Hoppa till sidans innehåll

Hälsingland, Småland, Västergötland och Västmanland vidare till kvartsfinalkvalspel

10 SEP 2017 19:27
Här bifogas resultat och matchfakta från söndagens avslutande matcher i kvartsfinalkvalgruppspelen i Piteå och Nybro.
  • Uppdaterad: 05 NOV 2017 16:25

TV-pucken 2017
Deltagande lag ska bestå av spelare födda 2002 eller senare.

TV-pucken kan ses på webb-TV här: www.svenskhockey.tv

För fullständigt spelprogram se http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/8197

Hälsingland, Småland, Västergötland och Västmanland har kvalificerat sig för kvartsfinalkvalspel i Göteborg, Mölndal och Kungälv den 1-2 november 2017.
I TV-pucken 2017 deltar sammanlagt 24 lag. Det spelades först två kvartsfinalkvalgruppspel med 2x6 lag 8-10 september 2017. TV-pucken fortsätter 12 lag spelar i slutspel med start den 1 november 2017. Deltagande lag ska bestå av spelare födda 2002 eller senare. 

Så spelas TV-pucken 2017

KVARTSFINALKVALGRUPPSPEL

Grupp A i LF Arena, Piteå, 8-10 september 2017
Norrbotten, Medelpad, Jämtland/Härjedalen, Hälsingland, Västmanland, Dalarna.

Fredagen den 8 september 2017 
8/9 Medelpad-Jämtland/Härjedalen  4-2 (3-0, 1-2)        121
8/9 Hälsingland-Dalarna                   2-1 (1-1, 1-0)        152
8/9 Norrbotten-Västmanland            2-1 (1-0, 0-1, 1-0) 208

Lördagen den 9 september 2017
9/9 Dalarna-Västmanland                    1-2 (0-1, 1-0, 0-0, 0-1) 152
9/9 Hälsingland-Jämtland/Härjedalen 3-2 (0-2, 3-0)                137
9/9 Medelpad-Norrbotten                    2-5 (0-1, 2-4)                478
9/9 Jämtland/Härjedalen-Dalarna        0-9 (0-3, 0-6)                159
9/9 Norrbotten-Hälsingland                 2-4 (1-2, 1-2)                350
9/9 Västmanland-Medelpad                 6-2 (3-1, 3-1)                135 

Söndagen den 10 september 2017

Kvalgrupp A, TV-pucken 2017-09-10 08:30 Jämtland/Härjedalen-Norrbotten 3-2 (1-2, 2-0)
Period 1: EQ 1-0 (12:37) Vilgot Dahlén, PP1 1-1 (17:17) Henrik Töyrä, EQ 1-2 (19:08) William Hedlund
Skott: 4-22.
Period 2: PP1 2-2 (12:40) Gustav Marnetoft (Lukas Bohlin), EQ 3-2 (19:58) Gustav Marnetoft (Oskar Wimmerqvist)
Skott: 5-21. Totalt: 9-43.
Utvisningar: Jämtland/Härjedalen 2x2 min., Norrbotten 2x2 min.
Domare: Rikard Ferngren, Sundbyberg
Publik: 225 

Kvalgrupp A, TV-pucken 2017-09-10 10:15 Hälsingland-Västmanland 0-6 (0-2, 0-4)
Period 1: EQ 0-1 (00:19) Oscar Hagman, EQ 0-2 (02:51) Oscar Hagman (Gustav Lagerlöf)
Skott: 14-15.
Period 2: EQ 0-3 (00:13) Wille Bärehag, SH1 0-4 (05:26) Axel Knudsen, EQ 0-5 (14:06) Eddi Jacobsson (Axel Knudsen), EQ 0-6 (16:06) Oscar Hagman (Edvin Engström, Wille Bärehag)
Skott: 12-16. Totalt: 26-31.
Utvisningar: Hälsingland 3x2 min., Västmanland 3x2 min.
Domare: Mattias Enroth, Huddinge
Publik: 478 

