Hoppa till sidans innehåll

Södermanland vann Stålbucklan 2019

24 FEB 2019 15:43
Söndagens final i Stålbucklan 2019: Stockholm-Södermanland 1-4 (1-3, 0-1).
  • Uppdaterad: 24 FEB 2019 15:52

Medaljmatcherna spelas enligt följande söndagen den 24 februari:

Final

24/2            14.30 Stockholm-Södermanland i Ljungby Arena, matchen sänds i SVT

Match om tredje plats

24/2            11.05 Småland-Skåne/Blekinge i Ljungby Arena, matchen sänds i SVT

STÅLBUCKLAN ONLINE

Alla matcher i Stålbucklan kan följas online på http://stats.swehockey.se/  där också resultat, matchfakta, laguppställningar och statistik från matcherna finns.

STÅLBUCKLAN PÅ WEBB-TV

Alla matcher i Stålbucklan kan ses på webb-TV: www.svenskhockey.tv

Distriktslagsturneringen Stålbucklan 2019 för flickor födda 2003-2005 spelas i Alvesta, Diö, Ljungby, och Rydaholm under tiden den 21-24 februari.

 

Finalspel platserna 1-8

Ljungby Arena och Ljungby Arena B, Ljungby, och Virdavallens Ishall, Alvesta

 

Lördagen den 23 februari 2019

 

Kvartsfinal 1

23/2            Småland-Ångermanland 1-0 (0-0, 1-0)

Period 1:

Skott: 14-6.

Period 2: PP1 1-0 (17:41) Mira Markström (Alva Solberg)

Skott: 12-10. Totalt: 26-16.

Utvisningar: Småland 5x2 min., 1x10, Ångermanland 4x2 min.

Domare: Elizaveta Kolchina, Ryssland

Publik: 389

 

Kvartsfinal 2

23/2            Dalarna-Stockholm 0-4 (0-2, 0-2)

Period 1: PP1 0-1 (17:31) Julia Tärnblom (Selma Tyreskog, Klara Kenttälä), PS 0-2 (18:07) Aoife Leacy

Skott: 5-11.

Period 2: PP1 0-3 (08:30) Tuva Kärrhage (Julia Perjus), EQ 0-4 (09:25) Julia Tärnblom (Selma Tyreskog)

Skott: 10-12. Totalt: 15-23.

Utvisningar: Dalarna 5x2 min., Stockholm 3x2 min.

Domare: Julia Johansson, Rydaholm

Publik: 100

Matchens lirare:

Dalarna: Nicole Hall

Stockholm: Ida Boman

 

Kvartsfinal 3

23/2            Skåne/Blekinge-Västergötland/Bohuslän-Dal 3-2 (2-1, 0-1, 0-0, 1-0)

Period 1: EQ 0-1 (03:23) Linnéa Pettersson Dove, PP1 1-1 (08:09) Kajsa-Lisa Johansson (Agnez Svensson, Maria Lindberg), EQ 2-1 (17:02) Julia Olsson

Skott: 9-15.

Period 2: PP1 2-2 (16:00) Stella Lindell (Nora Oskarsson, Agnes Törnlund)

Skott: 13-14.

Overtime:

Skott: 1-3.

Straffar:1-0 (3-2) Maria Lindberg

Skott: 1-0. Totalt: 24-32.

Utvisningar: Skåne/Blekinge 7x2 min., Västerg/Bohuslän-Dal 5x2 min.

Domare: Alexandra Köhl, Bromma

Publik: 75

 

Kvartsfinal 4

23/2            Södermanland-Östergötland 9-0 (4-0, 5-0)

Period 1: EQ 1-0 (03:32) Beatrice Hjälm (Linnea Adelbertson, Alice Wallin), EQ 2-0 (03:41) Lova Blom, EQ 3-0 (06:46) Lova Blom (Alva Zentio), EQ 4-0 (16:53) Pandora Nåtby (Ella Jämsén)

Skott: 15-10.

Period 2: PP1 5-0 (00:18) Beatrice Hjälm (Alice Wallin), EQ 6-0 (00:41) Linnea Adelbertson (Pusle Dyring-Andersen, Alice Wallin), EQ 7-0 (02:59) Beatrice Hjälm (Lova Blom, Linnea Adelbertson), PP1 8-0 (05:03) Alice Wallin (Wilma Lindgren, Lova Blom), PP1 9-0 (13:11) Alice Wallin (Beatrice Hjälm, Lova Blom)

Skott: 26-6. Totalt: 41-16.

