Hoppa till sidans innehåll

Småkronorna/Team 18:s preliminära JVM-trupp uttagen

03 APR 2019 11:46
Småkronorna/Team 18:s preliminära trupp uttagen till junior-VM i Örnsköldsvik och Umeå 18-28 april.
  • Skapad: 03 APR 2019 11:46

Småkronorna/Team 18:s huvudcoach Magnus Hävelid har tagit ut den preliminära truppen till 2019 IIHF Ice Hockey U18 World Championship som spelas i Fjällräven Center, Örnsköldsvik, och A3 Arena, Umeå, under tiden den 18-28 april 2019.
Sverige samlas i Uppsala tisdagen den 9 april 2019.
Spelartruppen ska kompletteras med en målvakt till före junior-VM börjar.
Spelartruppen innehåller en back för mycket, den extra backen utgår ur truppen dagarna före JVM börjar.
SVT sänder från junior-VM

Junior-VM 
Sveriges trupp
Sveriges trupp med spelade landskamper och gjorda mål
Korta fakta om varje spelare
Sveriges program dag för dag
JVM-spelprogrammet

SMÅKRONORNA/TEAM 18 SÄSONGEN 2018/2019
Sveriges resultat och spelprogram säsongen 2018/2019
Sveriges poängliga säsongen 2018/2019
Mer om Sverige säsongen 2018/2019 här

HISTORIK
Sveriges alla officiella landskamper genom tiderna, resultaten
Sveriges alla officiella landskamper genom tiderna, tabellen
Sveriges alla inofficiella landskamper genom tiderna, resultaten
Sveriges alla inofficiella landskamper genom tiderna, tabellen
JVM-laguppställningarna år för år
JVM-spelarna A-Ö
Mer historik här

UR DAGSPROGRAMMET

Tisdagen den 9 april 2019
9/4 Sveriges samlas Uppsala
9/4 Sverige har fysträning klockan 14.00-15.30 i IFU Arena, Uppsala
9/4 Sverige har isträning klockan 15.00-16.45 i Gränbyhallen, A-hallen, Uppsala 

Onsdagen den 10 april 2019
10/4 Sverige har fysträning klockan 08.45-09.45 i IFU Arena, Uppsala
10/4 Sverige har isträning klockan 10.00-12.00 i Gränbyhallen, C-hallen, Uppsala
10/4 Sverige har isträning klockan 16.00-17.30 i Gränbyhallen, A-hallen, Uppsala 

Torsdagen den 11 april 2019
11/4 Sverige har fysträning klockan 08.45-09.45 i IFU Arena, Uppsala
11/4 Sverige har isträning klockan 10.00-12.00 i Gränbyhallen, C-hallen, Uppsala
11/4 Sverige har isträning klockan 16.00-17.30 i Gränbyhallen, C-hallen, Uppsala 

Fredagen den 12 april 2019
12/4 Sverige har fysträning klockan 08.45-09.45 i IFU Arena, Uppsala
12/4 Sverige har isträning klockan 10.00-12.00 i Gränbyhallen, C-hallen, Uppsala 

Lördagen den 13 april 2019
13/4 Sverige reser från Uppsala till Örnsköldsvik

SVERIGE

MÅLVAKTER
  1. Hugo Alnefelt
30. Jesper Wallstedt 

BACKAR
  2. Albert Lyckåsen
  3. Albert Johansson
  4. Philip Broberg
  5. Alex Brännstam
  6. Victor Söderström
  7. Tobias Björnfot
  8. Samuel Sjölund
  9. Ludvig Hedström 

FORWARDS
12. Arvid Costmar
15. Isac Andersson
17. Oscar Lawner
18. Oscar Bjerselius
20. Karl Henriksson
22. Max Wahlgren
23. Rasmus Järvelin
24. Albin Grewe
25. Simon Holmström
26. Lucas Raymond
27. Alexander Holtz
28. Albin Sundvik
29. Zion Nybeck

