Hoppa till sidans innehåll

Stockholm Nord vann TV-pucken för pojkar 2019

03 NOV 2019 17:24
Final: Stockholm Nord-Östergötland 5-4 (2-2, 3-2) i Lugnets Ishall, Falun, på söndagen.
  • Uppdaterad: 03 NOV 2019 17:24

Stockholm Nords vinnarlag

Här bifogas resultat och matchfakta från söndagens medalj- och placeringsmatcher i Leksand och Falun.

 

Individuella priser i TV-pucken 2019:

 

Lill-Strimmas Stipendium till bäste back  
i TV-pucken 2019 går till:                       
Nr: 7 i Södermanland Calle Odelius 

Sven Tumbas pris till bäste forward            
i TV-pucken 2019 går till:                       
Nr: 21 i Södermanland Jonathan Lekkerimäki 

Stefan Livs Målvaktspris till bäste målvakt                                                       
i TV-pucken 2019 går till:
Nr: 30 i Östergötland Hugo Hävelid               

Skodas pris till Mest värdefulle spelare
i TV-pucken 2019 går till:                                            
Nr: 15 i Östergötland Filip Bystedt 

I TV-pucken 2019 deltog sammanlagt 24 lag. Det spelades först fyra kvartsfinalkvalgruppspel med 2x6 lag samt att åtta lag spelade i slutspel. Deltagande lag skulle bestå av spelare födda 2004 eller senare.

 

Matcherna kunde ses på webb-TV
Matcherna i TV-pucken kan ses på webb-TV: https://svenskhockey.tv/ 

Matcherna online
Alla matcher kunde följas online här: http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/10381

För fullständigt spelprogram se: http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/10381

TV-puckens historik här:
http://www.swehockey.se/tavling/Turneringar/TV-puckenshistorik/ 

SLUTSPELET
Tegera Arena och Weda Skog Arena, Leksand, Lugnets Ishall, Falun, 31 oktober-3 november 2019 

Torsdagen den 31 oktober 2019
Kvartsfinal 3
31/10 Gästrikland-Södermanland        1-5 (0-2, 1-3)                                                        698
Kvartsfinal 4
31/10 Östergötland-Norrbotten            3-2 (3-1, 0-1)                                       1 137
Kvartsfinal 1
31/10 Ångermanland-Stockholm Nord 2-3 (1-1, 1-1, 0-1)                                  1 079
Efter 03.11 i Overtime
Kvartsfinal 2
31/10 Småland-Dalarna                     5-1 (2-1, 3-0)                                                       1 691

 

Lördagen den 2 november 2019
Placeringsmatch 2, platserna 5-8
2/11 Gästrikland-Norrbotten             3-1 (1-1, 2-0)                                       489
Semifinal 2
2/11 Södermanland-Östergötland    1-4 (1-2, 0-2)                                                        1 307
Placeringsmatch 1, platserna 5-8
2/11 Ångermanland-Dalarna              0-5 (0-1, 0-4)                                       1 072
Semifinal 1
2/11 Stockholm Nord-Småland       2-1 (0-0, 1-1, 1-0)                                1 650
Efter 02.13 i Overtime 

Söndagen den 3 november 2019 

Final
3/11 Stockholm Nord-Östergötland 5-4 (2-2, 3-2)
Period 1: EQ 0-1 (04:00) Vilgot Andersson (Mattias Hävelid, William Lagerqvist), EQ 1-1 (05:03) Oscar Pantzare, EQ 1-2 (12:31) Filip Bystedt (Mattias Hävelid, William Nestun Sundin), EQ 2-2 (18:48) Elias Kumlin (Hannes Hellberg)
Skott: 14-11.
Period 2: EQ 3-2 (07:05) Hannes Hellberg, EQ 4-2 (14:44) Oscar Pantzare, PP1 4-3 (17:52) Filip Bystedt (Mattias Hävelid), SH1 5-3 (19:13) Anton Dagerlind (Kalle Broed), PP1 5-4 (19:27) William Nestun Sundin (Adam Aunes Johansson)
Skott: 15-10. Totalt: 29-21.
Utvisningar: Stockholm Nord 2x2 min., Östergötland 1x2 min.
Domare: Jesper Karlsson, Örebro
Publik: 1 567
Matchens lirare:
Stockholm Nord: Oscar Pantzare
Östergötland: Mattias Hävelid 

