Hoppa till sidans innehåll

Resultat från TV-puckens kvartsfinalkvalgruppspel för pojkar på söndagen

06 SEP 2019 20:56
Här bifogas resultat och matchfakta från söndagens kvartsfinalkvalgruppspel i Slite och Östersund.
  • Uppdaterad: 08 SEP 2019 19:59

I TV-pucken 2019 deltar sammanlagt 24 lag. Det spelas först fyra kvartsfinalkvalgruppspel med 2x6 lag samt att 12 lag spelar i slutspel. Deltagande lag ska bestå av spelare födda 2004 eller senare.

Matcherna kan ses på webb-TV

Matcherna i TV-pucken kan ses på webb-TV: https://svenskhockey.tv/

Matcherna online
Alla matcher kan följas online här: http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/10381

För fullständigt spelprogram se: http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/10381

TV-puckens historik här:

http://www.swehockey.se/tavling/Turneringar/TV-puckenshistorik/

 

KVARTSFINALKVALGRUPPSPEL

Grupp A i Östersund Arena Hall A och B, 6-8 september 2019
Hälsingland, Jämtland/Härjedalen, Norrbotten, Värmland, Västmanland, Ångermanland

 

6/9 Västmanland-Hälsingland                                                 1-0 (1-0, 0-0)                                       227

6/9 Ångermanland-Norrbotten                                                1-3 (0-1, 1-2)                                       311

6/9 Jämtland/Härjedalen-Värmland                      3-5 (2-2, 1-3)                                                        327

7/9 Norrbotten-Jämtland/Härjedalen                    5-0 (1-0, 4-0)                                                        214

7/9 Värmland-Hälsingland                                                                         2-0 (0-0, 2-0)                                                       187

7/9 Västmanland-Ångermanland                         1-2 (1-2, 0-0)                                                        211

7/9 Hälsingland-Norrbotten                                                    3-5 (3-3, 0-2)                                       355

7/9 Jämtland/Härjedalen-Ångermanland               0-8 (0-7, 0-1)                                                        359

7/9 Värmland-Västmanland                                                    1-3 (0-2, 1-1)                                       185

 

Söndagen den 8 september 2019

8/9 Hälsingland-Ångermanland 1-6 (1-2, 0-4)

Period 1: EQ 1-0 (00:56) Erik Müller (Noel Nordh, Svante Sjödin), EQ 1-1 (18:07) Vilmer Grundström (Elias Hallin, Nils Öberg), EQ 1-2 (18:32) Fabian Schulze (Rasmus Hedkvist)

Skott: 2-18.

Period 2: EQ 1-3 (02:12) Rasmus Hedkvist (Tim Hägglund, Fabian Schulze), PP2 1-4 (07:22) Pelle Engström (Tim Bergström), SH1 1-5 (15:30) Helmer Styf, EQ 1-6 (18:09) Klas Jonsson (Charlie Krånglin Hedberg)

Skott: 4-17. Totalt: 6-35.

Utvisningar: Hälsingland 5x2 min., Ångermanland 2x2 min.

Domare: Jesper Karlsson, Örebro

Publik: 220

 

8/9 Västmanland-Jämtland/Härjedalen 5-3 (1-1, 4-2)

Period 1: EQ 0-1 (07:58) Simon Engström, EQ 1-1 (19:32) Roman Shamsutov

Skott: 18-6.

Period 2: EQ 1-2 (02:46) Axel Björklund (Tim Wilhelmsson), EQ 2-2 (04:54) Felix Ramberg (Emil Niclasson), EQ 2-3 (09:31) Olle Eklund (Joel Jonsson), PP1 3-3 (14:41) Emil Niclasson, PP1 4-3 (16:09) Liam Engström (Felix Ramberg), PP1 5-3 (16:30) Petter Eriksson (Melvin Joona)

Skott: 23-7. Totalt: 41-13.

Utvisningar: Västmanland 2x2 min., 1x10, Jämtland/Härjedalen 3x2 min., 1x5, 1x10, 1 matchstraff

Domare: Johan Wiklander, Örebro

Publik: 263

 

8/9 Värmland-Norrbotten 5-3 (3-2, 2-1)

Period 1: EQ 0-1 (00:20) Elias Callgren (Kalle Strömbäck), EQ 1-1 (06:04) Eric Olsson (Linus Sköldstrand), EQ 2-1 (07:28) Teo Nilsson (Leo Carlsson, Theo Johansson), EQ 3-1 (13:20) Aksell Bakken (Anton Eriksson, Linus Sköldstrand), EQ 3-2 (18:23) Fabian Ledin (Frans Haara)

Skott: 9-16.

Period 2: EQ 4-2 (04:58) Edwin Sandahl (Philip Josefsson), EQ 4-3 (10:09) Fabian Ledin (Edvin Norman, Karl Larsson), EQ 5-3 (19:10) Teo Nilsson (Albin Törnkvist)

Skott: 7-8. Totalt: 16-24.

Utvisningar: Värmland 1x2 min., Norrbotten 1x2 min.

Domare: Joacim Löfgren, Sundsvall

Publik: 159

 

8/9 Jämtland/Härjedalen-Hälsingland 2-1 (1-0, 0-1, 0-0, 1-0)

Efter Overtime och straffar

Period 1: EQ 1-0 (06:18) Dennis Bergsten (Joel Jonsson)

Skott: 13-13.

Period 2: SH1 1-1 (16:21) Erik Müller (Svante Sjödin)

Skott: 9-21.

Overtime:

Skott: 4-5.

Straffar: 1-0 (2-1) Malte Häggström

Skott: 1-0. Totalt: 27-39.

Utvisningar: Jämtland/Härjedalen 4x2 min., Hälsingland 7x2 min.

Domare: Jesper Karlsson, Örebro

Publik: 303

 

8/9 Norrbotten-Västmanland 4-0 (2-0, 2-0)

Period 1: EQ 1-0 (00:27) Elias Callgren (Joel Kant), PP1 2-0 (10:22) Olle Skogfält (Oskar Lundkvist, Johannes Mäki)

Skott: 19-5.

Period 2: EQ 3-0 (11:22) Fabian Ledin (Ludwig Elfving, Olle Skogfält), EQ 4-0 (12:05) Svante Koivuniemi (Frans Haara, Oscar Bramberg)

Skott: 16-3. Totalt: 35-8.

Utvisningar: Norrbotten 2x2 min., Västmanland 1x2 min.

Domare: Johan Wiklander, Örebro

Publik: 285

 

8/9 Ångermanland-Värmland 4-0 (2-0, 2-0)

Period 1: EQ 1-0 (14:46) Nils Öberg (Vilmer Grundström, Elias Hallin), EQ 2-0 (15:56) Anton Boström (Tim Bergström)

Skott: 7-12.

Period 2: EQ 3-0 (18:45) Helmer Styf (Nils Öberg, Filip Larsson), EQ 4-0 (19:31) Helmer Styf

Skott: 13-13. Totalt: 20-25.

Utvisningar: Ångermanland 2x2 min., Värmland 1x2 min.

Domare: Joacim Löfgren, Sundsvall

Publik: 255

 

Grupp B i Östersund Arena Hall A och B, 6-8 september 2019
Dalarna, Gästrikland, Medelpad, SIF-laget, Västerbotten, Örebro län

 

6/9 Medelpad-SIF-laget                                                          3-1 (1-0, 2-1)                                       362

6/9 Dalarna-Gästrikland                                                         1-3 (0-3, 1-0)                                       302

6/9 Örebro län-Västerbotten                                                   0-8 (0-3, 0-5)                                       225

7/9 Gästrikland-Örebro län                                                     6-3 (2-2, 4-1)                                       275

7/9 Västerbotten-SIF-laget                                                     4-5 (1-2, 3-2, 0-0, 0-1)       304

Efter Overtime och straffar

7/9 Medelpad-Dalarna                                                           2-5 (2-2, 0-3)                                       425

7/9 SIF-laget-Gästrikland                                                                          1-6 (1-3, 0-3)                                                       189

7/9 Örebro län-Dalarna                                                          5-2 (2-0, 3-2)                                       175

7/9 Västerbotten-Medelpad                                                    5-1 (2-1, 3-0)                                       312

 

Söndagen den 8 september 2019

8/9 SIF-laget-Dalarna 0-6 (0-4, 0-2)

Period 1: EQ 0-1 (01:46) Alfred Thors (Marwin Wedemo Nordkvist, Hugo Hedvall), EQ 0-2 (07:39) Erik Olhans-Lind (Ludwig Laband), EQ 0-3 (08:11) Ludwig Laband (Hampus Malm, Jens Nilsson), EQ 0-4 (16:47) Axel Eriksson

Skott: 5-26.

Period 2: SH1 0-5 (13:12) Elias Nordberg, EQ 0-6 (19:23) Martin Åkerström (Walter Reimer, Lukas Lagerberg)

Skott: 7-17. Totalt: 12-43.

Utvisningar: SIF-laget 2x2 min., Dalarna 1x2 min.

Domare: Jonatan Norman, Älvsbyn

Publik: 105

 

8/9 Medelpad-Örebro län 4-1 (2-0, 2-1)

Period 1: EQ 1-0 (00:30) Adrian Zetterberg, EQ 2-0 (17:36) Oskar Kårström (Emil Abrahamsson)

Skott: 9-8.