Kvalgrupp A, TV-pucken 2017-09-10 12:00 Dalarna-Medelpad 6-1 (5-0, 1-1)
Period 1: EQ 1-0 (00:10) Erik Hedlund (Isak Garfve, Elias Flood), EQ 2-0 (08:37) Erik Hedlund (Filip Ström), PP1 3-0 (10:13) Arvid Eljas (Elias Flood, Isak Wallén), PP1 4-0 (12:37) Arvid Eljas (Elias Flood), SH1 5-0 (19:50) Erik Hedlund (Martin Öhman)
Skott: 19-6.
Period 2: EQ 5-1 (05:47) Simon Swahn (Viktor Eckmyhl), PP1 6-1 (18:55) Vincent Reimer (Martin Öhman)
Skott: 22-5. Totalt: 41-11.
Utvisningar: Dalarna 3x2 min., Medelpad 5x2 min.
Domare: Filip Bohm, Kiruna
Publik: 435 

Kvalgrupp A, TV-pucken 2017-09-10 14:00 Västmanland-Jämtland/Härjedalen 1-0 (0-0, 1-0)
Period 1:
Skott: 10-9.
Period 2: EQ 1-0 (08:57) Oscar Hagman (Filip Stanley)
Skott: 18-8. Totalt: 28-17.
Utvisningar: Västmanland 5x2 min., Jämtland/Härjedalen 2x2 min.
Domare: Mattias Enroth, Huddinge
Publik: 469 

Kvalgrupp A, TV-pucken 2017-09-10 15:45 Medelpad-Hälsingland 3-7 (2-2, 1-5)
Period 1: PP1 0-1 (02:15) Martin Strömberg (Tim Alverhag), EQ 0-2 (03:06) Martin Strömberg (Fred Nilsson, Wille Norlin), PP1 1-2 (14:18) Simon Swahn (Axel Kristow, Zackarias Strindlund), EQ 2-2 (19:43) Zackarias Strindlund (Simon Swahn, Benjamin Lundberg)
Skott: 5-18.
Period 2: EQ 2-3 (00:25) Emil Lothström (Erik Mailert), EQ 2-4 (08:25) Tim Alverhag (Martin Strömberg, Victor Eriksson), PP1 3-4 (11:53) Simon Byström (Oskar Larsson), EQ 3-5 (17:06) Nils Nordh, EQ 3-6 (17:56) Nils Nordh (Tim Alverhag), SH1 3-7 (19:59) Tim Alverhag
Skott: 6-18. Totalt: 11-36.
Utvisningar: Medelpad 4x2 min., Hälsingland 4x2 min.
Domare: Rikard Ferngren, Sundbyberg
Publik: 588 

Kvalgrupp A, TV-pucken 2017-09-10 17:30 Norrbotten-Dalarna 6-2 (4-2, 2-0)
Period 1: EQ 1-0 (06:48) Henrik Töyrä (Joel Lundberg), EQ 2-0 (10:33) Elias Lundberg, EQ 2-1 (15:25) Arvid Eljas (Isak Wallén, Filip Ström), PP1 3-1 (16:51) Henrik Töyrä (Elias Lundberg), EQ 4-1 (19:15) Noa Heikki, EQ 4-2 (19:25) Elias Flood
Skott: 8-11.
Period 2: PP1 5-2 (16:23) Henrik Töyrä (Joel Lundberg), EQ 6-2 (17:34) Nils Bolin (Noa Heikki)
Skott: 7-10. Totalt: 15-21.
Utvisningar: Norrbotten 4x2 min., Dalarna 4x2 min.
Domare: Filip Bohm, Kiruna
Publik: 842 

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Västmanland

5

3

2

0

16-5

12

0

1

1

0

2

Hälsingland

5

4

0

1

16-14

12

0

0

0

0

3

Norrbotten

5

2

1

2

17-12

8

1

0

0

0

4

Dalarna

5

2

1

2

19-11

7

0

0

0

1

5

Jämtland/Härjedalen

5

1

0

4

7-19

3

0

0

0

0

6

Medelpad

5

1

0

4

12-26

3

0

0

0

0

Grupp B i Liljas Arena, Nybro, 8-10 september 2017
Blekinge, Bohuslän/Dal, Västergötland, Småland, SIF-laget, Gotland 

Fredagen den 8 september 2017
8/9 Bohuslän/Dal-SIF-laget  0-3 (0-3, 0-0)  235
8/9 Blekinge-Västergötland  2-3 (0-1, 2-2)  230
8/9 Småland-Gotland           11-0 (5-0, 6-0) 245

Lördagen den 9 september 2017
9/9 Västergötland-Gotland     10-0 (5-0, 5-0)              254
9/9 Blekinge-SIF-laget           2-3 (1-1, 1-1, 0-0, 0-1) 347
9/9 Bohuslän/Dal-Småland    0-13 (0-3, 0-10)            363
9/9 SIF-laget-Västergötland   0-5 (0-2, 0-3)                374
9/9 Småland-Blekinge            7-0 (4-0, 3-0)                402
9/9 Gotland-Bohuslän/Dal     1-3 (0-3, 1-0)                183

