Hoppa till sidans innehåll

5 Nations Tournament February 5-9 2020


5 Nations Tournament February 5-9 2020
Team Sweden will play in a 5 Nations Tournament during February 5-9 2020 in Zimni stadion, Klasternec nad Ohri and in Rocknet arena, Chomutov, Czech Republic. All game starting times are always expressed in local time. Alla matchtider är alltid angivna i lokal tid. Med reservation för eventuella ändringar.

Sweden´s Scoring Leaders in the 5 Nations Tournament February 5-9 2020

Date, time Game Venue, country
2020-02-05, 19.00 Russia-Sweden 3-1 (2-0, 1-0, 0-1) Chomutov, CZE
2020-02-05, 19.00 Czech Republic-Finland 2-5 (0-2, 0-2, 2-1) Klasterec nad Ohri, CZE
2020-02-06, 15.00 Finland-Russia 6-2 (2-0, 2-1, 2-1) Chomutov, CZE
2020-02-06, 19.00 Czech Republic-USA 2-3 (0-1, 0-0, 2-1, 0-1) after 03.52 in Overtime Klasterec nad Ohri, CZE
2020-02-07, 15.00 Sweden-Finland 4-5 (0-1, 2-1, 2-3) Chomutov, CZE
2020-02-07, 19.00 Russia-USA 2-3 (1-2, 1-1, 1-0) Klasterec nad Ohri, CZE
2020-02-08, 15.00 Czech Republic-Russia 3-4 (1-2, 0-1, 2-0, 0-0, 0-1) after Overtime and Game Winning Shots Klasterec nad Ohri, CZE
2020-02-08, 19.00 USA-Sweden 5-2 (1-0, 1-0, 3-2) Chomutov, CZE
2020-02-09, 15.00 Czech Republic-Sweden 1-4 (1-1, 0-1, 0-2) Klasterec nad Ohri, CZE
2020-02-09, 19.00 USA-Finland 1-3 (0-0, 0-1, 1-2) Chomutov, CZE

Sveriges poängliga i 5-nationersturneringen 5-9 februari 2020

Sveriges huvudcoach Magnus Hävelid har tagit ut truppen till en 5-nationersturnering i Klasterec nad Ohri och Choutov, Tjeckien, under tiden den 5-9 februari 2020.
Deltagande länder är Finland, Ryssland, Sverige, Tjeckien och USA.
-
LANDSKAMPERNA KAN SES PÅ WEBB-TV
Alla landskamper i 4-nationersturneringen kan ses på https://svenskhockey.tv/
-
Sveriges trupp
Korta fakta om varje spelare
Sveriges program dag för dag 

SMÅKRONORNA/TEAM 18 2019/2020
Sveriges resultat och spelprogram säsongen 2019/2020
Sveriges poängliga säsongen 2019/2020
Mer om Sverige säsongen 2019/2020 här
-
HISTORIK
Sveriges alla inofficiella landskamper genom tiderna, resultaten
Sveriges alla inofficiella landskamper genom tiderna, tabellen
Mer historik här

SPELPROGRAM
-
5-9/2 2020. 5-nationersturnering i Zimni stadion, Klasterec nad Ohri och Rocknet Arena, Chomutov, Tjeckien
-
Onsdagen den 5 februari 2020
5/2 klockan 19.00 Ryssland-Sverige, Rocknet Arena, Chomutov, Tjeckien
5/2 klockan 19.00 Tjeckien-Finland, Zimni stadion, Klasterec nad Ohri, Tjeckien 

Torsdagen den 6 februari 2020
6/2 klockan 15.00 Finland-Ryssland, Rocknet Arena, Chomutov, Tjeckien
6/2 klockan 19.00 Tjeckien-USA, Zimni stadion, Klasterec nad Ohri, Tjeckien 

Fredagen den 7 februari 2020
7/2 klockan 15.00 Sverige-Finland, Rocknet Arena, Chomutov, Tjeckien
7/2 klockan 19.00 Ryssland-USA, Zimni stadion, Klasterec nad Ohri, Tjeckien 

Lördagen den 8 februari 2020
8/2 klockan 15.00 Tjeckien-Ryssland, Zimni stadion, Klasterec nad Ohri, Tjeckien
8/2 klockan 19.00 USA-Sverige, Rocknet Arena, Chomutov, Tjeckien 

Söndagen den 9 februari 2020
9/2 klockan 15.00 Tjeckien-Sverige, Zimni stadion, Klasterec nad Ohri, Tjeckien
9/2 klockan 19.00 USA-Finland, Rocknet Arena, Chomutov, Tjeckien 

Med reservation för eventuella ändringar
-
SVERIGE
-
MÅLVAKTERNA
  1. Calle Clang
30. Jesper Wallstedt 

BACKARNA
  2. Emil Andrae
  4. Leo Lööf
  5. Helge Grans
  6. Anton Johannesson
  7. Hugo Styf
  8. Måns Forsfjäll
  9. William Wallinder 

FORWARDS
11. William Eklund
12. Noah Andersson
14. Daniel Ljungman
15. Isak Garfve
16. William Hallén
17. Oliver Tärnström
18. Oskar Magnusson
22. Zion Nybeck
24. Fabian Lysell
25. Theodor Niederbach
26. Alexander Ljungkrantz
27. Daniel Torgersson
28. Gabriel Säll 

NÄSTA UPPDRAG
Småkronorna/Team 18 är på JVM-förberedande läger i april, ort, program och matcher är ej fastställda

Team Sweden´s Organization and Team Management season 2019/2020

Director of Development and youth national teams: Pär Ericson

National Team Assistant: Mari Bohman
Read more about Mari Bohman
Photo

Team Manager: Peter Lindström
Read more about Peter Lindström
Photo

Head Coach:
Magnus Hävelid
Read more about Magnus Hävelid
Photo

Assistant Coach: Robin Jonsson

Goalie Coach: Peter Andersson
Read more about Peter Andersson
Photo


Video Coach:
Pontus Nyberg
Read more about Pontus Nyberg
Photo

Physiotherapist: Krister Olsson
Read more about Krister Olsson

Equipment Manager:
Daniel Nilsson
Read more about Daniel Nilsson
Photo

Trainee Coach: Anton Blomqvist

Photo credits: Photo: IIHF-HHOF

 

 

Uppdaterad: 21 JUL 2019 11:54 Skribent: Anders Feltenmark
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 084490400
Fax: 08910035
E-post: This is a mailto link

Se all info