Hoppa till sidans innehåll

Torsdagens resultat i Stålbucklan

21 FEB 2019 20:43
Här bifogas resultat från torsdagens inledande matcher i Stålbucklan 2019.
  • Uppdaterad: 21 FEB 2019 23:27

Distriktslagsturneringen Stålbucklan 2019 för flickor födda 2003-2005 spelas i Alvesta, Diö, Ljungby, och Rydaholm under tiden den 21-24 februari.

Grupp A

Ljungby Arena, Ljungby

Torsdagen den 21 februari 2019

21/2            Småland-Östergötland 5-0 (1-0, 4-0)

Period 1: PP1 1-0 (17:15) Mira Jungåker (Alva Solberg, Mira Markström)

Skott: 16-6.

Period 2: EQ 2-0 (00:19) Mira Markström, EQ 3-0 (07:54) Mira Jungåker, PS 4-0 (16:46) Mira Jungåker, EQ 5-0 (19:11) Ellen Nyström

Skott: 11-8. Totalt: 27-14.

Utvisningar: Småland 6x2 min., Östergötland 3x2 min.

Domare: Jesper Svensson, Rydaholm

Publik: UPPGIFT SAKNAS

Matchens lirare:

Småland: Mira Jungåker

Östergötland: Vilma Nehr

 

21/2            Gästrikland/Hälsingland-Västerbotten 2-0 (1-0, 1-0)

Period 1: PP1 1-0 (19:39) Julia Carlsson (Alice Hedström)

Skott: 14-8.

Period 2: EQ 2-0 (11:53) Wilma Lööf (Hanna Roos, Alice Hedström)

Skott: 5-7. Totalt: 19-15.

Utvisningar: Gästrikland/Hälsingland 2x2 min., Västerbotten 3x2 min.

Domare: Jesper Svensson, Rydaholm

Publik: 150

Matchens lirare:

Gästrikland/Hälsingland: Madelene Tjernell

Västerbotten: Tove Norrman

                  

Fredagen den 22 februari 2019

22/2            10.00 Gästrikland/Hälsingland-Östergötland

22/2            11.45 Västerbotten-Småland

22/2            16.15 Östergötland-Västerbotten

22/2            18.00 Småland-Gästrikland/Hälsingland

 

Grupp B

DIÖ Ishall, Diö

 

Torsdagen den 21 februari 2019

21/2 Västergötland/Bohuslän-Dal-Norrbotten 3-2 (0-1, 2-1, 1-0)

Period 1: EQ 0-1 (01:32) Melina Cortinovis

Skott: 17-4.

Period 2: EQ 1-1 (04:43) Emma Johansson (Ellen Lundin), EQ 2-1 (16:51) Ellen Lundin (Ellen Nilsson), EQ 2-2 (18:40) Melina Cortinovis

Skott: 15-6.

Overtime: EQ 3-2 (00:09) Linnéa Pettersson Dove (Nora Oskarsson, Ellen Lundin)

Skott: 1-0. Totalt: 33-10.

Utvisningar: Västergötland/Bohuslän-Dal 3x2 min., Norrbotten 3x2 min.

Domare: Gustav Larsson, Ljungby

Publik: 169

 

21/2            Dalarna-Uppland 4-1 (3-0, 1-1)

Period 1: EQ 1-0 (04:35) Moa Schönning (Mathilda Danielsson), EQ 2-0 (06:30) Molly Eljas (Madelen Brandt), EQ 3-0 (15:58) Ellen Nilsson (Moa Schönning)

Skott: 19-5.

Period 2: SH1 3-1 (01:52) Maja Söderström, EQ 4-1 (04:36) Nicole Hall (Linn Slottgård)

Skott: 15-5. Totalt: 34-10.

Utvisningar: Dalarna 1x2 min., Uppland 2x2 min.

Domare: Gustav Larsson, Ljungby

Publik: 184

Matchens lirare:

Dalarna: Mathilda Danielsson

Uppland: Jolina Edling/karlsson

 

Fredagen den 22 februari 2019

22/2            10.00 Dalarna-Norrbotten

22/2            11.45 Uppland-Västergötland/Bohuslän/Dal

22/2            16.15 Norrbotten-Uppland

22/2            18.00 Västergötland/Bohuslän/Dal-Dalarna

 

Grupp C

Virdavallens Ishall, Alvesta

 

Torsdagen den 21 februari 2019

21/2            Stockholm-Västmanland 10-0 (3-0, 7-0)

Period 1: EQ 1-0 (05:21) Ella Sköldebäck (Julia Tärnblom, Selma Tyreskog), EQ 2-0 (16:32) Julia Tärnblom (Klara Kenttälä), EQ 3-0 (18:26) Julia Perjus (Aoife Leacy)

Skott: 26-2.

