Hoppa till sidans innehåll

Ångermanland-Skåne spelar final i TV-pucken på söndag 13.30

04 NOV 2017 18:18
Ångermanland-Skåne spelar final i TV-pucken klockan 13.30 söndagen den 5 november 2017 i Frölundaborgs Isstadion, Göteborg.
  • Uppdaterad: 05 NOV 2017 16:25

TV-pucken kan ses på webb-TV här: https://svenskhockey.play.livearena.com/Live/ec15254cabd742108f548c6cc40db0ea

För fullständigt spelprogram se http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/8197

TV-puckens historik här: http://www.swehockey.se/tavling/Turneringar/TV-puckenshistorik/

Här nedan återfinns resultat och matchfakta från kvartsfinalerna i TV-pucken på fredagen.

FINALSPELET

SEMIFINALERNA

Ångermanland-Skåne spelar final i TV-pucken klockan 13.30 söndagen den 5 november 2017 i Frölundaborgs Isstadion, Göteborg.

Här bifogas resultat och matchfakta från semifinalerna i TV-pucken på lördagen.

Match om tredje plats
Frölundaborgs Isstadion, Göteborg
Klockan 11.00 Östergötland-Stockholm Syd

Final
Frölundaborgs Isstadion, Göteborg
Klockan 13.30 Ångermanland-Skåne 

SEMIFINALERNA

Lördagen den 4 november 2017
Semifinal 1
Frölundaborgs Isstadion, Göteborg

Ångermanland-Östergötland 3-1 (0-1, 3-0)
Period 1: PP1 0-1 (09:00) Filip Wiberg (Ivan Zivlak, Elliot Ekmark
Skott: 11-14.
Period 2: PP1 1-1 (05:28) Philip Eriksen (Andreas Nilsson, Wictor Åhström), EQ 2-1 (11:33) Wictor Åhström (Theodor Niederbach), EQ 3-1 (15:32) Theodor Niederbach (Viktor Sjölen)
Skott: 10-12. Totalt: 21-26.
Utvisningar: Ångermanland 3x2 min., Östergötland 3x2 min.
Domare: Johan Wedin, Skövde
Publik: 1 188
Matchens lirare:
Ångermanland: Viktor Karlström
Östergötland: Ivan Zivlak

Semifinal 2
Frölundaborgs Isstadion, Göteborg

Stockholm Syd-Skåne 2-5 (2-2, 0-3)
Period 1: EQ 0-1 (02:39) Kevin Engvall, EQ 0-2 (08:01) Oskar Magnusson (William Von Barnekow Löfberg), EQ 1-2 (12:38) Alexander Holtz (Jonathan Andersson), EQ 2-2 (17:09) Alexander Holtz (William Eklund, Filip Bratt)
Skott: 16-20.
Period 2: EQ 2-3 (08:45) Hugo Nilsson (Hugo Eliasson, Jonatan Svensson), EQ 2-4 (17:49) William Von Barnekow Löfberg (Oskar Hassel, Hampus Plato), EQ 2-5 (19:03) Hampus Plato
Skott: 12-9. Totalt: 28-29.
Utvisningar: Stockholm Syd 2x2 min., Skåne 2x2 min.
Domare: Daniel Wessner, Karlstad
Publik: 1 473
Matchens lirare:
Stockholm Syd: Alexander Holtz
Skåne: Hampus Plato

Placeringsmatch 1, platserna 5-8
Oasens Ishall, Kungälv

Stockholm Nord-Gästrikland 5-2 (3-0, 2-2)

Period 1: EQ 1-0 (05:26) Emanuel Hansen (Filip Barklund, Elliot Ekefjärd), EQ 2-0 (09:07) Elliot Ekefjärd (Emanuel Hansen), EQ 3-0 (11:05) Jeremias Lindewall (Tim Wikström, Linus Mattisson)

Skott: 10-10.

Period 2: EQ 3-1 (06:39) Max Grundel (Edvin Färnstrand), PP1 4-1 (09:49) Alex Ånnhagen (Filip Barklund), EQ 4-2 (16:54) Adam Dahlström (Calle Westerlund), EQ 5-2 (19:52) Jeremias Lindewall

Skott: 6-12. Totalt: 16-22.

Utvisningar: Stockholm Nord 1x2 min., Gästrikland 3x2 min.

