Hoppa till sidans innehåll

Stefan Livs pris till bäste målvakt (tidigare Svenska VM-klubbens stipendium) - BÄSTE MÅLVAKT i TV-pucken 1959-2018


Ladda ner som pdf här

År Målvakt Distrikt
2019 Hugo Hävelid Östergötland Östergötland
2018 Marcus Brännman Stockholm Nord
2017 Emil Holmström Stockholm Syd
2016 Hugo Alnefelt Stockholm Nord
2015 Lucas Jägbring angermanland_thumb Ångermanland
2014 Olle Eriksson Ek varmland_thumb Värmland
2013 Filip Gustafsson vasterbotten_thumb Västerbotten
2012 Felix Sandström gastrikland_thumb Gästrikland
2011 Christoffer Rifalk vasterbotten_thumb Norrbotten
2010 William Silwerfeldt Öhman vasterbotten_thumb Västerbotten
2009 Oskar Dansk  stockholm_thumb Stockholm
2008 Johan Gustafsson  vastmanland_thumb Västmanland 
2007 Alexander Jirhage  stockholm_thumb Stockholm 
2006 Sebastian Idoff  skane_thumb Skåne 
2005 Daniel Hansen  varmland_thumb Värmland 
2004 Stefan Ridderwall  stockholm_thumb Stockholm 
2003 Stefan Ridderwall  stockholm_thumb Stockholm 
2002 Joel Gistedt  bohuslan_thumb Bohuslän-Dals 
2001 Fredrik Alcén  gastrikland_thumb Gästrikland 
2000 Christopher Heino-Lindberg  stockholm_thumb Stockholm 
1999 Axel Berglund  stockholm_thumb Stockholm 
1998 Linus Thelander  medelpad_thumb Medelpad
1997 Daniel Sperrle  stockholm_thumb Stockholm 
1996 Anders Vagfalvi  gastrikland_thumb Gästrikland 
1995 Fredrik Eriksson  varmland_thumb Värmland 
1994 Ola Nilsson  skane_thumb Skåne 
1993 Anders Ekstrand  skane_thumb Skåne 
1992 Manne Fredriksson  dalarna_thumb Dalarna 
1991 Mikael Jonsson  skane_thumb Skåne 
1990 Anders Malm  smaland_thumb Småland 
1989 Erik Bergström  dalarna_thumb Dalarna 
1988 Ronny Karlsson  stockholm_thumb Stockholm 
1987 Erik Granqvist  norrbotten_thumb Norrbotten 
1986 Tomas Brottman  stockholm_thumb Stockholm 
1985 Niclas Sonesson  norrbotten_thumb Norrbotten 
1984 Patrik Backlund  norrbotten_thumb Norrbotten 
1983 Fredrik Andersson  angermanland_thumb Ångermanland 
1982 Magnus Andersson  vasterbotten_thumb Västerbotten 
1981 Hans-Göran Elo  stockholm_thumb Stockholm 
1980 Frank Englund  goteborg_thumb Göteborg 
1979 Per Lundberg  smaland_thumb Småland 
1978 Stefan Lunner  dalarna_thumb Dalarna 
1977 Lars Eriksson  medelpad_thumb Medelpad 
1976 Mikael Gustafsson  norrbotten_thumb Norrbotten 
1975 Per Lindberg  stockholm_thumb Stockholm 
1974 Göran Henriksson  medelpad_thumb Medelpad 
1973 Reino Sundberg  stockholm_thumb Stockholm 
1972 Lars Ahlin  vasterbotten_thumb Västerbotten 
1971 Uppgift saknas    
1970 Uppgift saknas    
1969 Bo Johansson norrbotten_thumb Norrbotten
1968 Uppgift saknas    
1967 Uppgift saknas    
1966 Uppgift saknas    
1965 Uppgift saknas    
1964 Kenneth Holmstedt vasterbotten_thumb Västerbotten
1963 Uppgift saknas    
1962 Uppgift saknas    
1961 Uppgift saknas    
1960 Uppgift saknas    
1959 Hans Stergel stockholm_thumb Stockholm
Uppdaterad: 02 MAR 2018 13:48 Skribent: Stefan Ladhe
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 084490400
Fax: 08910035
E-post: This is a mailto link

Se all info