Hoppa till sidans innehåll

Dalarna historiska första vinnare av TV-pucken 2019

03 NOV 2019 15:28
Dalarna vann den historiska första upplagan av TV-pucken för flickor.
  • Uppdaterad: 03 NOV 2019 15:28

I finalen vann Dalarna mot Småland med 3-2 (2-1, 1-1) på söndagen i Lugnets Ishall, Falun.
Dalarnas vinnarlag
Final
3/11 Dalarna-Småland 3-2 (2-1, 1-1)
Period 1: EQ 1-0 (05:45) Nicole Hall (Linn Slottgård), PP1 2-0 (15:15) Nicole Hall (Ida Karlsson), PP2 2-1 (19:37) Mira Jungåker
Skott: 16-12.
Period 2: EQ 3-1 (03:41) Tuva Kandell (Ella Gropgård), EQ 3-2 (12:02) Mira Markström (Tuva Persson)
Skott: 14-7. Totalt: 30-19.
Utvisningar: Dalarna 4x2 min., Småland 3x2 min.
Domare: Ida Henriksson, Luleå
Publik: 1 156
Matchens lirare:
Dalarna: Ella Gropgård
Småland: Mira Jungåker

Här bifogas resultat och matchfakta från söndagens medalj- och placeringsmatcher i Leksand och Falun.

Individuella priser i TV-pucken 2019

Gunilla Anderssons Pris till bästa back                                                                    
i TV-pucken 2019 går till:                                    
Nr: 28 i Småland Mira Jungåker 

Maria Rooths pris till bästa forward                                                                                
i TV-pucken 2019 går till:                                    
Nr: 21 i Dalarna Nicole Hall                                                                                                    

Stefan Livs målvaktsstipendium till bästa målvakt                                                                                    
i TV-pucken 2019 går till:
Nr: 1 i Dalarna Emmy Nordström-Åmark                                                                      

Skodas pris till Mest värdefulla spelare                                                                  
i TV-pucken 2019 går till:                                                      
Nr: 24 i Dalarna Ida Karlsson                                                                                                 

I TV-pucken 2019 deltog sammanlagt 18 lag. Det spelades först tre kvartsfinalkvalgruppspel med 3x6 lag. Lag 1 och 2 från respektive gruppspel samt de två högst rankade treorna gick till slutspel. Åtta lag spelade i slutspel. Deltagande lag skulle bestå av spelare födda 2004-2006.

Matcherna kunde ses på webb-TV
Matcherna i TV-pucken kunde ses på webb-TV: https://svenskhockey.tv/ 

Matcherna online
Alla matcher kunde följas online här:
http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/10398

För fullständigt spelprogram se:
http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/10398 

SLUTSPELET

Tegera Arena och Weda Skog Arena, Leksand, Lugnets Ishall, Falun, 1-3 november 2019

Fredagen den 1 november 2019
Kvartsfinal 3
1/11 Småland-Östergötland     8-0 (5-0, 3-0)                    683
Kvartsfinal 4
1/11 Södermanland-Ångermanland 1-3 (1-2, 0-1)                                  1 127
Kvartsfinal 1
1/11 Stockholm-Örebro          5-0 (4-0, 1-0)                    1 224
Kvartsfinal 2
1/11 Dalarna-Västergötland/Bohuslän-Dal 1-0 (1-0, 0-0)                               1 385

Lördagen den 2 november 2019
Semifinal 2
2/11 Småland-Ångermanland               2-1 (1-0, 1-1)                    1 282
2/11 Östergötland-Södermanland        0-3 (0-1, 0-2)                                     489
Semifinal 1
2/11 Stockholm-Dalarna                      2-3 (0-0, 2-3)                                    1 540
Placeringsmatch 1, platserna 5-8
2/11 Örebro -Västergötland/Bohuslän-Dal 2-4 (2-0, 0-4)                            1 650

Söndagen den 3 november 2019

Final
3/11 Dalarna-Småland 3-2 (2-1, 1-1)
Period 1: EQ 1-0 (05:45) Nicole Hall (Linn Slottgård), PP1 2-0 (15:15) Nicole Hall (Ida Karlsson), PP2 2-1 (19:37) Mira Jungåker
Skott: 16-12.
Period 2: EQ 3-1 (03:41) Tuva Kandell (Ella Gropgård), EQ 3-2 (12:02) Mira Markström (Tuva Persson)
Skott: 14-7. Totalt: 30-19.
Utvisningar: Dalarna 4x2 min., Småland 3x2 min.
Domare: Ida Henriksson, Luleå
Publik: 1 156
Matchens lirare:
Dalarna: Ella Gropgård
Småland: Mira Jungåker

