Hoppa till sidans innehåll

Resultat från TV-puckens kvartsfinalkvalgruppspel för flickor på fredagen

21 SEP 2019 06:38
Resultat och matchfakta från fredagens inledande kvartsfinalkvalgruppspel i Skövde, Mariestad och Lidköping.
  • Skapad: 21 SEP 2019 06:38

I TV-pucken 2019 deltar sammanlagt 18 lag. Det spelas först tre kvartsfinalkvalgruppspel med 3x6 lag. Lag 1 och 2 från respektive gruppspel samt de två högst rankade treorna spelar slutspel. 8 lag spelar i slutspel. Deltagande lag ska bestå av spelare födda 2004-2006.

 

Matcherna kan ses på webb-TV

Matcherna i TV-pucken kan ses på webb-TV: https://svenskhockey.tv/

 

Matcherna online
Alla matcher kan följas online här:

http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/10398

För fullständigt spelprogram se:

http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/10398

 

KVARTSFINALKVALGRUPPSPEL

Grupp A i Billingehov, Skövde, 20-22 september 2019
Blekinge, Medelpad, Stockholm, Värmland, Västergötland/Bohuslän-Dal, Örebro

 

Fredagen den 20 september 2019

Medelpad/Jämtland/Härjedalen/Gotland-Örebro 0-11 (0-6, 0-5)

Period 1: EQ 0-1 (00:29) Filippa Lindgren (Edla Björn), EQ 0-2 (06:23) Stina Sandberg (Alva Edstam), EQ 0-3 (07:34) Filippa Lindgren, EQ 0-4 (09:43) Filippa Lindgren (Anna Brenkle), EQ 0-5 (17:20) Filippa Lindgren, EQ 0-6 (17:55) Alva Edstam

Skott: 2-22.

Period 2: EQ 0-7 (05:39) Anna Brenkle (Filippa Lindgren, Ebba Segerström), EQ 0-8 (08:12) Silje Byrkjeland, EQ 0-9 (11:10) Anna Brenkle (Filippa Lindgren), PP1 0-10 (16:42) Anna Brenkle (Edla Björn), EQ 0-11 (17:59) Anna Brenkle (Alva Edstam)

Skott: 4-15. Totalt: 6-37.

Utvisningar: Medelpad/Jämtland/Härjedalen/Gotland 4x2 min., Örebro 2x2 min.

Domare: Darya Ermak, Ryssland

Publik: 76

Matchens lirare:

Medelpad/Jämtland/Härjedalen/Gotland: 

Emilia Enarsson

Örebro: Filippa Lindgren

 

Stockholm-Blekinge 10-0 (7-0, 3-0)

Period 1: PP1 1-0 (02:27) Klara Kenttälä (Olivia Sohrner, Astrid Lindeberg), SH1 2-0 (05:37) Julia Perjus (Lea Grandin Lindstedt), EQ 3-0 (08:53) Julia Perjus (Olivia Sohrner), PP1 4-0 (12:25) Ella Sköldebäck (Moa Gustavsson), EQ 5-0 (12:53) Julia Perjus, EQ 6-0 (14:04) Tuva Kärrhage, PP1 7-0 (19:27) Astrid Lindeberg (Thea Johansson)

Skott: 26-3.

Period 2: EQ 8-0 (00:43) Klara Kenttälä (Embla Åberg), EQ 9-0 (09:09) Klara Kenttälä (Embla Åberg), EQ 10-0 (14:30) Astrid Lindeberg

Skott: 23-4. Totalt: 49-7.

Utvisningar: Stockholm 1x2 min., Blekinge 4x2 min.

