Hoppa till sidans innehåll

TV-pucken för pojkar börjar den 6 september

04 SEP 2019 14:57
TV-puckens gruppspel för pojkar börjar fredagen den 6 september 2019.
  • Uppdaterad: 04 SEP 2019 14:57

I TV-pucken 2019 deltar sammanlagt 24 lag. Det spelas först fyra kvartsfinalkvalgruppspel med 2x6 lag samt att 12 lag spelar i slutspel. Deltagande lag ska bestå av spelare födda 2004 eller senare. 

Matcherna kan ses på webb-TV
Matcherna i TV-pucken kan ses på webb-TV: https://svenskhockey.tv/ 

Matcherna online
Alla matcher kan följas online här: http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/10381
För fullständigt spelprogram se: http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/10381

TV-puckens historik här:
http://www.swehockey.se/tavling/Turneringar/TV-puckenshistorik/

 

KVARTSFINALKVALGRUPPSPEL

Grupp A i Östersund Arena Hall A och B, 6-8 september 2019
Hälsingland, Jämtland/Härjedalen, Norrbotten, Värmland, Västmanland, Ångermanland

 

Fredagen den 6 september 2019
6/9 15.15 Västmanland-Hälsingland, Östersund Arena Hall A
6/9 17.00 Ångermanland-Norrbotten, Östersund Arena Hall A
6/9 18.45 Jämtland/Härjedalen-Värmland, Östersund Arena Hall A 

Lördagen den 7 september 2019
7/9 09.45 Norrbotten-Jämtland/Härjedalen, Östersund Arena Hall B
7/9 11.30 Värmland-Hälsingland, Östersund Arena Hall B
7/9 13.15 Västmanland-Ångermanland, Östersund Arena Hall B
7/9 15.15 Hälsingland-Norrbotten, Östersund Arena Hall B
7/9 17.00 Jämtland/Härjedalen-Ångermanland, Östersund Arena Hall B
7/9 18.45 Värmland-Västmanland, Östersund Arena Hall B 

Söndagen den 8 september 2019
8/9 08.45 Hälsingland-Ångermanland, Östersund Arena Hall B
8/9 10.30 Västmanland-Jämtland/Härjedalen, Östersund Arena Hall B
8/9 12.15 Värmland-Norrbotten, Östersund Arena Hall B
8/9 14.15 Jämtland/Härjedalen-Hälsingland, Östersund Arena Hall A
8/9 16.00 Norrbotten-Västmanland, Östersund Arena Hall A
8/9 17.45 Ångermanland-Värmland, Östersund Arena Hall A 

Grupp B i Östersund Arena Hall A och B, 6-8 september 2019
Dalarna, Gästrikland, Medelpad, SIF-laget, Västerbotten, Örebro län 

Fredagen den 6 september 2019
6/9 15.00 Medelpad-SIF-laget, Östersund Arena Hall B
6/9 16.45 Dalarna-Gästrikland, Östersund Arena Hall B
6/9 18.30 Örebro län-Västerbotten, Östersund Arena Hall B 

Lördagen den 7 september 2019
7/9 09.30 Gästrikland-Örebro län, Östersund Arena Hall A
7/9 11.15 Västerbotten-SIF-laget, Östersund Arena Hall A
7/9 13.00 Medelpad-Dalarna, Östersund Arena Hall A
7/9 15.00 SIF-laget-Gästrikland, Östersund Arena Hall B
7/9 16.45 Örebro län-Dalarna, Östersund Arena Hall B
7/9 18.30 Västerbotten-Medelpad, Östersund Arena Hall B 

Söndagen den 8 september 2019
8/9 08.30 SIF-laget-Dalarna, Östersund Arena Hall A
8/9 10.15 Medelpad-Örebro län, Östersund Arena Hall A
8/9 12.00 Västerbotten-Gästrikland, Östersund Arena Hall A
8/9 14.00 Örebro län-SIF-laget, Östersund Arena Hall B
8/9 15.45 Gästrikland-Medelpad, Östersund Arena Hall B
8/9 17.30 Dalarna-Västerbotten, Östersund Arena Hall B 

Grupp C i Cementa Arena, Slite, 6-8 september 2019
Bohuslän/Dal, Göteborg, Småland, Stockholm Syd, Södermanland, Västergötland 

Fredagen den 6 september 2019
6/9 09.30 Södermanland-Bohuslän/Dal
6/9 11.15 Småland-Göteborg
6/9 13.00 Västergötland-Stockholm Syd
6/9 15.00 Södermanland-Småland
6/9 16.45 Göteborg-Västergötland
6/9 18.30 Stockholm Syd-Bohuslän/Dal 

