Hoppa till sidans innehåll

TV-pucken för flickor börjar 20 september

14 SEP 2019 14:43
TV-puckens gruppspel för flickor börjar fredagen den 22 september 2019.
  • Uppdaterad: 04 SEP 2019 14:43

I TV-pucken 2019 deltar sammanlagt 18 lag. Det spelas först tre kvartsfinalkvalgruppspel med 3x6 lag. Lag 1 och 2 från respektive gruppspel samt de två högst rankade treorna spelar slutspel. 8 lag spelar i slutspel. Deltagande lag ska bestå av spelare födda 2004-2006.

Matcherna kan ses på webb-TV
Matcherna i TV-pucken kan ses på webb-TV: https://svenskhockey.tv/ 

Matcherna online
Alla matcher kan följas online här:
http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/10398

För fullständigt spelprogram se:
http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/10398 

KVARTSFINALKVALGRUPPSPEL

Grupp A i Billingehov, Skövde, 20-22 september 2019
Blekinge, Medelpad, Stockholm, Värmland, Västergötland/Bohuslän-Dal, Örebro

 

Fredagen den 20 september 2019
20/9 15.00 Medelpad-Örebro
20/9 16.45 Stockholm-Blekinge
20/9 18.30 Värmland-Västergötland/Bohuslän-Dal 

Lördagen den 21 september 2019
21/9 09.30 Blekinge-Värmland
21/9 11.15 Västergötland/Bohuslän-Dal-Örebro
21/9 13.00 Medelpad-Stockholm
21/9 15.00 Örebro-Blekinge
21/9 16.45 Värmland-Stockholm
21/9 18.30 Västergötland/Bohuslän-Dal-Medelpad 

Söndagen den 22 september 2019
22/9 08.30 Örebro-Stockholm
22/9 10.15 Medelpad-Värmland
22/9 12.00 Västergötland/Bohuslän-Dal-Blekinge
22/9 14.00 Värmland-Örebro
22/9 15.45 Blekinge-Medelpad
22/9 17.30 Stockholm-Västergötland/Bohuslän-Dal 

Grupp B i Mariehus Arena, Mariestad, 20-22 september 2019
Dalarna, Skåne, Södermanland, Västerbotten, Västmanland, Östergötland 

Fredagen den 20 september 2019
20/9 15.00 Östergötland-Västmanland
20/9 16.45 Södermanland-Dalarna
20/9 18.30 Västerbotten-Skåne 

Lördagen den 21 september 2019
21/9 09.30 Dalarna-Västerbotten
21/9 11.15 Skåne-Västmanland
21/9 13.00 Östergötland-Södermanland
21/9 15.00 Västmanland-Dalarna
21/9 16.45 Västerbotten-Södermanland
21/9 18.30 Skåne-Östergötland 

Söndagen den 22 september 2019
22/9 08.30 Västmanland-Södermanland
22/9 10.15 Östergötland-Västerbotten
22/9 12.00 Skåne-Dalarna
22/9 14.00 Västerbotten-Västmanland
22/9 15.45 Dalarna-Östergötland
22/9 17.30 Södermanland-Skåne 

Grupp C i Ishallen Lidköping, 20-22 september 2019
Gästrikland/Hälsingland, Göteborg, Norrbotten, Småland, Uppland, Ångermanland

Fredagen den 20 september 2019
20/9 15.00 Uppland-Norrbotten
20/9 16.45 Småland-Gästrikland/Hälsingland
20/9 18.30 Göteborg-Ångermanland 

Lördagen den 21 september 2019
21/9 09.30 Gästrikland/Hälsingland-Göteborg
21/9 11.15 Ångermanland-Norrbotten
21/9 13.00 Uppland-Småland
21/9 15.00 Göteborg-Norrbotten
21/9 16.45 Gästrikland/Hälsingland-Uppland
21/9 18.30 Småland-Ångermanland 

Söndagen den 22 september 2019
22/9 08.30 Norrbotten-Småland
22/9 10.15 Ångermanland-Gästrikland/Hälsingland
22/9 12.00 Uppland-Göteborg
22/9 14.00 Norrbotten-Gästrikland/Hälsingland
22/9 15.45 Ångermanland-Uppland
22/9 17.30 Göteborg-Småland 

De två bäst placerade lagen samt de två högst rankade treorna från respektive kvartsfinalkvalgruppspel är kvalificerade till slutspel.

OBS undantag: Om laget från arrangörsdistriktet av slutspelet inte kvalificerar sig direkt till slutspelet kommer näst högst rankade lag tre att ersättas med laget från arrangörsdistriktet.

SLUTSPELET
Tegera Arena och Weda Skog Arena, Leksand, Lugnets Ishall, Falun, 1-3 november 2019 

Fredagen den 1 november 2019
Kvartsfinal 1
1/11 klockan 11.00 Väljs av motståndare-Väljs av motståndare, Tegera Arena, Leksand
Kvartsfinal 2
1/11 klockan 12.45 Väljs av motståndare-Väljs av motståndare, Tegera Arena, Leksand
Kvartsfinal 3
1/11 klockan 14.30 Väljs av motståndare-Väljs av motståndare, Tegera Arena, Leksand
Kvartsfinal 4
1/11 klockan 16.15 Väljs av motståndare-Väljs av motståndare, Tegera Arena, Leksand 

Lördagen den 2 november 2019
Semifinal 1
2/11 klockan 10.00 Vinnaren kvartsfinal 1-Vinnaren kvartsfinal 2, Tegera Arena, Leksand
Placeringsmatch 1, platserna 5-8
2/11 klockan 11.45 Förloraren kvartsfinal 1-Förloraren kvartsfinal 2, Weda Skog Arena, Leksand
Semifinal 2
2/11 klockan 13.30 Vinnaren kvartsfinal 3-Vinnaren kvartsfinal 4, Tegera Arena, Leksand
Placeringsmatch 2, platserna 5-8
2/11 klockan 15.15 Förloraren kvartsfinal 3-Förloraren kvartsfinal 4, Weda Skog Arena, Leksand 

Söndagen den 3 november 2019
Match om tredje plats
3/11 klockan 09.00 Förloraren semifinal 1-Förloraren semifinal 2, Lugnets Ishall, Falun
Match om sjunde plats
3/11 klockan 11.15 Förloraren i placeringsmatch 5-8-Förloraren i placeringsmatch 5-8, Weda Skog Arena, Leksand
Final
3/11 klockan 13.30 Vinnaren semifinal 1-Vinnaren semifinal 2, Lugnets Ishall, Falun
Match om femte plats
3/11 klockan 14.15 Vinnaren i placeringsmatch 5-8-Vinnaren i placeringsmatch 5-8, Weda Skog Arena, Leksand 

 

Med reservation för eventuella ändringar. För senast uppdaterade spelprogram se: här

Skribent: Anders Feltenmark
Epost: This is a mailto link

Svensk Ishockeys Huvudsponsor

Svenska Spel

 

Genvägar

CCM

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 084490400
Fax: 08910035
E-post: This is a mailto link

Se all info