Hoppa till sidans innehåll

Lill-Strimmas stipendium - BÄSTE BACK i TV-pucken 1959-2018


Fram till 1972 delades utmärkelsen TV-puckens bäste back ut och från 1973 delades Lill-Strimmas stipendium ut till TV-puckens bäste back

Ladda ner som PDF-fil här

År Spelare Distrikt
2018 Simon Edvinsson Göteborg
2017 Ivan Zivlak östr Östergötland
2016 Tobias Björnfot Stockholm Nord
2015 Rasmus Dahlin vastergotland_thumb Västergötland
2014 Calle Ehrnberg goteborg_thumb Göteborg
2013 Jacob Moverare vasterbotten_thumb Västerbotten
2012 Jonatan Léman uppland_thumb Uppland
2011 Erik Flood dalarna_thumb Dalarna
2010 Wilhelm Westlund stockholm_thumb Stockholm
2009 Niklas Folin  goteborg_thumb Göteborg
2008 Adam Larsson  vasterbotten_thumb Västerbotten 
2007 Oliver Ekman-Larsson  smaland_thumb Småland 
2006 Anton Mylläri  vastmanland_thumb Västmanland 
2005 Alexander Deilert  stockholm_thumb Stockholm 
2004 David Lidström  vastmanland_thumb Västmanland 
2003 Erik Moe medelpad_thumb Medelpad
2002 Niklas Öhman angermanland_thumb Ångermanland 
2001 Ville Vikeväinen norrbotten_thumb Norrbotten
2000 Alexander Täng goteborg_thumb Göteborg 
1999 Andreas Frisk  stockholm_thumb Stockholm 
1998 Calle Åslund  stockholm_thumb Stockholm
1997 Lars Jonsson  dalarna_thumb Dalarna
1996 Jonas Fändriks dalarna_thumb Dalarna
1995 Jonas Frögren  dalarna_thumb Dalarna
1994 Henrik Petré stockholm_thumb Stockholm
1993 Pierre Hedin  angermanland_thumb Ångermanland
1992 Henrik Rehnberg varmland_thumb Värmland
1991 Stefan Björk stockholm_thumb Stockholm
1990 Anders Eriksson halsingland_thumb Hälsingland 
1989 Mattias Hedlund vasterbotten_thumb Västerbotten
1988 Fredrik Bergquist angermanland_thumb Ångermanland
1987 Jakob Karlsson smaland_thumb Småland
1986 Fredrik Lundquist angermanland_thumb Ångermanland
1985 Torbjörn Lindberg norrbotten_thumb Norrbotten
1984 Håkan Galiamoutsas stockholm_thumb Stockholm 
1983 Per Ljusteräng dalarna_thumb Dalarna
1982 Nicklas Gällstedt sodemanland_thumb Södermanland
1981 Carsten Bokström stockholm_thumb Stockholm
1980 Per Lidström vasterbotten_thumb Västerbotten
1979 Jens Johansson norrbotten_thumb Norrbotten 
1978 Håkan Granström stockholm_thumb Stockholm
1977 Håkan Nordin dalarna_thumb Dalarna
1976 Lars Karlsson norrbotten_thumb Norrbotten
1975 Tomas Jonsson dalarna_thumb Dalarna
1974 Tomas Nord smaland_thumb Småland
1973 Karl Lilja stockholm_thumb Stockholm
1972 Göran Lindblom  vasterbotten_thumb Västerbotten
1971 Uppgift saknas    
1970 Christer Holmström dalarna_thumb Dalarna
1969 Johnny Bergkvist norrbotten_thumb Norrbotten
1968 Lars-Göran Nilsson varmland_thumb Värmland
1967 Uppgift saknas    
1966 Uppgift saknas    
1965 Uppgift saknas    
1964 Erik Järvholm vasterbotten_thumb Västerbotten
1963 Ulf Berglund angermanland_thumb Ångermanland
1962 Per-Arne Hübinette norrbotten_thumb Norrbotten
1959 - 1961: Uppgift Saknas
Uppdaterad: 02 MAR 2018 13:43 Skribent: Stefan Ladhe
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 084490400
Fax: 08910035
E-post: This is a mailto link

Se all info