Hoppa till sidans innehåll

Resultat från TV-puckens kvartsfinaler för pojkar på torsdagen

31 OKT 2019 18:54
Här bifogas resultat och matchfakta från torsdagens kvartsfinaler i Leksand.
  • Uppdaterad: 31 OKT 2019 18:54

Semifinalerna spelas enligt följande:
Semifinal 1
2/11 klockan 11.45 Vinnaren kvartsfinal 3 Södermanland-Vinnaren kvartsfinal 4 Östergötland, Weda Skog Arena, Leksand 
2/11 klockan 15.15 Vinnaren kvartsfinal 1 Stockholm Nord-Vinnaren kvartsfinal 2 Småland, Weda Skog Arena, Leksand

I TV-pucken 2019 deltar sammanlagt 24 lag. Det spelades först fyra kvartsfinalkvalgruppspel med 2x6 lag samt att 12 lag spelar i slutspel. Deltagande lag ska bestå av spelare födda 2004 eller senare.

 

Matcherna kan ses på webb-TV
Matcherna i TV-pucken kan ses på webb-TV: https://svenskhockey.tv/ 

Matcherna online
Alla matcher kan följas online här: http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/10381

För fullständigt spelprogram se: http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/10381

TV-puckens historik här:

http://www.swehockey.se/tavling/Turneringar/TV-puckenshistorik/

 

SLUTSPELET
Tegera Arena och Weda Skog Arena, Leksand, Lugnets Ishall, Falun, 31 oktober-3 november 2019 

Torsdagen den 31 oktober 2019
Kvartsfinal 3
31/10 Gästrikland-Södermanland 1-5 (0-2, 1-3)
Period 1: EQ 0-1 (02:26) Fabian Wagner, EQ 0-2 (18:53) Jonathan Lekkerimäki (Noah Östlund, Charlie Kronnäs)
Skott: 5-7.
Period 2: EQ 0-3 (01:02) Filip Lindberg (Arvid Bergström, Karl Andersson), EQ 0-4 (03:01) Jonathan Lekkerimäki, EQ 0-5 (10:27) Noah Östlund (Charlie Kronnäs, Fabian Wagner), PP1 1-5 (19:15) Felix Jansson (Anton Ohlsson)
Skott: 14-9. Totalt: 19-16.
Utvisningar: Gästrikland 0x2 min., Södermanland 6x2 min.
Domare: Kristian Wigfeldt, Uppsala
Publik: 698
Matchens lirare:
Gästrikland: Filip Kihlström
Södermanland: Noah Östlund

Kvartsfinal 4
31/10 Östergötland-Norrbotten 3-2 (3-1, 0-1)
Period 1: EQ 1-0 (08:06) Filip Bystedt (David Lindholm), EQ 2-0 (08:16) Isac Karlsson (Adam Aunes Johansson, William Lagerqvist), SH1 3-0 (11:51) William Lagerqvist, SH1 3-1 (17:31) Vigor Andersson
Skott: 6-18.
Period 2: EQ 3-2 (09:01) Oskar Lundkvist (Philip Törmä, Johannes Mäki)
Skott: 5-16. Totalt: 11-34.
Utvisningar: Östergötland 6x2 min., Norrbotten 2x2 min.
Domare: Oskar Niklasson, Skövde
Publik: 1 137
Matchens lirare:
Östergötland: Hugo Hävelid
Norrbotten: Oskar Lundkvist 

Kvartsfinal 1
31/10 Ångermanland-Stockholm Nord 2-3 (1-1, 1-1, 0-1)
Period 1: EQ 0-1 (09:22) Oscar Pantzare, EQ 1-1 (11:14) Fabian Schulze (Tim Hägglund)
Skott: 5-17.
Period 2: PP1 2-1 (14:59) Anton Boström (Jakob Norèn, David Kihl), EQ 2-2 (17:28) Theo Hårdstam (Oscar Pantzare)
Skott: 8-9.
Overtime: EQ 2-3 (03:11) Hannes Hellberg (Elias Kumlin)
Skott: 0-3. Totalt: 13-29.
Utvisningar: Ångermanland 2x2 min., Stockholm Nord 2x2 min.
Domare: Jesper Karlsson, Örebro
Publik: 1 079
Matchens lirare:
Ångermanland: Zebastian Fahlén
Stockholm Nord: Emil Thorèn

