Hoppa till sidans innehåll

Sveriges Team 17 till turnering i Kanada

2018-10-24 14:17
Team 17:s huvudcoach Markus Åkerblom har tagit ut truppen till 2018 World Under-17 Hockey Challenge.
  • Uppdaterad: 2018-11-01 13:43

Sveriges Team 17:s huvudcoach Markus Åkerblom har tagit ut truppen till 2018 World Under-17 Hockey Challenge i Harbour Station, Saint John, N.B., och qplex, Quispamsis, N.B., Kanada, under tiden den 3-10 november 2018.
Deltagande lag är Finland, Kanada Röd, Kanada Svart, Kanada Vit, Ryssland, Sverige, Tjeckien och USA 

LANDSKAMPERNA ONLINE
Kanadas Ishockeyförbunds turneringsinformation här: https://www.hockeycanada.ca/en-ca/national-championships/men/world-u17/2018/schedule-results/stats/schedule?tournament=true

2018 World Under-17 Hockey Challenge
Sveriges trupp
Sveriges program dag för dag

TEAM 17 SÄSONGEN 2018/2019
Sveriges resultat och spelprogram säsongen 2018/2019
Sveriges poängliga säsongen 2018/2019
Mer om Team 17 säsongen 2018/2019 här

HISTORIK
Sveriges alla inofficiella landskamper genom tiderna, resultaten
Sveriges alla inofficiella landskamper genom tiderna, tabellen

SPELPROGRAMMET

1/11 2018. Landskamper inför 2018 World Under-17 Hockey Challenge
1/11 klockan 19.00 Kanada Svart-Finland, 8th Hussars Sports Centre, Sussex, N.B., Kanada
1/11 klockan 19.00 Sverige-Tjeckien, Patrick Connors Rec Complex, Blacks Harbour, N.B., Kanada
1/11 klockan 19.00 Kanada Vit-Ryssland, Tri-County Complex, Fredricton Junction, N.B., Kanada
1/11 klockan 19.00 Kanada Röd-USA, Garcelon Civic Centre, St. Stephen, N.B., Kanada 

3-10/11 2018. 2018 World Under-17 Hockey Challenge i Harbour Station, Saint John, N.B., och qplex, Quispamsis, N.B., Kanada
Grupp A i Harbour Station, Saint John, N.B.: Kanada Svart, Kanada Vit, Tjeckien, USA
Grupp B i qplex, Quispamsis, N.B.: Finland, Kanada Röd, Ryssland, Sverige 

Lördagen den 3 november 2018
3/11 klockan 15.30 Finland-Sverige, Harbour Station, Saint John, N.B.
3/11 klockan 19.30 Kanada Röd-Ryssland, qplex, Quispamsis, N.B. 

Söndagen den 4 november 2018
4/11 klockan 12.00 USA-Tjeckien, Harbour Station, Saint John, N.B.
4/11 klockan 16.00 Kanada Svart-Kanada Vit, Harbour Station, Saint John, N.B. 

Måndagen den 5 november 2018
5/11 klockan 12.00 Ryssland-Finland, qplex, Quispamsis, N.B.
5/11 klockan 15.30 Tjeckien-Kanada Svart, Harbour Station, Saint John, N.B.
5/11 klockan 19.00 Sverige-Kanada Röd, qplex, Quispamsis, N.B.
5/11 klockan 19.30 Kanada Vit-USA, Harbour Station, Saint John, N.B. 

Tisdagen den 6 november 2018
6/11 klockan 12.00 Ryssland-Sverige, qplex, Quispamsis, N.B.
6/11 klockan 15.30 USA-Kanada Svart, Harbour Station, Saint John, N.B.
6/11 klockan 19.00 Finland-Kanada Röd, qplex, Quispamsis, N.B.
6/11 klockan 19.30 Tjeckien-Kanada Vit, Harbour Station, Saint John, N.B. 

