Hoppa till sidans innehåll

Turneringar


 

SIF:s tävlingsavdelning ansvarar för genomförande av TV-pucken, distriktslagsturnering för pojkar U16, Stålbucklan, distriktslagsturnering för flickor U16, samt en regionslagsturnering för flickor U18.

TV-pucken 2018
Deltagande lag ska bestå av spelare födda 2003 eller senare.

I TV-pucken 2018 deltar sammanlagt 24 lag. Det spelades först två kvartsfinalkvalgruppspel med 2x6 lag följt av fyra kvartsfinalgruppspel med 4x4 lag samt att sedan 12 lag spelar i slutspel. Deltagande lag ska bestå av spelare födda 2003 eller senare.

Matcherna online
Alla matcher kan följas online här: http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Live/9192

För fullständigt spelprogram se: http://stats.swehockey.se/ScheduleAndResults/Schedule/9192

TV-puckens historik här:

http://www.swehockey.se/tavling/Turneringar/TV-puckenshistorik/

KVARTSFINALGRUPPSPEL

SLUTSPEL

1-4 november 2018

Spelas i Himmelstalundshallen, Norrköping, Pro Train Arena, Mjölby, Saab Arena, Linköping, och Stångebro Ishall, Linköping

KVARTSFINALGRUPPSPEL

Grupp A

Spelas i Saab Arena, Linköping

Skåne

Gästrikland

Göteborg

Dalarna

Torsdagen den 1 november 2018

1/11 klockan 10.00 Skåne-Dalarna

1/11 klockan 11.45 Gästrikland-Göteborg

1/11 klockan 16.15 Gästrikland-Dalarna

1/11 klockan 18.00 Göteborg-Skåne

Fredagen den 2 november 2018

2/11 klockan 09.00 Dalarna-Göteborg

2/11 klockan 10.45 Skåne-Gästrikland

Grupp B

Spelas i Pro Train Arena, Mjölby

Ångermanland

Värmland

Småland

Örebro län

Torsdagen den 1 november 2018

1/11 klockan 10.00 Ångermanland-Örebro län

1/11 klockan 11.45 Värmland-Småland

1/11 klockan 16.15 Värmland-Örebro län

1/11 klockan 18.00 Småland-Ångermanland

Fredagen den 2 november 2018

2/11 klockan 09.00 Örebro län-Småland

2/11 klockan 10.45 Ångermanland-Värmland

Grupp C

Spelas i Himmelstalundshallen, Norrköping

Stockholm Syd

Stockholm Nord

Uppland

Medelpad

Torsdagen den 1 november 2018

1/11 klockan 10.00 Stockholm Syd-Medelpad

1/11 klockan 11.45 Stockholm Nord-Uppland

1/11 klockan 16.15 Stockholm Nord-Medelpad

1/11 klockan 18.00 Uppland-Stockholm Syd

Fredagen den 2 november 2018

2/11 klockan 09.00 Medelpad-Uppland

2/11 klockan 10.45 Stockholm Syd-Stockholm Nord

Grupp D

Spelas i Stångebro Ishall, Linköping
Östergötland

Västerbotten

Södermanland

Västmanland

Torsdagen den 1 november 2018

1/11 klockan 10.00 Östergötland-Västmanland

1/11 klockan 11.45 Västerbotten-Södermanland

1/11 klockan 16.15 Västerbotten-Västmanland

1/11 klockan 18.00 Södermanland-Östergötland

Fredagen den 2 november 2018

2/11 klockan 09.00 Västmanland-Södermanland

2/11 klockan 10.45 Östergötland-Västerbotten

Lag 1 och 2 i respektive grupp är kvalificerat för slutspel om platserna 1-8.