Kvartsfinal 2
31/10 Småland-Dalarna 5-1 (2-1, 3-0)
Period 1: EQ 0-1 (10:56) Eric Hultgren (Elias Nordberg), PP1 1-1 (12:50) Albin Karlsson (Alexander Suzdalev, Alexander Sandberg), EQ 2-1 (12:55) Max Forsell (Filip Rosell)
Skott: 13-4.
Period 2: PP1 3-1 (18:10) Alexander Suzdalev (Filip Rosell), EQ 4-1 (18:49) Hugo Fransson, EQ 5-1 (19:05) Alexander Suzdalev
Skott: 14-4. Totalt: 27-8.
Utvisningar: Småland 3x2 min., Dalarna 5x2 min.
Domare: Kristian Wigfeldt, Uppsala
Publik: 1 691
Matchens lirare:
Småland: Max Forsell
Dalarna: Eric Hultgren 

Lördagen den 2 november 2019

2/11 klockan 10.00 Förloraren kvartsfinal 3 Gästrikland-Förloraren kvartsfinal 4 Norrbotten, Tegera Arena, Leksand

Semifinal 2

2/11 klockan 11.45 Vinnaren kvartsfinal 3 Södermanland-Vinnaren kvartsfinal 4 Östergötland, Weda Skog Arena, Leksand

Placeringsmatch 1, platserna 5-8

2/11 klockan 13.30 Förloraren kvartsfinal 1 Ångermanland-Förloraren kvartsfinal 2 Dalarna, Tegera Arena, Leksand

Semifinal 1

2/11 klockan 15.15 Vinnaren kvartsfinal 1 Stockholm Nord-Vinnaren kvartsfinal 2 Småland, Weda Skog Arena, Leksand
Placeringsmatch 2, platserna 5-8

 

Söndagen den 3 november 2019

Match om sjunde plats

3/11 klockan 09.30 Förloraren i placeringsmatch 5-8-Förloraren i placeringsmatch 5-8, Weda Skog Arena, Leksand

Match om tredje plats

3/11 klockan 11.00 Förloraren semifinal 1-Förloraren semifinal 2, Lugnets Ishall, Falun
Match om femte plats

3/11 klockan 13.00 Vinnaren i placeringsmatch 5-8-Vinnaren i placeringsmatch 5-8, Weda Skog Arena, Leksand
Final

3/11 klockan 16.00 Vinnaren semifinal 1-Vinnaren semifinal 2, Lugnets Ishall, Falun

 

KVARTSFINALKVALGRUPPSPEL

Grupp A i Östersund Arena Hall A och B, 6-8 september 2019
Hälsingland, Jämtland/Härjedalen, Norrbotten, Värmland, Västmanland, Ångermanland

 

6/9 Västmanland-Hälsingland                                                1-0 (1-0, 0-0)                                       227

6/9 Ångermanland-Norrbotten                                                1-3 (0-1, 1-2)                                       311

6/9 Jämtland/Härjedalen-Värmland                      3-5 (2-2, 1-3)                                                        327

7/9 Norrbotten-Jämtland/Härjedalen                    5-0 (1-0, 4-0)                                                        214

7/9 Värmland-Hälsingland                                                                         2-0 (0-0, 2-0)                                                       187

7/9 Västmanland-Ångermanland                         1-2 (1-2, 0-0)                                                        211

7/9 Hälsingland-Norrbotten                                                    3-5 (3-3, 0-2)                                       355

7/9 Jämtland/Härjedalen-Ångermanland               0-8 (0-7, 0-1)                                                        359

7/9 Värmland-Västmanland                                                    1-3 (0-2, 1-1)                                       185

8/9 Hälsingland-Ångermanland                                              1-6 (1-2, 0-4)                                       220

8/9 Västmanland-Jämtland/Härjedalen                5-3 (1-1, 4-2)                                                        263

8/9 Värmland-Norrbotten                                                                          5-3 (3-2, 2-1)                                                       159

8/9 Jämtland/Härjedalen-Hälsingland                  2-1 (1-0, 0-1, 0-0, 1-0)         303

Efter Overtime och straffar

8/9 Norrbotten-Västmanland                                                  4-0 (2-0, 2-0)                                       285

8/9 Ångermanland-Värmland                                                 4-0 (2-0, 2-0)                                       255

Grupp A

A=Matcher, B=Vunna, C=Oavgjorda, D=Förlorade, E=Gjorda mål, F=Insläppta mål, G=Målskillnad, H=poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

