Hoppa till sidans innehåll

Resultat från TV-puckens kvartsfinalkvalgruppspel för pojkar på fredagen

06 SEP 2019 20:56
Här bifogas resultat och matchfakta från fredagens inledande kvartsfinalkvalgruppspel i Slite och Östersund.
  • Uppdaterad: 07 SEP 2019 12:28

I TV-pucken 2019 deltar sammanlagt 24 lag. Det spelas först fyra kvartsfinalkvalgruppspel med 2x6 lag samt att 12 lag spelar i slutspel. Deltagande lag ska bestå av spelare födda 2004 eller senare.

 

Matcherna kan ses på webb-TV

Matcherna i TV-pucken kan ses på webb-TV: https://svenskhockey.tv/

 

Matcherna online
Alla matcher kan följas online här: http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/10381

För fullständigt spelprogram se: http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/10381

TV-puckens historik här:

http://www.swehockey.se/tavling/Turneringar/TV-puckenshistorik/

 

KVARTSFINALKVALGRUPPSPEL

Grupp A i Östersund Arena Hall A och B, 6-8 september 2019
Hälsingland, Jämtland/Härjedalen, Norrbotten, Värmland, Västmanland, Ångermanland

 

Fredagen den 6 september 2019

6/9 Västmanland-Hälsingland 1-0 (1-0, 0-0)

Period 1: EQ 1-0 (07:24) Alexander Aleslöv (Lukas Cederholm)

Skott: 18-3.

Period 2:

Skott: 19-6. Totalt: 37-9.

Utvisningar: Västmanland 3x2 min., Hälsingland 2x2 min.

Domare: Michael Fellström, Östersund

Publik: 227

 

6/9 Ångermanland-Norrbotten 1-3 (0-1, 1-2)

Period 1: EQ 0-1 (01:30) Johannes Mäki (Olle Skogfält, Jonathan Reinholdt)

Skott: 9-8.

Period 2: PP1 0-2 (04:06) Kalle Strömbäck (Joel Kant), EQ 0-3 (07:13) Elias Callgren (Kalle Strömbäck), EQ 1-3 (17:03) Charlie Krånglin Hedberg (Anton Boström)

Skott: 15-7. Totalt: 24-15.

Utvisningar: Ångermanland 0x2 min., 1x5, 1 matchstraff, Norrbotten 1x2 min.

Domare: Jonatan Norman, Älvsbyn

Publik: 311

 

6/9 18.45 Jämtland/Härjedalen-Värmland 3-5 (2-2, 1-3)

 

Lördagen den 7 september 2019

7/9 09.45 Norrbotten-Jämtland/Härjedalen, Östersund Arena Hall B

7/9 11.30 Värmland-Hälsingland, Östersund Arena Hall B

7/9 13.15 Västmanland-Ångermanland, Östersund Arena Hall B

7/9 15.15 Hälsingland-Norrbotten, Östersund Arena Hall B

7/9 17.00 Jämtland/Härjedalen-Ångermanland, Östersund Arena Hall B

7/9 18.45 Värmland-Västmanland, Östersund Arena Hall B

 

Söndagen den 8 september 2019

8/9 08.45 Hälsingland-Ångermanland, Östersund Arena Hall B

8/9 10.30 Västmanland-Jämtland/Härjedalen, Östersund Arena Hall B

8/9 12.15 Värmland-Norrbotten, Östersund Arena Hall B

8/9 14.15 Jämtland/Härjedalen-Hälsingland, Östersund Arena Hall A

8/9 16.00 Norrbotten-Västmanland, Östersund Arena Hall A

8/9 17.45 Ångermanland-Värmland, Östersund Arena Hall A

 

Grupp B i Östersund Arena Hall A och B, 6-8 september 2019
Dalarna, Gästrikland, Medelpad, SIF-laget, Västerbotten, Örebro län

 

Fredagen den 6 september 2019

6/9 Medelpad-SIF-laget 3-1 (1-0, 2-1)

Period 1: EQ 1-0 (09:38) Isidor Nordling (Max Sjöholm)

Skott: 12-11.