Söndagen den 10 september 2017

Kvalgrupp B, TV-pucken 2017-09-10 08:30 SIF-laget-Småland 1-7 (0-3, 1-4)
Period 1: EQ 0-1 (02:33) Viggo Olsson (Oskar Olausson, Zion Nybeck), EQ 0-2 (04:27) August Åhman (Linus Vingren, Zion Nybeck), EQ 0-3 (16:46) Oscar Lilja (Oskar Eidstedt, Emil Andrae)
Skott: 7-19.
Period 2: EQ 1-3 (00:37) Måns Hallén Seppänen (Georg Weigelt), EQ 1-4 (00:55) August Åhman (Emil Andrae), EQ 1-5 (01:55) Oskar Olausson (Zion Nybeck), PP1 1-6 (03:42) Emil Andrae, PP1 1-7 (05:49) August Åhman (Zion Nybeck)
Skott: 3-24. Totalt: 10-43.
Utvisningar: SIF-laget 3x2 min., 1x5, 1 matchstraff, Småland 2x2 min.
Domare: Tobias Nederman, Grums
Publik: 218 

Kvalgrupp B, TV-pucken 2017-09-10 10:15 Blekinge-Gotland 2-1 (2-0, 0-1)
Period 1: EQ 1-0 (13:21) William Söderlund (Arvid Rigbo), EQ 2-0 (18:43) Oscar Johnsson (Filip Mattsson, Max Magnusson)
Skott: 9-5.
Period 2: EQ 2-1 (03:25) Isak Roswall
Skott: 12-7. Totalt: 21-12.
Utvisningar: Blekinge 4x2 min., Gotland 3x2 min.
Domare: Daniel Wessner, Karlstad
Publik: 180 

Kvalgrupp B, TV-pucken 2017-09-10 12:00 Västergötland-Bohuslän/Dal 6-0 (4-0, 2-0)
Period 1: EQ 1-0 (01:17) Edvin Ganebäck (Herman Ärlevik, Samuel Karlsson), EQ 2-0 (03:48) Liam Dower Nilsson (Samuel Karlsson), EQ 3-0 (12:22) Anton Johannesson (Nils Skoglund, Elliot Hjalmar), EQ 4-0 (18:50) Fredrik Dahné (Anton Johannesson)
Skott: 17-6.
Period 2: EQ 5-0 (13:44) Oskar Hallqvist (Nils Skoglund), EQ 6-0 (18:57) Erik Möller (Nils Ekblad)
Skott: 16-5. Totalt: 33-11.
Utvisningar: Västergötland 2x2 min., Bohuslän/Dal 1x2 min.
Domare: Johan Wedin, Skövde
Publik: 201 

Kvalgrupp B, TV-pucken 2017-09-10 14:00 Gotland-SIF-laget 1-6 (0-4, 1-2)
Period 1: EQ 0-1 (06:36) Melvin Lindwe, EQ 0-2 (07:49) Jonathan Kristensen (Kalle Olhans-Lind), EQ 0-3 (13:08) Emil Saarinen-Ek (Georg Weigelt), EQ 0-4 (15:43) Melvin Lindwe (Jonathan Kristensen)
Skott: 4-21.
Period 2: EQ 1-4 (02:14) Adam Andersson (Hannes Gråberg), PP1 1-5 (04:33) Jonathan Kristensen (Wiliam Strahl), PP1 1-6 (07:37) Georg Weigelt (Kalle Olhans-Lind)
Skott: 13-15. Totalt: 17-36.
Utvisningar: Gotland 2x2 min., SIF-laget 2x2 min.
Domare: Tobias Nederman, Grums
Publik: 203 

