Hoppa till sidans innehåll
Foto: Matt Zambonin

Damkronorna till läger på Bosön och Upplands Väsby

03 JUL 2019 10:17
Damkronorna till läger på Bosön och Upplands Väsby under tiden den 15-19 augusti 2019.
  • Uppdaterad: 03 JUL 2019 09:09

LAGKAPTEN. Damkronornas lagkapten Emma Nordin, Luleå HF, är uttagen till Damkronornas samling den 15-19 augusti 2019. FOTO: STEVE KINGSMAN, HHOF-IIHF IMAGES

Huvudcoachen Ylva Martinsen har tagit ut Damkronornas lägertrupp till tester på Bosön och internmatcher i Vilundaparkens Ishall, Upplands Väsby, under tiden den 15-19 augusti 2019.
När lägret är slut den 19 augusti tas truppen ut till en 5-nationersturtnering i Vierumäki, Mikkeli och Kerava, Finland, som spelas den 20-24 augusti. Deltagande länder är Finland, Japan, Ryssland, Sverige och Tjeckien.

Svenska truppen
Programmet dag för dag 

15-19/8 2019. Läger på Bosön och matcher i Vilundaparkens Ishall, Upplands Väsby

Söndagen den 18 augusti 2019
18/8 klockan 18.00 Sverige 1-Sverige 2, Vilundaparkens Ishall, Upplands Väsby 

Måndagen den 19 augusti 2019
19/8 klockan 10.00 Sverige 1-Sverige 2, Vilundaparkens Ishall, Upplands Väsby 

23-25/8 2018. 5-nationersturnering i Vierumäki, Mikkeli och Kerava, Finland

Tisdagen den 20 augusti 2019
20/8 klockan 15.00 Ryssland-Japan, Vierumäki, rink 2, Finland
20/8 klockan 19.00 Tjeckien-Finland, Vierumäki, rink 2, Finland 

Onsdagen den 21 augusti 2019
21/8 klockan 15.00 Sverige-Japan, Vierumäki, rink 2, Finland
21/8 klockan 18.30 Finland-Ryssland, Mikkeli, Finland 

Torsdagen den 22 augusti 2019
22/8 klockan 15.00 Japan-Tjeckien, Vierumäki, rink 2, Finland
22/8 klockan 19.00 Sverige-Ryssland, Vierumäki, rink 2, Finland 

Fredagen den 23 augusti 2019
23/8 klockan 15.00 Japan-Finland, Vierumäki, rink 2, Finland
23/8 klockan 15.15 Tjeckien-Sverige, Vierumäki, rink 1, Finland 

Lördagen den 24 augusti 2019
24/8 klockan 13.00 Finland-Sverige, Kerava, Kerava Arena, Finland
24/8 klockan 15.00 Ryssland-Tjeckien, Vierumäki, rink 2, Finland
OBS! Landskampwrnas matvhtider är angivna i lokal finsk tid 

LÄGERTRUPPEN

MÅLVAKTER
Sara Grahn
Minatsu Murase
Lovisa Selander
Emma Söderberg 

BACKAR
Jessica Adolfsson
Emmy Alasalmi
Linnéa Andersson
Ebba Berglund
Paula Bergström
Sofia Engström
Johanna Fällman
Josefine Holmgren
Julia Johansson
Nathalie Lidman
Maja Nylén-Persson
Mina Waxin 

FORWARDS
Josefin Bouveng
Olivia Carlsson
Erika Grahm
Sara Hjalmarsson
Lisa Johansson
Sabina Küller
Sofie Lundin
Michelle Löwenhielm
Emma Murén
Emma Nordin
Hanna Olsson
Isabell Palm
Linn Peterson
Fanny Rask
Felizia Wikner-Zienkiewicz
Pernilla Winberg
Alice Östensson
Julia Östlund

Skribent: Anders Feltenmark
Epost: This is a mailto link

Svensk Ishockeys Huvudsponsor

 

Genvägar

CCM FT2

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 084490400
Fax: 08910035
E-post: This is a mailto link

Se all info