Period 2: PP1 1-1 (00:30) Alex Sahlberg (Rasmus Larsson), EQ 2-1 (03:19) Melker Wiström (Lukas Vesterlund, Melwin Romö), PP1 3-1 (07:08) Oscar Wahlberg (Adrian Zetterberg, Vilgot Lindström)

Skott: 12-14. Totalt: 24-25.

Utvisningar: Medelpad 4x2 min., SIF-laget 2x2 min.

Domare: Johan Wiklander, Örebro

Publik: 362

 

6/9 Dalarna-Gästrikland 1-3 (0-3, 1-0)

Period 1: EQ 0-1 (05:21) Olle Hammarqvist (Tom Wikman), EQ 0-2 (14:13) Filip Kihlström, SH1 0-3 (19:56) Emil Lund (Tom Wikman)

Skott: 9-12.

Period 2: EQ 1-3 (02:19) Walter Reimer (Lukas Lagerberg)

Skott: 21-4. Totalt: 30-16.

Utvisningar: Dalarna 2x2 min., Gästrikland 5x2 min.

Domare: Jesper Karlsson, Örebro

Publik: 302

 

6/9 18.30 Örebro län-Västerbotten 0-8 (0-3, 0-5)

Period 1: PP1 0-1 (01:15) Folke Nordbrandt (Ludvig Öhlund, Hugo Mikaelsson), SH1 0-2 (10:37) Zeb Forsfjäll (Leo Bergström), EQ 0-3 (16:32) Ludvig Öhlund (Hugo Mikaelsson)

Skott: 10-8.

Period 2: EQ 0-4 (13:22) Sebastian Kjellen (Ivar Johnson, Tobias Oskarsson), EQ 0-5 (17:04) Zeb Forsfjäll (Leo Bergström, Nils Asplund), EQ 0-6 (17:17) Leo Bergström, EQ 0-7 (17:39) Jesper Arvidsson (Linus Gustafsson, Robin Hägglund), EQ 0-8 (17:52) Harry Morén (Ludvig Öhlund, Almer Sundström)

Skott: 14-18. Totalt: 24-26.

Utvisningar: Örebro län 2x2 min., Västerbotten 2x2 min.

Domare: Jesper Karlsson, Örebro

Publik: 225

 

Lördagen den 7 september 2019

7/9 09.30 Gästrikland-Örebro län, Östersund Arena Hall A

7/9 11.15 Västerbotten-SIF-laget, Östersund Arena Hall A

7/9 13.00 Medelpad-Dalarna, Östersund Arena Hall A

7/9 15.00 SIF-laget-Gästrikland, Östersund Arena Hall B

7/9 16.45 Örebro län-Dalarna, Östersund Arena Hall B

7/9 18.30 Västerbotten-Medelpad, Östersund Arena Hall B

 

Söndagen den 8 september 2019

8/9 08.30 SIF-laget-Dalarna, Östersund Arena Hall A

8/9 10.15 Medelpad-Örebro län, Östersund Arena Hall A

8/9 12.00 Västerbotten-Gästrikland, Östersund Arena Hall A

8/9 14.00 Örebro län-SIF-laget, Östersund Arena Hall B

8/9 15.45 Gästrikland-Medelpad, Östersund Arena Hall B

8/9 17.30 Dalarna-Västerbotten, Östersund Arena Hall B

 

Grupp C i Cementa Arena, Slite, 6-8 september 2019
Bohuslän/Dal, Göteborg, Småland, Stockholm Syd, Södermanland, Västergötland

 

Fredagen den 6 september 2019

6/9 Södermanland-Bohuslän/Dal 6-4 (5-2, 1-2)