RK

LAG

A

B

C

D

E  F  G

 

H

I

J

K

L

1

Ångermanland

5

4

0

1

21-5 (16)

 

12

0

0

0

0

2

Norrbotten

5

4

0

1

20-9 (11)

 

12

0

0

0

0

3

Värmland

5

3

0

2

13-13 (0)

 

9

0

0

0

0

4

Västmanland

5

3

0

2

10-10 (0)

 

9

0

0

0

0

5

Jämtland/Härjedalen

5

0

1

4

8-24 (-16)

 

2

0

0

1

0

6

Hälsingland

5

0

1

4

5-16 (-11)

 

1

0

0

0

1

 

Grupp B i Östersund Arena Hall A och B, 6-8 september 2019
Dalarna, Gästrikland, Medelpad, SIF-laget, Västerbotten, Örebro län

 

6/9 Medelpad-SIF-laget                                                         3-1 (1-0, 2-1)                                       362

6/9 Dalarna-Gästrikland                                                         1-3 (0-3, 1-0)                                       302

6/9 Örebro län-Västerbotten                                                   0-8 (0-3, 0-5)                                       225

7/9 Gästrikland-Örebro län                                                     6-3 (2-2, 4-1)                                       275

7/9 Västerbotten-SIF-laget                                                     4-5 (1-2, 3-2, 0-0, 0-1)       304

Efter Overtime och straffar

7/9 Medelpad-Dalarna                                                           2-5 (2-2, 0-3)                                       425

7/9 SIF-laget-Gästrikland                                                                          1-6 (1-3, 0-3)                                                       189

7/9 Örebro län-Dalarna                                                          5-2 (2-0, 3-2)                                       175

7/9 Västerbotten-Medelpad                                                    5-1 (2-1, 3-0)                                       312

8/9 SIF-laget-Dalarna                                                            0-6 (0-4, 0-2)                                       105

8/9 Medelpad-Örebro län                                                                          4-1 (2-0, 2-1)                                                       155

8/9 Västerbotten-Gästrikland                                                 4-3 (2-3, 1-0, 0-0, 1-0)       210

Efter Overtime och straffar

8/9 Örebro län-SIF-laget                                                                           1-2 (1-1, 0-1)                                                       118

8/9 Gästrikland-Medelpad                                                                         3-1 (2-0, 1-1)                                                       148

8/9 Dalarna-Västerbotten                                                                          6-0 (1-0, 5-0)                                                       84

Grupp B

A=Matcher, B=Vunna, C=Oavgjorda, D=Förlorade, E=Gjorda mål, F=Insläppta mål, G=Målskillnad, H=poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

RK

LAG

A

B

C

D

E   F   G

H

I

J

K

L

1

Gästrikland

5

4

1

0

21-10 (11)

13

0

0

0

1

2

Dalarna

5

3

0

2

20-10 (10)

9

0

0

0

0

3

Västerbotten

5

2

2

1

21-15 (6)

9

0

0

1

1

4

Medelpad

5

2

0

3

11-15 (-4)

6

0

0

0

0

5

SIF-laget

5

1

1

3

9-20 (-11)

5

0

0

1

0

6

Örebro län

5

1

0

4

10-22 (-12)

3

0

0

0

0

 

Grupp C i Cementa Arena, Slite, 6-8 september 2019
Bohuslän/Dal, Göteborg, Småland, Stockholm Syd, Södermanland, Västergötland

 

Fredagen den 6 september 2019

6/9 Södermanland-Bohuslän/Dal                         6-4 (5-2, 1-2)                                                        573

6/9 Småland-Göteborg                                                          3-2 (1-1, 2-1)                                       602

6/9 Västergötland-Stockholm Syd                        1-6 (1-4, 0-2)                                                        304

6/9 Södermanland-Småland                                                  2-4 (0-1, 2-3)                                       247

6/9 Göteborg-Västergötland                                                   3-2 (0-2, 2-0, 1-0)                                201

Efter 00.25 i Overtime

6/9 Stockholm Syd-Bohuslän/Dal                        7-3 (5-2, 2-1)                                                        152

7/9 Bohuslän/Dal-Göteborg                                                    2-4 (0-0, 2-4)                                       113

7/9 Västergötland-Småland                                                    2-5 (1-3, 1-2)                                       250

7/9 Stockholm Syd-Södermanland                      2-5 (1-2, 1-3)                                                        250