Domare: Ida Henriksson, Luleå

Publik: 98

Matchens lirare:

Stockholm: Moa Gustavsson

Blekinge: Vilhelmina Hellqvist Höijer

 

 Värmland-Västergötland/Bohuslän-Dal 1-21 (1-8, 0-13)

Period 1: EQ 0-1 (01:47) Linnéa Pettersson Dove (Stella Lindell), EQ 0-2 (02:40) Beatrice Karlsson (Linnéa Pettersson Dove), EQ 0-3 (03:04) Ellen Lundin (Stella Lindell), EQ 0-4 (10:01) Emma Johansson (Ellen Lundin), EQ 0-5 (11:07) Linnéa Pettersson Dove (Alma Käll), EQ 0-6 (14:09) Ellen Lundin (Stella Lindell), EQ 0-7 (14:59) Linnéa Pettersson Dove (Stella Lachonius), EQ 1-7 (17:47) Molly Fält (Elsa Hagström), EQ 1-8 (19:18) Stella Lindell (Linnéa Pettersson Dove)

Skott: 3-23.

Period 2: EQ 1-9 (01:38) Linnéa Pettersson Dove (Stella Lindell, Ellen Lundin), EQ 1-10 (02:05) Linnéa Pettersson Dove (Beatrice Karlsson), EQ 1-11 (02:45) Ellen Lundin (Lisa Holmer, Stella Lindell), SH1 1-12 (04:10) Emma Johansson, EQ 1-13 (05:56) Ellen Lundin (Emma Johansson, Stella Lindell), EQ 1-14 (06:23) Ellen Lundin (Stella Lachonius), EQ 1-15 (07:25) Emma Johansson (Beatrice Karlsson), EQ 1-16 (07:49) Lisa Holmer (Stella Lindell), EQ 1-17 (09:53) Linnéa Pettersson Dove (Beatrice Karlsson), EQ 1-18 (10:17) Stella Lindell (Alma Käll), EQ 1-19 (12:25) Linnéa Pettersson Dove (Thilda Andersson), PP1 1-20 (14:12) Ellen Lundin, EQ 1-21 (19:39) Linnéa Pettersson Dove

Skott: 7-31. Totalt: 10-54.

Utvisningar: Värmland 2x2 min., Västergötland/Bohuslän-Dal 2x2 min.

Domare: Nicole Hertrich, Tyskland

Publik: 127

 

Lördagen den 21 september 2019

21/9 09.30 Blekinge-Värmland

21/9 11.15 Västergötland/Bohuslän-Dal-Örebro

21/9 13.00 Medelpad-Stockholm

21/9 15.00 Örebro-Blekinge

21/9 16.45 Värmland-Stockholm

21/9 18.30 Västergötland/Bohuslän-Dal-Medelpad

 

Söndagen den 22 september 2019

22/9 08.30 Örebro-Stockholm

22/9 10.15 Medelpad-Värmland

22/9 12.00 Västergötland/Bohuslän-Dal-Blekinge

22/9 14.00 Värmland-Örebro

22/9 15.45 Blekinge-Medelpad

22/9 17.30 Stockholm-Västergötland/Bohuslän-Dal

 

Grupp B i Mariehus Arena, Mariestad, 20-22 september 2019
Dalarna, Skåne, Södermanland, Västerbotten, Västmanland, Östergötland

 

Fredagen den 20 september 2019

Östergötland-Västmanland 6-2 (5-2, 1-0)

Period 1: EQ 1-0 (00:42) Emma Goding, EQ 1-1 (04:59) Hilda Ljungberg, EQ 2-1 (07:29) Vilma Nehr (Emma Goding), PP1 3-1 (10:24) Emma Rehn (Emma Pfeffer), EQ 4-1 (12:13) Filippa Aneborn, EQ 5-1 (15:47) Filippa Aneborn (Sally Sjöstrand), PP1 5-2 (18:33) Hilda Ljungberg

Skott: 18-5.

Period 2: EQ 6-2 (02:27) Nicole Andersson (Hanna Sävhult)

Skott: 11-8. Totalt: 29-13.

Utvisningar: Östergötland 2x2 min., Västmanland 3x2 min.

Domare: Julia Johansson, Rydaholm

Publik: 171

Matchens lirare:

Östergötland: Filippa Aneborn

Västmanland: Hilda Ljungberg

 

Södermanland-Dalarna 3-2 (1-0, 1-2, 1-0)

Period 1: PP1 1-0 (08:15) Lovisa Kanto (Pandora Nåtby)

Skott: 15-9.