Match om tredje plats
3/11 Stockholm-Ångermanland 3-0 (2-0, 1-0)
Period 1: EQ 1-0 (00:34) Moa Gustavsson (Emelie Olsson, Embla Åberg), PP1 2-0 (19:05) Emelie Olsson (Thea Johansson)
Skott: 14-10.
Period 2: EQ 3-0 (11:15) Ella Planting-Bergloo (Olivia Sohrner)
Skott: 10-4. Totalt: 24-14.
Utvisningar: Stockholm 3x2 min., Ångermanland 2x2 min., 1 matchstraff
Domare: Alexandra Köhl, Bromma
Publik: 458
Matchens lirare
Stockholm: Emelie Olsson
Ångermanland: Ebba Hedqvist

Match om femte plats
3/11 Västergötland/Bohuslän-Dal-Södermanland 2-1 (1-1, 0-0, 0-0, 1-0)
Period 1: EQ 1-0 (07:42) Stella Lindell (Ellen Lundin), SH1 1-1 (14:12) Ella Jämsén (Filippa Högman)
Skott: 8-14.
Period 2:
Skott: 8-20.
Overtime:
Skott: 6-4.
Straffar: 1-0 (2-1) Ellen Lundin
Skott: 1-0. Totalt: 23-38.
Utvisningar: Västergötland/Bohuslän-Dal 4x2 min., Södermanland 4x2 min.
Domare: Malin Zetterberg, Drottningholm
Publik: Uppgift saknas

Match om sjunde plats
3/11 Örebro-Östergötland 0-1 (0-1, 0-0)
Period 1: PP1 0-1 (15:09) Vilma Nehr (Emma Rehn, Emma Goding)
Skott: 7-9.
Period 2:
Skott: 6-12. Totalt: 13-21.
Utvisningar: Örebro 7x2 min., Östergötland 4x2 min.
Domare: Malin Zetterberg, Drottningholm
Publik: 312
Matchens lirare
Örebro: Thea Liodden
Östergötland: Elin Asp 

KVARTSFINALKVALGRUPPSPEL

Grupp A i Billingehov, Skövde, 20-22 september 2019
Blekinge, Medelpad, Stockholm, Värmland, Västergötland/Bohuslän-Dal, Örebro

20/9 Medelpad/Jämtland/Härjedalen/Gotland-Örebro              0-11 (0-6, 0-5)                                                        76

20/9 Stockholm-Blekinge                                                                                                               10-0 (7-0, 3-0)                                                    98

20/9Värmland-Västergötland/Bohuslän-Dal                           1-21 (1-8, 0-13)                                                      127

21/9 Blekinge-Värmland                                                                                                                 3-4 (1-1, 2-2, 0-0, 0-1)    150

Efter Overtime och straffar

21/9 Västergötland/Bohuslän-Dal-Örebro                                                  4-1 (0-1, 4-0)                                                       250

21/9 Medelpad/Jämtland/Härjedalen/Gotland-Stockholm 

0-16 (0-7, 0-9)                                     107

21/9 Örebro-Blekinge                                                                                                 2-1 (0-0, 1-1, 1-0)                             79

Efter 02.10 i Overtime

21/9 Värmland-Stockholm                                                                                                              0-12 (0-4, 0-8)                                                    89

21/9 Västergötland/Bohuslän/Dal-Medelpad/Jämtland/Härjedalen/Gotland 

19 - 0 (9-0, 10-0)              84

22/9 Örebro-Stockholm                                                                                               0-2 (0-1, 0-1)                                                       107

22/9 Medelpad/Jämtland/Härjedalen/Gotland-Värmland 

2 - 4 (0-1, 2-3)                                     92

22/9 Västergötland/Bohuslän/Dal-Blekinge                             11-0 (6-0, 5-0)                                       210

22/9 Värmland-Örebro                                                                                                0-5 (0-2, 0-3)                                                       121

Blekinge-Medelpad/Jämtland/Härjedalen/Gotland                  2-0 (1-0, 1-0)                                       87

22/9 Stockholm-Västergötland/Bohuslän/Dal                          2-1 (2-0, 0-1)                                       172

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A 

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Stockholm

5

5

0

0

42:1 (41)

15

0

0

0

0

2

Västergötland/Bohuslän-Dal

5

4

0

1

56:4 (52)

12

0

0

0

0

3

Örebro

5

2

1

2

19:7 (12)

8

1

0

0

0

4

Blekinge

5

1

2

2

6:27 (-21)

5

0

1

0

1

5

Värmland

5

1

1

3

9:43 (-34)

5

0

0

1

0

6

Medelpad/Jämtland/Härjedalen/Gotland

5

0

0

5

2:52 (-50)

0

0

0

0

0

 

Grupp B i Mariehus Arena, Mariestad, 20-22 september 2019
Dalarna, Skåne, Södermanland, Västerbotten, Västmanland, Östergötland

20/9 Östergötland-Västmanland                                                                6-2 (5-2, 1-0)                                                       171

20/9 Södermanland-Dalarna                                                                                       3-2 (1-0, 1-2, 1-0)                             120