Utvisningar: Södermanland 3x2 min., Östergötland 6x2 min.

Domare: Malin Zetterberg, Bromma

Publik: 200

Matchens lirare:

Södermanland: Lova Blom

Östergötland: Emma Goding

 

Semifinal 1

23/2            Småland-Stockholm 2-3 (1-1, 1-1, 0-0, 0-1)

Period 1: EQ 0-1 (07:26) Julia Perjus, EQ 1-1 (10:52) Mira Markström (Ellen Nyström)

Skott: 3-16.

Period 2: EQ 2-1 (00:39) Mira Markström, EQ 2-2 (16:48) Johanna Karlsson (Selma Tyreskog)

Skott: 6-15.

Overtime:

Skott: 1-4.

Straffar:0-1 (2-3) Lisa Östman

Skott: 0-1. Totalt: 10-36.

Utvisningar: Småland 5x2 min., Stockholm 2x2 min.

Domare: Julia Johansson, Rydaholm

Publik: 325

Matchens lirare:

Småland: Ebba Svensson Träff

Stockholm: Thea Johansson

 

Semifinal 2

23/2            Skåne/Blekinge-Södermanland 1-6 (1-4, 0-2)

Period 1: EQ 0-1 (05:02) Lova Blom (Alice Wallin), EQ 1-1 (14:26) Kajsa-Lisa Johansson (Maria Lindberg), PP1 1-2 (15:23) Beatrice Hjälm (Alice Wallin), EQ 1-3 (16:40) Ella Jämsén, EQ 1-4 (17:20) Lova Blom (Beatrice Hjälm)

Skott: 5-19.

Period 2: EQ 1-5 (05:32) Ella Jämsén (Filippa Högman), EQ 1-6 (07:53) Lova Blom

Skott: 7-19. Totalt: 12-38.

Utvisningar: Skåne/Blekinge 3x2 min., Södermanland 0x2 min.

Domare: Elizaveta Kolchina, Ryssland

Publik: 174

Matchens lirare:

Skåne/Blekinge: Lovisa Mann

Södermanland: Tindra Oknefjell

 

Placeringsmatch 1

23/2            Ångermanland-Dalarna 0-4 (0-2, 0-2)

Period 1: EQ 0-1 (09:45) Tuva Kandell (Mathilda Danielsson), PP1 0-2 (16:15) Linn Slottgård (Ida Karlsson, Elsa Andersson)

Skott: 7-19.

Period 2: SH1 0-3 (15:16) Elsa Andersson, SH1 0-4 (19:08) Alva Nyström (Nicole Hall)

Skott: 11-10. Totalt: 18-29.

Utvisningar: Ångermanland 4x2 min., Dalarna 7x2 min.

Domare: Malin Zetterberg, Bromma

Publik: UPPGIFT SAKNAS

Matchens lirare:

Ångermanland: Stina Andersson

Dalarna: Ida Karlsson

 

Placeringsmatch 2

23/2            Västergötland/Bohuslän-Dal-Östergötland 1-2 (0-1, 1-1)

Period 1: EQ 0-1 (13:58) Fanny Aneborn (Tilda Ohlsson)

Skott: 26-10.

Period 2: EQ 1-1 (06:04) Ellen Lundin (Maja Svensson), EQ 1-2 (15:10) Ella Eriksson (Tilda Ohlsson)

Skott: 24-4. Totalt: 50-14.

Utvisningar: Västergötland/Bohuslän-Dal 2x2 min., Östergötland 7x2 min.

Domare: Malin Zetterberg, Bromma

Publik: 122

Matchens lirare:

Västergötland/Bohuslän-Dal: Alma Käll

Östergötland: Evelina Johansson

 

Söndagen den 24 februari 2019

Match om sjunde plats

24/2            09.30 Ångermanland-Västergötland/Bohulslän-Dal, Virdavallens Ishall

Match om tredje plats

24/2            11.05 Småland-Skåne/Blekinge i Ljungby Arena, matchen sänds i SVT

Match om femte plats

24/2            11.15 Dalarna-Östergötland, Virdavallens Ishall

Final

24/2            14.30 Stockholm-Södermanland i Ljungby Arena, matchen sänds i SVT

 

Grupp E, platserna 9-12

Talavidshallen, Rydaholm

 

Lördagen den 23 februari 2019

23/2            Gästrikland/Hälsingland-Göteborg 1-0 (0-0, 1-0)

Period 1:

Skott: 19-6.