Kvalgrupp B, TV-pucken 2017-09-10 15:45 Bohuslän/Dal-Blekinge 2-7 (1-4, 1-3)
Period 1: PP1 1-0 (03:52) Jonathan Andersson, EQ 1-1 (06:37) Simon Svensson (Måns Hansson), EQ 1-2 (10:31) Albin Olsson (Simon Svensson), EQ 1-3 (15:32) Max Magnusson (Filip Mattsson, Oscar Johnsson), EQ 1-4 (17:48) Gustav Jedhammar (Max Magnusson, Elias Håkansson)
Skott: 9-13.
Period 2: EQ 1-5 (05:19) Albin Olsson (Simon Svensson, Måns Hansson), EQ 2-5 (07:32) Felix Filipsson (Jonathan Andersson, Gustav Wändel), SH1 2-6 (16:11) Simon Svensson, EQ 2-7 (19:17) Simon Svensson (Max Magnusson)
Skott: 11-14. Totalt: 20-27.
Utvisningar: Bohuslän/Dal 1x2 min., Blekinge 4x2 min.
Domare: Daniel Wessner, Karlstad
Publik: 102 

Kvalgrupp B, TV-pucken 2017-09-10 17:30 Småland-Västergötland 3-5 (3-4, 0-1)
Period 1: EQ 1-0 (00:21) Emil Andrae (Zion Nybeck), EQ 2-0 (02:03) Oskar Olausson (August Åhman), EQ 2-1 (02:39) Nils Ekblad (Herman Ärlevik, Erik Möller), EQ 2-2 (08:39) Elias Andersson (Anton Johannesson), EQ 2-3 (08:47) Nils Ekblad (Elias Andersson), EQ 2-4 (11:13) Anton Johannesson, EQ 3-4 (14:31) Ivar Kjellsson (Oscar Lilja)
Skott: 13-15.
Period 2: EQ 3-5 (05:38) Oskar Hallqvist (Herman Ärlevik)
Skott: 14-12. Totalt: 27-27.
Utvisningar: Småland 4x2 min., 1x10, Västergötland 4x2 min., 1x10
Domare: Johan Wedin, Skövde
Publik: 137 

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Västergötland

5

5

0

0

29-5

15

0

0

0

0

2

Småland

5

4

0

1

41-6

12

0

0

0

0

3

SIF-laget

5

2

1

2

13-15

8

0

0

1

0

4

Blekinge

5

2

1

2

13-16

7

0

0

0

1

5

Bohuslän/Dal

5

1

0

4

5-30

3

0

0

0

0

6

Gotland

5

0

0

5

3-32

0

0

0

0

0

 

Så spelas TV-pucken 2017

KVARTSFINALKVALGRUPPSPEL

Grupp A i LF Arena, Piteå, 8-10 september 2017
Norrbotten, Medelpad, Jämtland/Härjedalen, Hälsingland, Västmanland, Dalarna. 

Fredagen den 8 september 2017
8/9 Medelpad-Jämtland/Härjedalen                          4-2 (3-0, 1-2)                   121
8/9 Hälsingland-Dalarna                                           2-1 (1-1, 1-0)                   152
8/9 Norrbotten-Västmanland                                    2-1 (1-0, 0-1, 1-0)            208 

Lördagen den 9 september 2017

Kvalgrupp A, TV-pucken  2017-09-09 09:30 Dalarna-Västmanland 1-2 (0-1, 1-0, 0-0, 0-1)
Period 1: EQ 0-1 (07:27) Oscar Hagman (Wille Bärehag, Lucas Ramberg)
Skott: 11-15.
Period 2: EQ 1-1 (18:49) Elias Flood (Erik Hedlund)
Skott: 13-8.
Overtime:
Skott: 5-1.
Straffar: 0-1 (1-2) Lucas Ramberg
Skott: 0-1. Totalt: 29-25.
Utvisningar: Dalarna 4x2 min., Västmanland 3x2 min.
Domare: Mattias Enroth, Huddinge
Publik: 152 

Kvalgrupp A, TV-pucken 2017-09-09 11:15 Hälsingland-Jämtland/Härjedalen 3-2 (0-2, 3-0)
Period 1: EQ 0-1 (05:29) Gustav Marnetoft (Vilgot Dahlén, Julius Hoglert), EQ 0-2 (18:49) Julius Hoglert (Vilgot Dahlén, Gustav Marnetoft)
Skott: 18-4.
Period 2: PP1 1-2 (01:34) Alvin Rosdahl (Nils Nordh), EQ 2-2 (11:59) Emil Lothström (Kevin Rosdahl), EQ 3-2 (12:47) Emil Lothström
Skott: 24-4. Totalt: 42-8.
Utvisningar: Hälsingland 1x2 min., Jämtland/Härjedalen 3x2 min.
Domare: Filip Bohm, Kiruna
Publik: 137 

