Hoppa till sidans innehåll

VM i Slovakien 2019

06 MAJ 2019 08:16
Fredagen den 10 maj klockan 20.15 VM-premiär Tjeckien-Sverige, sändning i SVT1 med start 19.30.
  • Skapad: 06 MAJ 2019 08:16

VM-matcherna kan följas online här: https://www.iihf.com/en/events/2019/wm/schedule
Så här sänder SVT från VM
2019 IIHF Ice Hockey World Championship spelas i Ondrej Nepela Arena, Bratislava, och Steel Arena, Kosice, Slovakien, under tiden den 10-26 maj 2019.
 

Grupp A i Steel Arena, Kosice, Slovakien

Kanada
USA
Finland
Tyskland
Slovakien
Danmark
Frankrike
Storbritannien 

Grupp B i Ondrej Nepela Arena, Bratislava, Slovakien
Sverige
Ryssland
Tjeckien
Schweiz
Norge
Lettland
Österrike
Italien 

GRUNDSERIEN

Tid, grupp, matchnummer, match, arena, ort 

Fredagen den 10 maj 2019             
16.15, A, 1, Finland-Kanada, Steel Arena, Kosice
16.15, B, 2, Ryssland-Norge, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
20.15, A, 3, USA-Slovakien, Steel Arena, Kosice
20.15, B, 4, Tjeckien-Sverige, Ondrej Nepela Arena, Bratislava, sändning i SVT1 med start 19.30.

Lördagen den 11 maj 2019             
12.15, A, 5, Danmark-Frankrike, Steel Arena, Kosice
12.15, B, 6, Schweiz-Italien, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
16.15, A, 7, Tyskland-Storbritannien, Steel Arena, Kosice
16.15, B, 8, Lettland-Österrike, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
20.15, A, 9, Slovakien-Finland, Steel Arena, Kosice
20.15, B, 10, Norge-Tjeckien, Ondrej Nepela Arena, Bratislava 

Söndagen den 12 maj 2019
12.15, A, 11, USA-Frankrike, Steel Arena, Kosice
12.15, B, 12, Ryssland-Österrike, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
16.15, A, 13, Danmark-Tyskland, Steel Arena, Kosice
16.15, B, 14, Italien-Sverige, Ondrej Nepela Arena, Bratislava, sändning i SVT1 med start 15.30.
20.15, A, 15, Storbritannien-Kanada, Steel Arena, Kosice
20.15, B, 16, Lettland-Schweiz, Ondrej Nepela Arena, Bratislava 

Måndagen den 13 maj 2019
16.15, A, 17, USA-Finland, Steel Arena, Kosice
16.15, B, 18, Ryssland-Tjeckien, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
20.15, A, 19, Slovakien-Kanada, Steel Arena, Kosice
20.15, B, 20, Norge-Sverige, Ondrej Nepela Arena, Bratislava 

Tisdagen den 14 maj 2019              
16.15, A, 21, Storbritannien-Danmark, Steel Arena, Kosice
16.15, B, 22, Italien-Lettland, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
20.15, A, 23, Tyskland-Frankrike, Steel Arena, Kosice
20.15, B, 24, Schweiz-Österrike, Ondrej Nepela Arena, Bratislava

Onsdagen den 15 maj 2019            
16.15, A, 25, USA-Storbritannien, Steel Arena, Kosice
16.15, B, 26, Schweiz-Norge, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
20.15, A, 27, Tyskland-Slovakien, Steel Arena, Kosice
20.15, B, 28, Ryssland-Italien, Ondrej Nepela Arena, Bratislava 

Torsdagen den 16 maj 2019           
16.15, A, 29, Kanada-Frankrike, Steel Arena, Kosice
16.15, B, 30, Sverige-Österrike, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
20.15, A, 31, Finland-Danmark, Steel Arena, Kosice
20.15, B, 32, Tjeckien-Lettland, Ondrej Nepela Arena, Bratislava 

Fredagen den 17 maj 2019             
16.15, A, 33, Frankrike-Slovakien, Steel Arena, Kosice
16.15, B, 34, Österrike-Norge, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
20.15, A, 35, Finland-Storbritannien, Steel Arena, Kosice
20.15, B, 36, Tjeckien-Italien, Ondrej Nepela Arena, Bratislava 

