Hoppa till sidans innehåll

Damlandslaget U18 till junior-VM i Japan

19 DEC 2018 11:17
Damlandslaget U18:s trupp är uttagen till junior-VM i Obihiro, Japan, under tiden den 6-13 januari 2019.
  • Skapad: 19 DEC 2018 11:17

Huvudcoachen Alexander Bröms har tagit ut Damlandslaget U18:s preliminära trupp till junior-VM.
Junior-VM spelas i Obihiro, Japan, under tiden den 6-13 januari 2019.

JUNIOR-VM
Sveriges trupp
-
Sveriges program dag för dag
JVM-spelprogrammet 

SÄSONGEN 2018/2019
Sveriges resultat och spelprogram säsongen 2018/2019
Sveriges poängliga säsongen 2018/2019
Mer om Damlandslaget U18 säsongen 2018/2019 här

HISTORIK
Alla JVM-spelare A till Ö
Alla JVM-laguppställningar år för år
Sveriges alla officiella landskamper genom tiderna, resultaten
Sveriges alla officiella landskamper genom tiderna, tabellen
Sveriges alla inofficiella landskamper genom tiderna, resultaten
Sveriges alla inofficiella landskamper genom tiderna, tabellen 

JUNIOR-VM ONLINE
Internationella Ishockeyförbundets JVM-information med matchrapportering online här: https://www.iihf.com/en/events/2019/ww18

TIDSSKILLNAD
När klockan är 13.00 i Obihiro är den 05.00 i Sverige. 

SVERIGE

 

MÅLVAKTER
  1. Tindra Holm
30. Amanda Johansson
35. Frida Axell 

BACKAR
  2. Gabriella Johansson
  4. Selina Aho
  6. Maja Beverin
  7. Vendela Olsson
  8. Nathalie Lidman
10. Mina Waxin
24. Malou Berggren 

FORWARDS
  9. Josefin Bouveng
12. Lina Ljungblom
14. Jenny Antonsson
15. Ronja Mogren
16. Lova Blom
17. Elin Svensson
18. Maja Grundström
20. Estelle Forsberg
21. Hanna Thuvik
23. Emma Forsgren
26. Maria Lindberg
27. Felicia Nordlund
28. Thea Johansson

SPELPROGRAMMET
2019 IIHF Ice Hockey U18 Women´s World Championship kommer att spelas i arenorna Arena 1, och Arena 2, Obihiro, Japan, under tiden den 6-13 januari 2019. 

Grupp A
Arena 1
USA
Sverige
Kanada
Ryssland 

Grupp B
Arena 2
Finland
Tjeckien
Schweiz
Japan 

SPELPROGRAMMET, GRUNDSERIEN

Dag, datum, år
Matchnummer, grupp, tid, match, arena 

Söndagen den 6 januari 2019
1, A, 13.00, Sverige-Kanada, Arena 1
2, B, 14.30, Finland-Japan, Arena 2
3, A, 17.00, USA-Ryssland, Arena 1
4, B, 18.30, Tjeckien-Schweiz, Arena 2 

Måndagen den 7 januari 2019
5, A, 13.00, Sverige-Ryssland, Arena 1
6, B, 14.30, Tjeckien-Japan, Arena 2
7, A, 17.00, Kanada-USA, Arena 1
8, B, 18.30, Schweiz-Finland, Arena 2 

Tisdagen den 8 januari 2019
Matchledig dag 

Onsdagen den 9 januari 2019
9, A, 13.00, Ryssland-Kanada, Arena 1
10, B, 14.30, Japan-Schweiz, Arena 2
11, A, 17.00, USA-Sverige, Arena 1
12, B, 18.30, Finland-Tjeckien, Arena 2

Torsdagen den 10 januari 2019
13, 14.30, Kvartsfinal 1 A 4-B 1, Arena 1
14, 14.30, Nedflyttningsmatch B 3-B 4, Arena 2
15, 18.30, Kvartsfinal 2 A 3-B 2, Arena 1
Lag 1 och 2 från grupp A är direktkvalificerade för semifinal. Kvartsfinalerna spelas enligt följande: A 4-B 1 och A 3-B 2.

Fredagen den 11 januari 2019
Matchledig dag 

Lördagen den 12 januari 2019
16, 13.00, Semifinal 1, Arena 1
17, 14.30, Nedflyttningsmatch B 4-B 3, Arena 2
18, 17.00, Semifinal 2, Arena 1
19, 18.30, 5-6 Förlorarna i kvartsfinalerna, Arena 2
Semifinalerna spelas enligt följande: A 1-Vinnaren A 4/B 1 och A 2-Vinnaren A 3/B 2. 

Söndagen den 13 januari 2019
21, 13.00, Bronsmatch, Arena 1
20, 14.30, Nedflyttningsmatch B 3-B 4*, Arena 2
22, 17.00, Final, Arena 1
*Nedflyttningsmatch nummer 20 spelas bara om det behövs
OBS! Alla matchtider är angivna i japansk tid
Med reservation för eventuella ändringar

Team Sweden´s Organization and Team Management season 2018/2019

Director of Development and youth national teams: Pär Ericson

National Teams Assistant: Helena Eriksson
Read more about Helena Eriksson
Photo

 

Team Manager: Sofie Wallin

Head Coach: Alexander Bröms
Read more about Alexander Bröms

Assistant Coach: Kicki Lundberg
Read more about Kicki Lundberg

Goalie Coach: Valentina Lizana Wallner
Read more about Valentina Lizana Wallner
Photo

Video Coach: Jens Fredriksson

 

Doctor: Jakob Reigo
Read more about Jakob Reigo
Photo

Physiotherapist: Elin Uusitalo

 

Equipment Manager: Kjell Klintberg
Read more about Kjell Klintberg
Photo

Photo credits:
Photo:
Bildbyrån 
Photo:
 IIHF-HHOF
Photo: FotoKenne Reklamfoto AB

Skribent: Anders Feltenmark
Epost: This is a mailto link

Svensk Ishockeys Huvudsponsor

Tre Kronors Huvudsponsorer

 

  • Beijer
  • scandic_logo_250px
  • skoda_logo_250px
  • ccm_logo

 

Tre Kronor Partners 

  • upplevelsecenter
  • Västanhede
  • enervit_logo_250px
  • enervit_logo_250px
  • LiveArena
  • mataki_250x70
  • prosharp_logo_250px
  • rockklassiker_logo_250px
  • sas_logo_250px
  • sportbladet_logo_250px
  • time_logo_250px
  • neh
  • europcar
  • gainomax
  • Cafe bar
  • Head & Shoulders
  • asddpro
  • nocco
  • ågrenshuset
  • Moreprint
  • Better Hockey

Club Tre Kronor 

  • Aptor
  • AR Brandsäkerhet
  • Södertälje Taxi
  • VVS Resurs
  • Pro Active

  • StällAB
  • Hauck
  • Nymans
  • Ventilationsprojekt
  • Sweden Hockey Pool
  • Hagel Konsult
  • MCK
  • NMC Produkter
  • Freddys
  • Eriksson Bygg

wecall

 


 

 

 

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 084490400
Fax: 08910035
E-post: This is a mailto link

Se all info