Period 2: EQ 1-0 (08:02) Tindra Åkelid (Sanna Tile, Wilma Lööf)

Skott: 6-16. Totalt: 25-22.

Utvisningar: Gästrikland/Hälsingland 4x2 min., Göteborg 1x2 min.

Domare: Johanna Oksanen, Finland

Publik: 73

Matchens lirare:

Gästrikland/Hälsingland: Madelene Tjernell

Göteborg: Kajsa Gissleholm

 

23/2            Uppland-Medelpad 5-4 (2-1, 3-3)

Period 1: EQ 1-0 (14:11) Jolina Edling/karlsson, EQ 2-0 (15:14) Lova Fougman, PP1 2-1 (16:58) Wilma Sjölund (Wilma Elfvén)

Skott: 5-15.

Period 2: EQ 3-1 (01:21) Rebecca Bellqvist (Lova Fougman), EQ 4-1 (01:29) Lova Fougman, EQ 4-2 (11:35) Wilma Elfvén (Wilma Sjölund), EQ 4-3 (11:46) Wilma Sjölund, EQ 4-4 (15:34) Wilma Sjölund, EQ 5-4 (17:55) Rebecca Bellqvist (Lova Fougman)

Skott: 13-18. Totalt: 18-33.

Utvisningar: Uppland 3x2 min., Medelpad 1x2 min.

Domare: Ida Henriksson, Luleå

Publik: 67

Matchens lirare:

Uppland: Lova Fougman

Medelpad: Wilma Elfvén

 

23/2            Uppland-Göteborg 4-1 (2-1, 2-0)

Period 1: PP1 1-0 (07:47) Olivia Klaar (Lova Fougman), EQ 2-0 (09:22) Katerina Tsantaridou (Olivia Klaar), EQ 2-1 (15:20) Jil Kündig (Ella Zetterstedt)

Skott: 14-13.

Period 2: EQ 3-1 (02:42) Olivia Klaar (Katerina Tsantaridou), EQ 4-1 (09:50) Mollie Gavin (Ella Norum)

Skott: 9-12. Totalt: 23-25.

Utvisningar: Uppland 5x2 min., Göteborg 2x2 min.

Domare: Johanna Oksanen, Finland

Publik: 71

Matchens lirare:

Uppland: Eva Malmsten

Göteborg: Moa Friman

 

23/2            Medelpad-Gästrikland/Hälsingland 1-4 (0-3, 1-1)

Period 1: EQ 0-1 (08:26) Wilma Lööf (Sofia Ljung), EQ 0-2 (16:30) Johanna Gabrielsson (Tilde Wallner), PP1 0-3 (18:38) Wilma Lööf (Julia Carlsson, Sofia Ljung)

Skott: 11-9.

Period 2: PP1 1-3 (11:22) Wilma Sjölund (Alice Abrahamsson), EQ 1-4 (15:25) Agnes Kronberg (Tilde Wallner)

Skott: 13-9. Totalt: 24-18.

Utvisningar: Medelpad 2x2 min., Gästrikland/Hälsingland 5x2 min.

Domare: Ida Henriksson, Luleå

Publik:

Matchens lirare:

Medelpad: Madicken Wallin

Gästrikland/Hälsingland: Wilma Lööf

 

Söndagen den 24 februari 2019

24/2            09.30 Göteborg-Medelpad

24/2            11.15 Gästrikland/Hälsingland-Uppland

 

Grupp F, platserna 13-16

DIÖ Ishall, Diö

 

Lördagen den 23 februari 2019

23/2            Västerbotten-Värmland 1-2 (0-1, 1-0, 0-1)

Period 1: PP1 0-1 (10:58) Alva Widsjön (Tindra Persson)

Skott: 10-12.

Period 2: EQ 1-1 (15:54) Tilde Sjödin (Hilda Aronsson, Sara Lindqvist)

Skott: 10-5.

OT:EQ 1-2 (00:27) Tindra Persson (Molly Fält)

Skott: 0-1. Totalt: 20-18.

Utvisningar: Västerbotten 1x2 min., Värmland 1x2 min.

Domare: Michéle Müller, Schweiz

Publik: 79

Matchens lirare:

Västerbotten: Agnes Harnesk

Värmland: Elvira Hallbäck

 

23/2            Norrbotten-Västmanland 5-0 (3-0, 2-0)

Period 1: EQ 1-0 (00:06) Wilma Markström, EQ 2-0 (10:39) Julia Öquist (Wilma Markström), PP2 3-0 (15:56) Wilma Markström (Amanda Åkerlund)

Skott: 19-1.