Period 2: EQ 1-1 (01:19) Tuva Kandell, EQ 1-2 (16:00) Tuva Kandell (Linn Slottgård), EQ 2-2 (18:52) Beatrice Hjälm (Ella Jämsén, Linnea Adelbertson)

Skott: 13-7.

Overtime:EQ 3-2 (03:37) Mindy Lindholm (Alice Wallin, Beatrice Hjälm)

Skott: 4-0 . Totalt: 32-16.

Utvisningar: Södermanland 1x2 min., Dalarna 4x2 min.

Domare: Hanna Öberg, Luleå

Publik: 120

Matchens lirare:

Södermanland: Lovisa Kanto
Dalarna: Tuva Kandell

 

Västerbotten-Skåne 0-4 (0-4, 0-0)

Period 1: EQ 0-1 (01:10) Agnes Waidringer (Isabella Johansson), EQ 0-2 (02:11) Agnes Waidringer (Isabella Johansson, Linnéa Hansson), EQ 0-3 (14:35) Agnes Waidringer, EQ 0-4 (19:02) Lovisa Mann (Ellen Silverin, Linnéa Hansson)

Skott: 5-8.

Period 2:

Skott: 7-7. Totalt: 12-15.

Utvisningar: Västerbotten 2x2 min., Skåne 0x2 min.

Domare: Mariko Dale, Schweiz

Publik: 115

Matchens lirare: 
Västerbotten: Liv Jonsson
Skåne: Agnes Waidringer

 

Lördagen den 21 september 2019

21/9 09.30 Dalarna-Västerbotten

21/9 11.15 Skåne-Västmanland

21/9 13.00 Östergötland-Södermanland

21/9 15.00 Västmanland-Dalarna

21/9 16.45 Västerbotten-Södermanland

21/9 18.30 Skåne-Östergötland

 

Söndagen den 22 september 2019

22/9 08.30 Västmanland-Södermanland

22/9 10.15 Östergötland-Västerbotten

22/9 12.00 Skåne-Dalarna

22/9 14.00 Västerbotten-Västmanland

22/9 15.45 Dalarna-Östergötland

22/9 17.30 Södermanland-Skåne

 

Grupp C i Ishallen Lidköping, 20-22 september 2019
Gästrikland/Hälsingland, Göteborg, Norrbotten, Småland, Uppland, Ångermanland

 

Fredagen den 20 september 2019

Uppland-Norrbotten 0-1 (0-1, 0-0)

Period 1: EQ 0-1 (02:51) Ella Bergström (Noomi Valikainen)

Skott: 3-10.

Period 2:

Skott: 6-7. Totalt: 9-17.

Utvisningar: Uppland 3x2 min., Norrbotten 3x2 min.

Domare: Alexandra Köhl, Bromma

Publik: 87

 

 Småland-Gästrikland/Hälsingland 6-3 (3-2, 3-1)

Period 1: PP1 1-0 (02:23) Mira Jungåker, EQ 1-1 (10:10) Wilma Lööf (Maja Ålenius), EQ 2-1 (11:44) Hilda Svensson, EQ 2-2 (12:08) Tindra Åkelid (Wilma Lööf), EQ 3-2 (16:32) Mira Markström

Skott: 14-8.

Period 2: EQ 4-2 (08:33) Linn Moberg (Alva Johansson), EQ 5-2 (10:03) Jenna Raunio, EQ 5-3 (12:17) Sofia Ljung, EQ 6-3 (19:48) Hilda Svensson

Skott: 20-8. Totalt: 34-16.

Utvisningar: Småland 3x2 min., Gästrikland/Hälsingland 3x2 min.

Domare: Malin Zetterberg, Bromma

Publik: 114

Matchens lirare:

Småland: Hilda Svensson

Gästrikland/Hälsingland: Sofia Ljung

 

Göteborg-Ångermanland 3-4 (2-3, 1-1)

Period 1: EQ 0-1 (01:32) Ebba Hedqvist, EQ 0-2 (04:52) Ebba Hedqvist (Elin Eriksson), SH1 1-2 (08:29) Tilde Utbult (Ella Zetterstedt), PP1 1-3 (09:12) Stina Andersson (Ebba Hedqvist, Mira Hallin), SH1 2-3 (17:06) Ella Thorbard

Skott: 9-15.