Lördagen den 7 september 2019
7/9 09.30 Bohuslän/Dal-Göteborg
7/9 11.15 Västergötland-Småland
7/9 13.00 Stockholm Syd-Södermanland
7/9 15.00 Bohuslän/Dal-Småland
7/9 16.45 Södermanland-Västergötland
7/9 18.30 Stockholm Syd-Göteborg 

Söndagen den 8 september 2019
8/9 09.00 Västergötland-Bohuslän/Dal
8/9 10.45 Göteborg-Södermanland
8/9 12.30 Småland-Stockholm Syd 

Grupp D i Visby Ishall, Visby, 6-8 september 2019
Blekinge, Gotland, Skåne, Stockholm Nord, Uppland, Östergötland

 

Fredagen den 6 september 2019
6/9 09.30 Östergötland-Blekinge
6/9 11.15 Stockholm Nord-Uppland
6/9 13.00 Gotland-Skåne
6/9 15.00 Östergötland-Stockholm Nord
6/9 16.45 Uppland-Gotland
6/9 18.30 Skåne-Blekinge 

Lördagen den 7 september 2019
7/9 09.30 Blekinge-Uppland
7/9 11.15 Gotland-Stockholm Nord
7/9 13.00 Skåne-Östergötland
7/9 15.00 Blekinge-Stockholm Nord
7/9 16.45 Östergötland-Gotland
7/9 18.30 Skåne-Uppland 

Söndagen den 8 september 2019
8/9 09.30 Gotland-Blekinge
8/9 11.15 Uppland-Östergötland
8/9 13.00 Stockholm Nord-Skåne 

De två bäst placerade lagen från respektive slutspelskvalgruppspel är kvalificerade till slutspel.

OBS undantag: Om laget från arrangörsdistriktet av slutspelet inte kvalificerar sig direkt till slutspelet kommer lägst rankade lag två att ersättas med laget från arrangörsdistriktet.

 

SLUTSPELET
Tegera Arena och Weda Skog Arena, Leksand, Lugnets Ishall, Falun, 31 oktober-3 november 2019 

Torsdagen den 31 oktober 2019
Kvartsfinal 1
31/10 klockan 11.00 A 1-D 2, Tegera Arena, Leksand
Kvartsfinal 2
31/10 klockan 12.45 C 1-B 2, Tegera Arena, Leksand
Kvartsfinal 3
31/10 klockan 14.30 B 1-C 2, Tegera Arena, Leksand
Kvartsfinal 4
31/10 klockan 16.15 D 1-A 2, Tegera Arena, Leksand 

Lördagen den 2 november 2019
Placeringsmatch 1, platserna 5-8
2/11 klockan 10.00 Förloraren kvartsfinal 1-Förloraren kvartsfinal 2, Tegera Arena, Leksand
Semifinal 1
2/11 klockan 11.45 Vinnaren kvartsfinal 1-Vinnaren kvartsfinal 2, Weda Skog Arena, Leksand
Placeringsmatch 2, platserna 5-8
2/11 klockan 13.30 Förloraren kvartsfinal 3-Förloraren kvartsfinal 4, Tegera Arena, Leksand
Semifinal 2
2/11 klockan 15.15 Vinnaren kvartsfinal 3-Vinnaren kvartsfinal 4, Weda Skog Arena, Leksand 

Söndagen den 3 november 2019
Match om sjunde plats
3/11 klockan 09.30 Förloraren i placeringsmatch 5-8-Förloraren i placeringsmatch 5-8, Tegera Arena, Leksand
Match om tredje plats
3/11 klockan 11.00 Förloraren semifinal 1-Förloraren semifinal 2, Lugnets Ishall, Falun
Match om femte plats
3/11 klockan 13.00 Vinnaren i placeringsmatch 5-8-Vinnaren i placeringsmatch 5-8, Tegera Arena, Leksand
Final
3/11 klockan 16.00 Vinnaren semifinal 1-Vinnaren semifinal 2, Lugnets Ishall, Falun

Med reservation för eventuella ändringar. För senast uppdaterade spelprogram se: här   

Skribent: Anders Feltenmark
Epost: This is a mailto link

Svensk Ishockeys Huvudsponsor

Svenska Spel

 

Genvägar

CCM

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 084490400
Fax: 08910035
E-post: This is a mailto link

Se all info