Domare: Filip Bohm, Kiruna

Publik: 161

Matchens lirare:

Stockholm Nord: Emanuel Hansen

Gästrikland: Edvin Färnstrand

Placeringsmatch 2, platserna 5-8
Oasens Ishall, Kungälv

Västerbotten-Värmland 4-3 (1-1, 2-2, 0-0, 1-0)

Period 1: PP1 0-1 (17:42) Alfred Bergman (Joel Nyström, Linus Lööf), EQ 1-1 (19:24) Jacob Sundin (Oscar Nilsson, Alexander Bodén)

Skott: 14-9.

Period 2: EQ 1-2 (04:41) Leo Lööf (Richard Jägermyr, Johan Ekberg), EQ 2-2 (13:33) Per Jonsson (Elias Stenman), PP2 3-2 (16:38) Måns Forsfjäll (Oscar Nilsson, Jacob Sundin), PP1 3-3 (19:33) Richard Jägermyr (Leo Lööf, Linus Lööf)

Skott: 12-10.

Overtime:

Skott: 3-4.

Straffar: 1-0 Simon Robertsson

Skott: 1-0. Totalt: 30-23.

Utvisningar: Västerbotten 7x2 min., Värmland 6x2 min.

Domare: Filip Granrud, Karlstad

Publik: 197

Matchens lirare:

Västerbotten: Måns Forsfjäll

Värmland: Richard Jägermyr

KVARTSFINALERNA

Finalspelet spelas i Frölundaborgs Isstadion, Göteborg, och Oasens Ishall, Kungälv

Fredagen den 3 november 2017
Frölundaborgs Isstadion, Göteborg

Kvartsfinal 1
Stockholm Nord-Ångermanland 2-3 (1-1, 1-2)
Period 1: EQ 0-1 (00:44) Theodor Niederbach (Philip Eriksen), EQ 1-1 (06:51) Jeremias Lindewall
Skott: 10-10.
Period 2: SH1 1-2 (14:20) Albin Svedin (Isak Norén), PP1 2-2 (15:35) Oliver Håkansson (Emanuel Hansen, Norton Åbom), EQ 2-3 (19:46) Albin Svedin (Alex Näslund, Hugo Styf)
Skott: 7-13. Totalt: 17-23.
Utvisningar: Stockholm Nord 2x2 min., Ångermanland 2x2 min.
Domare: Daniel Wessner, Karlstad
Publik: 503
Matchens lirare:
Stockholm Nord: Oscar Sohrner
Ångermanland: Theodor Niederbach

Kvartsfinal 2
Gästrikland-Östergötland 1-3 (1-2, 0-1)
Period 1: EQ 0-1 (08:21) Filip Wiberg (Ivan Zivlak), EQ 1-1 (14:46) Adam Dahlström (Alexander Ljungkrantz), PP1 1-2 (16:56) Albin Persson (Ivan Zivlak)
Skott: 9-11.
Period 2: EQ 1-3 (16:21) Filip Wiberg (Albin Persson)
Skott: 9-12. Totalt: 18-23.
Utvisningar: Gästrikland 2x2 min., Östergötland 4x2 min.
Domare: Andreas Ekblom, Järna
Publik: 532
Matchens lirare:
Gästrikland: Linus Åkerson
Östergötland: Filip Wiberg

Kvartsfinal 3
Stockholm Syd-Västerbotten 2-1 (1-1, 1-0)
Period 1: PP1 1-0 (11:07) Kim Miller (William Eklund, Alexander Holtz), PP1 1-1 (13:37) Oscar Nilsson (Måns Forsfjäll, Olle Karlsson)
Skott: 16-12.
Period 2: EQ 2-1 (13:48) Alexander Holtz (William Eklund)
Skott: 5-8. Totalt: 21-20.
Utvisningar: Stockholm Syd 2x2 min., 1x10, Västerbotten 2x2 min.
Domare: Johan Wedin, Skövde
Publik: 870
Matchens lirare:
Stockholm Syd: William Eklund
Västerbotten: Oscar Nilsson

