Hoppa till sidans innehåll

11 utvecklingscamper i helgen

01 OKT 2015 13:30
66 domare utbildas på 11 camper i helgen.
  • Skapad: 01 OKT 2015 13:30

I helgen drar Svenska Ishockeyförbundets utvecklingscamper igång. Den bedrivs på 11 orter i Sverige med start fredag och slut söndag eftermiddag.

Campverksamheten i siffror

  • 814 spelare deltar på campen (418 U15-spelare, 374 U16-spelare och 22 damkronor)
  • 132 Campinstruktörer
  • 110 klubbtränare
  • 66 domare
  • 11 domarinstruktörer
  • 33 camportsansvariga
  • Totalt spelas 55 matcher i helgen.

Uttagna domare

De uttagna domarna är mestadels hämtade från landets division 2-serier. De 66 domarna tävlar om att bli en av 12 som får åka på regionscamp i November (fyra orter). Av dessa 12 tas sedan tre domare (1 huvuddomare samt två linjemän) ut till Elitcamp U16 i Norrtälje. 

Följande domare är uttagna:

Överkalix

HD: John Hedman, (Luleå), Andre Flink (Boden)
LM: Niclas Westman (Luleå), Simon Stålnacke (Luleå), Josef Lundgren (Piteå), Adrian Berglund (Piteå)
Instruktör: Magnus Josbrandt, Piteå

Norsjö

HD: Lars Olsson (Bredbyn), Christoffer Rannerud (Boden)
LM: Joakim Pettersson (Järpen), WIlliam Stein-Åslund (Östersund), Malin Vidmark (Skellefteå), Erik Fahlgren (Skellefteå)
Instruktör: Jonte Söderling, Visby

Härnösand

HD: Jonathan Haga (Örnsköldsvik), Jonas Bergman (Kramfors), 
LM: Johan Kjellin (Erikslund), Filip Andersson (Sollefteå), Teodor Sörholm (Stöde), Oliver Edrén (Sundsvall)
Instruktör: Johannes Nilsson (Brunflo)

Gnesta

HD: Emil Netz (Åkers Styckebruk), Mikael Ström (Grödinge)
LM: Marcus Adrelius (Katrineholm), Jesper Engström (Strängnäs), Corentin Arnou (Södertälje), Andreas Fasth (Solna)
Instruktör: Robert Sjöström (Södertälje)

Norrtälje

HD: Mikael Stavlind (Knivsta), Roger Blomqvist (Vendelsö)
LM: Zacharias Nordin (Tyresö), Adam Hållén (Stockholm), Felix Lideri (Uppsala), Richard Pettersson (Öregrund)
Instruktör: Thomas Andersson, Gävle 

Älvdalen

HD: Emil Hammare (Hedemora), Felix Brask (Insjön)
LM: Johan Pickl (Köping), Jakob Melin (Hedemora), Samuel Nordqvist (Leksand), Sebastian Meglic (Köping)

Munkfors

HD: Tobias Nederman (Grums), Martin Kallin (Västerås)
LM:  Felicia Cederfelt (Örebro), Jacob Bolinder Hansson (Kil), Marcus Haglund (Forshaga), Marcus Sandberg (Säter)
Instruktör:  Andreas Eriksson (Grängesberg)

Hudiksvall

HD: Robin Edin (Hudiksvall), Robin Ranje (Gävle)
LM:  Alexander Jonsson (Bollnäs), William Backlund (Valbo), Linus Magnusson (Gävle), Svante Johnson (Bollnäs)
Instruktör:  Stefan Olsson (Ljusne)

Borås

HD: Johan Schoulz (Torslanda), Nazif Vitija (Uddevalla)
LM:  Sebastian Sihvo (Gråbo), Filip Thunberg (Rönnäng), Filip Ivarsson (Brämhult), Alexander Fabricius (Mariestad)
Instruktör:  Christian Ewertzzon (Brämhult)

Landsbro

HD: Victor Svensson (Jönköping), Sebastian Ebberstein (Fritsla)
LM:  Adam Bardh (Ljungby), Albin Nilsson (Nässjö), William Ramnskog (Linköping), Julia Johansson (Rydaholm)
Instruktör: Fredrik Öhman (Norrköping)

Tyringe

HD: Marcus Råberg (Karlskrona), Isak Lunderot (Södra Sandby)
LM: Carl Nilsson (Bräkne-Hoby), Adam Kallenberg (Sölvesborg), Felix Nilson (Halmstad), Niklas Gustafson (Lund)
Instruktör: Daniel Alm (Tvååker)

Svenska Ishockeyförbundet önskar samtliga domare, ledare och spelare lycka till på helgens camper.

Skribent: John Fransson
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 084490400
Fax: 08910035
E-post: This is a mailto link

Se all info