Kvalgrupp A, TV-pucken 2017-09-09 13:00 Medelpad-Norrbotten 2-5 (0-1, 2-4)
Period 1: PP1 0-1 (13:04) Elias Lundberg (Charlie Berglund, Adrian Danielsson)
Skott: 6-18.
Period 2: EQ 0-2 (09:05) Adrian Danielsson (Willy Halmkrona), EQ 1-2 (12:08) Ville Strandin (Simon Swahn), EQ 1-3 (12:40) Adrian Danielsson (Noel Lundqvist), EQ 1-4 (16:20) Nils Bolin, EQ 2-4 (17:01) Emil Sjödin (Svante Nordberg, Isaac Nilsson), EQ 2-5 (18:01) Adrian Danielsson
Skott: 6-11. Totalt: 12-29.
Utvisningar: Medelpad 3x2 min., Norrbotten 1x2 min.
Domare: Rikard Ferngren, Sundbyberg
Publik: 478 

Kvalgrupp A, TV-pucken 2017-09-09 15:00 Jämtland/Härjedalen-Dalarna 0-9 (0-3, 0-6)
Period 1: EQ 0-1 (07:09) Robin Nilsson Andren (Elias Flood), EQ 0-2 (13:14) Elias Flood (Casper Östberg, Erik Hedlund), PP2 0-3 (19:49) Vincent Reimer (Joakim Sjöblom, Isak Rosén)
Skott: 2-16.
Period 2: PP1 0-4 (00:22) Gustav Olsson (Isak Rosén, Joakim Sjöblom), EQ 0-5 (00:45) Elias Flood (Erik Hedlund), PP1 0-6 (02:47) Erik Hedlund (Isak Wallén, Elias Flood), EQ 0-7 (04:49) Isak Wallén (Erik Hedlund), PP1 0-8 (13:52) Arvid Eljas (Isak Garfve, Simon Edvinsson), EQ 0-9 (14:10) Vincent Reimer (Arvid Eljas, Martin Öhman)
Skott: 2-22. Totalt: 4-38.
Utvisningar: Jämtland/Härjedalen 5x2 min., Dalarna 2x2 min.
Domare: Mattias Enroth, Huddinge
Publik: 159

Kvalgrupp A, TV-pucken 2017-09-09 16:45 Norrbotten-Hälsingland 2-4 (1-2, 1-2)

Period 1: EQ 0-1 (07:45) Kevin Rosdahl (Olle Jonsson), EQ 0-2 (10:54) Nils Nordh, SH1 1-2 (14:28) Henrik Töyrä

Skott: 12-16.

Period 2: EQ 2-2 (04:53) Rasmus Similä (Elias Lundberg, Benjamin Angeli), EQ 2-3 (12:28) Tim Alverhag (Emil Lothström), EQ 2-4 (19:23) Filip Landin (William Gradin)

Skott: 9-10. Totalt: 21-26.

Utvisningar: Norrbotten 5x2 min., Hälsingland 4x2 min.

Domare: Filip Bohm, Kiruna

Publik: 350

 

Kvalgrupp A, TV-pucken 2017-09-09 18:30 Västmanland-Medelpad 6-2 (3-1, 3-1)

Period 1: EQ 0-1 (07:30) Anton Hjelm (Simon Swahn, Oskar Edström Petre), EQ 1-1 (12:38) Gustav Lagerlöf (Simon Lindblom), EQ 2-1 (18:02) Oscar Hagman, EQ 3-1 (19:54) Edvin Engström (Axel Knudsen)

Skott: 12-8.

Period 2: EQ 4-1 (01:45) Lucas Ramberg (Filip Stanley), EQ 5-1 (06:39) Oscar Hagman (Wille Bärehag), EQ 6-1 (10:46) Oscar Hagman (Edvin Engström), EQ 6-2 (12:31) Simon Byström (Melvin Lidberg)

Skott: 27-8. Totalt: 39-16.

Utvisningar: Västmanland 4x2 min., Medelpad 2x2 min.