Period 2: EQ 3-0 (07:39) Lukas Vesterlund (Adrian Zetterberg, Linus Lindman), EQ 4-0 (08:47) Vilgot Lindström, PP1 4-1 (14:50) Amill Andersson (Jack Bodin, Albin Arvidsson)

Skott: 14-12. Totalt: 23-20.

Utvisningar: Medelpad 3x2 min., Örebro län 1x2 min.

Domare: Johan Ohlsson, Leksand

Publik: 155

 

8/9 Västerbotten-Gästrikland 4-3 (2-3, 1-0, 0-0, 1-0)

Period 1: EQ 1-0 (02:35) Tim Barkemo (Tobias Oskarsson), EQ 1-1 (03:04) Isak Åhrlin (Emil Lund, Tom Wikman), EQ 2-1 (05:29) Ivar Johnson (Tobias Oskarsson, Sebastian Kjellen), SH1 2-2 (07:02) Anton Ohlsson (Felix Jansson), EQ 2-3 (15:09) Leon Pettersson (Jonathan Karlsson)

Skott: 7-14.

Period 2: EQ 3-3 (06:21) Ludvig Öhlund (Oskar Vuollet, Hugo Mikaelsson)

Skott: 5-11.

Overtime:

Skott: 3-6.

Straffar:1-0 (4-3) Robin Hägglund

Skott: 1-0. Totalt: 16-31.

Utvisningar: Västerbotten 5x2 min., Gästrikland 4x2 min.

Domare: Michael Fellström, Östersund

Publik: 210

 

8/9 Örebro län-SIF-laget 1-2 (1-1, 0-1)

Period 1: EQ 0-1 (05:57) Filip Eriksson (Axel Blom), EQ 1-1 (15:06) Alexander Dahlgren (Anton Davidsson, Noah Karaga)

Skott: 13-9.

Period 2: PP1 1-2 (07:05) Albin Fjelling (Alex Sahlberg, Joel Winblad)

Skott: 12-9. Totalt: 25-18.

Utvisningar: Örebro län 3x2 min., SIF-laget 0x2 min.

Domare: Jonatan Norman, Äsvsbyn

Publik: 118

 

8/9 Gästrikland-Medelpad 3-1 (2-0, 1-1)

Period 1: EQ 1-0 (02:27) Olle Hammarqvist (Filip Kihlström), EQ 2-0 (08:19) Felix Jansson (Tom Wikman)

Skott: 14-8.

Period 2: EQ 2-1 (17:42) Lukas Vesterlund (Adrian Zetterberg, Melker Wiström), EQ 3-1 (18:55) Tom Wikman

Skott: 14-10. Totalt: 28-18.

Utvisningar: Gästrikland 3x2 min., Medelpad 5x2 min.

Domare: Johan Ohlsson, Leksand

Publik: 148

 

8/9 Dalarna-Västerbotten 6-0 (1-0, 5-0)

Period 1: EQ 1-0 (15:05) Axel Eriksson (Elias Nordberg, Eric Hultgren)

Skott: 27-4.

Period 2: PP1 2-0 (01:46) Erik Olhans-Lind (Axel Eriksson, Ludwig Laband), EQ 3-0 (03:17) Erik Olhans-Lind (Alfred Thors), PP1 4-0 (07:20) Ludwig Laband (Axel Eriksson, Hampus Malm), EQ 5-0 (07:57) Eric Hultgren (Anton Gudmundsson, Adam Gudmundsson), EQ 6-0 (08:07) Alfred Thors

Skott: 22-7. Totalt: 49-11.

Utvisningar: Dalarna 1x2 min., Västerbotten 4x2 min.

Domare: Michael Fellström, Östersund

Publik: 84

 

Grupp C i Cementa Arena, Slite, 6-8 september 2019
Bohuslän/Dal, Göteborg, Småland, Stockholm Syd, Södermanland, Västergötland

 

Fredagen den 6 september 2019

6/9 Södermanland-Bohuslän/Dal                         6-4 (5-2, 1-2)                                                        573

6/9 Småland-Göteborg                                                           3-2 (1-1, 2-1)                                       602

6/9 Västergötland-Stockholm Syd                        1-6 (1-4, 0-2)                                                        304

6/9 Södermanland-Småland                                                   2-4 (0-1, 2-3)                                       247

6/9 Göteborg-Västergötland                                                   3-2 (0-2, 2-0, 1-0)                                201

Efter 00.25 i Overtime

6/9 Stockholm Syd-Bohuslän/Dal                         7-3 (5-2, 2-1)                                                        152

7/9 Bohuslän/Dal-Göteborg                                                    2-4 (0-0, 2-4)                                       113

7/9 Västergötland-Småland                                                    2-5 (1-3, 1-2)                                       250

7/9 Stockholm Syd-Södermanland                      2-5 (1-2, 1-3)                                                        250

7/9 Bohuslän/Dal-Småland                                                    1-6 (1-1, 0-5)                                       220

7/9 Södermanland-Västergötland                        4-3 (3-2, 1-1)                                                        150

7/9 Stockholm Syd-Göteborg                                                 8-3 (3-3, 5-0)                                       120

 

Söndagen den 8 september 2019

8/9 Västergötland-Bohuslän/Dal 2-3 (1-2, 1-1)

Period 1: EQ 0-1 (01:33) Natanael Lindholm (Lukas Sagranden, Otto Stenberg), PP1 0-2 (09:19) Otto Stenberg (Albin Johansson, Natanael Lindholm), PP1 1-2 (19:04) Albin Sterner (Filip Kristiansson, Melvin Elofsson)

Skott: 10-6.

Period 2: PP1 1-3 (09:04) Albin Johansson (Lukas Sagranden, Otto Stenberg), PP2 2-3 (16:29) Karl Sterner (Melvin Elofsson, Albin Sterner)

Skott: 16-5. Totalt: 26-11.

Utvisningar: Västergötland 4x2 min., Bohuslän/Dal 6x2 min.

Domare: Joakim Flink, Skärholmen

Publik: 270

Matchens lirare:

Västergötland: Albin Sterner

Bohuslän/Dal: Otto Stenberg

 

8/9 Göteborg-Södermanland 2-4 (1-2, 1-2)

Period 1: EQ 0-1 (00:29) Noah Östlund (Arvid Bergström, Jonathan Lekkerimäki), SH1 1-1 (06:56) Noah Dower Nilsson, PP1 1-2 (09:21) Jonathan Lekkerimäki (Calle Odelius)

Skott: 10-19.

Period 2: PP1 2-2 (01:45) Theo Widsén (Albin Sundin, Otto Stahre), EQ 2-3 (14:23) Noah Östlund (Jonathan Lekkerimäki, Calle Odelius), EQ 2-4 (15:08) Fabian Wagner (Andreas Wagner, Isac Boberg)

Skott: 13-17. Totalt: 23-36.

Utvisningar: Göteborg 6x2 min., Södermanland 3x2 min.

Domare: Kristian Wigfeldt, Uppsala

Publik: 389

Matchens lirare:

Göteborg: Oskar Blomgren

Södermanland: Noah Östlund

 

8/9 Småland-Stockholm Syd 3-1 (0-0, 3-1)

Period 1:

Skott: 15-11.

Period 2: EQ 0-1 (08:09) Caesar Björk (Anton Johansson, Albin Grahn), PP1 1-1 (10:21) Hugo Fransson (Alexander Suzdalev, Alexander Sandberg), EQ 2-1 (18:53) Wiking Malmunger (Matteus Söderbom, Alexander Suzdalev), EQ 3-1 (19:47) Alexander Labraaten (Alexander Suzdalev, Max Forsell)

Skott: 14-15. Totalt: 29-26.

Utvisningar: Småland 3x2 min., Stockholm Syd 5x2 min.

Domare: Oskar Niklasson, Skövde

Publik: 440

Matchens lirare:

Småland: Matteus Söderbom

Stockholm Syd: Lukas Swedin

 

Grupp D i Visby Ishall, Visby, 6-8 september 2019
Blekinge, Gotland, Skåne, Stockholm Nord, Uppland, Östergötland

 

Fredagen den 6 september 2019

6/9 Östergötland-Blekinge                                                      2-1 (2-1, 0-0)                                       347

6/9 Stockholm Nord-Uppland                                                  3-1 (1-1, 2-0)                                       328

6/9 Gotland-Skåne                                                                                    1-8 (1-4, 0-4)                                                       504

6/9 Östergötland-Stockholm Nord                        4-2 (1-0, 3-2)                                                        330

6/9 Uppland-Gotland                                                              8-3 (2-0, 6-3)                                       359

6/9 Skåne-Blekinge                                                                                  5-1 (1-1, 4-0)                                                       160

7/9 Blekinge-Uppland                                                            2-7 (1-4, 1-3)                                       169

7/9 Gotland-Stockholm Nord                                                  2-15 (0-8, 2-7)                                                        411

7/9 Skåne-Östergötland                                                                            2-4 (1-1, 1-3)                                                       248

7/9 Blekinge-Stockholm Nord                                                 0-4 (0-3, 0-1)                                       307

7/9 Östergötland-Gotland                                                                          3-2 (2-2, 1-0)                                                       310

7/9 Skåne-Uppland                                                                                   1-7 (1-4, 0-3)                                                       245

 

Söndagen den 8 september 2019

8/9 Gotland-Blekinge 2-7 (1-5, 1-2)

Period 1: PP1 0-1 (02:26) Oliver Erlandsson (Isac Jonasson, Linus Rönnberg), SH1 0-2 (06:16) Isac Nielsen (Isac Jonasson), PP1 1-2 (10:30) Felix Adman (Gabriel Melin), EQ 1-3 (11:29) Rasmus Haag (Elias Knoester, Isac Nielsen), EQ 1-4 (12:17) Karl Petersson (William Rasmussen), EQ 1-5 (19:48) William Rasmussen (Rasmus Haag)

Skott: 5-25.