Period 2: EQ 3-3 (04:38) Ebba Samuelsson, EQ 3-4 (11:26) Stina Andersson (Ebba Hedqvist)

Skott: 4-13. Totalt: 13-28.

Utvisningar: Göteborg 4x2 min., Ångermanland 2x2 min.

Domare: Alexandra Köhl, Bromma

Publik: 122

Matchens lirare:

Göteborg: Ella Thorbard

Ångermanland: Ebba Hedqvist

 

Lördagen den 21 september 2019

21/9 09.30 Gästrikland/Hälsingland-Göteborg

21/9 11.15 Ångermanland-Norrbotten

21/9 13.00 Uppland-Småland

21/9 15.00 Göteborg-Norrbotten

21/9 16.45 Gästrikland/Hälsingland-Uppland

21/9 18.30 Småland-Ångermanland

 

Söndagen den 22 september 2019

22/9 08.30 Norrbotten-Småland

22/9 10.15 Ångermanland-Gästrikland/Hälsingland

22/9 12.00 Uppland-Göteborg

22/9 14.00 Norrbotten-Gästrikland/Hälsingland

22/9 15.45 Ångermanland-Uppland

22/9 17.30 Göteborg-Småland

 

De två bäst placerade lagen samt de två högst rankade treorna från respektive kvartsfinalkvalgruppspel är kvalificerade till slutspel.

OBS undantag: Om laget från arrangörsdistriktet av slutspelet inte kvalificerar sig direkt till slutspelet kommer näst högst rankade lag tre att ersättas med laget från arrangörsdistriktet.

 

SLUTSPELET

Tegera Arena och Weda Skog Arena, Leksand, Lugnets Ishall, Falun, 1-3 november 2019

 

Fredagen den 1 november 2019

Kvartsfinal 1

1/11 klockan 11.00 Väljs av motståndare-Väljs av motståndare, Tegera Arena, Leksand
Kvartsfinal 2

1/11 klockan 12.45 Väljs av motståndare-Väljs av motståndare, Tegera Arena, Leksand
Kvartsfinal 3

1/11 klockan 14.30 Väljs av motståndare-Väljs av motståndare, Tegera Arena, Leksand
Kvartsfinal 4

1/11 klockan 16.15 Väljs av motståndare-Väljs av motståndare, Tegera Arena, Leksand

 

Lördagen den 2 november 2019

Semifinal 1

2/11 klockan 10.00 Vinnaren kvartsfinal 1-Vinnaren kvartsfinal 2, Tegera Arena, Leksand

Placeringsmatch 1, platserna 5-8

2/11 klockan 11.45 Förloraren kvartsfinal 1-Förloraren kvartsfinal 2, Weda Skog Arena, Leksand
Semifinal 2

2/11 klockan 13.30 Vinnaren kvartsfinal 3-Vinnaren kvartsfinal 4, Tegera Arena, Leksand

Placeringsmatch 2, platserna 5-8

2/11 klockan 15.15 Förloraren kvartsfinal 3-Förloraren kvartsfinal 4, Weda Skog Arena, Leksand

 

Söndagen den 3 november 2019

Match om tredje plats

3/11 klockan 09.00 Förloraren semifinal 1-Förloraren semifinal 2, Lugnets Ishall, Falun
Match om sjunde plats

3/11 klockan 11.15 Förloraren i placeringsmatch 5-8-Förloraren i placeringsmatch 5-8, Weda Skog Arena, Leksand

Final

3/11 klockan 13.30 Vinnaren semifinal 1-Vinnaren semifinal 2, Lugnets Ishall, Falun

Match om femte plats

3/11 klockan 14.15 Vinnaren i placeringsmatch 5-8-Vinnaren i placeringsmatch 5-8, Weda Skog Arena, Leksand

Skribent: Anders Feltenmark
Epost: This is a mailto link

Svensk Ishockeys Huvudsponsor

Svenska Spel

 

Genvägar

CCM

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 084490400
Fax: 08910035
E-post: This is a mailto link

Se all info