Reklam
    Hem / Herrar / Hederspriser / Lill-Strimmastipendiet

Lill-Strimmastipendiet

Fram till 1972 delades utmärkelsen TV-puckens bäste back ut. Sedan 1973 delades Lill-Strimmastipendiet ut till TV-puckens bäste back. Priset instiftades 1973 till minne av Lennart ”Lill-Strimma” Svedberg. Stipendiaten utses av landslagsledningen för Sveriges Team 16.

År Vinnare Distrikt
2019 Calle Odelius Södermanland
2018 Simon Edvinsson  Göteborg
2017 Ivan Ziviak Östergötland
2016 Tobias Björnfot Stockholm Nord
2015 Rasmus Dahlin Västergötland
2014 Calle Ehmberg Göteborg
2013 Jacob Moverare Västerbotten
2012 Jonathan Léman Uppland
2011 Erik Flood Dalarna
2010 Wilhelm Westlund Stockholm Röd
2009 Niklas Folin Göteborg
2008 Adam Larsson Västerbotten
2007 Oliver Ekman-Larsson Småland
2006 Anton Mylläri Västmanland
2005 Alexander Deilert Stockholm Vit
2004 David Lidström Västmanland
2003 Erik Moe Medelpad
2002 Niklas Öhman Ångermanland
2001 Ville Vikeväinen Norrbotten
2000 Alexander Täng Göteborg
1999 Andreas Frisk Stockholm
1998 Calle Åslund Stockholm
1997 Lars Jonsson Dalarna
1996 Jonas Fändriks Dalarna
1995 Jonas Frögren Dalarna
1994 Henrik Petré Stockholm
1993 Pierre Hedin Ångermanland
1992 Henrik Rehnberg Värmland
1991 Stefan Björk Stockholm
1990 Anders Eriksson Hälsingland
1989 Mattias Hedlund Västerbotten
1988 Fredrik Bergquist Ångermanland
1987 Jakob Karlsson Småland
1986 Fredrik Lundqvist Ångermanland
1985 Torbjörn Lindberg Norrbotten
1984 Håkan Galiamoutsas Stockholm
1983 Per Ljusteräng Dalarna 
1982 Niklas Gällsted Södermanland
1981 Carsten Bokström Stockholm 
1980 Per Lindström Västerbotten 
1979 Jens Johansson Norrbotten 
1978 Håkan Granström Stockholm 
1977 Håkan Nordin  Dalarna 
1976 Lars Karlsson  Norrbotten 
1975 Tomas Jonsson  Dalarna 
1974 Tomas Nord  Småland 
1973 Karl Lilja  Stockholm 
1972 Göran Lindblom  Västerbotten 
1971 Uppgift saknas   
1970 Christer Holmström  Västmanland 
1969 Johnny Bergkvist  Norrbotten 
1968 Lars-Göran Nilsson  Värmland 
1967 Uppgift saknas   
1966 Uppgift saknas   
1965 Uppgift saknas   
1964 Erik Järvholm  Västerbotten 
1963 Ulf Berglund Ångermanland 
1962 Per-Arne Hübinette  Norrbotten 
1961 Uppgift saknas   
1960 Uppgift saknas   
1959 Uppgift saknas