Period 2: PP1 1-6 (05:15) Elias Knoester (Isac Jonasson, Sixten Sjöstrand), EQ 2-6 (07:20) Gabriel Melin (Felix Adman, Gustav Pettersson), PP1 2-7 (18:32) Elias Knoester (Isac Jonasson, Sixten Sjöstrand)

Skott: 10-23. Totalt: 15-48.

Utvisningar: Gotland 6x2 min., Blekinge 7x2 min., 1 matchstraff

Domare: Marcus Råberg, Kalmar

Publik: 303

 

8/9 Uppland-Östergötland 2-1 (1-1, 0-0, 1-0)

Period 1: EQ 1-0 (05:51) Ludvig Siljesvärd (Tim Almgren, William Rosenfors), PP1 1-1 (13:34) Daniel Rehn (Vilgot Andersson)

Skott: 18-9.

Period 2:

Skott: 8-14.

Overtime: EQ 2-1 (03:43) Leo Krantz

Skott: 2-0. Totalt: 28-23.

Utvisningar: Uppland 5x2 min., 1x5, 1x10, 1 matchstraff, Östergötland 1x2 min.

Domare: Rasmus Grahn, Helsingborg

Publik: 400

 

8/9 Stockholm Nord-Skåne 2-1 (0-1, 2-0)

Period 1: EQ 0-1 (12:00) Axel Smeds (Viktor Smeds, Elton Möller)

Skott: 17-13.

Period 2: PP1 1-1 (04:48) Hannes Hellberg (Emil Thorèn, Rasmus Rudslätt), EQ 2-1 (17:35) Elias Kumlin (Rasmus Rudslätt, Oscar Pantzare)

Skott: 12-11. Totalt: 29-24.

Utvisningar: Stockholm Nord 3x2 min., Skåne 4x2 min.

Domare: Christoffer Lindholm, Kristianstad

Publik: 402

 

De två bäst placerade lagen från respektive slutspelskvalgruppspel är kvalificerade till slutspel.

OBS undantag: Om laget från arrangörsdistriktet av slutspelet inte kvalificerar sig direkt till slutspelet kommer lägst rankade lag två att ersättas med laget från arrangörsdistriktet.

 

SLUTSPELET

Tegera Arena och Weda Skog Arena, Leksand, Lugnets Ishall, Falun, 31 oktober-3 november 2019

 

Torsdagen den 31 oktober 2019

Kvartsfinal 1

31/10 klockan 11.00 A 1-D 2, Tegera Arena, Leksand
Kvartsfinal 2

31/10 klockan 12.45 C 1-B 2, Tegera Arena, Leksand
Kvartsfinal 3

31/10 klockan 14.30 B 1-C 2, Tegera Arena, Leksand
Kvartsfinal 4

31/10 klockan 16.15 D 1-A 2, Tegera Arena, Leksand

 

Lördagen den 2 november 2019

Placeringsmatch 1, platserna 5-8

2/11 klockan 10.00 Förloraren kvartsfinal 1-Förloraren kvartsfinal 2, Tegera Arena, Leksand

Semifinal 1

2/11 klockan 11.45 Vinnaren kvartsfinal 1-Vinnaren kvartsfinal 2, Weda Skog Arena, Leksand
Placeringsmatch 2, platserna 5-8

2/11 klockan 13.30 Förloraren kvartsfinal 3-Förloraren kvartsfinal 4, Tegera Arena, Leksand

Semifinal 2

2/11 klockan 15.15 Vinnaren kvartsfinal 3-Vinnaren kvartsfinal 4, Weda Skog Arena, Leksand

 

Söndagen den 3 november 2019

Match om sjunde plats

3/11 klockan 09.30 Förloraren i placeringsmatch 5-8-Förloraren i placeringsmatch 5-8, Tegera Arena, Leksand

Match om tredje plats

3/11 klockan 11.00 Förloraren semifinal 1-Förloraren semifinal 2, Lugnets Ishall, Falun
Match om femte plats

3/11 klockan 13.00 Vinnaren i placeringsmatch 5-8-Vinnaren i placeringsmatch 5-8, Tegera Arena, Leksand
Final

3/11 klockan 16.00 Vinnaren semifinal 1-Vinnaren semifinal 2, Lugnets Ishall, Falun

KVARTSFINALKVALGRUPPSPEL

Grupp A i Östersund Arena Hall A och B, 6-8 september 2019
Hälsingland, Jämtland/Härjedalen, Norrbotten, Värmland, Västmanland, Ångermanland

 

Fredagen den 6 september 2019

6/9 Västmanland-Hälsingland                              1-0 (1-0, 0-0)

6/9 Ångermanland-Norrbotten                             1-3 (0-1, 1-2)

6/9 Jämtland/Härjedalen-Värmland   3-5 (2-2, 1-3)

 

Lördagen den 7 september 2019

7/9 Norrbotten-Jämtland/Härjedalen 5-0 (1-0, 4-0)

Period 1: EQ 1-0 (14:23) Olle Skogfält (Joel Kant)

Skott: 25-6.

Period 2: EQ 2-0 (06:02) Oskar Lundkvist (Johannes Mäki, Fabian Ledin), SH1 3-0 (13:58) Joel Kant, PP1 4-0 (16:00) Joel Kant (Elias Callgren), EQ 5-0 (18:27) Sigge Esko (Svante Koivuniemi)

Skott: 25-6. Totalt: 50-12.

Utvisningar: Norrbotten 1x2 min., Jämtland/Härjedalen 4x2 min.

Domare: Johan Wiklander, Örebro

Publik: 214

 

7/9 Värmland-Hälsingland 2-0 (0-0, 2-0)

Period 1:

Skott: 15-8.

Period 2: EQ 1-0 (07:10) Albin Törnkvist, EQ 2-0 (19:25) Max Ranström

Skott: 17-7. Totalt: 32-15.

Utvisningar: Värmland 2x2 min., Hälsingland 4x2 min., 1x5, 1 matchstraff

Domare: Jesper Karlsson, Örebro

Publik: 187

 

7/9 Västmanland-Ångermanland 1-2 (1-2, 0-0)

Period 1: EQ 0-1 (01:41) Anton Boström (Pelle Engström), EQ 0-2 (11:13) Nils Öberg, EQ 1-2 (14:08) David Engström (Alexander Aleslöv)

Skott: 8-13.

Period 2:

Skott: 10-6. Totalt: 18-19.

Utvisningar: Västmanland 3x2 min., Ångermanland 1x2 min.

Domare: Jonatan Norman, Älvsbyn

Publik: 211

 

7/9 Hälsingland-Norrbotten 3-5 (3-3, 0-2)

Period 1: EQ 1-0 (08:28) Erik Müller (Svante Sjödin), EQ 1-1 (10:47) Vigor Andersson (Elias Callgren), EQ 2-1 (13:51) Jonathan Brown, PP2 2-2 (16:15) Oskar Lundkvist (Johannes Mäki, Olle Skogfält), PP1 2-3 (16:37) Ludwig Elfving (Edvin Norman, Gustav Hedberg), EQ 3-3 (19:13) Noel Nordh (John Sulser)

Skott: 7-23.

Period 2: EQ 3-4 (00:35) Oliver Selström (Johannes Mäki), EQ 3-5 (07:04) Vigor Andersson (Joel Kant)

Skott: 55-18. Totalt: 62-41.

Utvisningar: Hälsingland 3x2 min., Norrbotten 1x2 min.

Domare: Johan Wiklander, Örebro

Publik: 355

 

7/9 Jämtland/Härjedalen-Ångermanland 0-8 (0-7, 0-1)

Period 1: PP1 0-1 (02:54) Anton Boström (Helmer Styf, Kasper Moström), EQ 0-2 (03:02) Elias Hallin (Nils Öberg), EQ 0-3 (07:09) Klas Jonsson (Fabian Schulze), EQ 0-4 (07:25) Anton Boström (Tim Bergström), EQ 0-5 (10:07) Fabian Schulze (Pelle Engström), EQ 0-6 (11:15) Nils Öberg (Vilmer Grundström, Helmer Styf), EQ 0-7 (11:39) Nils Öberg (Filip Larsson, Vilmer Grundström)

Skott: 8-20.

Period 2: EQ 0-8 (04:47) Tim Hägglund (Alfred Nordin, Jonas Eliasson)

Skott: 2-19. Totalt: 10-39.

Utvisningar: Jämtland/Härjedalen 3x2 min., Ångermanland 2x2 min.

Domare: Jesper Karlsson, Örebro

Publik: Uppgift saknas

 

7/9 Värmland-Västmanland 1-3 (0-2, 1-1)

Period 1: PP1 0-1 (11:38) Liam Engström (Hugo Tornberg, Elias Pettersson), EQ 0-2 (16:37) David Engström (Felix Ramberg, Lukas Cederholm)

Skott: 10-12.