Lag 3 och 4 i respektive grupp är kvalificerat för kvalificeringsmatcher om platserna 9-16.SLUTSPEL

3-4 november 2018

Spelas i Stångebro Ishall, Linköping

Fredagen den 2 november 2018

Kvartsfinal 1

2/11 klockan 14.30 A 1-D 2
Kvartsfinal 2

2/11 klockan 16.15 C 1-B 2
Kvartsfinal 3

2/11 klockan 18.00 B 1-C 2
Kvartsfinal 4

2/11 klockan 19.45 D 1-A 2

Lördagen den 3 november 2018

Placeringsmatch 1, platserna 5-8

3/11 klockan 10.00 Förloraren kvartsfinal 1-Förloraren kvartsfinal 2
Placeringsmatch 2, platserna 5-8

3/11 klockan 1.45 Förloraren kvartsfinal 3-Förloraren kvartsfinal 4

Semifinal 1

3/11 klockan 14.15 Vinnaren kvartsfinal 1-Vinnaren kvartsfinal 2
Semifinal 2

3/11 klockan 16.00 Vinnaren kvartsfinal 3-Vinnaren kvartsfinal 4

Söndagen den 4 november 2018

Match om sjunde plats

4/11 klockan 09.00 Förloraren i placeringsmatch 5-8-Förloraren i placeringsmatch 5-8

Match om femte plats

4/11 klockan 09.15 Vinnaren i placeringsmatch 5-8-Vinnaren i placeringsmatch 5-8
Match om tredje

4/11 klockan 11.00 Förloraren semifinal 1-Förloraren semifinal 2
Final

4/11 klockan 13.30 Vinnaren semifinal 1-Vinnaren semifinal 2

KVARTSFINALKVALGRUPPSPEL

Grupp A i Östersund Arena Hall A, 7-9 september 2018
Dalarna, Hälsingland, Jämtland/Härjedalen, Medelpad, Norrbotten, SIF-laget.

Fredagen den 7 september 2018

7/9 Jämtland/Härjedalen-SIF-laget     3-2 (1-2, 2-0)                                                                420

7/9 Hälsingland-Medelpad               0-3 (0-1, 0-2)                                                                340

7/9 Dalarna-Norrbotten                     3-2 (1-1, 1-1, 1-0)                                  272

Efter 00.56 i Overtime

Lördagen den 8 september 2018

8/9 Norrbotten-Hälsingland                   3-1 (0-1, 3-0)                                                                247

8/9 Medelpad-SIF-laget                        0-2 (0-1, 0-1)                                                                273

8/9 Jämtland/Härjedalen-Dalarna       2-3 (2-1, 0-2)                                                                602

8/9 SIF-laget-Norrbotten                      1-2 (0-1, 1-1)                                                                275

8/9 Hälsingland-Dalarna                       0-6 (0-3, 0-3)                                                                261

8/9 Medelpad-Jämtland/Härjedalen        7-2 (5-1, 2-1)                                                                514

Söndagen den 9 september 2018

9/9 SIF-laget-Dalarna                            4-3 (0-1, 3-2, 0-0, 1-0)    238

Efter Overtime och straffar
9/9 Jämtland/Härjedalen-Hälsingland          1-3 (1-0, 0-3)                                                                308
9/9 Medelpad-Norrbotten                             2-1 (2-0, 0-1)                                                                237
9/9 Hälsingland-SIF-laget                             2-5 (1-2, 1-3)                                                                267
9/9 Norrbotten-Jämtland/Härjedalen           4-2 (2-1, 2-1)                                                                180
9/9 Dalarna-Medelpad                                2-3 (2-2, 0-0, 0-1)                                  160

Efter 00.44 i Overtime

Grupp A
A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Medelpad

5

3

1

1

15-7

11

1

0

0

0

2

Dalarna

5

2

3

0

17-11

10

1

1

0

1

3

Norrbotten

5

3

1

1

12-9

10

0

1

0

0

4

SIF-laget

5

2

1

2

14-10

8

0

0

1

0

5

Jämtland/Härjedalen

5

1

0

4

10-19

3

0

0

0

0

6

Hälsingland

5

1

0

4

6-18

3

0

0

0

0

Grupp B i Cementa Arena, Slite, 7-9 september 2018
Blekinge, Bohuslän/Dal, Gotland, Västergötland, Västmanland, Örebro län

Fredagen den 7 september 2018

7/9 Bohuslän/Dal-Gotland                        1-3 (0-1, 1-2)                                                                337