Match om tredje plats
3/11 Småland-Södermanland 0-4 (0-3, 0-1)
Period 1: EQ 0-1 (04:09) Jonathan Lekkerimäki (Noah Östlund), EQ 0-2 (06:49) Noah Östlund (Jonathan Lekkerimäki, Arvid Bergström), PP1 0-3 (16:18) Jonathan Lekkerimäki (Noah Östlund, Calle Odelius)
Skott: 10-12.
Period 2: EQ 0-4 (18:50) Andreas Wagner
Skott: 12-14. Totalt: 22-26.
Utvisningar: Småland 4x2 min., 1 matchstraff, Södermanland 3x2 min.
Domare: Oskar Niklasson, Skövde
Publik: 573
Matchens lirare:
Småland: Hugo Fransson
Södermanland: Fabian Wagner

 

Match om femte plats
3/11 Dalarna-Gästrikland 3-4 (1-0, 2-4)
Period 1: EQ 1-0 (16:10) Lukas Lagerberg (Erik Olhans-Lind)
Skott: 9-8.
Period 2: EQ 1-1 (05:34) Tom Wikman (Linus Hemström), EQ 2-1 (06:00) Eric Hultgren (Elias Nordberg, Walter Reimer), PP1 2-2 (08:01) Linus Hemström (Anton Ohlsson), PP1 3-2 (09:53) Erik Olhans-Lind (Axel Eriksson, Ludwig Laband), PP1 3-3 (11:45) Felix Jansson (Linus Molin, Anton Ohlsson), EQ 3-4 (18:45) Filip Kihlström (Theo Widén-Schade, Linus Molin)
Skott: 15-17. Totalt: 24-25.
Utvisningar: Dalarna 3x2 min., Gästrikland 3x2 min.
Domare: Kristian Wigfeldt, Uppsala
Publik: 352
Matchens lirare:
Dalarna: Ludwig Laband
Gästrikland: Theo Lindstein 

Match om sjunde plats
3/11 Ångermanland-Norrbotten 4-3 (1-2, 2-1, 1-0)
Period 1: PP1 0-1 (06:26) Karl Larsson (Fabian Ledin, Philip Törmä), EQ 0-2 (09:18) Ludwig Elfving (Svante Koivuniemi), PP1 1-2 (15:52) Tim Bergström (Jakob Norèn, Anton Boström)
Skott: 7-12.
Period 2: PP1 2-2 (04:43) Vilmer Grundström (Elias Hallin, Jonas Eliasson), PP1 3-2 (10:20) Vilmer Grundström (Nils Öberg, Elias Hallin), EQ 3-3 (19:43) Frans Haara
Skott: 8-15.
Overtime: PP1 4-3 (01:20) Tim Bergström (Vilmer Grundström, Jakob Norèn)
Skott: 1-1. Totalt: 16-28.
Utvisningar: Ångermanland 4x2 min., Norrbotten 6x2 min.
Domare: Kristian Wigfeldt, Uppsala
Publik: 212
Matchens lirare:
Ångermanland: Tim Bergström
Norrbotten: Svante Koivuniemi 

KVARTSFINALKVALGRUPPSPEL

Grupp A i Östersund Arena Hall A och B, 6-8 september 2019
Hälsingland, Jämtland/Härjedalen, Norrbotten, Värmland, Västmanland, Ångermanland

 

6/9 Västmanland-Hälsingland                                                1-0 (1-0, 0-0)                                       227

6/9 Ångermanland-Norrbotten                                                1-3 (0-1, 1-2)                                       311

6/9 Jämtland/Härjedalen-Värmland                      3-5 (2-2, 1-3)                                                        327

7/9 Norrbotten-Jämtland/Härjedalen                    5-0 (1-0, 4-0)                                                        214

7/9 Värmland-Hälsingland                                                                         2-0 (0-0, 2-0)                                                       187

7/9 Västmanland-Ångermanland                         1-2 (1-2, 0-0)                                                        211

7/9 Hälsingland-Norrbotten                                                    3-5 (3-3, 0-2)                                       355

7/9 Jämtland/Härjedalen-Ångermanland               0-8 (0-7, 0-1)                                                        359

7/9 Värmland-Västmanland                                                    1-3 (0-2, 1-1)                                       185

8/9 Hälsingland-Ångermanland                                              1-6 (1-2, 0-4)                                       220

8/9 Västmanland-Jämtland/Härjedalen                5-3 (1-1, 4-2)                                                        263

8/9 Värmland-Norrbotten                                                                          5-3 (3-2, 2-1)                                                       159

8/9 Jämtland/Härjedalen-Hälsingland                  2-1 (1-0, 0-1, 0-0, 1-0)         303

Efter Overtime och straffar

8/9 Norrbotten-Västmanland                                                  4-0 (2-0, 2-0)                                       285