Domare: Rikard Ferngren, Sundbyberg

Publik: 135

 

Söndagen den 10 september 2017

10/9 klockan 08.30 Jämtland/Härjedalen-Norrbotten

10/9 klockan 10.15 Hälsingland-Västmanland

10/9 klockan 12.00 Dalarna-Medelpad

10/9 klockan 14.00 Västmanland-Jämtland/Härjedalen

10/9 klockan 15.45 Medelpad-Hälsingland

10/9 klockan 17.30 Norrbotten-Dalarna


Grupp B i Liljas Arena, Nybro, 8-10 september 2017

Blekinge, Bohuslän/Dal, Västergötland, Småland, SIF-laget, Gotland

Fredagen den 8 september 2017

 

8/9 Bohuslän/Dal-SIF-laget                                       0-3 (0-3, 0-0)                                          235

8/9 Blekinge-Västergötland                                      2-3 (0-1, 2-2)                                          230

8/9 Småland-Gotland                                                 11-0 (5-0, 6-0)                                        245

 

Lördagen den 9 september 2017

 

Kvalgrupp B, TV-pucken  2017-09-09 09:30 Västergötland-Gotland 10-0 (5-0, 5-0)

Period 1: EQ 1-0 (00:51) Liam Dower Nilsson (Samuel Karlsson), EQ 2-0 (03:20) Samuel Karlsson (Liam Dower Nilsson), EQ 3-0 (08:16) Elias Andersson (Herman Ärlevik, David Rosander), EQ 4-0 (12:30) Liam Dower Nilsson (Samuel Karlsson), EQ 5-0 (19:50) Edvin Ganebäck (Samuel Karlsson)

Skott: 22-5.

Period 2: EQ 6-0 (05:49) Nils Ekblad (Anton Johannesson), EQ 7-0 (08:55) Nils Ekblad (Erik Möller), EQ 8-0 (09:45) Hampus Serrestam (Samuel Karlsson, Herman Ärlevik), EQ 9-0 (11:32) Anton Johannesson (Nils Ekblad), EQ 10-0 (16:35) Jakob Johannesson (Felix Nordin, Elliot Hjalmar)

Skott: 21-4. Totalt: 43-9.

Utvisningar: Västergötland 2x2 min., Gotland 1x2 min.

Domare: Daniel Wessner, Karlstad

Publik: 254

 

Kvalgrupp B, TV-pucken 2017-09-09 11:15 Blekinge-SIF-laget 2-3 (1-1, 1-1, 0-0, 0-1)

Period 1: EQ 0-1 (01:57) Linus Sjödin, PP1 1-1 (10:28) Max Magnusson (Viktor Fridolfsson, Måns Hansson)

Skott: 6-17.

Period 2: PP1 2-1 (01:07) Max Magnusson (Oliver Glennmar), EQ 2-2 (07:03) Olle Kristiansson (Jacob Nilsson, Kalle Olhans-Lind)

Skott: 17-7.

Overtime:

Skott: 0-3.

Straffar: 0-1 (2-3) Noah Akterhed

Skott: 0-1. Totalt: 23-28.

Utvisningar: Blekinge 2x2 min., SIF-laget 4x2 min., 1x10

Domare: Tobias Nederman, Grums

Publik: 347

 

Kvalgrupp B, TV-pucken 2017-09-09 13:00 Bohuslän/Dal-Småland 0-13 (0-3, 0-10)

Period 1: SH1 0-1 (09:55) Charlie Björklund (Theo Angesved), PP1 0-2 (11:47) Zion Nybeck (Emil Andrae, August Åhman), EQ 0-3 (15:25) August Åhman (Zion Nybeck, Emil Andrae)

Skott: 2-15.

Period 2: EQ 0-4 (02:19) Oscar Lilja (Erik Thorwalls), EQ 0-5 (02:37) Ivar Kjellsson (Oscar Lilja), EQ 0-6 (03:39) Edwin Lundmark (Oskar Olausson, Viggo Olsson), EQ 0-7 (06:43) Oskar Olausson (Gabriel Sagadin), EQ 0-8 (07:36) Oskar Olausson (Edwin Lundmark), EQ 0-9 (08:40) Zion Nybeck (Theo Angesved, Emil Andrae), EQ 0-10 (09:26) Erik Thorwalls (Ludvig Fransson, Theo Angesved), EQ 0-11 (10:41) Oskar Olausson (Ivar Kjellsson), EQ 0-12 (13:49) Erik Thorwalls (Gabriel Sagadin), EQ 0-13 (18:06) August Åhman (Zion Nybeck)

Skott: 4-38. Totalt: 6-53.

Utvisningar: Bohuslän/Dal 2x2 min., Småland 2x2 min.

Domare: Johan Wedin, Skövde

Publik: 363

 

Kvalgrupp B, TV-pucken 2017-09-09 15:00 SIF-laget-Västergötland 0-5 (0-2, 0-3)

Period 1: EQ 0-1 (04:36) Elias Andersson (Anton Johannesson), PP1 0-2 (19:41) Nils Ekblad (Fredrik Dahné)

Skott: 10-19.