Period 2: PP1 4-0 (09:40) Ella Bergström (Engla Rankvist, Wilma Markström), PP1 5-0 (11:13) Wilma Markström

Skott: 12-3. Totalt: 31-4.

Utvisningar: Norrbotten 1x2 min., Västmanland 6x2 min., 1x5, 1x10, 1 matchstraff

Domare: Hanna Öberg, Luleå

Publik: 76

Matchens lirare:

Norrbotten: Wilma Markström

Västmanland: Tyra Ringström

 

23/2            Norrbotten-Värmland 1-3 (1-2, 0-1)

Period 1: EQ 0-1 (04:26) Alva Widsjön, EQ 0-2 (11:33) Julia Jansson (Tindra Persson), PP1 1-2 (12:29) Wilma Markström

Skott: 12-5.

Period 2: EQ 1-3 (17:56) Julia Jansson

Skott: 5-7. Totalt: 17-12.

Utvisningar: Norrbotten 0x2 min., Värmland 4x2 min.

Domare: Michéle Müller, Schweiz

Publik: 81

Matchens lirare:

Norrbotten: Isabel Holmström

Värmland: Alva Widsjön

 

23/2            Västmanland-Västerbotten 2-3 (2-2, 0-1)

Period 1: EQ 1-0 (00:06) Alva Edstam (Filippa Lindgren), EQ 1-1 (03:33) Sara Lindqvist, EQ 1-2 (07:00) Liv Jonsson (Maja Granberg), EQ 2-2 (12:13) Alva Edstam

Skott: 2-15.

Period 2: PP1 2-3 (09:50) Hilda Aronsson (Tilde Sjödin)

Skott: 3-6. Totalt: 5-21.

Utvisningar: Västmanland 5x2 min., 1x5, 1 matchstraff, Västerbotten 1x2 min.

Domare: Hanna Öberg, Luleå

Publik: 79

Matchens lirare:

Västmanland: Alva Edstam

Västerbotten: Hilda Aronsson

 

Söndagen den 24 februari 2019

24/2            09.30 Värmland-Västmanland

24/2            11.15 Västerbotten-Norrbotten

 

Grupp A

Ljungby Arena, Ljungby

 

Torsdagen den 21 februari 2019

21/2            Småland-Östergötland                                                           5-0 (1-0, 4-0)                                    300

21/2            Gästrikland/Hälsingland-Västerbotten                  2-0 (1-0, 1-0)                    150

                  

Fredagen den 22 februari 2019

22/2            Gästrikland/Hälsingland-Östergötland                  0-4 (0-1, 0-3)                    118

22/2            Västerbotten-Småland                                                           1-6 (0-5, 1-1)                                    259

22/2            Östergötland-Västerbotten                                                     2-1 (2-0, 0-1)                                    100

22/2            Småland-Gästrikland/Hälsingland                        2-0 (1-0, 1-0)                    150

A=Matcher, B=Vunna, C=Oavgjorda, D=Förlorade, E=Gjorda mål, F=Insläppta mål, G=Målskillnad, H=poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Småland

3

3

0

0

13-1

9

0

0

0

0

2

Östergötland

3

2

0

1

6-6

6

0

0

0

0

3

Gästrikland/Hälsingland

3

1

0

2

2-6

3

0

0

0

0

4

Västerbotten

3

0

0

3

2-10

0

0

0

0

0

 

Grupp B

DIÖ Ishall, Diö

 

Torsdagen den 21 februari 2019

21/2 Västergötland/Bohuslän-Dal-Norrbotten       3-2 (0-1, 2-1, 1-0)                169

Efter 00.09 i Overtime

21/2            Dalarna-Uppland                                                                                      4-1 (3-0, 1-1)                                    184

 

Fredagen den 22 februari 2019

22/2            Dalarna-Norrbotten                                                                                   6-1 (2-1, 4-0)                                    78

22/2            Uppland-Västergötland/Bohuslän-Dal                  0-3 (0-0, 0-3)                    99

22/2            Norrbotten-Uppland                                                                                 5-7 (0-6, 5-1)                                    66

22/2            Västergötland/Bohuslän-Dal-Dalarna                   0-3 (0-1, 0-2)                    94