Period 2: PP1 1-2 (16:34) Leo Carlsson (Calle Arvedsson), EQ 1-3 (19:14) Felix Ramberg

Skott: 9-15. Totalt: 19-27.

Utvisningar: Värmland 2x2 min., Västmanland 1x2 min.

Domare: Jonatan Norman, Älvsbyn

Publik: 185

 

Söndagen den 8 september 2019

8/9 08.45 Hälsingland-Ångermanland, Östersund Arena Hall B

8/9 10.30 Västmanland-Jämtland/Härjedalen, Östersund Arena Hall B

8/9 12.15 Värmland-Norrbotten, Östersund Arena Hall B

8/9 14.15 Jämtland/Härjedalen-Hälsingland, Östersund Arena Hall A

8/9 16.00 Norrbotten-Västmanland, Östersund Arena Hall A

8/9 17.45 Ångermanland-Värmland, Östersund Arena Hall A

 

Grupp B i Östersund Arena Hall A och B, 6-8 september 2019
Dalarna, Gästrikland, Medelpad, SIF-laget, Västerbotten, Örebro län

 

Fredagen den 6 september 2019

6/9 Medelpad-SIF-laget                                       3-1 (1-0, 2-1)

6/9 Dalarna-Gästrikland                                      1-3 (0-3, 1-0)

6/9 Örebro län-Västerbotten                                0-8 (0-3, 0-5)

 

Lördagen den 7 september 2019

7/9 Gästrikland-Örebro län 6-3 (2-2, 4-1)

Period 1: EQ 0-1 (00:48) Noah Karaga, PP1 1-1 (05:58) Liam Pettersson (Melker Bergström), EQ 2-1 (06:52) Anton Ohlsson (Isak Åhrlin), PP1 2-2 (14:26) Alexander Dahlgren (Anton Davidsson)

Skott: 17-4.

Period 2: PP1 2-3 (08:44) Albin Arvidsson (Amill Andersson, Joel Lindberg), EQ 3-3 (09:48) Felix Jansson (Linus Hemström), EQ 4-3 (17:42) Theo Widén-Schade (Theo Lindstein), EQ 5-3 (19:03) Linus Hemström, EQ 6-3 (19:24) Theo Lindstein (Liam Pettersson)

Skott: 14-9. Totalt: 31-13.

Utvisningar: Gästrikland 3x2 min., Örebro län 5x2 min.

Domare: Michael Fellström, Östersund

Publik: 275

 

7/9 Västerbotten-SIF-laget 4-5 (1-2, 3-2, 0-0, 0-1)

Period 1: EQ 0-1 (02:12) Marcus Granlund Hugosson, PP1 1-1 (10:27) Leo Bergström (Almer Sundström), EQ 1-2 (13:57) Filip Eriksson (Jesper Kellander)

Skott: 14-13.

Period 2: EQ 2-2 (02:13) Hugo Mikaelsson (Ivar Johnson, Oskar Vuollet), EQ 3-2 (05:24) Oskar Vuollet, EQ 4-2 (05:42) Zeb Forsfjäll (Leo Bergström), EQ 4-3 (06:36) Rasmus Larsson, EQ 4-4 (19:43) Alex Sahlberg (Filip Eriksson, Jakob Flygt)

Skott: 8-9.

Overtime:

Skott: 4-2.

Straffar:0-1 (4-5) Pelle Ringström

Skott: 0-1. Totalt: 26-25.

Utvisningar: Västerbotten 3x2 min., SIF-laget 2x2 min.

Domare: Johan Ohlsson, Leksand

Publik: 304

 

7/9 Medelpad-Dalarna 2-5 (2-2, 0-3)

Period 1: EQ 0-1 (01:55) Lukas Lagerberg, EQ 1-1 (16:02) Oscar Wahlberg (Adrian Zetterberg), EQ 1-2 (16:35) Elias Nordberg (Lukas Lagerberg, Eric Hultgren), EQ 2-2 (17:03) Vilgot Lindström (Emil Abrahamsson, Adrian Zetterberg)

Skott: 7-17.

Period 2: EQ 2-3 (03:45) Elias Nordberg (Eric Hultgren), EQ 2-4 (15:37) Ville Melin (Axel Stoltz, Martin Åkerström), EQ 2-5 (18:57) Ludwig Laband (Oskar Tängerby)

Skott: 7-15. Totalt: 14-32.

Utvisningar: Medelpad 2x2 min., Dalarna 1x2 min.

Domare: Joacim Löfgren, Sundsvall

Publik: 425

 

7/9 SIF-laget-Gästrikland 1-6 (1-3, 0-3)

Period 1: EQ 1-0 (02:19) Marcus Granlund Hugosson, EQ 1-1 (04:13) Olle Hammarqvist, EQ 1-2 (09:51) Tom Wikman, EQ 1-3 (17:06) Theo Widén-Schade

Skott: 7-14.

Period 2: EQ 1-4 (05:37) Theo Lindstein (Anton Ohlsson), PP1 1-5 (11:07) Melker Bergström (Emil Lund), EQ 1-6 (14:10) Ludwig Ericsson (Jonathan Karlsson)

Skott: 3-15. Totalt: 10-29.

Utvisningar: SIF-laget 2x2 min., Gästrikland 1x2 min.

Domare: Michael Fellström, Östersund

Publik: 189

 

7/9 Örebro län-Dalarna 5-2 (2-0, 3-2)

Period 1: EQ 1-0 (04:25) Anton Davidsson (Erik Brenkle), EQ 2-0 (14:18) Anton Davidsson (Alexander Dahlgren)

Skott: 8-16.

Period 2: EQ 3-0 (05:19) Anton Davidsson (Alexander Dahlgren), EQ 3-1 (06:47) Eric Hultgren (Elias Nordberg, Lukas Lagerberg), EQ 4-1 (11:05) Joel Lindberg (Max Ljungdahl), EQ 4-2 (18:25) Walter Reimer (Oskar Tängerby, Elias Nordberg), EQ 5-2 (19:24) Alexander Dahlgren

Skott: 9-18. Totalt: 17-34.

Utvisningar: Örebro län 2x2 min., Dalarna 0x2 min.

Domare: Johan Ohlsson, Leksand

Publik: 175

 

7/9 Västerbotten-Medelpad 5-1 (2-1, 3-0)

Period 1: EQ 0-1 (14:09) Lukas Vesterlund (Isidor Nordling, Melker Wiström), EQ 1-1 (15:33) Almer Sundström (Leo Bergström, Zeb Forsfjäll), PP1 2-1 (18:29) Oskar Vuollet (Leo Bergström, Zeb Forsfjäll)

Skott: 23-8.

Period 2: PP2 3-1 (01:22) Leo Bergström (Zeb Forsfjäll), EQ 4-1 (03:15) Hugo Mikaelsson (Oskar Vuollet, Ludvig Öhlund), EQ 5-1 (13:01) Ivar Johnson (Sebastian Kjellen)

Skott: 14-7. Totalt: 37-15.

Utvisningar: Västerbotten 1x2 min., Medelpad 7x2 min.

Domare: Joacim Löfgren, Sundsvall

Publik: Uppgift saknas

 

Söndagen den 8 september 2019

8/9 08.30 SIF-laget-Dalarna, Östersund Arena Hall A

8/9 10.15 Medelpad-Örebro län, Östersund Arena Hall A

8/9 12.00 Västerbotten-Gästrikland, Östersund Arena Hall A

8/9 14.00 Örebro län-SIF-laget, Östersund Arena Hall B

8/9 15.45 Gästrikland-Medelpad, Östersund Arena Hall B

8/9 17.30 Dalarna-Västerbotten, Östersund Arena Hall B

 

Grupp C i Cementa Arena, Slite, 6-8 september 2019
Bohuslän/Dal, Göteborg, Småland, Stockholm Syd, Södermanland, Västergötland

 

Fredagen den 6 september 2019

6/9 Södermanland-Bohuslän/Dal      6-4 (5-2, 1-2)

6/9 Småland-Göteborg                                        3-2 (1-1, 2-1)

6/9 Västergötland-Stockholm Syd     1-6 (1-4, 0-2)

6/9 Södermanland-Småland                                2-4 (0-1, 2-3)

6/9 Göteborg-Västergötland                                3-2 (0-2, 2-0, 1-0) efter 00.25 i Overtime

6/9 Stockholm Syd-Bohuslän/Dal      7-3 (5-2, 2-1)

 

Lördagen den 7 september 2019

7/9 Bohuslän/Dal-Göteborg 2-4 (0-0, 2-4)

Period 1:

Skott: 14-15.

Period 2: EQ 0-1 (06:48) Isac Born (Pontus Andrén), EQ 0-2 (09:22) Teodor Forssander (Sebastian Fröjd, Otto Stahre), EQ 1-2 (11:46) Pontus Ottsjö (Isak Brandt, Lukas Sagranden), PP1 1-3 (14:18) Jacob Schön (Teodor Forssander, Theo Widsén), EQ 1-4 (18:59) Sebastian Fröjd, EQ 2-4 (19:27) Pontus Ottsjö (Jakob Norén, Kalle Carlsson)

Skott: 7-25. Totalt: 21-40.