Period 2: EQ 4-0 (00:35) Aoife Leacy (Anna Löfstedt), EQ 5-0 (04:02) Lisa Östman (Julia Tärnblom, Klara Kenttälä), EQ 6-0 (04:25) Klara Kenttälä (Julia Tärnblom, Selma Tyreskog), PP1 7-0 (09:31) Anna Löfstedt (Aoife Leacy), EQ 8-0 (12:34) Madelaine Al-Hammami (Olivia Lindberg), EQ 9-0 (13:47) Klara Kenttälä (Julia Tärnblom), EQ 10-0 (17:30) Julia Perjus (Ella Sköldebäck, Moa Carlsson)

Skott: 25-4. Totalt: 51-6.

Utvisningar: Stockholm 0x2 min., Västmanland 4x2 min.

Domare: Julia Johansson, Rydaholm

Publik: 122

Matchens lirare:

Stockholm: Moa Carlsson

Västmanland: Filippa Lindgren

 

21/2            Skåne/Blekinge-Medelpad 4-2 (1-1, 3-1)

Period 1: PP1 1-0 (09:43) Julia Olsson, EQ 1-1 (11:55) Emmylou Andersson (Wilma Elfvén)

Skott: 10-13.

Period 2: EQ 2-1 (11:31) Julia Olsson (Maria Lindberg), EQ 3-1 (12:08) Maria Lindberg (Lovisa Mann), EQ 3-2 (14:12) Alice Abrahamsson (Wilma Sundin), EQ 4-2 (14:57) Kajsa-Lisa Johansson (Agnez Svensson)

Skott: 13-10. Totalt: 23-23.

 

Utvisningar: Skåne/Blekinge 3x2 min., Medelpad 3x2 min.

Domare: Julia Johansson, Rydaholm

Publik: 87

Matchens lirare:

Skåne/Blekinge: Julia Olsson

Medelpad: Wilma Lindström

 

Fredagen den 22 februari 2019

22/2            10.00 Skåne/Blekinge-Västmanland

22/2            11.45 Medelpad-Stockholm

22/2            16.15 Västmanland-Medelpad

22/2            18.00 Stockholm-Skåne/Blekinge

 

Grupp D

Talavidshallen, Rydaholm

 

Torsdagen den 21 februari 2019

21/2 Södermanland-Göteborg 6-0 (2-0, 4-0)

Period 1: EQ 1-0 (08:41) Lova Blom, EQ 2-0 (11:45) Ella Jämsén (Lova Blom)

Skott: 16-3.

Period 2: EQ 3-0 (00:19) Pandora Nåtby (Mindy Lindholm), EQ 4-0 (06:37) Beatrice Hjälm (Victoria Sestan), EQ 5-0 (14:30) Lova Blom, EQ 6-0 (17:58) Lova Blom

Skott: 21-6. Totalt: 37-9.

Utvisningar: Södermanland 0x2 min., Göteborg 0x2 min.

Domare: Ida Henriksson, Luleå

Publik: 80

Matchens lirare:

Södermanland: Wilma Lindgren

Göteborg: Emelie Claesson Brodén

 

21/2            Ångermanland-Värmland 3-2 (1-1, 2-1)

Period 1: EQ 0-1 (11:56) Linnea Von Essen, EQ 1-1 (17:51) Stina Andersson (Anna Andersson)

Skott: 12-5.

Period 2: EQ 2-1 (00:12) Wilma Wernblom (Theresa Karlström), EQ 2-2 (06:14) Tindra Persson (Frida Larsson), EQ 3-2 (08:42) Meja Englund (Ella Bohlin, Emma Persson)

Skott: 14-5. Totalt: 26-10.

Utvisningar: Ångermanland 0x2 min., Värmland 2x2 min.