Onsdagen den 7 november 2018
7/11 Spelledig dag 

Torsdagen den 8 november 2018
8/11 klockan 15.30 Kvartsfinal, qplex, Quispamsis, N.B.
8/11 klockan 15.30 Kvartsfinal, Harbour Station, Saint John, N.B.
8/11 klockan 19.30 Kvartsfinal, qplex, Quispamsis, N.B.
8/11 klockan 19.30 Kvartsfinal, Harbour Station, Saint John, N.B. 

Fredagen den 9 november 2018
9/11 klockan 12.00 Placeringsmatch, qplex, Quispamsis, N.B.
9/11 klockan 15.30 Semifinal, Harbour Station, Saint John, N.B.
9/11 klockan 16.00 Placeringsmatch, qplex, Quispamsis, N.B.
9/11 klockan 19.30 Semifinal, Harbour Station, Saint John, N.B. 

Lördagen den 10 november 2018
10/11 klockan 15.30 Match om tredje plats, Harbour Station, Saint John, N.B.
10/11 klockan 19.30 Final, Harbour Station, Saint John, N.B. 

OBS! Alla matchtider anges alltid i lokal tid
OBS! Med reservation för eventuella ändringar

SVERIGE

MÅLVAKTER
  1. Calle Clang
30. Jesper Wallstedt 

BACKAR
  2. Emil Andrae
  3. William Eriksson
  5. Helge Grans
  6. Theo Nordlund
  7. Hugo Styf
  8. Anton Johannesson
  9. Axel Kumlin 

FORWARDS
12. Oskar Magnusson
14. Daniel Ljungman
15. Erik Hedlund
16. Daniel Torgersson
17. William Hallén
18. Elliot Ekmark
19. Elias Stenman
20. Zion Nybeck
21. Oscar Sohrner
22. Samuel Eriksson
23. Mateusz Szurowski
24. Alexander Holtz
27. Lucas Raymond 

NÄSTKOMMANDE UPPDRAG
Det genomförs en elitcamp i Sverige, ort och spelprogram ej fastställt, under tiden den 13-15 december 2018.

Team Sweden´s Organization and Team Management season 2018/2019

Director of Development and youth national teams: Pär Ericson

National Team Assistant: Maja Beite
Read more about Maja Beite

Team Manager: Daniel Eriksson
Read more about Daniel Eriksson

Head Coach: Markus Åkerblom

Assistant Coach: Niclas Hävelid
Read more about Niclas Hävelid

Photo

Goalie Coach: Viktor Alm
Read more about Viktor Alm

Video Coach: Matheus Vieweg
Read more about Matheus Vieweg

 

Physiotherapist: Erik Ohlsson
Read more about Erik Ohlsson

Photo

Equipment Manager: Peter Sahlins
Read more about Peter Sahlins

Photo

Photo credits:
Photo: IIHF-HHOF
Photo: FotoKenne Reklamfoto AB

Skribent: Anders Feltenmark
Epost: This is a mailto link

Svensk Ishockeys Huvudsponsor

Tre Kronors Huvudsponsorer

 

  • Beijer
  • scandic_logo_250px
  • skoda_logo_250px
  • ccm_logo

 

Tre Kronor Partners 

  • upplevelsecenter
  • enervit_logo_250px
  • Pour
  • enervit_logo_250px
  • intersport_logo_250px
  • LiveArena
  • mataki_250x70
  • prosharp_logo_250px
  • Traveller
  • rockklassiker_logo_250px
  • sas_logo_250px
  • sportbladet_logo_250px
  • time_logo_250px
  • neh
  • europcar
  • gainomax
  • Cafe bar
  • Head & Shoulders
  • asddpro
  • nocco
  • ågrenshuset
  • Sportivity
  • Moreprint
  • Better Hockey

 

 

 

TK webshop

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 08-449 04 00
Fax: 08-91 00 35
E-post: This is a mailto link

Se all info