Period 2: SH1 0-3 (06:00) Jakob Johannesson (Hampus Serrestam), PP1 0-4 (11:21) Noah Ivarsson (Liam Dower Nilsson), EQ 0-5 (19:59) Nils Skoglund (Noah Ivarsson)

Skott: 10-12. Totalt: 20-31.

Utvisningar: SIF-laget 5x2 min., Västergötland 4x2 min.

Domare: Daniel Wessner, Karlstad

Publik: 374

 

Kvalgrupp B, TV-pucken 2017-09-09 16:45 Småland-Blekinge 7-0 (4-0, 3-0)

Period 1: PP1 1-0 (03:23) Charlie Björklund (Erik Thorwalls), SH1 2-0 (07:32) Ivar Kjellsson (Viggo Olsson), PP1 3-0 (10:28) August Åhman (Linus Vingren, Emil Andrae), EQ 4-0 (14:09) Zion Nybeck (Linus Vingren)

Skott: 22-7.

Period 2: EQ 5-0 (07:47) Oscar Lilja, EQ 6-0 (09:13) Linus Vingren (August Åhman, Ludvig Fransson), PP1 7-0 (11:20) Oscar Lilja (Kalle Holm)

Skott: 15-9. Totalt: 37-16.

Utvisningar: Småland 5x2 min., Blekinge 3x2 min.

Domare: Tobias Nederman, Grums

Publik: 402

 

Kvalgrupp B, TV-pucken 2017-09-09 18:30 Gotland-Bohuslän/Dal 1-3 (0-3, 1-0)

Period 1: EQ 0-1 (07:12) Alfred Ljungström (Elias Tärnbrink, Marcus Åberg), PP1 0-2 (11:18) Axel Bäckman (Felix Filipsson), EQ 0-3 (16:52) Axel Bäckman (Felix Filipsson)

Skott: 10-21.

Period 2: EQ 1-3 (14:36) Adam Lingström (Emrik Söderström)

Skott: 15-5. Totalt: 25-26.

Utvisningar: Gotland 3x2 min., Bohuslän/Dal 1x2 min.

Domare: Johan Wedin, Skövde

Publik: 183

 

Söndagen den 10 september 2017

10/9 klockan 08.30 SIF-laget-Småland

10/9 klockan 10.15 Blekinge-Gotland

10/9 klockan 12.00 Västergötland-Bohuslän/Dal

10/9 klockan 14.00 Gotland-SIF-laget

10/9 klockan 15.45 Bohuslän/Dal-Blekinge

10/9 klockan 17.30 Småland-Västergötland

 

Med reservation för eventuella ändringar.

KVARTSFINALGRUPPSPEL

Spelas i Angered Arena och Kållereds Ishall, Göteborg, Oasens Ishall, Kungälv och Åby Ishall, Mölndal.

Grupp A i Angered Arena, Göteborg, 1-2 november 2017
Stockholm Nord, Värmland, Uppland, fjärderankade kvallaget

 

Onsdagen den 1 november 2017

1/11 klockan 18.00 Stockholm Nord-Fjärderankade kvallaget

1/11 klockan 19.45 Värmland-Uppland

 

Torsdagen den 2 november 2017

2/11 klockan 10.00 Värmland-Fjärderankade kvallaget

2/11 klockan 11.45 Uppland-Stockholm Nord

2/11 klockan 16.15 Fjärderankade kvallaget-Uppland

2/11 klockan 18.00 Stockholm Nord-Värmland


A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar


Grupp B i Oasens Ishall, Kungälv, 1-2 november 2017

Stockholm Syd, Östergötland, Södermanland, tredjerankade kvallaget

Onsdagen den 1 november 2017

1/11 klockan 18.00 Stockholm Syd-Tredjerankade kvallaget

1/11 klockan 19.45 Östergötland-Södermanland

 

Torsdagen den 2 november 2017

2/11 klockan 10.00 Östergötland-Tredjerankade kvallaget

2/11 klockan 11.45 Södermanland-Stockholm Syd

2/11 klockan 16.15 Tredjerankade kvallaget-Södermanland

2/11 klockan 18.00 Stockholm Syd-Östergötland


Grupp C i Åby Ishall, Mölndal, 1-2 november 2017

Göteborg, Gästrikland, Västerbotten, andrarankade kvallaget

Onsdagen den 1 november 2017

1/11 klockan 18.00 Göteborg-Andrarankade kvallaget

1/11 klockan 19.45 Gästrikland-Västerbotten

 