Period 1: PP1 0-1 (05:14) Albin Johansson, PP1 1-1 (06:16) Jonathan Lekkerimäki (Calle Odelius, Karl Andersson), EQ 1-2 (12:27) Lukas Sagranden (Albin Johansson, Otto Stenberg), EQ 2-2 (13:54) Jonathan Lekkerimäki (Noah Östlund, Charlie Kronnäs), PP1 3-2 (14:56) Andreas Wagner (Charlie Kronnäs), PP1 4-2 (16:50) Jonathan Lekkerimäki (Calle Odelius, Noah Östlund), EQ 5-2 (18:55) Karl Andersson (Arvid Bergström, Jonathan Lekkerimäki)

Skott: 23-10.

Period 2: EQ 5-3 (06:07) Otto Stenberg (Samuel Herlitz, Natanael Lindholm), PP1 5-4 (07:52) Natanael Lindholm (Otto Stenberg, Vincent Granlund), EQ 6-4 (19:42) Karl Andersson (Tore Lundström, Jonathan Lekkerimäki)

Skott: 13-12. Totalt: 36-22.

Utvisningar: Södermanland 2x2 min., Bohuslän/Dal 4x2 min.

Domare: Joakim Flink, Skärholmen

Publik: 573

 

6/9 Småland-Göteborg 3-2 (1-1, 2-1)

Period 1: PP2 1-0 (04:26) Hampus Sandahl (Egor Polin, Max Forsell), PP1 1-1 (19:11) Albin Sundin (Otto Stahre, Gustav Svantesson)

Skott: 13-12.

Period 2: EQ 2-1 (01:21) Alexander Suzdalev, EQ 2-2 (06:02) Gustav Svantesson (Theo Widsén), EQ 3-2 (07:58) Alexander Labraaten

Skott: 7-22. Totalt: 20-34.

Utvisningar: Småland 6x2 min., Göteborg 4x2 min.

Domare: Kristian Wigfeldt, Uppsala

Publik: 602

Matchens lirare:

Småland: Noah Erliden

Göteborg: Theo Widsén

 

6/9 Västergötland-Stockholm Syd 1-6 (1-4, 0-2)

Period 1: EQ 0-1 (00:30) Rasmus Ekström (Sebastian Lillsund, Liam Öhgren), EQ 1-1 (10:21) Simon Niska (Herman Åsberg), PP1 1-2 (17:38) Caesar Björk (Liam Öhgren, Filip Nordberg), EQ 1-3 (18:56) Emil Edberg (Jacob Holsti), SH1 1-4 (19:49) Philip Fankl (Albin Grahn)

Skott: 7-20.

Period 2: EQ 1-5 (07:39) Liam Öhgren (Felix Granath, Adrian Carnebo), EQ 1-6 (11:00) Philip Fankl (Ludvig Mellgren)

Skott: 6-21. Totalt: 13-41.

Utvisningar: Västergötland 3x2 min., Stockholm Syd 5x2 min.

Domare: Oskar Niklasson, Skövde

Publik: 304

Matchens lirare:

Västergötland: Rasmus Malmberg

Stockholm Syd: Jacob Holsti

 

6/9 Södermanland-Småland 2-4 (0-1, 2-3)

Period 1: EQ 0-1 (01:06) Alexander Suzdalev

Skott: 10-13.

Period 2: EQ 0-2 (06:09) Malte Lindström (Alexander Labraaten, Wiking Malmunger), EQ 0-3 (06:59) Malte Lindström (Love Green), EQ 1-3 (07:28) Noah Östlund (Jonathan Lekkerimäki, Karl Andersson), PP1 1-4 (12:56) Noah Persson (Alexander Labraaten), PP1 2-4 (14:25) Andreas Wagner (Calle Odelius, Noah Östlund)

Skott: 18-20. Totalt: 28-33.

Utvisningar: Södermanland 6x2 min., Småland 6x2 min.