8/9 Ångermanland-Värmland                                                 4-0 (2-0, 2-0)                                       255

Grupp A

A=Matcher, B=Vunna, C=Oavgjorda, D=Förlorade, E=Gjorda mål, F=Insläppta mål, G=Målskillnad, H=poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

RK

LAG

A

B

C

D

E  F  G

 

H

I

J

K

L

1

Ångermanland

5

4

0

1

21-5 (16)

 

12

0

0

0

0

2

Norrbotten

5

4

0

1

20-9 (11)

 

12

0

0

0

0

3

Värmland

5

3

0

2

13-13 (0)

 

9

0

0

0

0

4

Västmanland

5

3

0

2

10-10 (0)

 

9

0

0

0

0

5

Jämtland/Härjedalen

5

0

1

4

8-24 (-16)

 

2

0

0

1

0

6

Hälsingland

5

0

1

4

5-16 (-11)

 

1

0

0

0

1

 

Grupp B i Östersund Arena Hall A och B, 6-8 september 2019
Dalarna, Gästrikland, Medelpad, SIF-laget, Västerbotten, Örebro län

 

6/9 Medelpad-SIF-laget                                                         3-1 (1-0, 2-1)                                       362

6/9 Dalarna-Gästrikland                                                         1-3 (0-3, 1-0)                                       302

6/9 Örebro län-Västerbotten                                                   0-8 (0-3, 0-5)                                       225

7/9 Gästrikland-Örebro län                                                     6-3 (2-2, 4-1)                                       275

7/9 Västerbotten-SIF-laget                                                     4-5 (1-2, 3-2, 0-0, 0-1)       304

Efter Overtime och straffar

7/9 Medelpad-Dalarna                                                           2-5 (2-2, 0-3)                                       425

7/9 SIF-laget-Gästrikland                                                                          1-6 (1-3, 0-3)                                                       189

7/9 Örebro län-Dalarna                                                          5-2 (2-0, 3-2)                                       175

7/9 Västerbotten-Medelpad                                                    5-1 (2-1, 3-0)                                       312

8/9 SIF-laget-Dalarna                                                            0-6 (0-4, 0-2)                                       105

8/9 Medelpad-Örebro län                                                                          4-1 (2-0, 2-1)                                                       155

8/9 Västerbotten-Gästrikland                                                 4-3 (2-3, 1-0, 0-0, 1-0)       210

Efter Overtime och straffar

8/9 Örebro län-SIF-laget                                                                           1-2 (1-1, 0-1)                                                       118

8/9 Gästrikland-Medelpad                                                                         3-1 (2-0, 1-1)                                                       148

8/9 Dalarna-Västerbotten                                                                          6-0 (1-0, 5-0)                                                       84

Grupp B

A=Matcher, B=Vunna, C=Oavgjorda, D=Förlorade, E=Gjorda mål, F=Insläppta mål, G=Målskillnad, H=poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

RK

LAG

A

B

C

D

E   F   G

H

I

J

K

L

1

Gästrikland

5

4

1

0

21-10 (11)

13

0

0

0

1

2

Dalarna

5

3

0

2

20-10 (10)

9

0

0

0

0

3

Västerbotten

5

2

2

1

21-15 (6)

9

0

0

1

1

4

Medelpad

5

2

0

3

11-15 (-4)

6

0

0

0

0

5

SIF-laget

5

1

1

3

9-20 (-11)

5

0

0

1

0

6

Örebro län

5

1

0

4

10-22 (-12)

3

0

0

0

0

 

Grupp C i Cementa Arena, Slite, 6-8 september 2019
Bohuslän/Dal, Göteborg, Småland, Stockholm Syd, Södermanland, Västergötland

 

Fredagen den 6 september 2019

6/9 Södermanland-Bohuslän/Dal                         6-4 (5-2, 1-2)                                                        573

6/9 Småland-Göteborg                                                          3-2 (1-1, 2-1)                                       602

6/9 Västergötland-Stockholm Syd                        1-6 (1-4, 0-2)                                                        304

6/9 Södermanland-Småland                                                  2-4 (0-1, 2-3)                                       247

6/9 Göteborg-Västergötland                                                   3-2 (0-2, 2-0, 1-0)                                201

Efter 00.25 i Overtime

6/9 Stockholm Syd-Bohuslän/Dal                        7-3 (5-2, 2-1)                                                        152

7/9 Bohuslän/Dal-Göteborg                                                    2-4 (0-0, 2-4)                                       113

7/9 Västergötland-Småland                                                    2-5 (1-3, 1-2)                                       250