7/9 Bohuslän/Dal-Småland                                                    1-6 (1-1, 0-5)                                       220

7/9 Södermanland-Västergötland                        4-3 (3-2, 1-1)                                                        150

7/9 Stockholm Syd-Göteborg                                                 8-3 (3-3, 5-0)                                       120

8/9 Västergötland-Bohuslän/Dal                          2-3 (1-2, 1-1)                                                        270

8/9 Göteborg-Södermanland                                                  2-4 (1-2, 1-2)                                       389

8/9 Småland-Stockholm Syd                                                  3-1 (0-0, 3-1)                                       440

Grupp C

A=Matcher, B=Vunna, C=Oavgjorda, D=Förlorade, E=Gjorda mål, F=Insläppta mål, G=Målskillnad, H=poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

RK

LAG

A

B

C

D

E   F  G

H

I

J

K

L

1

Småland

5

5

0

0

21-8 (13)

15

0

0

0

0

2

Södermanland

5

4

0

1

21-15 (6)

12

0

0

0

0

3

Stockholm Syd

5

3

0

2

24-15 (9)

9

0

0

0

0

4

Göteborg

5

1

1

3

14-19 (-5)

5

1

0

0

0

5

Bohuslän/Dal

5

1

0

4

13-25 (-12)

3

0

0

0

0

6

Västergötland

5

0

1

4

10-21 (-11)

1

0

1

0

0

 

Grupp D i Visby Ishall, Visby, 6-8 september 2019
Blekinge, Gotland, Skåne, Stockholm Nord, Uppland, Östergötland

 

Fredagen den 6 september 2019

6/9 Östergötland-Blekinge                                                     2-1 (2-1, 0-0)                                       347

6/9 Stockholm Nord-Uppland                                                 3-1 (1-1, 2-0)                                       328

6/9 Gotland-Skåne                                                                                    1-8 (1-4, 0-4)                                                       504

6/9 Östergötland-Stockholm Nord                        4-2 (1-0, 3-2)                                                        330

6/9 Uppland-Gotland                                                             8-3 (2-0, 6-3)                                       359

6/9 Skåne-Blekinge                                                                                  5-1 (1-1, 4-0)                                                       160

7/9 Blekinge-Uppland                                                            2-7 (1-4, 1-3)                                       169

7/9 Gotland-Stockholm Nord                                                  2-15 (0-8, 2-7)                                                        411

7/9 Skåne-Östergötland                                                                            2-4 (1-1, 1-3)                                                       248

7/9 Blekinge-Stockholm Nord                                                 0-4 (0-3, 0-1)                                       307

7/9 Östergötland-Gotland                                                                          3-2 (2-2, 1-0)                                                       310

7/9 Skåne-Uppland                                                                                   1-7 (1-4, 0-3)                                                       245

8/9 Gotland-Blekinge                                                             2-7 (1-5, 1-2)                                       303

8/9 Uppland-Östergötland                                                                         2-1 (1-1, 0-0, 1-0)                             400

Efter 03.43 i Overtime

8/9 Stockholm Nord-Skåne                                                    2-1 (0-1, 2-0)                                       402

Grupp D

A=Matcher, B=Vunna, C=Oavgjorda, D=Förlorade, E=Gjorda mål, F=Insläppta mål, G=Målskillnad, H=poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

RK

LAG

A

B

C

D

E   F  G

H

I

J

K

L

1

Östergötland

5

4

1

0

14-9 (5)

13

0

1

0

0

2

Stockholm Nord

5

4

0

1

26-8 (18)

12

0

0

0

0

3

Uppland

5

3

1

1

25-10 (15)

11

1

0

0

0

4

Skåne

5

2

0

3

17-15 (2)

6

0

0

0

0

5

Blekinge

5

1

0

4

11-20 (-9)

3

0

0

0

0

6

Gotland

5

0

0

5

10-41 (-31)

0

0

0

0

0

 

De två bäst placerade lagen från respektive slutspelskvalgruppspel blev kvalificerade till slutspel.

OBS undantag: Om laget från arrangörsdistriktet av slutspelet inte skulle ha kvalificerat sig direkt till slutspelet skulle lägst rankade lag två att ersättas med laget från arrangörsdistriktet.

 

 

Skribent: Anders Feltenmark
Epost: This is a mailto link

Svensk Ishockeys Huvudsponsor

Svenska Spel

 

Genvägar

CCM

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 084490400
Fax: 08910035
E-post: This is a mailto link

Se all info