7/9 Blekinge-Västmanland                       1-5 (1-4, 0-1)                                                                123

7/9 Västergötland-Örebro län                   3-4 (0-1, 3-2, 0-0, 0-1)    123

Efter Overtime och straffar

7/9 Västmanland-Gotland                            7-1 (3-1, 4-0)                                                                150

7/9 Bohuslän/Dal-Västergötland              2-4 (1-1, 1-3)                                                                123

7/9 Örebro län-Blekinge                          5-0 (3-0, 2-0)                                                                123

 

Lördagen den 8 september 2018

8/9 Gotland-Örebro län                           1-6 (0-4, 1-2)                                                                233

8/9 Blekinge-Västergötland                   0-2 (0-2, 0-0)                                                                266

8/9 Västmanland-Bohuslän/Dal                  5-2 (1-0, 4-2)                                                                271

8/9 Gotland-Västergötland                          0-6 (0-0, 0-6)                                                                519

8/9 Bohuslän/Dal-Blekinge                       0-1 (0-0, 0-1)                                                                302

8/9 Västmanland-Örebro län                          3-2 (1-1, 1-1, 0-0, 1-0)    243

Efter Overtime och straffar

 

Söndagen den 9 september 2018

9/9 Blekinge-Gotland                                            2-1 (1-1, 1-0)                                                                243

9/9 Örebro län-Bohuslän/Dal                             5-1 (2-1, 3-0)                                                                321

9/9 Västergötland-Västmanland                           1-3 (0-0, 1-3)                                                                291

Grupp B

A=Ranking, B=Lag, C=Matcher, D=Vunna=, E=Oavgjorda, F=Förlorade, G=Gjorda-insläppta mål, H=Poäng, I=Vunna i Overtime, J=Förlorade i Overtime, K=Vunna på straffar, L=Förlorade på straffar

A

B

C

D

E

F

G

H

I

J

K

L

1

Västmanland

5

4

1

0

23-7

14

0

0

1

0

2

Örebro län

5

3

2

0

22-8

12

0

0

1

1

3

Västergötland

5

3

1

1

16-9

10

0

0

0

1

4

Blekinge

5

2

0

3

4-13

6

0

0

0

0

5

Gotland

5

1

0

4

6-22

3

0

0

0

0

6

Bohuslän/Dal

5

0

0

5

6-18

0

0

0

0

0

För fullständigt spelprogram se här

Med reservation för eventuella ändringar 

För mer information se här.

TV-puckens historik här

Stålbucklan
Deltagande lag ska bestå av flickspelare födda 2002-2004.
Svenska Ishockeyförbundet gratulerar Medelpads Ishockeyförbund som tilldelas Stålbucklan 2018
Det nya formatet för Stålbucklan 2017 med samtliga distriktslag samlade på samma spelplats blev en succé. Därför fortsätter vi med samma format och att bygga på den positiva utvecklingen av Stålbucklan och flickishockeyn generellt. Utifrån det är vi glada att tilldela 80-årsfirande Medelpads Ishockeyförbund turneringen som har erfarenhet av den här typen av arrangemang. Medarrangerande föreningar är Ånge IK, IF Sundsvall Hockey, Timrå IK, Njurunda SK och Kovlands IF. Dessa föreningar är erfarna samt har en gedigen kunskap och historia.

HISTORIK
Västergötland/Bohuslän-Dal vann Stålbucklan 2016/2017
Ångermanland vann Stålbucklan 2015/2016
Uppland vann Stålbucklan 2014/2015
Ångermanland vann Stålbucklan 2013/2014
Ångermanland vann Stålbucklan 2012/2013
För mer information se här.

Regionslagsturnering
Deltagande lag ska bestå av flickspelare födda 2000 och yngre.
Turneringen spelas den 6-8 oktober 2017 i Falun.

Uppdaterad: 15 AUG 2017 14:32

Svensk Ishockeys Huvudsponsor

 

Genvägar

 

CCM

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 08-449 04 00
Fax: 08-91 00 35
E-post: This is a mailto link

Se all info