7/9 Stockholm Syd-Södermanland                      2-5 (1-2, 1-3)                                                        250

7/9 Bohuslän/Dal-Småland                                                    1-6 (1-1, 0-5)                                       220

7/9 Södermanland-Västergötland                        4-3 (3-2, 1-1)                                                        150

7/9 Stockholm Syd-Göteborg                                                 8-3 (3-3, 5-0)                                       120

8/9 Västergötland-Bohuslän/Dal                          2-3 (1-2, 1-1)                                                        270

8/9 Göteborg-Södermanland                                                  2-4 (1-2, 1-2)                                       389

8/9 Småland-Stockholm Syd                                                  3-1 (0-0, 3-1)                                       440

Grupp C

A=Matcher, B=Vunna, C=Oavgjorda, D=Förlorade, E=Gjorda mål, F=Insläppta mål, G=Målskillnad, H=poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

RK

LAG

A

B

C

D

E   F  G

H

I

J

K

L

1

Småland

5

5

0

0

21-8 (13)

15

0

0

0

0

2

Södermanland

5

4

0

1

21-15 (6)

12

0

0

0

0

3

Stockholm Syd

5

3

0

2

24-15 (9)

9

0

0

0

0

4

Göteborg

5

1

1

3

14-19 (-5)

5

1

0

0

0

5

Bohuslän/Dal

5

1

0

4

13-25 (-12)

3

0

0

0

0

6

Västergötland

5

0

1

4

10-21 (-11)

1

0

1

0

0

 

Grupp D i Visby Ishall, Visby, 6-8 september 2019
Blekinge, Gotland, Skåne, Stockholm Nord, Uppland, Östergötland

 

Fredagen den 6 september 2019

6/9 Östergötland-Blekinge                                                     2-1 (2-1, 0-0)                                       347

6/9 Stockholm Nord-Uppland                                                 3-1 (1-1, 2-0)                                       328

6/9 Gotland-Skåne                                                                                    1-8 (1-4, 0-4)                                                       504

6/9 Östergötland-Stockholm Nord                        4-2 (1-0, 3-2)                                                        330

6/9 Uppland-Gotland                                                             8-3 (2-0, 6-3)                                       359

6/9 Skåne-Blekinge                                                                                  5-1 (1-1, 4-0)                                                       160

7/9 Blekinge-Uppland                                                            2-7 (1-4, 1-3)                                       169

7/9 Gotland-Stockholm Nord                                                  2-15 (0-8, 2-7)                                                       411

7/9 Skåne-Östergötland                                                                            2-4 (1-1, 1-3)                                                       248

7/9 Blekinge-Stockholm Nord                                                 0-4 (0-3, 0-1)                                       307

7/9 Östergötland-Gotland                                                                          3-2 (2-2, 1-0)                                                       310

7/9 Skåne-Uppland                                                                                   1-7 (1-4, 0-3)                                                       245

8/9 Gotland-Blekinge                                                             2-7 (1-5, 1-2)                                       303

8/9 Uppland-Östergötland                                                                         2-1 (1-1, 0-0, 1-0)                             400

Efter 03.43 i Overtime

8/9 Stockholm Nord-Skåne                                                    2-1 (0-1, 2-0)                                       402

Grupp D

A=Matcher, B=Vunna, C=Oavgjorda, D=Förlorade, E=Gjorda mål, F=Insläppta mål, G=Målskillnad, H=poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

RK

LAG

A

B

C

D

E   F  G

H

I

J

K

L

1

Östergötland

5

4

1

0

14-9 (5)

13

0

1

0

0

2

Stockholm Nord

5

4

0

1

26-8 (18)

12

0

0

0

0

3

Uppland

5

3

1

1

25-10 (15)

11

1

0

0

0

4

Skåne

5

2

0

3

17-15 (2)

6

0

0

0

0

5

Blekinge

5

1

0

4

11-20 (-9)

3

0

0

0

0

6

Gotland

5

0

0

5

10-41 (-31)

0

0

0

0

0

 

De två bäst placerade lagen från respektive slutspelskvalgruppspel blev kvalificerade till slutspel.

OBS undantag: Om laget från arrangörsdistriktet av slutspelet inte skulle ha kvalificerat sig direkt till slutspelet skulle lägst rankade lag två att ersättas med laget från arrangörsdistriktet.

Skribent: Anders Feltenmark
Epost: This is a mailto link

Svensk Ishockeys Huvudsponsor

Svenska Spel

 

Genvägar

CCM

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 084490400
Fax: 08910035
E-post: This is a mailto link

Se all info