Kvartsfinal 4
Skåne-Värmland 3-2 (1-1, 2-1)
Period 1: PP1 0-1 (03:35) Johan Ekberg (Christopher Lynch, Richard Jägermyr), EQ 1-1 (16:20) Hampus Plato (William Von Barnekow Löfberg, Kalle Bartholdsson)
Skott: 13-6.
Period 2: EQ 2-1 (06:08) Daniel Selway (Hugo Wendt, Liam Thell), PP1 3-1 (13:09) Christian Jonsson (Tor Ehnrot), SH1 3-2 (13:23) Johan Ekberg (Alfred Bergman)
Skott: 9-12. Totalt: 22-18.
Utvisningar: Skåne 2x2 min., Värmland 2x2 min.
Domare: Mattias Enroth, Huddinge
Publik: 873
Matchens lirare:
Skåne: Calle Clang
Värmland: Christopher Lynch

Kvartsfinalgruppspelet spelades den 1-2 november 2017 i Angered Arena och Kållereds Ishall, Göteborg, Oasens Ishall, Kungälv och Åby Ishall, Mölndal.
Finalspelet spelas den 3-6 november 2017 i Frölundaborgs Isstadion, Göteborg, och Oasens Ishall, Kungälv.
Placeringsspel om platserna 9-16 spelas 3-4 november 2017 i Angered Arena, Göteborg, och Åby Ishall, Mölndal.
Deltagande lag i TV-pucken 2017 ska bestå av spelare födda 2002 eller senare. 

TV-pucken kan ses på webb-TV här: www.svenskhockey.tv

För fullständigt spelprogram se: http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/8197

TV-puckens historik här: http://www.swehockey.se/tavling/Turneringar/TV-puckenshistorik/

KVARTSFINALGRUPPSPEL

Spelas i Angered Arena och Kållereds Ishall, Göteborg, Oasens Ishall, Kungälv och Åby Ishall, Mölndal.

Grupp A i Angered Arena, Göteborg, 1-2 november 2017
Stockholm Nord, Värmland, Uppland, Hälsingland

Onsdagen den 1 november 2017
1/11 Stockholm Nord-Hälsingland     8-1 (4-0, 4-1)                    300
1/11 Värmland-Uppland                     4-3 (3-2, 1-1)                    325

Torsdagen den 2 november 2017

Värmland-Hälsingland 5-1 (5-0, 0-1)
Period 1: EQ 1-0 (01:04) Elias Ås Soussan (Samuel Eriksson), EQ 2-0 (04:55) Samuel Eriksson (Gustav Jeppsson, Joel Nyström), EQ 3-0 (07:48) Linus Lööf (Elias Ås Soussan, Samuel Eriksson), EQ 4-0 (09:54) Leo Lööf (Richard Jägermyr, Johan Ekberg), PS 5-0 (18:42) Richard Jägermyr
Skott: 15-6.
Period 2: EQ 5-1 (16:33) Elias Eriksson (Jonas Persson, Olle Jonsson)
Skott: 17-10. Totalt: 32-16.
Utvisningar: Värmland 3x2 min., Hälsingland 5x2 min., 1x10
Domare: Anton Söderlind, Jonstorp
Publik: 180
Matchens lirare:
Värmland: Samuel Eriksson
Hälsingland: Elias Eriksson 

Uppland-Stockholm Nord 0-1 (0-1, 0-0)
Period 1: EQ 0-1 (02:37) Norton Åbom (Filip Barklund, Tim Welin)
Skott: 7-16.
Period 2:
Skott: 6-9. Totalt: 13-25.
Utvisningar: Uppland 0x2 min., Stockholm Nord 1x2 min.
Domare: Filip Bohm, Kiruna
Publik: 120
Matchens lirare:
Uppland: Daniel Ljungman
Stockholm Nord: Jesper Vikman 

Hälsingland-Uppland 4-5 (1-2, 3-2, 0-1)
Period 1: EQ 0-1 (05:50) Philip Hägerström (Love Lindquist), EQ 1-1 (09:15) Alvin Rosdahl (Nils Nordh), EQ 1-2 (19:02) Daniel Ljungman (Richard Nilsson-Sahlin, Mateusz Szurowski)
Skott: 10-11.
Period 2: EQ 1-3 (00:08) Mateusz Szurowski (Daniel Ljungman), EQ 2-3 (00:51) Victor Eriksson (William Gradin, Nils Nordh), EQ 3-3 (02:03) Elias Eriksson (Oskar Klaar, Emil Lothström), SH1 4-3 (14:03) Alvin Rosdahl, PP1 4-4 (14:19) Richard Nilsson-Sahlin
Skott: 10-15.
Overtime:PP1 4-5 (03:26) Daniel Ljungman (Mateusz Szurowski, Dennis Björkman)
Skott: 1-5. Totalt: 21-31.
Utvisningar: Hälsingland 4x2 min., Uppland 1x2 min.
Domare: Anton Söderlind, Jonstorp
Publik: 300 