Utvisningar: Bohuslän/Dal 3x2 min., Göteborg 4x2 min.

Domare: Rasmus Grahn, Helsingborg

Publik: 113

Matchens lirare:

Bohuslän/Dal: Melker Konradsson

Göteborg: Teodor Forssander

 

7/9 Västergötland-Småland 2-5 (1-3, 1-2)

Period 1: EQ 0-1 (05:43) Alexander Sandberg (Viggo Burenby, Alexander Suzdalev), EQ 1-1 (07:31) Gustav Flood, PP1 1-2 (12:54) Alexander Suzdalev (Hugo Fransson), EQ 1-3 (19:23) Edvin Nilsson (Alexander Suzdalev, Alexander Sandberg)

Skott: 7-24.

Period 2: EQ 1-4 (08:26) Malte Lindström (Alexander Labraaten), EQ 1-5 (09:25) Alexander Sandberg (Alexander Suzdalev), PP1 2-5 (12:02) Simon Niska (Albin Sterner)

Skott: 10-18. Totalt: 17-42.

Utvisningar: Västergötland 2x2 min., Småland 1x2 min.

Domare: Christoffer Lindholm, Kristianstad

Publik: 250

Matchens lirare:

Västergötland: Simon Niska

Småland: Alexander Sandberg

 

7/9 Stockholm Syd-Södermanland 2-5 (1-2, 1-3)

Period 1: PP1 0-1 (06:27) Filip Lindberg (Karl Andersson, Noah Östlund), PP1 1-1 (09:58) Ludvig Mellgren (Philip Fankl), PP1 1-2 (15:03) Jonathan Lekkerimäki (Calle Odelius, Filip Lindberg)

Skott: 16-17.

Period 2: PP1 1-3 (12:00) Filip Lindberg (Jonathan Lekkerimäki, Calle Odelius), PP1 2-3 (14:36) Filip Nordberg (Philip Fankl), PP1 2-4 (14:55) Jonathan Lekkerimäki (Calle Odelius, Noah Östlund), EQ 2-5 (19:53) Fabian Wagner

Skott: 7-14. Totalt: 23-31.

Utvisningar: Stockholm Syd 7x2 min., Södermanland 6x2 min.

Domare: Marcus Råberg, Kalmar

Publik: 250

Matchens lirare:

Stockholm Syd: Filip Nordberg

Södermanland: Calle Odelius

 

7/9 Bohuslän/Dal-Småland 1-6 (1-1, 0-5)

Period 1: EQ 0-1 (04:49) Wiking Malmunger (Egor Polin, Viggo Burenby), EQ 1-1 (07:02) Jakob Norén (Kalle Carlsson)

Skott: 12-13.

Period 2: EQ 1-2 (02:12) Egor Polin (Hugo Fransson), EQ 1-3 (07:03) Love Green (Edvin Nilsson, Fabian Hellström), EQ 1-4 (16:05) Max Forsell (Max Carlén), SH1 1-5 (17:08) Wiking Malmunger, EQ 1-6 (18:52) Egor Polin (Alexander Suzdalev, Edvin Nilsson)

Skott: 12-21. Totalt: 24-34.

Utvisningar: Bohuslän/Dal 3x2 min., Småland 4x2 min.

Domare: Rasmus Grahn, Helsingborg

Publik: 220

Matchens lirare:

Bohuslän/Dal: Lukas Sagranden

Småland: Hugo Fransson

 

7/9 Södermanland-Västergötland 4-3 (3-2, 1-1)
Period 1: EQ 1-0 (00:19) Noah Östlund (Calle Odelius), EQ 2-0 (06:23) Fabian Wagner (Noah Östlund), EQ 3-0 (07:06) Andreas Wagner (Isac Boberg), EQ 3-1 (08:02) Karl Sterner, PP1 3-2 (17:55) Simon Niska (Gustav Flood, Hampus Nilsson)

Skott: 20-7.

Period 2: PS 4-2 (07:20) Jonathan Lekkerimäki, EQ 4-3 (15:13) Simon Niska

Skott: 9-7. Totalt: 29-14.

Utvisningar: Södermanland 3x2 min., Västergötland 2x2 min.

Domare: Christoffer Lindholm, Kristianstad

Publik: 150

Matchens lirare:

Södermanland: Jonathan Lekkerimäki

Västergötland: Simon Niska

 

7/9 Stockholm Syd-Göteborg 8-3 (3-3, 5-0)

Period 1: EQ 0-1 (00:19) Otto Stahre, EQ 0-2 (01:18) Isac Born (Jacob Schön), EQ 1-2 (02:20) Liam Öhgren (Felix Eriksson, Sebastian Lillsund), PP1 2-2 (06:51) Liam Öhgren, PP1 2-3 (10:35) Otto Stahre (Teodor Forssander), EQ 3-3 (12:36) Liam Öhgren (Philip Fankl)

Skott: 11-18.

Period 2: PP1 4-3 (07:53) Caesar Björk (Lucas Illerfelt, Filip Nordberg), EQ 5-3 (13:19) Liam Öhgren, EQ 6-3 (18:11) Albin Grahn, PP1 7-3 (18:51) Philip Fankl, PP1 8-3 (19:19) Liam Öhgren (Adrian Carnebo)

Skott: 14-13. Totalt: 25-31.

Utvisningar: Stockholm Syd 5x2 min., Göteborg 5x2 min.

Domare: Marcus Råberg, Kalmar

Publik: 120

Matchens lirare:

Stockholm Syd: Jonathan Brauer

Göteborg: Isac Born

 

Söndagen den 8 september 2019

8/9 09.00 Västergötland-Bohuslän/Dal

8/9 10.45 Göteborg-Södermanland

8/9 12.30 Småland-Stockholm Syd

 

Grupp D i Visby Ishall, Visby, 6-8 september 2019
Blekinge, Gotland, Skåne, Stockholm Nord, Uppland, Östergötland

 

Fredagen den 6 september 2019

6/9 Östergötland-Blekinge                                   2-1 (2-1, 0-0)

6/9 Stockholm Nord-Uppland                               3-1 (1-1, 2-0)

6/9 Gotland-Skåne                                                                 1-8 (1-4, 0-4)

6/9 Östergötland-Stockholm Nord     4-2 (1-0, 3-2)

6/9 Uppland-Gotland                                           8-3 (2-0, 6-3)

6/9 Skåne-Blekinge                                                               5-1 (1-1, 4-0)

 

Lördagen den 7 september 2019

7/9 Blekinge-Uppland 2-7 (1-4, 1-3)

Period 1: EQ 0-1 (04:01) William Hoffman (Markas Saménas, Sixten Stensjö), EQ 0-2 (07:24) William Rosenfors, EQ 1-2 (09:14) William Brander (Isac Jonasson), EQ 1-3 (09:20) Ludwig Andersson (Sixten Stensjö), EQ 1-4 (10:00) Markas Saménas (Jonathan Wennås, Leo Krantz)

Skott: 13-17.

Period 2: PP1 1-5 (03:19) William Rosenfors (Leo Krantz, Tim Almgren), PP1 2-5 (04:49) Emil Gustavsson (Isac Nielsen, Linus Rönnberg), EQ 2-6 (07:22) William Hoffman (Leo Krantz, Emil Flodin), EQ 2-7 (11:30) Ludvig Siljesvärd (Tim Almgren)

Skott: 7-13. Totalt: 20-30.

Utvisningar: Blekinge 2x2 min., Uppland 5x2 min.

Domare: Joakim Flink, Skärholmen

Publik: 169

 

7/9 Gotland-Stockholm Nord 2-15 (0-8, 2-7)

Period 1: EQ 0-1 (00:27) Oscar Pantzare (Arshia Dajalood), EQ 0-2 (02:40) Anton Dagerlind (Oscar Pantzare, Hannes Hellberg), PP1 0-3 (04:07) Niklas Vuori (Rasmus Rudslätt, Giovanni Nihei), SH1 0-4 (07:05) Theo Hårdstam, PP1 0-5 (08:52) August Classon, EQ 0-6 (10:28) Oscar Pantzare (August Classon, Arshia Dajalood), EQ 0-7 (12:16) Hannes Hellberg (Anton Dagerlind, Wille Glantz), EQ 0-8 (18:08) Loa Milfors (Edgar Svennberg Berger)

Skott: 0-37.

Period 2: PP1 0-9 (03:36) Oscar Pantzare (Elias Kumlin), EQ 0-10 (10:10) Niklas Vuori (Axel Bengtsson, Loa Milfors), PP1 1-10 (10:30) Linus Levin (Gabriel Melin, Adrian Kotz Öslöf), SH1 1-11 (11:15) Axel Bengtsson (Albin Pedersen, Theo Hårdstam), PP1 2-11 (14:09) Viggo Hallin (Gabriel Melin, Adrian Kotz Öslöf), EQ 2-12 (15:19) Oscar Pantzare, PP1 2-13 (17:24) Emil Thorèn (Wilhelm Forsberg, Elias Kumlin), EQ 2-14 (17:52) Anton Dagerlind (Hannes Hellberg, Matteus Hallqvist), PP1 2-15 (19:35) Theo Hårdstam (Wille Glantz, Albin Pedersen)

Skott: 4-28. Totalt: 4-65.

Utvisningar: Gotland 9x2 min., Stockholm Nord 5x2 min.

