Hoppa till sidans innehåll

4 Nations Tournament February 7-9 2020


4 Nations Tournament February 7-9 2020
Team Sweden will play in a 4 Nations Tournament during February 7-9 2020 in Frölundaborgs Isstadion, Gothenburg, Sweden. All game starting times are always expressed in local time. Alla matchtider är alltid angivna i lokal tid. Med reservation för eventuella ändringar.

Date, time Game Venue, country
2020-02-07, 16.00 Finland-Russia Gothenburg, SWE
2020-02-07, 19.00 Sweden-Czech Republic Gothenburg, SWE
2020-02-08, 14.00 Russia-Czech Republic Gothenburg, SWE
2020-02-08, 17.00 Sweden-Finland Gothenburg, SWE
2020-02-09, 12.00 Czech Republic-Finland Gothenburg, SWE
2020-02-09, 15.00 Sweden-Russia Gothenburg, SWE

Anders Lundberg, huvudcoach för Sveriges Team 16, har tagit ut truppen till en 4-nationersturnering i Frölundaborg Isstadion, Göteborg, under tiden den 7-9 februari 2020. Deltagande länder är Finland, Ryssland, Sverige och Tjeckien.
-
4-NATIONERSTURNERINGEN
Sveriges trupp
Sveriges program dag för dag

SÄSONGEN 2019/2020
Sveriges resultat och spelprogram säsongen 2019/2020
Sveriges poängliga säsongen 2019/2020
Mer om Team 16 2019/2020 här
-
HISTORIK
Sveriges alla inofficiella landskamper genom tiderna, resultaten
Sveriges alla inofficiella landskamper genom tiderna, tabellen

LANDSKAMPERNA KAN SES PÅ WEBB-TV
Alla landskamper i 4-nationersturneringen kan ses på https://svenskhockey.tv/
-
LANDSKAMPERNA KAN FÖLJAS ONLINE
Alla landskamperna i 4-nationersturneringen kan följas online på http://stats.swehockey.se där också resultat, matchfakta, laguppställningar och statistik från landskamperna kommer att finnas. 

UR DAGSPROGRAMMET
-
Måndagen den 3 februari 2020
3/2 Sverige har isträning klockan 18.30-19.50 i Frölundaborg Isstadion 

Tisdagen den 4 februari 2020
4/2 Sverige har isträning klockan 10.00-11.20 i Frölundaborg Isstadion 
4/2 Sverige har isträning klockan 17.00-18.50 i Frölundaborg Isstadion
4/2 Sverige har öppen träning klockan 18.20-18.50 i Frölundaborg Isstadion 

Onsdagen den 5 februari 2020
5/2 Sverige har isträning klockan 10.00-11.20 i Frölundaborg Isstadion 
5/2 Sverige har isträning klockan 17.00-17.50 i Frölundaborg Isstadion
5/2 Finland har isträning klockan18.00-18.50  i Frölundaborg Isstadion 

Torsdagen den 6 februari 2020
6/2 Finland har isträning klockan 08.15-09.45 i Slottskogsrinken
6/2 Sverige har isträning klockan 10.00-11.20 i Slottskogsrinken
6/2 Finland har isträning klockan 17.00-17.50 i Frölundaborg Isstadion
6/2 Ryssland har isträning klockan 18.00-18.50 i Frölundaborg Isstadion 

Fredagen den 7 februari 2020
7/2 Ryssland har matchvärmning klockan 09.00-09.45 i Frölundaborg Isstadion
7/2 Finland har matchvärmning klockan 10.00-10.45 i Frölundaborg Isstadion
7/2 Tjeckien har matchvärmning klockan 11.00-11.45 i Slottskogsrinken
7/2 Sverige har matchvärmning klockan 12.00-12.45 i Frölundaborg Isstadion 

Lördagen den 8 februari 2020
8/2 Finland har matchvärmning klockan 09.00-09.30 i Frölundaborg Isstadion
8/2 Sverige har matchvärmning klockan 09.45-10.15 i Frölundaborg Isstadion 

Söndagen den 9 februari 2020
9/2 Ryssland har matchvärmning klockan 08.30-09.00 i Frölundaborg Isstadion
9/2 Sverige har matchvärmning på is eller fys klockan 09.15-09.45 i Frölundaborg Isstadion 

SPELPROGRAMMET
7-9/2 2020. 4-nationersturnering i Frölundaborg Isstadion, Göteborg, Sverige
-
Fredagen den 7 februari 2020
7/2 klockan 16.00 Finland-Ryssland, Frölundaborg Isstadion, Göteborg, Sverige
7/2 klockan 19.00 Sverige-Tjeckien, Frölundaborg Isstadion, Göteborg, Sverige 

Lördagen den 8 februari 2020
8/2 klockan 14.00 Ryssland-Tjeckien, Frölundaborg Isstadion, Göteborg, Sverige
8/2 klockan 17.00 Sverige-Finland, Frölundaborg Isstadion, Göteborg, Sverige 

Söndagen den 9 februari 2020
9/2 klockan 12.00 Tjeckien-Finland, Frölundaborg Isstadion, Göteborg, Sverige
9/2 klockan 15.00 Sverige-Ryssland, Frölundaborg Isstadion, Göteborg, Sverige
-
SVERIGE 

MÅLVAKTER  
1. Hugo Mellinger
30. Hugo Hävelid 

BACKAR  
2. Ludwig Ericsson  
3. Elias Salomonsson  
4. Joel Kjellberg  
5. Mattias Hävelid  
6. Calle Odelius  
7. Hugo Fransson  
8. Oliver Casselsten 

FORWARDS
11. Noah Östlund
12. Isac Born
14. Erik Olhans-Lind
15. Helmer Styf
16. Rasmus Rudslätt
17. William Lagerqvist
18. Filip Bystedt
20. Fabian Wagner
22. Alexander Dahlgren
23. Otto Stahre 26. Alexander Suzdalev
27. William Rosenfors
28. Liam Öhgren

KOMMANDE LANDSKAMPSUPPDRAG
Team 16 spelar i en 4-nationersturnering i Rauma Kivikylä Arena, Rauma, Finland, under tiden den 10-14 april 2020.

Team Sweden´s Organization and Team Management season 2019/2020

Director of Development and youth national teams: Pär Ericson

National Team Assistant:
 Mari Bohman
Read more about Mari Bohman
Photo

Team Manager: Jan Ingman
Read more about Jan Ingman

Head Coach: Anders Lundberg
Read more about Anders Lundberg

Photo

Assistant Coach: Mikael Rundgren
Read more about Mikael Rundgren

Photo

Goalie Coach: Linda Blomquist
Read more about Linda Blomquist

Video Coach: Adam Albelin
Read more about Adam Albelin

Physiotherapist: Dennis Schirmer
Read more about Dennis Schirmer

Equipment Manager: Yngve Frost
Read more about Yngve Frost

Photo

Photo credits:
Photo:
Bildbyrån
Photo:
 IIHF-HHOF

Uppdaterad: 22 JUL 2019 13:08 Skribent: Anders Feltenmark
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 084490400
Fax: 08910035
E-post: This is a mailto link

Se all info