Stockholm Nord-Värmland 2-1 (1-1, 0-0, 0-0, 1-0)
Period 1: EQ 0-1 (05:13) Samuel Eriksson (Joel Nyström), PP1 1-1 (06:40) Oscar Sohrner (Axel Kumlin)
Skott: 8-8.
Period 2:
Skott: 5-8.
Overtime:
Skott: 2-2.
Straffar:1-0 Henrik Hallberg
Skott: 1-0. Totalt: 16-18.
Utvisningar: Stockholm Nord 5x2 min., Värmland 1x2 min.
Domare: Filip Bohm, Kiruna
Publik: 300
Matchens lirare:
Stockholm Nord: Martin Arpe
Värmland: Joel Nyström 

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Stockholm Nord

3

2

1

0

11-2

8

0

0

1

0

2

Värmland

3

2

1

0

10-6

7

0

0

0

1

3

Uppland

3

0

1

2

8-9 

2

1

0

0

0

4

Hälsingland

3

0

1

2

6-18

1

0

1

0

0

Grupp B i Oasens Ishall, Kungälv, 1-2 november 2017
Stockholm Syd, Östergötland, Södermanland, Småland

Onsdagen den 1 november 2017
1/11 Stockholm Syd-Småland           5-3 (2-2, 3-1)                    220
1/11 Östergötland-Södermanland      6-4 (4-2, 2-2)                    175

Torsdagen den 2 november 2017

Östergötland-Småland 3-4 (2-2, 1-1, 0-1)
Period 1: EQ 1-0 (01:53) Oscar Ekman (William Magnusson), EQ 2-0 (07:21) Filip Wiberg (Albin Persson), EQ 2-1 (09:01) Helge Grans (Emil Andrae), SH1 2-2 (14:57) Marcus Almlöw (Helge Grans)
Skott: 14-11.
Period 2: PP1 2-3 (00:52) Helge Grans (Emil Andrae), EQ 3-3 (18:48) Elliot Ekmark (Ivan Zivlak, William Magnusson)
Skott: 7-10.
Overtime:EQ 3-4 (04:19) Oskar Olausson (Oscar Lilja)
Skott: 2-3. Totalt: 23-24.
Utvisningar: Östergötland 3x2 min., Småland 2x2 min.
Domare: Andreas Ekblom, Järna
Publik: 317
Matchens lirare:
Östergötland: Ivan Zivlak
Småland: Helge Grans 

Södermanland-Stockholm Syd 1-2 (0-1, 1-1)
Period 1: PP1 0-1 (00:49) Samuel Lindecrantz (Wiktor Nilsson)
Skott: 16-10.
Period 2: EQ 0-2 (12:30) Wiktor Nilsson (Lucas Ölvestad), EQ 1-2 (15:35) Lucas Ekholm (Johannes Jämsén, Samuel Lindberg)
Skott: 9-9. Totalt: 25-19.
Utvisningar: Södermanland 1x2 min., Stockholm Syd 2x2 min.
Domare: Jonas Boman, Lycksele
Publik: 344
Matchens lirare:
Södermanland: Joel Norlin
Stockholm Syd: Emil Holmström 

Småland-Södermanland 0-3 (0-2, 0-1)
Period 1: EQ 0-1 (09:42) Hampus Sjölund (Lucas Ekholm, Johannes Jämsén), EQ 0-2 (18:18) Hampus Sjölund
Skott: 15-14.
Period 2: EQ 0-3 (01:09) Isak Welff
Skott: 22-9. Totalt: 37-23.
Utvisningar: Småland 3x2 min., Södermanland 2x2 min.
Domare: Andreas Ekblom, Järna
Publik: 231 

Stockholm Syd-Östergötland 3-0 (3-0, 0-0)
Period 1: EQ 1-0 (04:42) Samuel Lindecrantz, EQ 2-0 (08:44) Linus Unger (Alex Korpela), EQ 3-0 (09:24) Alexander Holtz (William Eklund, Jonathan Andersson)
Skott: 16-8.
Period 2: 
Skott: 9-9. Totalt: 25-17.
Utvisningar: Stockholm Syd 0x2 min., Östergötland 2x2 min.
Domare: Jonas Boman, Lycksele
Publik: 218 