Domare: Kristian Wigfeldt, Uppsala

Publik: 411

 

7/9 Skåne-Östergötland 2-4 (1-1, 1-3)

Period 1: EQ 1-0 (09:05) Alexander Petersson (Joel Kjellberg, Anton Berg), EQ 1-1 (15:44) William Nestun Sundin

Skott: 12-10.

Period 2: EQ 2-1 (11:02) Axel Smeds (Anton Berg, Oskar Carlzohn), EQ 2-2 (12:46) Alexander Tell (Erik Perlaky, William Nestun Sundin), EQ 2-3 (14:12) Noah Björkman (William Nestun Sundin), EQ 2-4 (19:18) Mattias Hävelid

Skott: 9-11. Totalt: 21-21.

Utvisningar: Skåne 2x2 min., Östergötland 2x2 min.

Domare: Oskar Niklasson, Skövde

Publik: 284

 

7/9 Blekinge-Stockholm Nord 0-4 (0-3, 0-1)

Period 1: EQ 0-1 (06:19) Anton Dagerlind (Emil Thorèn), EQ 0-2 (08:21) Oscar Pantzare (Wilhelm Forsberg), PP1 0-3 (19:35) Albin Pedersen (Hannes Hellberg, Rasmus Rudslätt)

Skott: 6-16.

Period 2: EQ 0-4 (05:13) Axel Bengtsson (Emil Thorèn, Matteus Hallqvist)

Skott: 6-15. Totalt: 12-31.

Utvisningar: Blekinge 6x2 min., Stockholm Nord 3x2 min.

Domare: Joakim Flink, Skärholmen

Publik: 307

 

7/9 Östergötland-Gotland 3-2 (2-2, 1-0)

Period 1: PP1 0-1 (05:04) Gabriel Melin (Isak Hultman), PP1 1-1 (12:55) Isac Karlsson (Filip Bystedt, Emil Torvfelt), EQ 2-1 (14:07) David Lindholm (Daniel Rehn, Vilgot Andersson), EQ 2-2 (17:28) Gabriel Melin (Elmer Hansson)

Skott: 24-4.

Period 2: EQ 3-2 (15:48) Isac Karlsson (Elliot Tegnestål)

Skott: 25-10. Totalt: 49-14.

Utvisningar: Östergötland 7x2 min., Gotland 6x2 min.

Domare: Kristian Wigfeldt, Uppsala

Publik: 310

 

7/9 Skåne-Uppland 1-7 (1-4, 0-3)

Period 1: EQ 0-1 (00:34) Tim Almgren (Valther Vannar), PP1 0-2 (05:49) William Rosenfors (Casper Nässén, Elvis Jansson), EQ 0-3 (07:45) Ludvig Siljesvärd (William Rosenfors, Tim Almgren), EQ 1-3 (11:20) Noah Schalin, EQ 1-4 (13:59) Tim Almgren (Ludwig Andersson)

Skott: 20-12.

Period 2: EQ 1-5 (04:35) Emil Flodin (Leo Krantz, Markas Saménas), EQ 1-6 (07:58) Maximilian Kilpinen (William Rosenfors, Valther Vannar), PP1 1-7 (18:00) Markas Saménas (William Rosenfors, Leo Krantz)

Skott: 14-12. Totalt: 34-24.

Utvisningar: Skåne 3x2 min., Uppland 2x2 min.

Domare: Oskar Niklasson, Skövde

Publik: 245

 

Söndagen den 8 september 2019

8/9 09.30 Gotland-Blekinge

8/9 11.15 Uppland-Östergötland

8/9 13.00 Stockholm Nord-Skåne

 

De två bäst placerade lagen från respektive slutspelskvalgruppspel är kvalificerade till slutspel.

OBS undantag: Om laget från arrangörsdistriktet av slutspelet inte kvalificerar sig direkt till slutspelet kommer lägst rankade lag två att ersättas med laget från arrangörsdistriktet.

 

SLUTSPELET

Tegera Arena och Weda Skog Arena, Leksand, Lugnets Ishall, Falun, 31 oktober-3 november 2019

 

Torsdagen den 31 oktober 2019

Kvartsfinal 1

31/10 klockan 11.00 A 1-D 2, Tegera Arena, Leksand
Kvartsfinal 2

31/10 klockan 12.45 C 1-B 2, Tegera Arena, Leksand
Kvartsfinal 3

31/10 klockan 14.30 B 1-C 2, Tegera Arena, Leksand
Kvartsfinal 4

31/10 klockan 16.15 D 1-A 2, Tegera Arena, Leksand

 

Lördagen den 2 november 2019

Placeringsmatch 1, platserna 5-8

2/11 klockan 10.00 Förloraren kvartsfinal 1-Förloraren kvartsfinal 2, Tegera Arena, Leksand

Semifinal 1

2/11 klockan 11.45 Vinnaren kvartsfinal 1-Vinnaren kvartsfinal 2, Weda Skog Arena, Leksand
Placeringsmatch 2, platserna 5-8

2/11 klockan 13.30 Förloraren kvartsfinal 3-Förloraren kvartsfinal 4, Tegera Arena, Leksand

Semifinal 2

2/11 klockan 15.15 Vinnaren kvartsfinal 3-Vinnaren kvartsfinal 4, Weda Skog Arena, Leksand

 

Söndagen den 3 november 2019

Match om sjunde plats

3/11 klockan 09.30 Förloraren i placeringsmatch 5-8-Förloraren i placeringsmatch 5-8, Tegera Arena, Leksand

Match om tredje plats

3/11 klockan 11.00 Förloraren semifinal 1-Förloraren semifinal 2, Lugnets Ishall, Falun
Match om femte plats

3/11 klockan 13.00 Vinnaren i placeringsmatch 5-8-Vinnaren i placeringsmatch 5-8, Tegera Arena, Leksand
Final

3/11 klockan 16.00 Vinnaren semifinal 1-Vinnaren semifinal 2, Lugnets Ishall, Falun

KVARTSFINALKVALGRUPPSPEL

Grupp A i Östersund Arena Hall A och B, 6-8 september 2019
Hälsingland, Jämtland/Härjedalen, Norrbotten, Värmland, Västmanland, Ångermanland

 

Fredagen den 6 september 2019

6/9 Västmanland-Hälsingland 1-0 (1-0, 0-0)

Period 1: EQ 1-0 (07:24) Alexander Aleslöv (Lukas Cederholm)

Skott: 18-3.

Period 2:

Skott: 19-6. Totalt: 37-9.

Utvisningar: Västmanland 3x2 min., Hälsingland 2x2 min.

Domare: Michael Fellström, Östersund

Publik: 227

 

6/9 Ångermanland-Norrbotten 1-3 (0-1, 1-2)

Period 1: EQ 0-1 (01:30) Johannes Mäki (Olle Skogfält, Jonathan Reinholdt)

Skott: 9-8.

Period 2: PP1 0-2 (04:06) Kalle Strömbäck (Joel Kant), EQ 0-3 (07:13) Elias Callgren (Kalle Strömbäck), EQ 1-3 (17:03) Charlie Krånglin Hedberg (Anton Boström)

Skott: 15-7. Totalt: 24-15.

Utvisningar: Ångermanland 0x2 min., 1x5, 1 matchstraff, Norrbotten 1x2 min.

Domare: Jonatan Norman, Älvsbyn

Publik: 311

 

6/9 18.45 Jämtland/Härjedalen-Värmland 3-5 (2-2, 1-3)

 

Lördagen den 7 september 2019

7/9 09.45 Norrbotten-Jämtland/Härjedalen, Östersund Arena Hall B

7/9 11.30 Värmland-Hälsingland, Östersund Arena Hall B

7/9 13.15 Västmanland-Ångermanland, Östersund Arena Hall B

7/9 15.15 Hälsingland-Norrbotten, Östersund Arena Hall B

7/9 17.00 Jämtland/Härjedalen-Ångermanland, Östersund Arena Hall B

7/9 18.45 Värmland-Västmanland, Östersund Arena Hall B

 

Söndagen den 8 september 2019

8/9 08.45 Hälsingland-Ångermanland, Östersund Arena Hall B

8/9 10.30 Västmanland-Jämtland/Härjedalen, Östersund Arena Hall B

8/9 12.15 Värmland-Norrbotten, Östersund Arena Hall B

8/9 14.15 Jämtland/Härjedalen-Hälsingland, Östersund Arena Hall A

8/9 16.00 Norrbotten-Västmanland, Östersund Arena Hall A

8/9 17.45 Ångermanland-Värmland, Östersund Arena Hall A

 

Grupp B i Östersund Arena Hall A och B, 6-8 september 2019
Dalarna, Gästrikland, Medelpad, SIF-laget, Västerbotten, Örebro län

 

Fredagen den 6 september 2019

6/9 Medelpad-SIF-laget 3-1 (1-0, 2-1)

Period 1: EQ 1-0 (09:38) Isidor Nordling (Max Sjöholm)

Skott: 12-11.

Period 2: PP1 1-1 (00:30) Alex Sahlberg (Rasmus Larsson), EQ 2-1 (03:19) Melker Wiström (Lukas Vesterlund, Melwin Romö), PP1 3-1 (07:08) Oscar Wahlberg (Adrian Zetterberg, Vilgot Lindström)

Skott: 12-14. Totalt: 24-25.

Utvisningar: Medelpad 4x2 min., SIF-laget 2x2 min.