A=Matcher, B=Vunna, C=Oavgjorda, D=Förlorade, E=Gjorda mål, F=Insläppta mål, G=Målskillnad, H=poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Dalarna

3

3

0

0

13-2

9

0

0

0

0

2

Västergötland/Bohuslän-Dal

3

1

1

1

6-5

5

1

0

0

0

3

Uppland

3

1

0

2

8-12

3

0

0

0

0

4

Norrbotten

3

0

1

2

8-16

1

0

1

0

0

 

Grupp C

Virdavallens Ishall, Alvesta

 

Torsdagen den 21 februari 2019

21/2            Stockholm-Västmanland                                                                          10-0 (3-0, 7-0)                                  122

21/2            Skåne/Blekinge-Medelpad                                                      4-2 (1-1, 3-1)                                    87

 

Fredagen den 22 februari 2019

22/2            Skåne/Blekinge-Västmanland                                                 10-0 (3-0, 7-0)                                  128

22/2            Medelpad-Stockholm                                                             2-4 (1-3, 1-1)                                    112

22/2            Västmanland-Medelpad                                                                           0-7 (0-3, 0-4)                                    93

22/2 Stockholm-Skåne/Blekinge                                            0-2 (0-1, 0-1)                    123

A=Matcher, B=Vunna, C=Oavgjorda, D=Förlorade, E=Gjorda mål, F=Insläppta mål, G=Målskillnad, H=poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Skåne/Blekinge

3

3

0

0

16-2

9

0

0

0

0

2

Stockholm

3

2

0

1

14-4

6

0

0

0

0

3

Medelpad

3

1

0

2

11-8

3

0

0

0

0

4

Västmanland

3

0

0

3

0-27

0

0

0

0

0

 

Grupp D

Talavidshallen, Rydaholm

 

Torsdagen den 21 februari 2019

21/2 Södermanland-Göteborg                                                                   6-0 (2-0, 4-0)                                    80

21/2            Ångermanland-Värmland                                                                         3-2 (1-1, 2-1)                                    89

 

Fredagen den 22 februari 2019

22/2            Ångermanland-Göteborg                                                                          3-2 (1-1, 2-1)                                    93

22/2            Värmland-Södermanland                                                                         2-3 (1-1, 1-2)                                    104

22/2            Göteborg-Värmland                                                                                 4-1 (2-1, 2-0)                                    87

22/2            Södermanland-Ångermanland                                                7-1 (5-1, 2-0)                                    81

A=Matcher, B=Vunna, C=Oavgjorda, D=Förlorade, E=Gjorda mål, F=Insläppta mål, G=Målskillnad, H=poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Södermanland

3

3

0

0

16-3

9

0

0

0

0

2

Ångermanland

3

2

0

1

7-11

6

0

0

0

0

3

Göteborg

3

1

0

2

6-10

3

0

0

0

0

4

Värmland

3

0

0

3

5-10

0

0

0

0

0

 

VINNARE I STÅLBUCKLAN

 

2017/2018

2018-04-02

Västergötland/Bohuslän/Dal-Stockholm 0-2 (0-1, 0-1)

Publik: 227 i Sundsvall Energi Arena

 

2016/2017

2017-03-12

Västergötland/Bohuslän/Dal-Södermanland 4-0 (1-0, 3-0)                                          

Publik: 253 i Fjällräven Center, Örnsköldsvik

 

2015/2016

2015-12-06

Ångermanland-Skåne 3-2 (1-2, 2-0)                                      

Publik: 121 på Stora Mossen

 

2014/2015  

2015-04-12

Uppland-Ångermanland 2-0 (0-0, 2-0)                                                      

Publik: 287 på Stora Mossen

 

2013/2014

2014-04-06

Ångermanland-Stockholm 2-1 (0-0, 1-1, 1-0) efter 05.26 i Overtime                  

Publik: 171 på Stora Mossen

                                                                                                                                 

2012/2013

2013-03-31

Ångermanland-Västerbotten 3-1 (0-0, 3-1)                                               

Publik: 225 på Stora Mossen

 

Individuella utmärkelser i Stålbucklan

 

Bästa målvakt

2012/2013 Emma Söderberg, Ångermanland

2013/2014 Uppgift saknas

2014/2015 Therese Järnkrok, Ångermanland

2015/2016 Therese Järnkrok, Ångermanland

2016/2017 Frida Axell, Västergötland/Bohuslän/Dal

2017/2018 Madeleine Tjernell, Gästrikland/Hälsingland

 