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Stockholm Syd

3

3

0

0

10-4

9

0

0

0

0

2

Östergötland

3

1

1

1

9-11

4

0

1

0

0

3

Södermanland

3

1

0

2

8-8

3

0

0

0

0

4

Småland

3

0

1

2

7-11

2

1

0

0

0

Grupp C i Åby Ishall, Mölndal, 1-2 november 2017
Göteborg, Gästrikland, Västerbotten, Västmanland

Onsdagen den 1 november 2017
1/11 Göteborg-Västmanland                                     5-1 (1-1, 4-0)                    1 327
1/11 Gästrikland-Västerbotten                                  1-2 (0-1, 1-1)                    471 

Torsdagen den 2 november 2017

Gästrikland-Västmanland 4-2 (1-1, 3-1)
Period 1: PP1 0-1 (14:15) Gustav Lagerlöf (Simon Lindblom), EQ 1-1 (18:29) Max Grundel (William Eriksson)
Skott: 14-9.
Period 2: EQ 2-1 (03:56) Max Grundel (Rasmus Hemström), PP1 2-2 (08:13) Axel Knudsen (Lucas Ramberg, Gustav Lagerlöf), EQ 3-2 (17:07) Alexander Ljungkrantz (William Eriksson), EQ 4-2 (18:59) Edvin Färnstrand (Alexander Ljungkrantz, Adam Dahlström)
Skott: 7-12. Totalt: 21-21.
Utvisningar: Gästrikland 4x2 min., Västmanland 3x2 min.
Domare: Mattias Enroth, Huddinge
Publik: 225
Matchens lirare:
Gästrikland: Max Nilsson
Västmanland: Axel Knudsen 

Västerbotten-Göteborg 4-3 (1-1, 3-2)
Period 1: EQ 0-1 (10:34) Gustav Portillo (Gabriel Lundberg, Viktor Bernhardtz), PP1 1-1 (12:36) Kalle Holmberg (Ludvig Lindström, Elias Stenman)
Skott: 10-12.
Period 2: EQ 2-1 (02:44) Gabriel Säll, EQ 2-2 (07:24) Gustav Portillo (Gabriel Lundberg), EQ 2-3 (07:40) Lucas Raymond (William Hallen), EQ 3-3 (10:12) Henric Arvidsson (Rocky Persson, Erik Weiborn), EQ 4-3 (16:47) Per Jonsson (Max Johansson)
Skott: 7-19. Totalt: 17-31.
Utvisningar: Västerbotten 1x2 min., Göteborg 3x2 min.
Domare: Daniel Wessner, Karlstad
Publik: 927
Matchens lirare:
Västerbotten: Lucas Olander
Göteborg: Gustav Portillo 

Västmanland-Västerbotten 3-2 (1-0, 2-2)
Period 1: EQ 1-0 (16:40) Gustav Lagerlöf (Edvin Engström)
Skott: 7-14.
Period 2: EQ 1-1 (02:23) Max Johansson (Per Jonsson), PP1 2-1 (07:22) Edvin Engström (Lucas Ramberg, Gustav Lagerlöf), PP1 3-1 (11:24) Wille Bärehag (Lucas Ramberg, Gustav Lagerlöf), PP1 3-2 (18:48) Filip Wiberg (Alexander Bodén)
Skott: 11-16. Totalt: 18-30.
Utvisningar: Västmanland 4x2 min., Västerbotten 4x2 min.
Domare: Mattias Enroth, Huddinge
Publik: 250
Matchens lirare:
Västmanland: Edvin Engström
Västerbotten: Max Johansson 

Göteborg-Gästrikland 3-4 (2-2, 1-2)
Period 1: PP1 1-0 (01:10) Gustav Portillo (William Hallen, Lucas Raymond), SH1 1-1 (11:56) Anton Casselstål (Alexander Ljungkrantz), PP1 1-2 (15:19) Max Grundel (William Eriksson, Hampus Engman), PP1 2-2 (16:37) Gustav Portillo (William Hallen, Lucas Raymond)
Skott: 9-12.
Period 2: PP1 2-3 (03:34) Edvin Färnstrand (Adam Dahlström, Alexander Ljungkrantz), PP1 3-3 (16:13) Daniel Torgersson (Gustav Portillo, Lucas Raymond), EQ 3-4 (17:44) Max Grundel
Skott: 11-8. Totalt: 20-20.
Utvisningar: Göteborg 3x2 min., Gästrikland 5x2 min., 1x5, 1 matchstraff
Domare: Daniel Wessner, Karlstad
Publik: 750
Matchens lirare:
Göteborg: Lucas Raymond
Gästrikland: Max Grundel 