Domare: Johan Wiklander, Örebro

Publik: 362

 

6/9 Dalarna-Gästrikland 1-3 (0-3, 1-0)

Period 1: EQ 0-1 (05:21) Olle Hammarqvist (Tom Wikman), EQ 0-2 (14:13) Filip Kihlström, SH1 0-3 (19:56) Emil Lund (Tom Wikman)

Skott: 9-12.

Period 2: EQ 1-3 (02:19) Walter Reimer (Lukas Lagerberg)

Skott: 21-4. Totalt: 30-16.

Utvisningar: Dalarna 2x2 min., Gästrikland 5x2 min.

Domare: Jesper Karlsson, Örebro

Publik: 302

 

6/9 18.30 Örebro län-Västerbotten 0-8 (0-3, 0-5)

Period 1: PP1 0-1 (01:15) Folke Nordbrandt (Ludvig Öhlund, Hugo Mikaelsson), SH1 0-2 (10:37) Zeb Forsfjäll (Leo Bergström), EQ 0-3 (16:32) Ludvig Öhlund (Hugo Mikaelsson)

Skott: 10-8.

Period 2: EQ 0-4 (13:22) Sebastian Kjellen (Ivar Johnson, Tobias Oskarsson), EQ 0-5 (17:04) Zeb Forsfjäll (Leo Bergström, Nils Asplund), EQ 0-6 (17:17) Leo Bergström, EQ 0-7 (17:39) Jesper Arvidsson (Linus Gustafsson, Robin Hägglund), EQ 0-8 (17:52) Harry Morén (Ludvig Öhlund, Almer Sundström)

Skott: 14-18. Totalt: 24-26.

Utvisningar: Örebro län 2x2 min., Västerbotten 2x2 min.

Domare: Jesper Karlsson, Örebro

Publik: 225

 

Lördagen den 7 september 2019

7/9 09.30 Gästrikland-Örebro län, Östersund Arena Hall A

7/9 11.15 Västerbotten-SIF-laget, Östersund Arena Hall A

7/9 13.00 Medelpad-Dalarna, Östersund Arena Hall A

7/9 15.00 SIF-laget-Gästrikland, Östersund Arena Hall B

7/9 16.45 Örebro län-Dalarna, Östersund Arena Hall B

7/9 18.30 Västerbotten-Medelpad, Östersund Arena Hall B

 

Söndagen den 8 september 2019

8/9 08.30 SIF-laget-Dalarna, Östersund Arena Hall A

8/9 10.15 Medelpad-Örebro län, Östersund Arena Hall A

8/9 12.00 Västerbotten-Gästrikland, Östersund Arena Hall A

8/9 14.00 Örebro län-SIF-laget, Östersund Arena Hall B

8/9 15.45 Gästrikland-Medelpad, Östersund Arena Hall B

8/9 17.30 Dalarna-Västerbotten, Östersund Arena Hall B

 

Grupp C i Cementa Arena, Slite, 6-8 september 2019
Bohuslän/Dal, Göteborg, Småland, Stockholm Syd, Södermanland, Västergötland

 

Fredagen den 6 september 2019

6/9 Södermanland-Bohuslän/Dal 6-4 (5-2, 1-2)

Period 1: PP1 0-1 (05:14) Albin Johansson, PP1 1-1 (06:16) Jonathan Lekkerimäki (Calle Odelius, Karl Andersson), EQ 1-2 (12:27) Lukas Sagranden (Albin Johansson, Otto Stenberg), EQ 2-2 (13:54) Jonathan Lekkerimäki (Noah Östlund, Charlie Kronnäs), PP1 3-2 (14:56) Andreas Wagner (Charlie Kronnäs), PP1 4-2 (16:50) Jonathan Lekkerimäki (Calle Odelius, Noah Östlund), EQ 5-2 (18:55) Karl Andersson (Arvid Bergström, Jonathan Lekkerimäki)

Skott: 23-10.

Period 2: EQ 5-3 (06:07) Otto Stenberg (Samuel Herlitz, Natanael Lindholm), PP1 5-4 (07:52) Natanael Lindholm (Otto Stenberg, Vincent Granlund), EQ 6-4 (19:42) Karl Andersson (Tore Lundström, Jonathan Lekkerimäki)

Skott: 13-12. Totalt: 36-22.

Utvisningar: Södermanland 2x2 min., Bohuslän/Dal 4x2 min.

Domare: Joakim Flink, Skärholmen

Publik: 573

 

6/9 Småland-Göteborg 3-2 (1-1, 2-1)

Period 1: PP2 1-0 (04:26) Hampus Sandahl (Egor Polin, Max Forsell), PP1 1-1 (19:11) Albin Sundin (Otto Stahre, Gustav Svantesson)

Skott: 13-12.

Period 2: EQ 2-1 (01:21) Alexander Suzdalev, EQ 2-2 (06:02) Gustav Svantesson (Theo Widsén), EQ 3-2 (07:58) Alexander Labraaten

Skott: 7-22. Totalt: 20-34.

Utvisningar: Småland 6x2 min., Göteborg 4x2 min.

Domare: Kristian Wigfeldt, Uppsala

Publik: 602

Matchens lirare:

Småland: Noah Erliden

Göteborg: Theo Widsén

 

6/9 Västergötland-Stockholm Syd 1-6 (1-4, 0-2)

Period 1: EQ 0-1 (00:30) Rasmus Ekström (Sebastian Lillsund, Liam Öhgren), EQ 1-1 (10:21) Simon Niska (Herman Åsberg), PP1 1-2 (17:38) Caesar Björk (Liam Öhgren, Filip Nordberg), EQ 1-3 (18:56) Emil Edberg (Jacob Holsti), SH1 1-4 (19:49) Philip Fankl (Albin Grahn)

Skott: 7-20.

Period 2: EQ 1-5 (07:39) Liam Öhgren (Felix Granath, Adrian Carnebo), EQ 1-6 (11:00) Philip Fankl (Ludvig Mellgren)

Skott: 6-21. Totalt: 13-41.

Utvisningar: Västergötland 3x2 min., Stockholm Syd 5x2 min.

Domare: Oskar Niklasson, Skövde

Publik: 304

Matchens lirare:

Västergötland: Rasmus Malmberg

Stockholm Syd: Jacob Holsti

 

6/9 Södermanland-Småland 2-4 (0-1, 2-3)

Period 1: EQ 0-1 (01:06) Alexander Suzdalev

Skott: 10-13.

Period 2: EQ 0-2 (06:09) Malte Lindström (Alexander Labraaten, Wiking Malmunger), EQ 0-3 (06:59) Malte Lindström (Love Green), EQ 1-3 (07:28) Noah Östlund (Jonathan Lekkerimäki, Karl Andersson), PP1 1-4 (12:56) Noah Persson (Alexander Labraaten), PP1 2-4 (14:25) Andreas Wagner (Calle Odelius, Noah Östlund)

Skott: 18-20. Totalt: 28-33.

Utvisningar: Södermanland 6x2 min., Småland 6x2 min.

Domare: Joakim Flink, Skärholmen

Publik: 247

Matchens lirare:

Södermanland: Noah Östlund

Småland: Malte Lindström

 

6/9 Göteborg-Västergötland 3-2 (0-2, 2-0, 1-0)

Period 1: PP1 0-1 (05:23) Karl Sterner (Melvin Elofsson, Albin Sterner), PP1 0-2 (17:05) Albin Sterner (Melvin Elofsson, Karl Sterner)

Skott: 14-6.

Period 2: PP1 1-2 (06:02) Theo Widsén (Otto Stahre, Gustav Svantesson), PP1 2-2 (17:15) Teodor Forssander (Theo Widsén, Albin Sundin)

Skott: 25-1.

Overtime: EQ 3-2 (00:25) Teodor Forssander (Sebastian Fröjd, Otto Stahre)

Skott: 2-0. Totalt: 41-7.

Utvisningar: Göteborg 5x2 min., Västergötland 5x2 min.

Domare: Kristian Wigfeldt, Uppsala

Publik: 201

Matchens lirare:

Göteborg: Otto Stahre

Västergötland: Oskar Liljekvist

 

6/9 Stockholm Syd-Bohuslän/Dal 7-3 (5-2, 2-1)

Period 1: EQ 1-0 (00:21) Rasmus Ekström (Sebastian Lillsund), EQ 2-0 (01:00) Adrian Carnebo (Lucas Illerfelt, Felix Granath), EQ 3-0 (01:27) Philip Fankl, EQ 4-0 (04:21) Lucas Illerfelt (Felix Eriksson), EQ 4-1 (08:39) Isak Brandt, EQ 5-1 (11:16) Lucas Illerfelt (Jonathan Brauer, Arvid Lindberg), EQ 5-2 (18:04) Vincent Granlund (Isak Brandt, Albin Johansson)

Skott: 17-13.

Period 2: PP1 6-2 (04:36) Filip Nordberg (Caesar Björk, Sebastian Lillsund), EQ 7-2 (05:41) Nils Norell, EQ 7-3 (16:10) Natanael Lindholm (Otto Stenberg)

Skott: 15-11. Totalt: 32-24.

Utvisningar: Stockholm Syd 1x2 min., Bohuslän/Dal 1x2 min.

