Reklam
    Hem / Herrar / Hederspriser / Sven Tumbas stipendium

Sven Tumbas stipendium

Tilldelas TV-puckens bäste forward. Pris tilldelades bäste spelare i TV-pucken 1959-1972. Pris tilldelades bäste forward i TV-pucken 1972-2008. Stipendiaten utses av landslagsledningen för Sveriges Team 16.

År Vinnare Distrikt
2019 Jonathan Lekkerimäki
Södermanland
2018 Ludwig Persson Göteborg
2017 Alexander Holtz Stockholm Syd
2016 Albin Grewe Stockholm Nord
2015 Lukas Wernblom Ångermanland
2014 Fabian Zetterlund Värmland
2013 Filip Forsmark Västergötland
2012 Einar Emanuelsson Norrbotten
2011 Fredrik Forsberg Dalarna
2010 Viktor Crus-Rydberg Småland
2009 Mattias Kalin Stockholm
2008 Adam Pettersson Västerbotten
2007 William Wallén Stockholm
2006 André Petersson Småland
2005 Mikael Backlund Västmanland
2004 Tony Lagerström Stockholm Vit
2003 Patrik Berglund Västmanland
2002 Tom Wandell Södermanland
2001 Sebastian Karlsson Göteborg
2000 Robert Nilsson Stockholm
1999 Alexander Steen Göteborg
1998 Fredrik Sjöström Göteborg
1997 Martin Samuelsson Stockholm
1996 Fredrik Sundin Dalarna
1995 Henrik Sedin Ångermanland
1994 Mattias Karlin Ångermanland
1993 Johan Ramstedt Västerbotten
1992 Tobias Thermell Värmland
1991 Markus Eriksson Småland
1990 Jesper Mattsson Skåne
1989 Emil Skoglund Dalarna
1988 Markus Näslund Ångermanland
1987 Henrik Tettzell Skåne
1986 Niklas Andersson Göteborg
1985 Stefan Elvenes Skåne
1984 Daniel Pettersson Norrbotten
1983 Anders Nilsson Småland
1982 Per Edlund Södermanland
1981 Mikael Hindrika Dalarna
1980 Reine Karlsson Södermanland
1979 Magnus Sandberg Småland
1978 Jens Öhling Stockholm
1977 Anders Björklund Dalarna
1976 Ove Ohlsson Dalarna
1975 Mats Näslund Medelpad
1974 Conny Silfverberg Gästrikland
1973 Stefan Karlsson, Norrbotten
1972 Jan Eriksson, bäste fw Gästrikland
1972 Thomas Gradin, bäste spelare Ångermanland
1971 Thomas Gradin Ångermanland
1970 Roland Eriksson Dalarna
1969 Mats Waltin Stockholm
1968 Martin Karlsson Västerbotten
1967 Dan Labraaten Värmland
1966 Uppgift saknas  
1965 Uppgift saknas  
1964 Kalle Forsberg Medelpad
1963 Ulf Barrefjord Västerbotten
1962 Arne Johansson Småland
1961 Henric Hedlund Västerbotten
1960 Folke Bengtsson Dalarna
1959 Leif Friberg, finalens bästa spelare Värmland
1959 Kjell Johansson, lagens bästa spelare Värmland