JUNIOR-VM 2018
2019 IIHF Ice Hockey U18 World Championship spelas i Fjällräven Center, Örnsköldsvik, och A3 Arena, Umeå, under tiden den 18-28 april 2019.
Internationella Ishockeyförbundets JVM-sida här

SPELPROGRAM

13-15/4 2018. JVM-förberedande landskamper
Landskamperna kan följas online på http://stats.swehockey.se
13/4 klockan 18.00 Ryssland-Vitryssland, Latbergshallen, Kramfors
14/4 klockan 15.00 Kanada-Vitryssland, A3 Arena, Umeå
15/4 klockan 19.00 Kanada-Ryssland, Fjällräven Center, Örnsköldsvik
15/4 klockan 19.00 Sverige-Finland, A3 Arena, Umeå
OBS! Med reservation för eventuella ändringar

2019 IIHF ICE HOCKEY U18 WORLD CHAMPIONSHIP I SVERIGE 18-28 APRIL 2019
Junior-VM för U18 spelas under tiden den 18-28 april 2019 i Fjällräven Center i Örnsköldsvik och i A3 Arena i Umeå i Sverige.  

GRUNDSERIEN
I grundserien spelar tio lag i två femlagsgrupper. Varje lag spelar fyra matcher i grundserien. 

Grupp A
A3 Arena, Umeå
Finland
Tjeckien
Kanada
Vitryssland
Schweiz 

Grupp B
Fjällräven Center, Örnsköldsvik
USA
Sverige
Ryssland
Slovakien
Lettland 

SPELPROGRAMMET, GRUNDSERIEN 

Tid, matchnummer, grupp, match, spelort

Torsdagen den 18 april 2019
15.30, 1, B, Ryssland-Slovakien, Örnsköldsvik
15.30, 2, A, Tjeckien-Vitryssland, Umeå
19.30, 3, B, Sverige-USA, Örnsköldsvik
19.30, 4, A, Kanada-Finland, Umeå 

Fredagen den 19 april 2019
15.30, 5, B, Slovakien-USA, Örnsköldsvik
15.30, 6, A, Kanada-Schweiz, Umeå
19.30, 7, B, Sverige-Lettland, Örnsköldsvik
19.30, 8, A, Vitryssland-Finland, Umeå 

Lördagen den 20 april 2019
15.30, 9, B, Lettland-Ryssland, Örnsköldsvik
15.30, 10, A, Schweiz-Tjeckien, Umeå
 
Söndagen den 21 april 2019
15.30, 11, B, USA-Ryssland, Örnsköldsvik
15.30, 12, A, Finland-Tjeckien, Umeå
19.30, 13, B, Slovakien-Sverige, Örnsköldsvik
19.30, 14, A, Vitryssland-Kanada, Umeå 

Måndagen den 22 april 2019
15.30, 15, B, Lettland-Slovakien, Örnsköldsvik
15.30, 16, A, Schweiz-Vitryssland, Umeå 

Tisdagen den 23 april 2019
15.30, 17, B, USA-Lettland, Örnsköldsvik
15.30, 18, A, Finland-Schweiz, Umeå
19.30, 19, B, Ryssland-Sverige, Örnsköldsvik
19.30, 20, A, Tjeckien-Kanada, Umeå 

Onsdagen den 24 april 2019
Spelledig dag 

SLUTSPEL, PLACERINGS- OCH NEDFLYTTNINGSMATCHER
Lag 1-4 från respektive grundseriegrupp går vidare till kvartsfinal.
De lag som i grundserien hamnat på plats 5 i respektive grupp spelar nedflyttningsmatcher i bäst av tre matcher om platserna 7-10. Lag 10 flyttas ned till Division 1. 