Domare: Joakim Flink, Skärholmen

Publik: 247

Matchens lirare:

Södermanland: Noah Östlund

Småland: Malte Lindström

 

6/9 Göteborg-Västergötland 3-2 (0-2, 2-0, 1-0)

Period 1: PP1 0-1 (05:23) Karl Sterner (Melvin Elofsson, Albin Sterner), PP1 0-2 (17:05) Albin Sterner (Melvin Elofsson, Karl Sterner)

Skott: 14-6.

Period 2: PP1 1-2 (06:02) Theo Widsén (Otto Stahre, Gustav Svantesson), PP1 2-2 (17:15) Teodor Forssander (Theo Widsén, Albin Sundin)

Skott: 25-1.

Overtime: EQ 3-2 (00:25) Teodor Forssander (Sebastian Fröjd, Otto Stahre)

Skott: 2-0. Totalt: 41-7.

Utvisningar: Göteborg 5x2 min., Västergötland 5x2 min.

Domare: Kristian Wigfeldt, Uppsala

Publik: 201

Matchens lirare:

Göteborg: Otto Stahre

Västergötland: Oskar Liljekvist

 

6/9 Stockholm Syd-Bohuslän/Dal 7-3 (5-2, 2-1)

Period 1: EQ 1-0 (00:21) Rasmus Ekström (Sebastian Lillsund), EQ 2-0 (01:00) Adrian Carnebo (Lucas Illerfelt, Felix Granath), EQ 3-0 (01:27) Philip Fankl, EQ 4-0 (04:21) Lucas Illerfelt (Felix Eriksson), EQ 4-1 (08:39) Isak Brandt, EQ 5-1 (11:16) Lucas Illerfelt (Jonathan Brauer, Arvid Lindberg), EQ 5-2 (18:04) Vincent Granlund (Isak Brandt, Albin Johansson)

Skott: 17-13.

Period 2: PP1 6-2 (04:36) Filip Nordberg (Caesar Björk, Sebastian Lillsund), EQ 7-2 (05:41) Nils Norell, EQ 7-3 (16:10) Natanael Lindholm (Otto Stenberg)

Skott: 15-11. Totalt: 32-24.

Utvisningar: Stockholm Syd 1x2 min., Bohuslän/Dal 1x2 min.

Domare: Oskar Niklasson, Skövde

Publik: 152

Matchens lirare:

Stockholm Syd: Nils Norell

Bohuslän/Dal: Isak Brandt

 

Lördagen den 7 september 2019

7/9 09.30 Bohuslän/Dal-Göteborg

7/9 11.15 Västergötland-Småland

7/9 13.00 Stockholm Syd-Södermanland

7/9 15.00 Bohuslän/Dal-Småland

7/9 16.45 Södermanland-Västergötland

7/9 18.30 Stockholm Syd-Göteborg

 

Söndagen den 8 september 2019

8/9 09.00 Västergötland-Bohuslän/Dal

8/9 10.45 Göteborg-Södermanland

8/9 12.30 Småland-Stockholm Syd

 

Grupp D i Visby Ishall, Visby, 6-8 september 2019
Blekinge, Gotland, Skåne, Stockholm Nord, Uppland, Östergötland

 

Fredagen den 6 september 2019

6/9 Östergötland-Blekinge 2-1 (2-1, 0-0)

Period 1: PP1 0-1 (01:20) Sixten Sjöstrand (Oliver Erlandsson, Isac Jonasson), SH1 1-1 (03:51) Mattias Hävelid (William Lagerqvist), EQ 2-1 (16:43) Oscar Holm (Vilgot Andersson)

Skott: 11-7.

Period 2:

Skott: 13-6. Totalt: 24-13.

Utvisningar: Östergötland 6x2 min., Blekinge 3x2 min.

Domare: Marcus Råberg, Kalmar

Publik: 347

 

6/9 Stockholm Nord-Uppland 3-1 (1-1, 2-0)

Period 1: PP1 1-0 (06:06) Oscar Pantzare (Loa Milfors, Wille Glantz), EQ 1-1 (10:03) Leon Häggström

Skott: 8-9.