Domare: Ida Henriksson, Luleå

Publik: 89

Matchens lirare:

Ångermanland: Anna Andersson

Värmland: Nellie Björklund

 

Fredagen den 22 februari 2019

22/2            10.00 Ångermanland-Göteborg

22/2            11.45 Värmland-Södermanland

22/2            16.15 Göteborg-Värmland

22/2            18.00 Södermanland-Ångermanland

 

Finalspel platserna 1-8

Ljungby Arena och Ljungby Arena B, Ljungby, och Virdavallens Ishall, Alvesta

 

Lördagen den 23 februari 2019

Kvartsfinal 1

23/2            09.00 A 1-D 2 i Ljungby Arena B

Kvartsfinal 3

23/2            09.00 B 1-C 2 i Ljungby Arena

Kvartsfinal 2

23/2            10.45 C 1-B 2 i Ljungby Arena B

Kvartsfinal 4

23/2            10.45 D 1-A 2 i Ljungby Arena

Semifinal 1

23/2            14.05 Vinnare i kvartsfinal 1-Vinnare i kvartsfinal 2 i Ljungby Arena, matchen sänds i SVT

Semifinal 2

23/2            15.40 Vinnare i kvartsfinal 3-Vinnare i kvartsfinal 4 i Ljungby Arena, matchen sänds i SVT

Placeringsmatch 1

23/2            16.15 Förloraren i kvartsfinal 1-Förloraren i kvartsfinal 2, Virdavallens Ishall

Placeringsmatch 2

23/2            18.00 Förloraren i kvartsfinal 3-Förloraren i kvartsfinal 4, Virdavallens Ishall

 

Söndagen den 24 februari 2019

Match om sjunde plats

24/2            09.30 Förloraren i placeringsmatch 1-Förloraden i placeringsmatch 2, Virdavallens Ishall

Match om tredje plats

24/2            11.05 Förloraren i semifinal 1-Förloraren i semifinal 2 i Ljungby Arena, matchen sänds i SVT

Match om femte plats

24/2            11.15 Vinnaren i placeringsmatch 1-Vinnaren i placeringsmatch 2, Virdavallens Ishall

Final

24/2            14.30 Vinnaren i semifinal 1-Vinnaren i semifinal 2 i Ljungby Arena, matchen sänds i SVT

 

Grupp E, platserna 9-12

Talavidshallen, Rydaholm

 

Lördagen den 23 februari 2019

23/2            10.00 A 3-B 3

23/2            11.45 C 3-D 3

23/2            16.15 B 3-C 3

23/2            18.00 D 3-A 3

 

Söndagen den 24 februari 2019

24/2            09.30 A 3-C 3

24/2            11.15 B 3-C 3

 

Grupp F, platserna 13-16

DIÖ Ishall, Diö

 

Lördagen den 23 februari 2019

23/2            10.00 A 4-B 4

23/2            11.45 C 4-D 4

23/2            16.15 B 4-C 4

23/2            18.00 D 4-A 4

 

Söndagen den 24 februari 2019

24/2            09.30 A 4-C 4

24/2            11.15 B 4-D 4

 

VINNARE I STÅLBUCKLAN

 

2017/2018

2018-04-02

Västergötland/Bohuslän/Dal-Stockholm 0-2 (0-1, 0-1)

Publik: 227 i Sundsvall Energi Arena

 

2016/2017

2017-03-12

Västergötland/Bohuslän/Dal-Södermanland 4-0 (1-0, 3-0)                                          

Publik: 253 i Fjällräven Center, Örnsköldsvik

 

2015/2016

2015-12-06

Ångermanland-Skåne 3-2 (1-2, 2-0)                                      

Publik: 121 på Stora Mossen

 

2014/2015  

2015-04-12

Uppland-Ångermanland 2-0 (0-0, 2-0)                                                      

Publik: 287 på Stora Mossen

 

2013/2014

2014-04-06

Ångermanland-Stockholm 2-1 (0-0, 1-1, 1-0) efter 05.26 i Overtime                  

Publik: 171 på Stora Mossen

                                                                                                                                 

2012/2013

2013-03-31

Ångermanland-Västerbotten 3-1 (0-0, 3-1)                                               

Publik: 225 på Stora Mossen

 

Individuella utmärkelser i Stålbucklan

 

Bästa målvakt

2012/2013 Emma Söderberg, Ångermanland

2013/2014 Uppgift saknas

2014/2015 Therese Järnkrok, Ångermanland

2015/2016 Therese Järnkrok, Ångermanland

2016/2017 Frida Axell, Västergötland/Bohuslän/Dal

2017/2018 Madeleine Tjernell, Gästrikland/Hälsingland

 