Torsdagen den 25 april 2019
11.30, 21, Nedflyttningsmatch, A 5-B 5, Umeå
15.30, 22, Kvartsfinal 1: A 2-B 3, Umeå
15.30, 23, Kvartsfinal 2: B 2-A 3, Örnsköldsvik
19.30, 24, Kvartsfinal 3: A 1-B 4, Umeå
19.30, 25, Kvartsfinal 4: B 1-A 4, Örnsköldsvik
Om Sverige går till kvartsfinal kommer Sverige att spela kvartsfinal klockan 19.30 i Örnsköldsvik
Kvartsfinalernas matchtider kan komma att ändras med anledning av TV:s önskemål 

Fredagen den 26 april 2019
Spelledig dag 

Lördagen den 27 april 2019
15.30, 26, Semifinal 1, Vinnare match 25-Vinnare match 22, Örnsköldsvik
19.30, 27, Nedflyttningsmatch, B 5-A 5, Umeå
19.30, 28, Semifinal 2, Vinnare match 24-Vinnare match 23, Örnsköldsvik
Högst rankat lag från gruppspelet spelar sin semifinal klockan 15.30, match 26 

Söndagen den 28 april 2019 
Nedflyttningsmatch, spelas endast om nödvändigt
15.30, 29, Nedflyttningsmatch, A 5-B 5, Umeå
Bronsmatch
15.30, 30, Bronsmatch, Förloraren match 26-Förloraren match 28, Örnsköldsvik
JVM-final
19.30, 31, JVM-final, Vinnaren match 26-Vinnaren match 28, Örnsköldsvik 

OBS! Med reservation för eventuella ändringar

Team Sweden´s Organization and Team Management season 2018/2019

Director of Development and youth national teams: Pär Ericson

National Team Assistant: Mari Bohman
Read more about Mari Bohman
Photo

Team Manager: Peter Lindström
Read more about Peter Lindström

Head Coach: Magnus Hävelid
Read more about Magnus Hävelid
Photo


Assistant Coach: Martin Dahlin
Read more about Martin Dahlin

Assistant Coach: Anders Lundberg
Read more about Anders Lundberg

Assistant Coach: Niclas Hävelid
Read more about Niclas Hävelid

Goalie Coach: Peter Andersson
Read more about Peter Andersson


Video Coach: Pontus Nyberg
Read more about Pontus Nyberg


Doctor: Ryan Allenby

Physiotherapist: Ulf Karlson
Read more about Ulf Karlson
Photo


Equipment Manager: Daniel Nilsson
Read more about Daniel Nilsson

Equipment Manager: Peter Sahlins
Read more about Peter Sahlins
Photo

Media Manager: Andreas Spångberg
Read more about Andreas Spångberg
Photo

Photo credits:
Photo:
 IIHF-HHOF
Photo: FotoKenne Reklamfoto AB

Skribent: Anders Feltenmark
Epost: This is a mailto link

Svensk Ishockeys Huvudsponsor

Tre Kronors Huvudsponsorer

 

  • Beijer
  • scandic_logo_250px
  • skoda_logo_250px
  • ccm_logo

 

Tre Kronor Partners 

  • upplevelsecenter
  • enervit_logo_250px
  • Pour
  • enervit_logo_250px
  • intersport_logo_250px
  • LiveArena
  • mataki_250x70
  • prosharp_logo_250px
  • Traveller
  • rockklassiker_logo_250px
  • sas_logo_250px
  • sportbladet_logo_250px
  • time_logo_250px
  • neh
  • europcar
  • gainomax
  • Cafe bar
  • Head & Shoulders
  • asddpro
  • nocco
  • ågrenshuset
  • Sportivity
  • Moreprint
  • Better Hockey

Club Tre Kronor 

  • Aptor
  • AR Brandsäkerhet
  • Södertälje Taxi
  • VVS Resurs
  • Pro Active

  • StällAB
  • Hauck
  • Nymans
  • Ventilationsprojekt
  • Sweden Hockey Pool
  • Hagel Konsult
  • MCK
  • NMC Produkter
  • Freddys
  • Eriksson Bygg

wecall

 


 

 

 

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 084490400
Fax: 08910035
E-post: This is a mailto link

Se all info