Period 2: EQ 2-1 (02:46) Kalle Broed (Theo Hårdstam, Albin Pedersen), EQ 3-1 (18:59) Rasmus Rudslätt

Skott: 12-9. Totalt: 20-18.

Utvisningar: Stockholm Nord 4x2 min., Uppland 2x2 min.

Domare: Rasmus Grahn, Helsingborg

Publik: Uppgift saknas

 

6/9 Gotland-Skåne 1-8 (1-4, 0-4)

Period 1: EQ 0-1 (04:07) Joel Kjellberg (Tobias Jarnvi, Freddie Larsson), EQ 0-2 (06:24) Tobias Jarnvi (Freddie Larsson, Oscar Hed), PP1 1-2 (12:08) Viggo Hallin (Oliwer Lundberg, Gabriel Melin), PP1 1-3 (14:50) Anton Berg (Viktor Smeds, Gustav Lund), EQ 1-4 (17:11) Joel Kjellberg (Axel Smeds)

Skott: 6-28.

Period 2: EQ 1-5 (13:14) Freddie Larsson (Oskar Carlzohn), EQ 1-6 (15:01) Morgan Möller (Keanu Marinkovic, Oliver Casselsten), EQ 1-7 (18:26) Eric Flood (Oskar Carlzohn, Keanu Marinkovic), EQ 1-8 (18:36) Viktor Smeds (Axel Smeds, Joel Kjellberg)

Skott: 3-36. Totalt: 9-64.

Utvisningar: Gotland 1x2 min., Skåne 1x2 min.

Domare: Christoffer Lindholm, Kristianstad

Publik: 504

 

6/9 Östergötland-Stockholm Nord 4-2 (1-0, 3-2)

Period 1: EQ 1-0 (16:45) Mattias Hävelid

Skott: 15-10.

Period 2: PP1 2-0 (01:55) William Nestun Sundin (Erik Perlaky, Filip Bystedt), EQ 3-0 (09:17) Filip Bystedt (Isac Karlsson, William Lagerqvist), EQ 3-1 (12:20) Elias Kumlin (Oscar Pantzare, Emil Thorèn), PP1 3-2 (16:55) Elias Kumlin (Loa Milfors, Oscar Pantzare), EQ 4-2 (19:58) Mattias Hävelid (Hugo Hävelid)

Skott: 11-13. Totalt: 26-23.

Utvisningar: Östergötland 2x2 min., Stockholm Nord 5x2 min.

Domare: Marcus Råberg, Kalmar

Publik: 330

 

6/9 Uppland-Gotland 8-3 (2-0, 6-3)

Period 1: PP1 1-0 (10:31) Elvis Jansson (Ludwig Andersson, Casper Nässén), EQ 2-0 (12:00) Ludwig Andersson (Maximilian Kilpinen, Elvis Jansson)

Skott: 18-6.

Period 2: EQ 3-0 (00:22) Tim Almgren (William Rosenfors), PP1 3-1 (03:57) Gabriel Melin (Adrian Kotz Öslöf), EQ 4-1 (05:13) Ludwig Andersson (Casper Nässén), EQ 5-1 (05:19) Emil Flodin (Leo Krantz, Markas Saménas), EQ 5-2 (07:38) Gustav Pettersson, PP1 5-3 (10:18) Gabriel Melin (Viggo Hallin), EQ 6-3 (11:29) Elvis Jansson (Maximilian Kilpinen, Elias Ek), EQ 7-3 (16:32) Leo Krantz, PP1 8-3 (17:48) Maximilian Kilpinen (Elvis Jansson, Casper Nässén)

Skott: 24-5. Totalt: 42-11.

Utvisningar: Uppland 4x2 min., Gotland 5x2 min.

