Hoppa till sidans innehåll

Bäste forward


Bäste spelare i TV-pucken 1959-1972
Bäste forward i TV-pucken 1972-2007
Sven Tumbas stipendium till bäste forward 2008-2018

Ladda ner som pdf här

 År Spelare Distrikt  
2018 Ludwig Persson Göteborg
2017 Alexander Holtz Stockholm Syd
2016 Albin Grewe Stockholm Nord
2015 Lukas Wernblom angermanland_thumb Ångermanland
2014 Fabian Zetterlund varmland_thumb Värmland
2013 Filip Forsmark vastergotland_thumb Västergötland
2012 Einar Emanuelsson norrbotten_thumb Norrbotten
2011 Fredrik Forsberg dalarna_thumb Dalarna 
2010  Viktor Crus Rydberg  smaland_thumb Småland 
2009 Mattias Kalin  stockholm_thumb Stockholm 
2008 Adam Pettersson vasterbotten_thumb Västerbotten 
2007 William Wallén stockholm_thumb Stockholm
2006 André Pettersson smaland_thumb Småland 
2005 Mikael Backlund vastmanland_thumb Västmanland 
2004 Tony Lagerström stockholm_thumb Stockholm 
2003 Patrik Berglund vastmanland_thumb Västmanland
2002 Tom Wandell sodemanland_thumb Södermanland 
2001 Sebastian Karlsson goteborg_thumb Göteborg 
2000 Robert Nilsson stockholm_thumb Stockholm 
1999 Alexander Steen goteborg_thumb Göteborg 
1998 Fredrik Sjöström goteborg_thumb Göteborg
1997 Martin Samuelsson stockholm_thumb Stockholm 
1996 Fredrik Sundin dalarna_thumb Dalarna 
1995 Henrik Sedin angermanland_thumb Ångermanland 
1994 Mattias Karlin  angermanland_thumb Ångermanland 
1993 Johan Ramstedt vasterbotten_thumb Västerbotten 
1992 Tobias Thermell varmland_thumb Värmland 
1991 Markus Eriksson smaland_thumb Småland 
1990 Jesper Mattsson skane_thumb Skåne 
1989 Emil Skoglund dalarna_thumb Dalarna 
1988 Markus Näslund angermanland_thumb Ångermanland 
1987 Henrik Tettzel  skane_thumb Skåne
1986 Niklas Andersson goteborg_thumb Göteborg 
1985 Stefan Elvenes skane_thumb Skåne
1984 Daniel Pettersson norrbotten_thumb Norrbotten
1983 Anders Nilsson smaland_thumb Småland 
1982 Per Edlund sodemanland_thumb Södermanland
1981 Mikael Hindrika dalarna_thumb Dalarna
1980 Reine Karlsson sodemanland_thumb Södermanland 
1979 Magnus Sandberg smaland_thumb Småland
1978 Jens Öhling  stockholm_thumb Stockholm 
1977 Anders Björklund dalarna_thumb Dalarna 
1976 Ove Ohlsson dalarna_thumb Dalarna 
1975 Mats Näslund medelpad_thumb Medelpad
1974 Conny Silfverberg gastrikland_thumb Gästrikland 
1973 Stefan Karlsson norrbotten_thumb Norrbotten 
1972 Tomas Gradin angermanland_thumb Ångermanland 
1971 Thomas Gradin angermanland_thumb Ångermanland
1970 Roland Eriksson dalarna_thumb Dalarna
1969 Mats Waltin stockholm_thumb Stockholm 
1968 Martin Karlsson vasterbotten_thumb Västerbotten 
1967 Dan Labraaten varmland_thumb Värmland 
1966 Uppgift saknas    
1965 Uppgift saknas    
1964 Kalle Forsberg medelpad_thumb Medelpad 
1963 Ulf Barrefjord vasterbotten_thumb Västerbotten 
1962 Arne Johansson smaland_thumb Småland 
1961 Henrik Hedlund vasterbotten_thumb Västerbotten 
1960 Folke Bengtsson dalarna_thumb Dalarna
1959 Uppgift saknas    
Uppdaterad: 02 MAR 2018 13:55 Skribent: Stefan Ladhe
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 084490400
Fax: 08910035
E-post: This is a mailto link

Se all info