Efter 03.37 i Overtime

20/9 Västerbotten-Skåne                                                                                                                0-4 (0-4, 0-0)                                                      115

21/9 Dalarna-Västerbotten                                                                                          5-0 (2-0, 3-0)                                                       142

21/9 Skåne-Västmanland                                                                                                               6-0 (4-0, 2-0)                                                      132

21/9 Östergötland-Södermanland                                                             2-7 (0-4, 2-3)                                                       108

21/9 Västmanland-Dalarna                                                                                         0-11 (0-5, 0-6)                                                     112

21/9 Västerbotten-Södermanland                                                              0-6 (0-2, 0-4)                                                       85

21/9 Skåne-Östergötland                                                                                                               2-3 (0-3, 2-0)                                                      95

22/9 Västmanland-Södermanland                                                             0-15 (0-9, 0-6)                                                     110

22/9 Östergötland-Västerbotten                                                                3-2 (2-1, 1-1)                                                      107

22/9 Skåne-Dalarna                                                                                                                       1-6 (0-2, 1-4)                                                      119

22/9 Västerbotten-Västmanland                                                                12-1 (8-1, 4-0)                                                     120

22/9 Dalarna-Östergötland                                                                                          6-0 (3-0, 3-0)                                                       125

22/9 Södermanland-Skåne                                                                                         4-2 (1-0, 3-2)                                                       112

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Södermanland

5

4

1

0

35:6 (29)

14

1

0

0

0

2

Dalarna

5

4

1

0

30:4 (26)

13

0

1

0

0

3

Östergötland

5

3

0

2

14:19 (-5)

9

0

0

0

0

4

Skåne

5

2

0

3

15:13 (2)

6

0

0

0

0

5

Västerbotten

5

1

0

4

14:19 (-5)

3

0

0

0

0

6

Västmanland

5

0

0

5

3:50 (-47)

0

0

0

0

0

 

Grupp C i Ishallen Lidköping, 20-22 september 2019
Gästrikland/Hälsingland, Göteborg, Norrbotten, Småland, Uppland, Ångermanland

20/9 Uppland-Norrbotten                                                                                                               0-1 (0-1, 0-0)                                                      87

20/9 Småland-Gästrikland/Hälsingland                                                      6-3 (3-2, 3-1)                                                       114

20/9 Göteborg-Ångermanland                                                                                     3-4 (2-3, 1-1)                                                       122

21/9 Gästrikland/Hälsingland-Göteborg                                                     3-5 (2-2, 1-3)                                                       138

21/9 Ångermanland-Norrbotten                                                                                   3-1 (1-1, 2-0)                                                       94

21/9 Uppland-Småland                                                                                               0-1 (0-1, 0-0)                                                       124

21/9 Göteborg-Norrbotten                                                                                                              3-2 (1-2, 1-0, 1-0)                             123

Efter 03.46 i Overtime

21/9 Gästrikland/Hälsingland-Uppland                                                      1-3 (1-2, 0-1)                                                       98

21/9 18.30 Småland-Ångermanland                                                          3-0 (1-0, 2-0)                                                       107

22/9 Norrbotten-Småland                                                                                                               3-4 (2-3, 1-1)                                                      78

22/9 Ångermanland-Gästrikland/Hälsingland                          4-0 (2-0, 2-0)                                       108

22/9 Uppland-Göteborg                                                                                              1-2 (1-1, 0-0, 0-1)                             88

Efter 01.23 i Overtime

22/9 Norrbotten-Gästrikland/Hälsingland                                                   1-2 (0-2, 1-0)                                                      113

22/9 Ångermanland-Uppland                                                                                      4-0 (2-0, 2-0)                                                       90

22/9 Göteborg-Småland                                                                                                                0-9 (0-4, 0-5)                                                      99

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Småland

5

5

0

0

23:6 (17)

15

0

0

0

0

2

Ångermanland

5

4

0

1

15:7 (8)

12

0

0

0

0

3

Göteborg

5

1

2

2

13:19 (-6)

7

2

0

0

0

4

Norrbotten

5

1

1

3

8:12 (-4)

4

0

1

0

0

5

Uppland

5

1

1

3

4:9 (-5)

4

0

1

0

0

6

Gästrikland/Hälsingland

5

1

0

4

9:19 (-10)

3

0

0

0

0

 

De två bäst placerade lagen samt de två högst rankade treorna från respektive kvartsfinalkvalgruppspel är kvalificerade till slutspel.

OBS undantag: Om laget från arrangörsdistriktet av slutspelet inte kvalificerar sig direkt till slutspelet kommer näst högst rankade lag tre att ersättas med laget från arrangörsdistriktet.

 

 

Skribent: Anders Feltenmark
Epost: This is a mailto link

Svensk Ishockeys Huvudsponsor

Svenska Spel

 

Genvägar

CCM

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 084490400
Fax: 08910035
E-post: This is a mailto link

Se all info