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Gästrikland

3

2

0

1

9-7

6

0

0

0

0

2

Västerbotten

3

2

0

1

8-7

6

0

0

0

0

3

Göteborg

3

1

0

2

11-9

3

0

0

0

0

4

Västmanland

3

1

0

2

6-11

3

0

0

0

0

Grupp D i Kållereds Ishall, Göteborg, 1-2 november 2017
Ångermanland, Örebro, Skåne, Västergötland

Onsdagen den 1 november 2017
1/11 Ångermanland-Västergötland    2-1 (1-0, 1-1)                    300
1/11 Örebro län-Skåne                       0-6 (0-2, 0-4)                    400

Torsdagen den 2 november 2017

Örebro län-Västergötland 1-4 (0-1, 1-3)
Period 1: PP1 0-1 (16:20) Elias Andersson (Ville Rosén, Anton Johannesson)
Skott: 6-13.
Period 2: SH1 0-2 (02:09) Jakob Johannesson, PP1 1-2 (09:06) Hugo Throsandher (Simon Forsmark), EQ 1-3 (15:29) Samuel Karlsson (Hampus Serrestam, Liam Dower Nilsson), EQ 1-4 (18:51) Elliot Hjalmar (Jakob Johannesson)
Skott: 7-13. Totalt: 13-26.
Utvisningar: Örebro län 2x2 min., Västergötland 3x2 min.
Domare: Filip Granrud, Karlstad
Publik: 335
Matchens lirare:
Örebro län: Simon Forsmark
Västergötland: Jakob Johannesson 

Skåne-Ångermanland 3-1 (2-0, 1-1)
Period 1: EQ 1-0 (07:35) Anton Olsson (Casper Lindahl), EQ 2-0 (11:44) William Von Barnekow Löfberg (Oskar Magnusson)
Skott: 14-9.
Period 2: EQ 2-1 (16:06) Theodor Niederbach (Hugo Styf), EQ 3-1 (19:20) Oskar Magnusson (Hampus Plato)
Skott: 8-22. Totalt: 22-31.
Utvisningar: Skåne 1x2 min., Ångermanland 2x2 min.
Domare: Johan Wedin, Skövde
Publik: 379
Matchens lirare:
Skåne: Daniel Selway
Ångermanland: Alex Näslund 

Västergötland-Skåne 1-5 (1-2, 0-3)
Period 1: EQ 1-0 (08:06) Erik Möller (Elias Andersson), EQ 1-1 (12:16) Oskar Magnusson (Kalle Bartholdsson), PS 1-2 (17:05) Kevin Engvall
Skott: 13-14.
Period 2: PP2 1-3 (07:07) Hampus Plato (Kalle Bartholdsson, Anton Olsson), PP1 1-4 (07:50) Kalle Bartholdsson (William Von Barnekow Löfberg, Anton Olsson), PP1 1-5 (15:58) Kalle Bartholdsson (Hampus Plato, Oskar Magnusson)
Skott: 4-13. Totalt: 17-27.
Utvisningar: Västergötland 3x2 min., Skåne 3x2 min.
Domare: Filip Granrud, Karlstad
Publik: 411
Matchens lirare:
Västergötland: Anton Johannesson
Skåne: Oskar Magnusson 

Ångermanland-Örebro län 6-1 (3-0, 3-1)
Period 1: PP1 1-0 (03:37) Albin Svedin (William Wallinder), EQ 2-0 (15:57) Theodor Niederbach (Wictor Åhström), EQ 3-0 (16:39) Albin Svedin (Anton Sohlin, Isak Norén)
Skott: 14-7.
Period 2: SH1 4-0 (00:06) Albin Svedin (Andreas Nilsson), PP2 4-1 (01:47) Samuel Ahlström (Simon Forsmark, Alfred Lindberg), EQ 5-1 (05:30) Theodor Niederbach, EQ 6-1 (13:41) Wille Persson (Isak Norén, Joel Sjölander)
Skott: 11-10. Totalt: 25-17.
Utvisningar: Ångermanland 2x2 min., Örebro län 1x2 min.
Domare: Johan Wedin, Skövde
Publik: 287
Matchens lirare:
Ångermanland: Isak Norén
Örebro län: Milton Oscarsson 

