Hoppa till sidans innehåll

Årets campsäsong inleds i helgen

01 OKT 2018 09:00
Till helgen inleds campsäsongen 2018-19 med utvecklingscamper.
  • Uppdaterad: 01 OKT 2018 09:00

Mindre förändringar gentemot tidigare år

Till årets utvecklingscamper har antalet orter reducerats från 11 till 10 - utöver detta är det bara U16-spelare på camperna, till skillnad från tidigare år då det har varit både U15 och U16. Då antalet matcher på camperna har minskats från fem till tre, får detta till följd att det bara är ett domarteam på plats på varje camport.

Samtliga camper kommer att gå parallellt med uttagningen till U16-landslaget. Domarna kommer att döma en match per dag - övrigt tid kommer att ägnas åt utbildning, fys och fördjupande studier.

Camperna inleds fredag den 5 oktober, klockan 17.00, och avslutas söndag den 7 oktober klockan 15.00.

Uttagna domare och instruktörer

Följande domare och instruktörer är uttagna:

Sunderbyn*

HD: Henrik Ölund, Luleå
LM: Joachim Boqvist, Luleå
LM: Gustav Olsson, Luleå

*I Sunderbyn bedrivs ingen utbildning - domarna kommer bara att döma matcherna. 

Härnösand

HD: David Gustafsson, Sandarne
LM: Jonathan Ring, Örnsköldsvik
LM: Erik Lindström, Örnsköldsvik
Instruktör: Johannes Nilsson, Brunflo

Gnesta

HD: Dennis Santesson, Segeltorp
LM: Ludwig Ekengren, Mariefred
LM: Kim Axelsson, Strängnäs
Instruktör: Victor Skogsman, Karlstad

Norrtälje

HD: Emil Lundberg, Enskede
LM: Joel Norum, Storvreta
LM: Edvin Nordberg, Värmdö
Instruktör: Jonte Söderling, Visby

Älvdalen

HD: Alexandra Köhl, Stockholm
LM: Lucas Karlsson, Mora
LM: Emil Erlman, Leksand
Instruktör: Mattias Sundelin, Boden

Munkfors

HD: Johan Wiklander, Örebro
LM: Samuel Landström, Örebro
LM: Edvin Flygar, Valbo
Instruktör: Annika Flödén, Arvika

Hudiksvall

HD: Tobias Gustafsson-Pihl, Falun
LM: Alx Bergsten, Hackås
LM: Emil Bergström, Sundsvall
Instruktör: Robert Sjöström, Södertälje

Borås

HD: Gustav Svensson, Mariestad
LM: Kristoffer Karlsson, Alingsås
LM: Philip Lidh, Nittorp
Instruktör: Niklas Eriksson, Skövde

Landsbro

HD: Malin Zetterberg, Stockholm
LM: Kasper Tedenljung, Huskvarna
LM: Colin Johansson, Alvesta
Instruktör: Freddie Öhman, Norrköping

Tyringe

HD: Christopher Lindholm, Kristianstad
LM: Daniel Westin, Ängelholm
LM: Andreas Nathell, Ängelholm
Instruktör: Mattias Lodén, Kumla

Skribent: John Alvemyr
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 084490400
Fax: 08910035
E-post: This is a mailto link

Se all info