Bästa back

2012/2013 Amanda Bäckebo, Dalarna

2013/2014 Uppgift saknas

2014/2015 Maja Nylén-Persson, Dalarna/Örebro

2015/2016 Maja Nylén-Persson, Dalarna/Örebro

2016/2017 Wilma Carlsson, Gästrikland/Hälsingland

2017/2018 Maja Beverin, Småland

 

Bästa forward

2012/2013 Hanna Olsson, Göteborg

2013/2014 Uppgift saknas

2014/2015 Celine Tedenby, Ångermanland

2015/2016 Sofie Lundin, Skåne

2016/2017 Lina Ljungblom, Västergötland/Bohuslän/Dal

2017/2018 Linnea Johansson, Småland

 

Mest värdefulla spelare, MVP

2012/2013 Julia Eklund, Ångermanland

2013/2014 Uppgift saknas

2014/2015 Ida Press, Uppland

2015/2016 Therese Järnkrok, Ångermanland

2016/2017 Lina Ljungblom, Västergötland/Bohuslän/Dal

2017/2018 Linnea Johansson, Småland

 

Deltagande lag och distrikt år för år

 

Säsongen 2018/2019

16 lag, 19 distrikt

Säsongen 2017/2018

18 lag, 22 distrikt

Säsongen 2016/2017

17 lag, 22 distrikt

Säsongen 2015/2016

15 lag, 19 distrikt

Säsongen 2014/2015

16 lag, 19 distrikt

Säsongen 2013/2014

14 lag, 17 distrikt

Säsongen 2012/2013

15 lag, 19 distrikt

 

Säsongen 2018/2019

Dalarna, Gästrikland/Hälsingland, Göteborg, Medelpad, Norrbotten, Skåne/Blekinge, Småland, Stockholm, Södermanland, Uppland, Värmland, Västerbotten, Västergötland/Bohuslän/Dal, Västmanland, Östergötland, Ångermanland

 

Säsongen 2017/2018

Dalarna, Gotland, Gästrikland/Hälsingland, Göteborg, Jämtland/Härjedalen, Medelpad, Norrbotten, Skåne/Blekinge, Småland, Stockholm, Södermanland, Uppland, Värmland, Västerbotten, Västergötland/Bohuslän/Dal, Västmanland/Örebro län, Ångermanland, Östergötland

 

Säsongen 2016/2017

Dalarna, Gotland, Gästrikland/Hälsingland, Göteborg, Jämtland/Härjedalen, Medelpad, Norrbotten, Skåne/Blekinge, Småland, Stockholm, Södermanland, Uppland, Värmland, Västerbotten, Västergötland/Bohuslän/Dal, Västmanland/Örebro län, Ångermanland, Östergötland

 

Säsongen 2015/2016

Blekinge, Dalarna/Örebro län, Gästrikland/Hälsingland, Göteborg, Norrbotten, Skåne/Småland, Stockholm, Uppland/Södermanland, Värmland, Västerbotten, Västergötland/Bohuslän/Dal, Västmanland, Ångermanland, Östergötland

 

Säsongen 2014/2015

Blekinge, Dalarna/Örebro län, Gästrikland/Hälsingland, Göteborg, Norrbotten, Skåne, Småland, Stockholm, Södermanland, Uppland, Värmland, Västerbotten, Västergötland/Bohuslän/Dal, Västmanland, Ångermanland, Östergötland

 

Säsongen 2013/2014

Dalarna, Gästrikland/Hälsingland, Göteborg, Skåne, Småland, Stockholm, Södermanland, Uppland, Västergötland/Bohuslän/Dal, Värmland/Örebro län, Västerbotten, Västmanland, Ångermanland, Östergötland

 

Säsongen 2012/2013

Blekinge/Skåne, Dalarna, Gästrikland/Hälsingland, Göteborg, Norrbotten/Medelpad, Småland, Stockholm, Södermanland, Uppland, Värmland, Västerbotten, Västergötland/Bohuslän/Dal, Västmanland, Ångermanland, Örebro län

Skribent: Anders Feltenmark
Epost: This is a mailto link

Ishockeyns Huvudsponsor

svenska spel

Arrangör 2018/2019

Småland

Arrangörsföreningar 2018/2019

  • Troja
  • Diö
  • alvesta
  • Rydaholm

Genvägar

Hitta ditt distriktsförbund (SDF)

 


 

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 084490400
Fax: 08910035
E-post: This is a mailto link

Se all info