Hoppa till innehåll

Hitta distriktet

Sök förening

Hockey i Media

Huvudsponsorer

Ishockeyns Huvudsponsor

Tre Kronors Huvudsponsorer

Tre Kronor i Karjala Tournament 2010

TRE KRONOR. Truppen till Karjala Tournament 2010
Foto: FREDRIK LINDGREN

2010-11-14 09:00

Tre Kronors femmor

Så formeras Tre Kronor inför Karjala Tournament den 11-14 november.

Tre Kronors förbundskapten Pär Mårts har formerat laget inför Karjala Tournament den 11-14 november 2010.
Formationerna ser ut så här:

Målvakter:
1. Stefan Liv, 30. Daniel Larsson

Formationerna:

16. Dick Axelsson, 22 Niklas Persson, 11. Björn Melin
4. Mattias Ekholm, 6. Magnus Johansson, lagkapten

10. Joakim Lindström, 79. Fredrik Warg, 14. Niklas Nordgren
3. Sebastian Erixon, 7. David Rundblad, assisterande lagkapten

27. Robert Nilsson, 26. Niklas Olausson, 33. Jakob Silfverberg, 12. Marcus Krüger
44. Jonas Junland, 23. David Petrasek, assisterande lagkapten

20. Martin Thörnberg, 15. Mattias Sjögren, 91. Andreas Jämtin
5. Daniel Fernholm, 19. Elias Fälth

Tre Kronors trupp innehåller 13 forwards och därför finns det angivet fyra forwards i en formation

Se även inslag på webb-TV på swehockey.se

Deltagande nationer är Finland, Ryssland, Sverige och Tjeckien. Landskamperna spelas i Ceske Budejovice, Tjeckien, och Helsingfors, Finland.
Turneringen är säsongens första Euro Hockey Tourturnering.
Sveriges landskamper direktsänds i Sveriges Television, SVT.
Sverige samlas i Malmö måndagen den 8 november 2010.

Sveriges trupp
Sveriges trupp med spelade landskamper och gjorda mål
Korta fakta om varje spelare
Sveriges program dag för dag
Karjala Tournamentspelprogrammet

Finlands trupp
Rysslands trupp
Tjeckiens trupp

SÄSONGEN 2010/2011
Sveriges spelprogram säsongen 2010/2011

EURO HOCKEY TOUR 2010/2011
Euro Hockey Tour 2010/2011
Prispengar 2010/2011
Allmän Euro Hockey Tourinformation 2010/2011
Karjala Tournament och Euro Hockey Tourregler 2010/2011

HISTORIK
Sveriges alla inofficiella landskamper genom tiderna, resultaten
Sveriges alla inofficiella landskamper genom tiderna, tabellen

Ur dagsprogrammet:

Måndagen den 8 november 2010
Samling

Tisdagen den 9 november 2010
Klockan 10.00-11.20 isträning i Malmö Arena
Klockan 17.00-18.20 isträning i Malmö Arena

Onsdagen den 10 november 2010
Avresa till Prag
Klockan 17.30-18.45 isträning i Ceske Budejovice, Tjeckien

Torsdagen den 11 november 2010
Klockan 18.10 Tjeckien-Sverige i Ceske Budejovice, Tjeckien

Fredagen den 12 november 2010
Klockan 17.45-18.45 isträning i Hartwall Areena, Helsingfors

SVERIGE

MÅLVAKTER
  1. Stefan Liv
30. Daniel Larsson

BACKAR
  3. Sebastian Erixon
  4. Mattias Ekholm
  5. Daniel Fernholm
  6. Magnus Johansson
  7. David Rundblad
19. Elias Fälth
23. David Petrasek
44. Jonas Junland

FORWARDS
10. Joakim Lindström
11. Björn Melin
12. Marcus Krüger
14. Daniel Bång
14. Niklas Nordgren
15. Mattias Sjögren
16. Daniel Brodin
16. Dick Axelsson
20. Martin Thörnberg
22. Niklas Persson
24. Pär Arlbrandt
26. Niklas Olausson
24. Pär Arlbrandt
27. Robert Nilsson
33. Jakob Silfverberg
79. Fredrik Warg
91. Andreas Jämtin

SPELPROGRAMMET

EURO HOCKEY TOUR
11-14/11 2010. Karjala Tournament i Ceske Budejovice, Tjeckien och Hartwall Areena, Helsingfors, Finland

Torsdagen den 11 november 2010
11/11 klockan 18.10 Tjeckien-Sverige, Budvar Arena, Ceske Budejovice, Tjeckien. Matchen direktsänds i SVT2 klockan 18.00-20.00 svensk tid
11/11 klockan 18.30 Ryssland-Finland, Hartwall Areena, Helsingfors

Fredagen den 12 november 2010
12/11 Spelledig dag

Lördagen den 13 november 2010
13/11 klockan 13.00 Sverige-Ryssland, Hartwall Areena, Helsingfors. Matchen direktsänds i SVT1 klockan 11.55-14.20 svensk tid
13/11 klockan 16.30 Finland-Tjeckien, Hartwall Areena, Helsingfors

Söndagen den 14 november 2010
14/11 klockan 12.00 Tjeckien-Ryssland, Hartwall Areena, Helsingfors
14/11 klockan 17.30 Finland-Sverige, Hartwall Areena, Helsingfors. Matchen direktsänds i SVT1 klockan 16.25-18.00 svensk tid

Med reservation för eventuella ändringar
OBS! Alla matchtider anges alltid i lokal tid

Finlands Ishockeyförbunds turneringsinformation här

The Team Sweden´s Team Management 2010/2011

Director of National Teams and Development: Tommy Boustedt
Read more about Tommy Boustedt
Photo

National Team´s Assistant: Helena Eriksson
Read more about Helena Eriksson
Photo

Team Manager: Johan Garpenlöv
Read more about Johan Garpenlöv
Photo

Head Coach: Pär Mårts  
Read more about Pär Mårts
Photo

Assistant Coach: Peter Sundström
Read more about Peter Sundström
Photo

Goalie Coach: Stefan Ladhe
Read more about Stefan Ladhe
Photo

Video Coach: Fredrik Lindgren
Read more about Fredrik Lindgren
Photo

Mental Coach: Pär Pettersson
Read more about Pär Pettersson
Photo

Doctor: Peter Ström
Read more about Peter Ström
Photo

Physiotherapist: Thomas Carlsson
Read more about Thomas Carlsson
Foto

Physiotherapist: Mattias Ahlstrand
Read more about Mattias Ahlstrand
Photo

Equipment Manager: Anders Weiderstål
Read more about Anders Weiderstål
Foto

Equipment Manager: Anders Kellerstam
Read more about Anders Kellerstam
Foto

Media Manager: Anders Feltenmark
Read more about Anders Feltenmark
Photo

Photo credits:
Photo:
IIHF-HHOF
Photo: FotoKenne Reklamfoto AB


Anders Feltenmark  |  Senast uppdaterad: 2010-11-14

Tre Kronor Partners

Drumedar
svs logo
 
   
fb twitt insta