Domare: Oskar Niklasson, Skövde

Publik: 152

Matchens lirare:

Stockholm Syd: Nils Norell

Bohuslän/Dal: Isak Brandt

 

Lördagen den 7 september 2019

7/9 09.30 Bohuslän/Dal-Göteborg

7/9 11.15 Västergötland-Småland

7/9 13.00 Stockholm Syd-Södermanland

7/9 15.00 Bohuslän/Dal-Småland

7/9 16.45 Södermanland-Västergötland

7/9 18.30 Stockholm Syd-Göteborg

 

Söndagen den 8 september 2019

8/9 09.00 Västergötland-Bohuslän/Dal

8/9 10.45 Göteborg-Södermanland

8/9 12.30 Småland-Stockholm Syd

 

Grupp D i Visby Ishall, Visby, 6-8 september 2019
Blekinge, Gotland, Skåne, Stockholm Nord, Uppland, Östergötland

 

Fredagen den 6 september 2019

6/9 Östergötland-Blekinge 2-1 (2-1, 0-0)

Period 1: PP1 0-1 (01:20) Sixten Sjöstrand (Oliver Erlandsson, Isac Jonasson), SH1 1-1 (03:51) Mattias Hävelid (William Lagerqvist), EQ 2-1 (16:43) Oscar Holm (Vilgot Andersson)

Skott: 11-7.

Period 2:

Skott: 13-6. Totalt: 24-13.

Utvisningar: Östergötland 6x2 min., Blekinge 3x2 min.

Domare: Marcus Råberg, Kalmar

Publik: 347

 

6/9 Stockholm Nord-Uppland 3-1 (1-1, 2-0)

Period 1: PP1 1-0 (06:06) Oscar Pantzare (Loa Milfors, Wille Glantz), EQ 1-1 (10:03) Leon Häggström

Skott: 8-9.

Period 2: EQ 2-1 (02:46) Kalle Broed (Theo Hårdstam, Albin Pedersen), EQ 3-1 (18:59) Rasmus Rudslätt

Skott: 12-9. Totalt: 20-18.

Utvisningar: Stockholm Nord 4x2 min., Uppland 2x2 min.

Domare: Rasmus Grahn, Helsingborg

Publik: Uppgift saknas

 

6/9 Gotland-Skåne 1-8 (1-4, 0-4)

Period 1: EQ 0-1 (04:07) Joel Kjellberg (Tobias Jarnvi, Freddie Larsson), EQ 0-2 (06:24) Tobias Jarnvi (Freddie Larsson, Oscar Hed), PP1 1-2 (12:08) Viggo Hallin (Oliwer Lundberg, Gabriel Melin), PP1 1-3 (14:50) Anton Berg (Viktor Smeds, Gustav Lund), EQ 1-4 (17:11) Joel Kjellberg (Axel Smeds)

Skott: 6-28.

Period 2: EQ 1-5 (13:14) Freddie Larsson (Oskar Carlzohn), EQ 1-6 (15:01) Morgan Möller (Keanu Marinkovic, Oliver Casselsten), EQ 1-7 (18:26) Eric Flood (Oskar Carlzohn, Keanu Marinkovic), EQ 1-8 (18:36) Viktor Smeds (Axel Smeds, Joel Kjellberg)

Skott: 3-36. Totalt: 9-64.

Utvisningar: Gotland 1x2 min., Skåne 1x2 min.

Domare: Christoffer Lindholm, Kristianstad

Publik: 504

 

6/9 Östergötland-Stockholm Nord 4-2 (1-0, 3-2)

Period 1: EQ 1-0 (16:45) Mattias Hävelid

Skott: 15-10.

Period 2: PP1 2-0 (01:55) William Nestun Sundin (Erik Perlaky, Filip Bystedt), EQ 3-0 (09:17) Filip Bystedt (Isac Karlsson, William Lagerqvist), EQ 3-1 (12:20) Elias Kumlin (Oscar Pantzare, Emil Thorèn), PP1 3-2 (16:55) Elias Kumlin (Loa Milfors, Oscar Pantzare), EQ 4-2 (19:58) Mattias Hävelid (Hugo Hävelid)

Skott: 11-13. Totalt: 26-23.

Utvisningar: Östergötland 2x2 min., Stockholm Nord 5x2 min.

Domare: Marcus Råberg, Kalmar

Publik: 330

 

6/9 Uppland-Gotland 8-3 (2-0, 6-3)

Period 1: PP1 1-0 (10:31) Elvis Jansson (Ludwig Andersson, Casper Nässén), EQ 2-0 (12:00) Ludwig Andersson (Maximilian Kilpinen, Elvis Jansson)

Skott: 18-6.

Period 2: EQ 3-0 (00:22) Tim Almgren (William Rosenfors), PP1 3-1 (03:57) Gabriel Melin (Adrian Kotz Öslöf), EQ 4-1 (05:13) Ludwig Andersson (Casper Nässén), EQ 5-1 (05:19) Emil Flodin (Leo Krantz, Markas Saménas), EQ 5-2 (07:38) Gustav Pettersson, PP1 5-3 (10:18) Gabriel Melin (Viggo Hallin), EQ 6-3 (11:29) Elvis Jansson (Maximilian Kilpinen, Elias Ek), EQ 7-3 (16:32) Leo Krantz, PP1 8-3 (17:48) Maximilian Kilpinen (Elvis Jansson, Casper Nässén)

Skott: 24-5. Totalt: 42-11.

Utvisningar: Uppland 4x2 min., Gotland 5x2 min.

Domare: Rasmus Grahn, Helsingborg

Publik: 359

 

6/9 Skåne-Blekinge 5-1 (1-1, 4-0)

Period 1: EQ 1-0 (01:34) Joel Kjellberg (Elton Möller, Gustav Lund), EQ 1-1 (17:01) Elias Knoester (Isac Nielsen, Rasmus Haag)

Skott: 11-8.

Period 2: EQ 2-1 (04:08) Axel Smeds (Joel Kjellberg, Viktor Smeds), EQ 3-1 (08:20) Benjamin Ahlgren (Elton Möller, Gustav Lund), PP1 4-1 (14:01) Anton Berg (Joel Kjellberg, Axel Smeds), EQ 5-1 (17:59) Eric Henérius

Skott: 16-9. Totalt: 27-17.

Utvisningar: Skåne 6x2 min., Blekinge 3x2 min.

Domare: Christoffer Lindholm, Kristianstad

Publik: 160

 

Lördagen den 7 september 2019

7/9 09.30 Blekinge-Uppland

7/9 11.15 Gotland-Stockholm Nord

7/9 13.00 Skåne-Östergötland

7/9 15.00 Blekinge-Stockholm Nord

7/9 16.45 Östergötland-Gotland

7/9 18.30 Skåne-Uppland

 

Söndagen den 8 september 2019

8/9 09.30 Gotland-Blekinge

8/9 11.15 Uppland-Östergötland

8/9 13.00 Stockholm Nord-Skåne

 

De två bäst placerade lagen från respektive slutspelskvalgruppspel är kvalificerade till slutspel.

OBS undantag: Om laget från arrangörsdistriktet av slutspelet inte kvalificerar sig direkt till slutspelet kommer lägst rankade lag två att ersättas med laget från arrangörsdistriktet.

 

SLUTSPELET

Tegera Arena och Weda Skog Arena, Leksand, Lugnets Ishall, Falun, 31 oktober-3 november 2019

 

Torsdagen den 31 oktober 2019

Kvartsfinal 1

31/10 klockan 11.00 A 1-D 2, Tegera Arena, Leksand
Kvartsfinal 2

31/10 klockan 12.45 C 1-B 2, Tegera Arena, Leksand
Kvartsfinal 3

31/10 klockan 14.30 B 1-C 2, Tegera Arena, Leksand
Kvartsfinal 4

31/10 klockan 16.15 D 1-A 2, Tegera Arena, Leksand

 

Lördagen den 2 november 2019

Placeringsmatch 1, platserna 5-8

2/11 klockan 10.00 Förloraren kvartsfinal 1-Förloraren kvartsfinal 2, Tegera Arena, Leksand

Semifinal 1

2/11 klockan 11.45 Vinnaren kvartsfinal 1-Vinnaren kvartsfinal 2, Weda Skog Arena, Leksand
Placeringsmatch 2, platserna 5-8

2/11 klockan 13.30 Förloraren kvartsfinal 3-Förloraren kvartsfinal 4, Tegera Arena, Leksand

Semifinal 2

2/11 klockan 15.15 Vinnaren kvartsfinal 3-Vinnaren kvartsfinal 4, Weda Skog Arena, Leksand

 

Söndagen den 3 november 2019

Match om sjunde plats

3/11 klockan 09.30 Förloraren i placeringsmatch 5-8-Förloraren i placeringsmatch 5-8, Tegera Arena, Leksand

Match om tredje plats

3/11 klockan 11.00 Förloraren semifinal 1-Förloraren semifinal 2, Lugnets Ishall, Falun
Match om femte plats

3/11 klockan 13.00 Vinnaren i placeringsmatch 5-8-Vinnaren i placeringsmatch 5-8, Tegera Arena, Leksand
Final

3/11 klockan 16.00 Vinnaren semifinal 1-Vinnaren semifinal 2, Lugnets Ishall, Falun

Skribent: Anders Feltenmark
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 084490400
Fax: 08910035
E-post: This is a mailto link

Se all info