Domare: Rasmus Grahn, Helsingborg

Publik: 359

 

6/9 Skåne-Blekinge 5-1 (1-1, 4-0)

Period 1: EQ 1-0 (01:34) Joel Kjellberg (Elton Möller, Gustav Lund), EQ 1-1 (17:01) Elias Knoester (Isac Nielsen, Rasmus Haag)

Skott: 11-8.

Period 2: EQ 2-1 (04:08) Axel Smeds (Joel Kjellberg, Viktor Smeds), EQ 3-1 (08:20) Benjamin Ahlgren (Elton Möller, Gustav Lund), PP1 4-1 (14:01) Anton Berg (Joel Kjellberg, Axel Smeds), EQ 5-1 (17:59) Eric Henérius

Skott: 16-9. Totalt: 27-17.

Utvisningar: Skåne 6x2 min., Blekinge 3x2 min.

Domare: Christoffer Lindholm, Kristianstad

Publik: 160

 

Lördagen den 7 september 2019

7/9 09.30 Blekinge-Uppland

7/9 11.15 Gotland-Stockholm Nord

7/9 13.00 Skåne-Östergötland

7/9 15.00 Blekinge-Stockholm Nord

7/9 16.45 Östergötland-Gotland

7/9 18.30 Skåne-Uppland

 

Söndagen den 8 september 2019

8/9 09.30 Gotland-Blekinge

8/9 11.15 Uppland-Östergötland

8/9 13.00 Stockholm Nord-Skåne

 

De två bäst placerade lagen från respektive slutspelskvalgruppspel är kvalificerade till slutspel.

OBS undantag: Om laget från arrangörsdistriktet av slutspelet inte kvalificerar sig direkt till slutspelet kommer lägst rankade lag två att ersättas med laget från arrangörsdistriktet.

 

SLUTSPELET

Tegera Arena och Weda Skog Arena, Leksand, Lugnets Ishall, Falun, 31 oktober-3 november 2019

 

Torsdagen den 31 oktober 2019

Kvartsfinal 1

31/10 klockan 11.00 A 1-D 2, Tegera Arena, Leksand
Kvartsfinal 2

31/10 klockan 12.45 C 1-B 2, Tegera Arena, Leksand
Kvartsfinal 3

31/10 klockan 14.30 B 1-C 2, Tegera Arena, Leksand
Kvartsfinal 4

31/10 klockan 16.15 D 1-A 2, Tegera Arena, Leksand

 

Lördagen den 2 november 2019

Placeringsmatch 1, platserna 5-8

2/11 klockan 10.00 Förloraren kvartsfinal 1-Förloraren kvartsfinal 2, Tegera Arena, Leksand

Semifinal 1

2/11 klockan 11.45 Vinnaren kvartsfinal 1-Vinnaren kvartsfinal 2, Weda Skog Arena, Leksand
Placeringsmatch 2, platserna 5-8

2/11 klockan 13.30 Förloraren kvartsfinal 3-Förloraren kvartsfinal 4, Tegera Arena, Leksand

Semifinal 2

2/11 klockan 15.15 Vinnaren kvartsfinal 3-Vinnaren kvartsfinal 4, Weda Skog Arena, Leksand

 

Söndagen den 3 november 2019

Match om sjunde plats

3/11 klockan 09.30 Förloraren i placeringsmatch 5-8-Förloraren i placeringsmatch 5-8, Tegera Arena, Leksand

Match om tredje plats

3/11 klockan 11.00 Förloraren semifinal 1-Förloraren semifinal 2, Lugnets Ishall, Falun
Match om femte plats

3/11 klockan 13.00 Vinnaren i placeringsmatch 5-8-Vinnaren i placeringsmatch 5-8, Tegera Arena, Leksand
Final

3/11 klockan 16.00 Vinnaren semifinal 1-Vinnaren semifinal 2, Lugnets Ishall, Falun

Skribent: Anders Feltenmark
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 084490400
Fax: 08910035
E-post: This is a mailto link

Se all info