Bästa back

2012/2013 Amanda Bäckebo, Dalarna

2013/2014 Uppgift saknas

2014/2015 Maja Nylén-Persson, Dalarna/Örebro

2015/2016 Maja Nylén-Persson, Dalarna/Örebro

2016/2017 Wilma Carlsson, Gästrikland/Hälsingland

2017/2018 Maja Beverin, Småland

 

Bästa forward

2012/2013 Hanna Olsson, Göteborg

2013/2014 Uppgift saknas

2014/2015 Celine Tedenby, Ångermanland

2015/2016 Sofie Lundin, Skåne

2016/2017 Lina Ljungblom, Västergötland/Bohuslän/Dal

2017/2018 Linnea Johansson, Småland

 

Mest värdefulla spelare, MVP

2012/2013 Julia Eklund, Ångermanland

2013/2014 Uppgift saknas

2014/2015 Ida Press, Uppland

2015/2016 Therese Järnkrok, Ångermanland

2016/2017 Lina Ljungblom, Västergötland/Bohuslän/Dal

2017/2018 Linnea Johansson, Småland

 

Deltagande lag och distrikt år för år

 

Säsongen 2018/2019

16 lag, 19 distrikt

Säsongen 2017/2018

18 lag, 22 distrikt

Säsongen 2016/2017

17 lag, 22 distrikt

Säsongen 2015/2016

15 lag, 19 distrikt

Säsongen 2014/2015

16 lag, 19 distrikt

Säsongen 2013/2014

14 lag, 17 distrikt

Säsongen 2012/2013

15 lag, 19 distrikt

 

Säsongen 2018/2019

Dalarna, Gästrikland/Hälsingland, Göteborg, Medelpad, Norrbotten, Skåne/Blekinge, Småland, Stockholm, Södermanland, Uppland, Värmland, Västerbotten, Västergötland/Bohuslän/Dal, Västmanland, Östergötland, Ångermanland

 

Säsongen 2017/2018

Dalarna, Gotland, Gästrikland/Hälsingland, Göteborg, Jämtland/Härjedalen, Medelpad, Norrbotten, Skåne/Blekinge, Småland, Stockholm, Södermanland, Uppland, Värmland, Västerbotten, Västergötland/Bohuslän/Dal, Västmanland/Örebro län, Ångermanland, Östergötland

 

Säsongen 2016/2017

Dalarna, Gotland, Gästrikland/Hälsingland, Göteborg, Jämtland/Härjedalen, Medelpad, Norrbotten, Skåne/Blekinge, Småland, Stockholm, Södermanland, Uppland, Värmland, Västerbotten, Västergötland/Bohuslän/Dal, Västmanland/Örebro län, Ångermanland, Östergötland

 

Säsongen 2015/2016

Blekinge, Dalarna/Örebro län, Gästrikland/Hälsingland, Göteborg, Norrbotten, Skåne/Småland, Stockholm, Uppland/Södermanland, Värmland, Västerbotten, Västergötland/Bohuslän/Dal, Västmanland, Ångermanland, Östergötland

 

Säsongen 2014/2015

Blekinge, Dalarna/Örebro län, Gästrikland/Hälsingland, Göteborg, Norrbotten, Skåne, Småland, Stockholm, Södermanland, Uppland, Värmland, Västerbotten, Västergötland/Bohuslän/Dal, Västmanland, Ångermanland, Östergötland

 

Säsongen 2013/2014

Dalarna, Gästrikland/Hälsingland, Göteborg, Skåne, Småland, Stockholm, Södermanland, Uppland, Västergötland/Bohuslän/Dal, Värmland/Örebro län, Västerbotten, Västmanland, Ångermanland, Östergötland

 

Säsongen 2012/2013

Blekinge/Skåne, Dalarna, Gästrikland/Hälsingland, Göteborg, Norrbotten/Medelpad, Småland, Stockholm, Södermanland, Uppland, Värmland, Västerbotten, Västergötland/Bohuslän/Dal, Västmanland, Ångermanland, Örebro län

Skribent: Anders Feltenmark
Epost: This is a mailto link

Ishockeyns Huvudsponsor

svenska spel

Arrangör 2018/2019

Småland

Arrangörsföreningar 2018/2019

  • Troja
  • Diö
  • alvesta
  • Rydaholm

Genvägar

Hitta ditt distriktsförbund (SDF)

 


 

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 084490400
Fax: 08910035
E-post: This is a mailto link

Se all info