Lördagen den 18 maj 2019             
12.15, A, 37, Danmark-USA, Steel Arena, Kosice
12.15, B, 38, Lettland-Ryssland, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
16.15, A, 39, Kanada-Tyskland, Steel Arena, Kosice
16.15, B, 40, Italien-Norge, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
20.15, A, 41, Storbritannien-Slovakien, Steel Arena, Kosice
20.15, B, 42, Sverige-Schweiz, Ondrej Nepela Arena, Bratislava 

Söndagen den 19 maj 2019            
16.15, A, 43, Tyskland-USA, Steel Arena, Kosice
16.15, B, 44, Österrike-Tjeckien, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
20.15, A, 45, Frankrike-Finland, Steel Arena, Kosice
20.15, B, 46, Schweiz-Ryssland, Ondrej Nepela Arena, Bratislava

 

Måndagen den 20 maj 2019            
16.15, A, 47, Frankrike-Storbritannien, Steel Arena, Kosice
16.15, B, 48, Sverige-Lettland, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
20.15, A, 49, Kanada-Danmark, Steel Arena, Kosice
20.15, B, 50, Österrike-Italien, Ondrej Nepela Arena, Bratislava 

Tisdagen den 21 maj 2019              
12.15, A, 51, Finland-Tyskland, Steel Arena, Kosice
12.15, B, 52, Tjeckien-Schweiz, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
16.15, A, 53, Slovakien-Danmark, Steel Arena, Kosice
16.15, B, 54, Norge-Lettland, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
20.15, A, 55, Kanada-USA, Steel Arena, Kosice
20.15, B, 56, Sverige-Ryssland, Ondrej Nepela Arena, Bratislava 

Onsdagen den 22 maj 2019             
Spelledig dag                                         

SLUTSPEL

Torsdagen den 23 maj 2019                                 
16.15, 57, Kvartsfinal 1, Steel Arena, Kosice
16.15, 58, Kvartsfinal 2, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
20.15, 59, Kvartsfinal 3, Steel Arena, Kosice
20.15, 60, Kvartsfinal 4,,Ondrej Nepela Arena, Bratislava
Kvartsfinalerna spelas enligt följande: A 1-B 4, A 2-B 3, B 1-A 4, B 2-A 3 

Fredagen den 24 maj 2019              
Spelledig dag                                         

Lördagen den 25 maj 2019             
15.15, 61, Semifinal 1, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
19.15, 62, Semifinal 2, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
Semifinalerna spelas enligt följande: Vinnaren A 1/B 4-Vinnaren B 2/A 3 och Vinnaren B 1/A 4-Vinnaren A 2/B 3             

Söndagen den 26 maj 2019                                  
15.45, 63, VM-bronsmatch, Ondrej Nepela Arena, Bratislava
20.15, 64, VM-final, Ondrej Nepela Arena, Bratislava

 

OBS! Med reservation för eventuella

Skribent: Anders Feltenmark
Epost: This is a mailto link

Svensk Ishockeys Huvudsponsor

Tre Kronors Huvudsponsorer

 

  • Beijer
  • scandic_logo_250px
  • skoda_logo_250px
  • ccm_logo

 

Tre Kronor Partners 

  • upplevelsecenter
  • enervit_logo_250px
  • Pour
  • enervit_logo_250px
  • intersport_logo_250px
  • LiveArena
  • mataki_250x70
  • prosharp_logo_250px
  • Traveller
  • rockklassiker_logo_250px
  • sas_logo_250px
  • sportbladet_logo_250px
  • time_logo_250px
  • neh
  • europcar
  • gainomax
  • Cafe bar
  • Head & Shoulders
  • asddpro
  • nocco
  • ågrenshuset
  • Sportivity
  • Moreprint
  • Better Hockey

Club Tre Kronor 

  • Aptor
  • AR Brandsäkerhet
  • Södertälje Taxi
  • VVS Resurs
  • Pro Active

  • StällAB
  • Hauck
  • Nymans
  • Ventilationsprojekt
  • Sweden Hockey Pool
  • Hagel Konsult
  • MCK
  • NMC Produkter
  • Freddys
  • Eriksson Bygg

wecall

 


 

 

 

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 084490400
Fax: 08910035
E-post: This is a mailto link

Se all info