Hoppa till sidans innehåll

Bäste forward


Bäste spelare i TV-pucken 1959-1972
Bäste forward i TV-pucken 1972-2007
Sven Tumbas stipendium till bäste forward 2008-2018

Ladda ner som pdf här

 År Spelare Distrikt  
2019 Jonathan Lekkerimäki Södermanland Södermanland
2018 Ludwig Persson Göteborg
2017 Alexander Holtz Stockholm Syd
2016 Albin Grewe Stockholm Nord
2015 Lukas Wernblom angermanland_thumb Ångermanland
2014 Fabian Zetterlund varmland_thumb Värmland
2013 Filip Forsmark vastergotland_thumb Västergötland
2012 Einar Emanuelsson norrbotten_thumb Norrbotten
2011 Fredrik Forsberg dalarna_thumb Dalarna 
2010  Viktor Crus Rydberg  smaland_thumb Småland 
2009 Mattias Kalin  stockholm_thumb Stockholm 
2008 Adam Pettersson vasterbotten_thumb Västerbotten 
2007 William Wallén stockholm_thumb Stockholm
2006 André Pettersson smaland_thumb Småland 
2005 Mikael Backlund vastmanland_thumb Västmanland 
2004 Tony Lagerström stockholm_thumb Stockholm 
2003 Patrik Berglund vastmanland_thumb Västmanland
2002 Tom Wandell sodemanland_thumb Södermanland 
2001 Sebastian Karlsson goteborg_thumb Göteborg 
2000 Robert Nilsson stockholm_thumb Stockholm 
1999 Alexander Steen goteborg_thumb Göteborg 
1998 Fredrik Sjöström goteborg_thumb Göteborg
1997 Martin Samuelsson stockholm_thumb Stockholm 
1996 Fredrik Sundin dalarna_thumb Dalarna 
1995 Henrik Sedin angermanland_thumb Ångermanland 
1994 Mattias Karlin  angermanland_thumb Ångermanland 
1993 Johan Ramstedt vasterbotten_thumb Västerbotten 
1992 Tobias Thermell varmland_thumb Värmland 
1991 Markus Eriksson smaland_thumb Småland 
1990 Jesper Mattsson skane_thumb Skåne 
1989 Emil Skoglund dalarna_thumb Dalarna 
1988 Markus Näslund angermanland_thumb Ångermanland 
1987 Henrik Tettzel  skane_thumb Skåne
1986 Niklas Andersson goteborg_thumb Göteborg 
1985 Stefan Elvenes skane_thumb Skåne
1984 Daniel Pettersson norrbotten_thumb Norrbotten
1983 Anders Nilsson smaland_thumb Småland 
1982 Per Edlund sodemanland_thumb Södermanland
1981 Mikael Hindrika dalarna_thumb Dalarna
1980 Reine Karlsson sodemanland_thumb Södermanland 
1979 Magnus Sandberg smaland_thumb Småland
1978 Jens Öhling  stockholm_thumb Stockholm 
1977 Anders Björklund dalarna_thumb Dalarna 
1976 Ove Ohlsson dalarna_thumb Dalarna 
1975 Mats Näslund medelpad_thumb Medelpad
1974 Conny Silfverberg gastrikland_thumb Gästrikland 
1973 Stefan Karlsson norrbotten_thumb Norrbotten 
1972 Tomas Gradin angermanland_thumb Ångermanland 
1971 Thomas Gradin angermanland_thumb Ångermanland
1970 Roland Eriksson dalarna_thumb Dalarna
1969 Mats Waltin stockholm_thumb Stockholm 
1968 Martin Karlsson vasterbotten_thumb Västerbotten 
1967 Dan Labraaten varmland_thumb Värmland 
1966 Uppgift saknas    
1965 Uppgift saknas    
1964 Kalle Forsberg medelpad_thumb Medelpad 
1963 Ulf Barrefjord vasterbotten_thumb Västerbotten 
1962 Arne Johansson smaland_thumb Småland 
1961 Henrik Hedlund vasterbotten_thumb Västerbotten 
1960 Folke Bengtsson dalarna_thumb Dalarna
1959 Uppgift saknas    
Uppdaterad: 02 MAR 2018 13:55 Skribent: Stefan Ladhe
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 084490400
Fax: 08910035
E-post: This is a mailto link

Se all info