Hoppa till sidans innehåll

Turneringar


SIF:s tävlingsavdelning ansvarar för genomförande av TV-pucken, distriktslagsturnering för pojkar U16, Stålbucklan, distriktslagsturnering för flickor U16, samt en regionslagsturnering för flickor U18.

TV-pucken 2017
Deltagande lag ska bestå av spelare födda 2002 eller senare.

Så spelas TV-pucken 2017
KVARTSFINALKVALGRUPPSPEL

Grupp A i LF Arena, Piteå, 8-10 september 2017
Norrbotten, Medelpad, Jämtland/Härjedalen, Hälsingland, Västmanland, Dalarna

Grupp B i Liljas Arena, Nybro, 8-10 september 2017
Blekinge, Bohuslän/Dal, Västergötland, Småland, SIF-laget, Gotland 

KVARTSFINALGRUPPSPEL
Spelas i Göteborg, Kungälv och Mölndal.

Grupp A 1-2 november 2017
Stockholm Nord, Värmland, Uppland, fjärderankade kvallaget
Grupp B 1-2 november 2017

Stockholm Syd, Östergötland, Södermanland, tredjerankade kvallaget
Grupp C 1-2 november 2017

Göteborg, Gästrikland, Västerbotten, andrarankade kvallaget

Grupp D 1-2 november 2017
Ångermanland, Örebro, Skåne, förstarankarankade kvallaget

FINALSPELET
Finalspelet spelas i Frölundaborgs Isstadion, Göteborg, och Oasens Ishall, Kungälv
Fredagen den 3 november 2017
Kvartsfinal 1
Klockan 11.00 Ettan i grupp A-Tvåan i grupp D
Kvartsfinal 2
Klockan 12.45 Ettan i grupp C-Tvåan i grupp B
Kvartsfinal 3
Klockan 14.30 Ettan i grupp B-Tvåan i grupp C
Kvartsfinal 4
Klockan 16.15 Ettan i grupp D-Tvåan i grupp A
Lördagen den 4 november 2017
Placeringsmatch 1
Klockan 09.30 Förloraren i kvartsfinal 1-Förloraren i kvartsfinal 2
Placeringsmatch 2
Klockan 11.15 Förloraren i kvartsfinal 3-Förloraren i kvartsfinal 4
Semifinal 1
Vinnaren i kvartsfinal 1-Vinnaren i kvartsfinal 2
Semifinal 2
Vinnaren i kvartsfinal 3-Vinnaren i kvartsfinal 4
Match om sjunde plats
Klockan 15.00 Förloraren i placeringsmatch 1-Förloraren i placeringsmatch 2
Match om femte plats
Klockan 16.45 Vinnaren i placeringsmatch 1-Vinnaren i placeringsmatch 2. Sänds inte i SVT

Söndagen den 5 november 2017
Match om tredje plats
Förloraren i semifinal 1-Förloraren i semifinal 2
Final
Vinnaren i semifinal 1-Vinnaren i semifinal 2

PLACERINGSSPEL

Grupp E
Placeringsspel 3-4 november 2017

Grupp F
Placeringsspel 3-4 november 2017

För fullständigt spelprogram se här

Med reservation för eventuella ändringar 

För mer information se här.

TV-puckens historik här

Stålbucklan
Deltagande lag ska bestå av flickspelare födda 2002-2004.
Svenska Ishockeyförbundet gratulerar Medelpads Ishockeyförbund som tilldelas Stålbucklan 2018
Det nya formatet för Stålbucklan 2017 med samtliga distriktslag samlade på samma spelplats blev en succé. Därför fortsätter vi med samma format och att bygga på den positiva utvecklingen av Stålbucklan och flickishockeyn generellt. Utifrån det är vi glada att tilldela 80-årsfirande Medelpads Ishockeyförbund turneringen som har erfarenhet av den här typen av arrangemang. Medarrangerande föreningar är Ånge IK, IF Sundsvall Hockey, Timrå IK, Njurunda SK och Kovlands IF. Dessa föreningar är erfarna samt har en gedigen kunskap och historia.

HISTORIK
Västergötland/Bohuslän-Dal vann Stålbucklan 2016/2017
Ångermanland vann Stålbucklan 2015/2016
Uppland vann Stålbucklan 2014/2015
Ångermanland vann Stålbucklan 2013/2014
Ångermanland vann Stålbucklan 2012/2013
För mer information se här.

Regionslagsturnering
Deltagande lag ska bestå av flickspelare födda 2000 och yngre.
Turneringen spelas den 6-8 oktober 2017 i Falun.

Uppdaterad: 2017-08-15 14:32

Svensk Ishockeys Huvudsponsor

 

Genvägar



Tre Kronors Huvudsponsorer

  • bauhaus_logo_250px
  • scandic_logo_250px
  • skoda_logo_250px
  • ccm_logo

Tre Kronor Partners 

  • upplevelsecenter
  • enervit_logo_250px
  • Pour
  • enervit_logo_250px
  • intersport_logo_250px
  • LiveArena
  • mataki_250x70
  • passionlab_logo_250px
  • prosharp_logo_250px
  • Traveller
  • rockklassiker_logo_250px
  • sas_logo_250px
  • sportbladet_logo_250px
  • time_logo_250px
  • neh
  • europcar
  • AJ
  • gainomax
  • Cafe bar
  • Head & Shoulders
  • itf
  • nocco
  • ågrenshuset

HA


 

 

trekronor_webbshop 250x600

 

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 08-449 04 00
Fax: 08-91 00 35
E-post: This is a mailto link

Se all info

 
 
 
 
2017/04/27 18:30:00