Hoppa till sidans innehåll

Sveriges Team 17 till turnering i Kanada

09 OKT 2019 12:00
Sveriges Team 17 spelar i 2019 World Under-17 Hockey Challenge i Kanada den 2-9 november.
  • Uppdaterad: 07 OKT 2019 08:56

Sveriges Team 17:s huvudcoach Anders Eriksén har tagit ut truppen till 2019 World Under-17 Hockey Challenge i Innovation Credit Union iPlex, Swift Current, och Canalta Centre, Medicine Hat, Kanada, under tiden den 2-9 november 2019.
Deltagande lag är Finland, Kanada Röd, Kanada Svart, Kanada Vit, Ryssland, Sverige, Tjeckien och USA.
Turneringen kallas ibland för inofficiellt JVM för U17. 

LANDSKAMPERNA ONLINE
Kanadas Ishockeyförbunds turneringsinformation här: https://hockeycanada.ca/en-ca/national-championships/men/world-u17/2019/schedule-results/stats/schedule

2019 World Under-17 Hockey Challenge
Sveriges trupp
Sveriges program dag för dag 

TEAM 17 SÄSONGEN 2019/2020
Sveriges resultat och spelprogram säsongen 2019/2020
Sveriges poängliga säsongen 2019/2020
Mer om Team 17 säsongen 2019/2020 här 

HISTORIK
Sveriges alla inofficiella landskamper genom tiderna, resultaten
Sveriges alla inofficiella landskamper genom tiderna, tabellen

SPELPROGRAMMET

31/10 2019. Landskamper i Kanada inför 2019 World Under-17 Hockey Challenge  

Torsdagen den 31 oktober 2019
31/10 klockan 19.00 Kanada Svart-Finland, Cresent Point Wickenheiser Centre, Shaunavon, Kanada
31/10 klockan 19.00 Kanada Vit-Ryssland, Innovation Credit Union iPlex, Swift Current
31/10 klockan 19.00 Kanada Röd-USA, Canalta Centre, Medicine Hat
31/10 klockan 19.30 Sverige-Tjeckien, Centennial Regional Arena, Brooks, Kanada 

2-9/11 2019. 2019 World Under-17 Hockey Challenge i Swift Current och Medicine Hat, Kanada

Lördagen den 2 november 2019
2/11 klockan 19.00 Kanada Röd-Ryssland, Innovation Credit Union iPlex, Swift Current
2/11 klockan 19.00 Kanada Svart-Kanada Vit, Canalta Centre, Medicine Hat 

Söndagen den 3 november 2019
3/11 klockan 15.00 Finland-Sverige, Innovation Credit Union iPlex, Swift Current
3/11 klockan 15.00 USA-Tjeckien, Canalta Centre, Medicine Hat 

Måndagen den 4 november 2019
4/11 klockan 13.00 Ryssland-Finland, Innovation Credit Union iPlex, Swift Current
4/11 klockan 13.00 Tjeckien-Kanada Svart, Canalta Centre, Medicine Hat
4/11 klockan 19.00 Sverige-Kanada Röd, Innovation Credit Union iPlex, Swift Current
4/11 klockan 19.00 Kanada Vit-USA, Canalta Centre, Medicine Hat 

Tisdagen den 5 november 2019
5/11 klockan 15.00 Ryssland-Sverige, Innovation Credit Union iPlex, Swift Current
5/11 klockan 15.00 USA-Kanada Svart, Canalta Centre, Medicine Hat
5/11 klockan 19.00 Finland-Kanada Röd, Innovation Credit Union iPlex, Swift Current
5/11 klockan 19.00 Tjeckien-Kanada Vit, Canalta Centre, Medicine Hat 

Onsdagen den 6 november 2019
6/11 Spelledig dag          

Torsdagen den 7 november 2019
7/11 klockan 15.00 Kvartsfinal B 4-A 1, Canalta Centre, Medicine Hat
7/11 klockan 15.00 Kvartsfinal A 4-B 1, Innovation Credit Union iPlex, Swift Current
7/11 klockan 19.00 Kvartsfinal B 3-A 2, Canalta Centre, Medicine Hat
7/11 klockan 19.00 Kvartsfinal A 3-B 2, Innovation Credit Union iPlex, Swift Current 

Fredagen den 8 november 2019
8/11 klockan 18.00 Semifinal, Innovation Credit Union iPlex, Swift Current
8/11 klockan 19.00 Semifinal, Canalta Centre, Medicine Hat 

Lördagen den 9 november 2019
9/11 klockan 11.00 Placeringsmatch, Innovation Credit Union iPlex, Swift Current
9/11 klockan 15.00 Placeringsmatch, Innovation Credit Union iPlex, Swift Current
9/11 klockan 15.00 Match om tredje plats, Canalta Centre, Medicine Hat
9/11 klockan 19.00 Final, Canalta Centre, Medicine Hat 

OBS! Alla matchtider anges alltid i lokal tid
OBS! Med reservation för eventuella ändringar  

SVERIGE

 

MÅLVAKTER
  1. Carl Lindbom
30. William Jupiter 

BACKAR
  2. Jonathan Myrenberg
  4. Anton Olsson
  5. Johan Persson
  6. Victor Sjöholm
  7. Simon Forsmark
  8. Simon Edvinsson
  9. Theodor Johnsson 

FORWARDS
11. Fabian Lysell
12. Marcus Limpar Lantz
14. Liam Dower Nilsson
15. Oskar Jellvik
17. Theo Jacobsson
18. Viggo Olsson
19. Isak Rosén
20. Carl Holmnér-Härgestam
21. Oliver Moberg
22. Ludwig Persson
23. Oskar Larsson
26. Victor Stjernborg
28. Simon Robertsson

NÄSTKOMMANDE UPPDRAG
Det genomförs en elitcamp i Munkfors, Sverige, under tiden den 12-15 december 2019.

Team Sweden´s Organization and Team Management season 2019/2020

Director of Development and youth national teams: Pär Ericson

National Team Assistant: Mari Bohman
Read more about Mari Bohman
Photo

Team Manager: Daniel Eriksson
Read more about Daniel Eriksson

Head Coach: Anders Eriksén
Read more about Anders Eriksén
Photo

Assistant Coach: Niclas Hävelid
Read more about Niclas Hävelid

Photo

Goalie Coach: Viktor Alm
Read more about Viktor Alm

Video Coach: Matheus Vieweg
Read more about Matheus Vieweg

Physiotherapist: Erik Ohlsson
Read more about Erik Ohlsson

Photo

Equipment Manager: Peter Sahlins
Read more about Peter Sahlins

Photo

Photo credits:
Photo:
Bildbyrån
Photo:
 IIHF-HHOF

Skribent: Anders Feltenmark
Epost: This is a mailto link

Svensk Ishockeys Huvudsponsor

Svenska Spel

 

Genvägar

CCM

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 084490400
Fax: 08910035
E-post: This is a mailto link

Se all info