 klockan 15.30 Sverige-Ryssland, Easton arena, Piestany, Slovakien
6/8 klockan 19.00 Tjeckien-Finland, FOSFA arena, Breclav, Tjeckien
6/8 klockan 19.00 Slovakien-USA, Easton arena, Piestany, Slovakien 

Onsdagen den 7 augusti 2019
7/8 klockan 15.30 Schweiz-Finland, FOSFA arena, Breclav, Tjeckien
7/8 klockan 15.30 USA-Sverige, Easton arena, Piestany, Slovakien
7/8 klockan 19.00 Tjeckien-Kanada, FOSFA arena, Breclav, Tjeckien
7/8 klockan 19.00 Slovakien-Ryssland, Easton arena, Piestany, Slovakien 

Torsdagen den 8 augusti 2019
8/8 Spelledig dag 

Fredagen den 9 augusti 2019
9/8 klockan 15.30 A 3-B 3/A 4-B 4, FOSFA arena, Breclav, Tjeckien
9/8 klockan 15.30 B 3-A 3/B 4-A 4, Easton arena, Piestany, Slovakien
9/8 klockan 19.00 A 1-B 2/B 1-A 2, FOSFA arena, Breclav, Tjeckien
9/8 klockan 19.00 A 1-B 2/B 1-A 2, Easton arena, Piestany, Slovakien 

Lördagen den 10 augusti 2019
10/8 klockan 17.00 3:e plats eller final, FOSFA arena, Breclav, Tjeckien
10/8 klockan 17.00 3:e plats eller final, Easton arena, Piestany, Slovakien 

Med reservation för eventuella ändringar

SVERIGE

MÅLVAKTERNA
  1. Calle Clang
30. Jesper Wallstedt 

BACKARNA
  2. Emil Andrae
  3. Helge Grans
  4. Axel Kumlin
  5. Leo Lööf
  6. Theo Nordlund
  7. Hugo Styf
  9. William Wallinder 

FORWARDS
11. William Eklund
12. Elliot Ekmark
14. Samuel Eriksson
15. Isak Garfve
16. William Hallén
17. Erik Hedlund
18. Oskar Magnusson
19. Daniel Ljungman
20. Linus Lööf
22. Zion Nybeck
24. Oskar Olausson
26. Elias Stenman
27. Daniel Torgersson 

Sveriges tidigare placeringar i turneringen:
2018/2019 Tvåa
2017/2018 Trea
2016/2017 Fyra
2015/2016 Tvåa
2014/2015 Fyra
2013/2014 Sjua
2012/2013 Trea
2011/2012 Tvåa
2010/2011 Trea
2009/2010 Trea
2008/2009 Trea
2007/2008 Mästare
2006/2007 Fyra
2005/2006 Sjua
2004/2005 Trea
2003/2004 Sexa
2002/2003 Sexa
2001/2002 Sexa

Historik: Hlinka Gretzky Cup här

NÄSTKOMMANDE LANDSLAGSUPPDRAG
Småkronorna/Team 18 spelar i en 5-nationersturnering i Sundsvall, Njurunda och Kovland under tiden den 6-10 november 2019. Deltagande länder är Finland, Schweiz, Sverige, Tjeckien och USA.
6/11 klockan 15.00 USA-Tjeckien i Sundsvall Energi Arena, Sundsvall
6/11 klockan 18.30 Sverige-Schweiz i Sundsvall Energi Arena, Sundsvall
7/11 klockan 19.00 Tjeckien-Schweiz i Modin & Zetterberg Hallen, Njurunda
7/11 klockan19.00 Sverige-Finland i Ånäshallen, Kovland
8/11 klockan 15.00 Tjeckien-Finland i Sundsvall Energi Arena, Sundsvall
8/11 klockan 18.30 Schweiz-USA i Sundsvall Energi Arena, Sundsvall
9/11 klockan 13.00 Finland-USA i Sundsvall Energi Arena, Sundsvall
9/11 klockan 16.30 Sverige-Tjeckien i Sundsvall Energi Arena, Sundsvall
10/11 klockan 11.00 Schweiz-Finland i Sundsvall Energi Arena, Sundsvall
10/11 klockan 14.30 Sverige USA i Sundsvall Energi Arena, Sundsvall

Team Sweden´s Organization and Team Management season 2019/2020

Director of Development and youth national teams: Pär Ericson

National Team Assistant: Mari Bohman
Read more about Mari Bohman
Photo

Team Manager: Peter Lindström
Read more about Peter Lindström
Photo

Head Coach: Magnus Hävelid
Read more about Magnus Hävelid
Photo

Goalie Coach: Peter Andersson
Read more about Peter Andersson
Photo


Video Coach: Pontus Nyberg
Read more about Pontus Nyberg
Photo


Physiotherapist: Ulf Karlson
Read more about Ulf Karlson
Photo


Equipment Manager: Daniel Nilsson
Read more about Daniel Nilsson
Photo

Photo credits:
Photo:
 IIHF-HHOF

Skribent: Anders Feltenmark
Epost: This is a mailto link

Svensk Ishockeys Huvudsponsor

 

Genvägar

CCM FT2

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 084490400
Fax: 08910035
E-post: This is a mailto link

Se all info