Torsdagen den 2 november 2017

2/11 klockan 10.00 Gästrikland-Andrarankade kvallaget

2/11 klockan 11.45 Västerbotten-Göteborg

2/11 klockan 16.15 Andrarankade kvallaget-Västerbotten

2/11 klockan 18.00 Göteborg-Gästrikland

Grupp D i Kållereds Ishall, Göteborg, 1-2 november 2017

Ångermanland, Örebro, Skåne, förstarankarankade kvallaget

Onsdagen den 1 november 2017

1/11 klockan 18.00 Ångermanland-Förstarankarankade kvallaget

1/11 klockan 19.45 Örebro län-Skåne

Torsdagen den 2 november 2017

2/11 klockan 10.00 Örebro län- Förstarankarankade kvallaget

2/11 klockan 11.45 Skåne-Ångermanland

2/11 klockan 16.15 Förstarankarankade kvallaget-Skåne

2/11 klockan 18.00 Ångermanland-Örebro län

FINALSPELET
Finalspelet spelas i Frölundaborgs Isstadion, Göteborg, och Oasens Ishall, Kungälv

Fredagen den 3 november 2017
Frölundaborgs Isstadion, Göteborg

Kvartsfinal 1
Klockan 11.00 Ettan i grupp A-Tvåan i grupp D
Kvartsfinal 2
Klockan 12.45 Ettan i grupp C-Tvåan i grupp B
Kvartsfinal 3
Klockan 14.30 Ettan i grupp B-Tvåan i grupp C
Kvartsfinal 4
Klockan 16.15 Ettan i grupp D-Tvåan i grupp A

Lördagen den 4 november 2017

Placeringsmatch 1
Oasens Ishall, Kungälv

Klockan 09.30 Förloraren i kvartsfinal 1-Förloraren i kvartsfinal 2

Placeringsmatch 2
Oasens Ishall, Kungälv

Klockan 11.15 Förloraren i kvartsfinal 3-Förloraren i kvartsfinal 4

Semifinal 1
Frölundaborgs Isstadion, Göteborg

Klockan 14.30 Vinnaren i kvartsfinal 1-Vinnaren i kvartsfinal 2

Semifinal 2
Frölundaborgs Isstadion, Göteborg

Klockan 16.15 Vinnaren i kvartsfinal 3-Vinnaren i kvartsfinal 4

Match om sjunde plats
Oasens Ishall, Kungälv

Klockan 15.00 Förloraren i placeringsmatch 1-Förloraren i placeringsmatch 2

Match om femte plats
Oasens Ishall, Kungälv

Klockan 16.45 Vinnaren i placeringsmatch 1-Vinnaren i placeringsmatch 2. Sänds inte i SVT

Söndagen den 5 november 2017

Match om tredje plats
Frölundaborgs Isstadion, Göteborg

Klockan 11.00 Förloraren i semifinal 1-Förloraren i semifinal 2

Final
Frölundaborgs Isstadion, Göteborg

Klockan 13.45 Vinnaren i semifinal 1-Vinnaren i semifinal 2

PLACERINGSSPEL

Grupp E

Placeringsspel om platserna 9-12 i Angered Arena, Göteborg, 3-4 november 2017

Fredagen den 3 november 2017

3/11 klockan 10.00 A 3-C 4

3/11 klockan 11.45 D 3-B 4

3/11 klockan 16.15 D 3-C 4

3/11 klockan 18.00 B 4-A 3

Lördagen den 4 november 2017

4/11 klockan 10.00 C 4-B 4

4/11 klockan 11.45 A 3-D 3

Grupp F

Placeringsspel om platserna 9-12 i Åby Ishall, Mölndal, 3-4 november 2017

Fredagen den 3 november 2017

3/11 klockan 10.00 B 3-D 4

3/11 klockan 11.45 C 3-A 4

3/11 klockan 16.15 C 3-D 4

3/11 klockan 18.00 A 4-B 3

Lördagen den 4 november 2017

4/11 klockan 10.00 D 4-A 4

4/11 klockan 11.45 B 3-C 3

TV-pucken kan ses på webb-TV här: www.svenskhockey.tv

För fullständigt spelprogram se http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/8197

 

Skribent: Anders Feltenmark
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 084490400
Fax: 08910035
E-post: This is a mailto link

Se all info