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Skåne

3

3

0

0

14-2

9

0

0

0

0

2

Ångermanland

3

2

0

1

9-5

6

0

0

0

0

3

Västergötland

3

1

0

2

6-8

3

0

0

0

0

4

Örebro län

3

0

0

3

2-16

0

0

0

0

0

FINALSPELET
Finalspelet spelas i Frölundaborgs Isstadion, Göteborg, och Oasens Ishall, Kungälv

Fredagen den 3 november 2017
Frölundaborgs Isstadion, Göteborg

Kvartsfinal 1
Klockan 11.00 Stockholm Nord-Ångermanland, Ettan i grupp A-Tvåan i grupp D
Kvartsfinal 2
Klockan 12.45 Gästrikland-Östergötland, Ettan i grupp C-Tvåan i grupp B
Kvartsfinal 3
Klockan 14.30 Stockholm Syd-Västerbotten, Ettan i grupp B-Tvåan i grupp C
Kvartsfinal 4
Klockan 16.15 Skåne-Värmland, Ettan i grupp D-Tvåan i grupp A

Lördagen den 4 november 2017

Placeringsmatch 1
Oasens Ishall, Kungälv
Klockan 09.30 Förloraren i kvartsfinal 1-Förloraren i kvartsfinal 2

Placeringsmatch 2
Oasens Ishall, Kungälv
Klockan 11.15 Förloraren i kvartsfinal 3-Förloraren i kvartsfinal 4

Semifinal 1
Frölundaborgs Isstadion, Göteborg
Klockan 14.30 Vinnaren i kvartsfinal 1-Vinnaren i kvartsfinal 2

Semifinal 2
Frölundaborgs Isstadion, Göteborg
Klockan 16.15 Vinnaren i kvartsfinal 3-Vinnaren i kvartsfinal 4

Match om sjunde plats
Oasens Ishall, Kungälv
Klockan 15.00 Förloraren i placeringsmatch 1-Förloraren i placeringsmatch 2

Match om femte plats
Oasens Ishall, Kungälv
Klockan 16.45 Vinnaren i placeringsmatch 1-Vinnaren i placeringsmatch 2. Sänds inte i SVT

Söndagen den 5 november 2017

Match om tredje plats
Frölundaborgs Isstadion, Göteborg
Klockan 11.00 Förloraren i semifinal 1-Förloraren i semifinal 2

Final
Frölundaborgs Isstadion, Göteborg
Klockan 13.30 Vinnaren i semifinal 1-Vinnaren i semifinal 2

PLACERINGSSPEL 

Grupp E
Placeringsspel om platserna 9-16 i Angered Arena, Göteborg, 3-4 november 2017

Fredagen den 3 november 2017
3/11 klockan 10.00 A 3-C 4
3/11 klockan 11.45 D 3-B 4
3/11 klockan 16.15 D 3-C 4
3/11 klockan 18.00 B 4-A 3 

Lördagen den 4 november 2017
4/11 klockan 10.00 C 4-B 4
4/11 klockan 11.45 A 3-D 3 

Grupp F
Placeringsspel om platserna 9-16 i Åby Ishall, Mölndal, 3-4 november 2017 

Fredagen den 3 november 2017
3/11 klockan 10.00 B 3-D 4
3/11 klockan 11.45 C 3-A 4
3/11 klockan 16.15 C 3-D 4
3/11 klockan 18.00 A 4-B 3 

Lördagen den 4 november 2017
4/11 klockan 10.00 D 4-A 4
4/11 klockan 11.45 B 3-C 3 

TV-pucken kan ses på webb-TV här: https://svenskhockey.play.livearena.com/Live/ec15254cabd742108f548c6cc40db0ea

För fullständigt spelprogram se http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/8197

TV-puckens historik här: http://www.swehockey.se/tavling/Turneringar/TV-puckenshistorik/

Skribent: Anders Feltenmark
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 084490400
Fax: 08910035
E-post: This is a mailto link

Se all info