Hoppa till sidans innehåll

4 Nations Tournament August 23-25 2019


4 Nations Tournament August 23-25 2019
Team Sweden will play in a 4 Nations Tournament  during August 23-25 2019 in Universal Sports Palace, Perm, Russia. All game starting times are always expressed in local time. Alla matchtider är alltid angivna i lokal tid. Med reservation för eventuella ändringar.

Team Sweden´s Scoring Leaders in the 4 Nations Tournament August 23-25 2019

Game information here

Games can be seen on webb TV, links below.

FIN-SWE
https://www.youtube.com/watch?v=TaC8-5fmVfg  

RUS-CZE
https://www.youtube.com/watch?v=Iy-LrIiSZSg  

CZE-FIN
https://www.youtube.com/watch?v=CebhlFBoKmI 

SWE-RUS
https://www.youtube.com/watch?v=KtnDzK7kA-s 

CZE-SWE
https://www.youtube.com/watch?v=V2LD9c3ki20  

RUS-FIN
https://www.youtube.com/watch?v=WMj5YzLDGfU

Date, time Game Venue, country
2019-08-23, 14.00 Finland-Sweden 6-5 (1-1, 1-3, 3-1, 1-0) after 01.32 in Overtime Perm, RUS
2019-08-23, 18.00 Russia-Czech Republic 4-1 (1-0, 1-0, 2-1) Perm, RUS
2019-08-24, 14.00 Czech Republic-Finland 4-2 (2-1, 1-1, 1-0) Perm, RUS
2019-08-24, 18.00 Sweden-Russia 0-1 (0-1, 0-0, 0-0) Perm, RUS
2019-08-25, 12.30 Czech Republic-Sweden 4-1 (0-0, 3-1, 1-0) Perm, RUS
2019-08-25, 16.00 Russia-Finland 2-4 (0-0, 2-2, 0-2) Perm, RUS

Sveriges poängliga i 4-nationersturneringen 23-25 augusti 2019

Matchinformation här

Här kan man se matcherna på webb-TV:

FIN-SWE
https://www.youtube.com/watch?v=TaC8-5fmVfg  

RUS-CZE
https://www.youtube.com/watch?v=Iy-LrIiSZSg  

CZE-FIN
https://www.youtube.com/watch?v=CebhlFBoKmI 

SWE-RUS
https://www.youtube.com/watch?v=KtnDzK7kA-s 

CZE-SWE
https://www.youtube.com/watch?v=V2LD9c3ki20  

RUS-FIN
https://www.youtube.com/watch?v=WMj5YzLDGfU


Huvudcoachen Tomas Montén har tagit ut Juniorkronorna/Team 20:s trupp till en 4-nationersturnering i Universal Sports Palace, Perm, Ryssland, under tiden den 23-25 augusti 2019.
_
Sveriges trupp
Korta fakta om Sveriges spelare
Sveriges dagsprogram

JUNIORKRONORNA/TEAM 20 SÄSONGEN 2019/2020
Sveriges resultat och spelprogram säsongen 2019/2020
Sveriges poängliga säsongen 2019/2020
Mer om Juniorkronorna/Team 20 säsongen 2019/2020 här 

HISTORIK
Sveriges alla inofficiella landskamper genom tiderna, resultaten
Sveriges alla inofficiella landskamper genom tiderna, tabeller
Mer historik här

SPELPROGRAMMET 

23-25/8 2019. 4-nationersturnering i Universal Sports Palace, Perm, Ryssland
-
Fredagen den 23 augusti 2019
23/8 klockan 14.00 Finland-Sverige, Universal Sports Palace, Perm, Ryssland
23/8 klockan 18.00 Ryssland-Tjeckien, Universal Sports Palace, Perm, Ryssland 

Lördagen den 24 augusti 2019
24/8 klockan 14.00 Tjeckien-Finland, Universal Sports Palace, Perm, Ryssland
24/8 klockan 18.00 Sverige-Ryssland, Universal Sports Palace, Perm, Ryssland 

Söndagen den 25 augusti 2019
25/8 klockan 12.30 Tjeckien-Sverige, Universal Sports Palace, Perm, Ryssland
25/8 klockan 16.00 Ryssland-Finland, Universal Sports Palace, Perm, Ryssland
OBS! Alla matchtider anges alltid i lokal tid 

SVERIGE
-
MÅLVAKTER
  1. Jesper Myrenberg
35. Erik Portillo 

BACKAR
  2. Axel Andersson
  3. Simon Lundmark
  4. Axel Bergkvist
  5. Albert Johansson
  6. Jakob Bondesson
  7. Simon Kjellberg
  8. Adam Wilsby 

FORWARDS
10. Carl Jakobsson
11. Adam Falk
12. Rasmus Kahilainen
15. Adam Edström
17. Nils Åman
19. Hugo Gustafsson
21. Nils Höglander
22. Felix Carenfelt
23. Lukas Söderlund
25. Nikola Pasic
26. Jonatan Lundin Andersson
27. Arvid Costmar
28. Arvid Caderoth    

NÄSTA LANDSLAGSUPPDRAG
Nästa landskampsuppdrag för Juniorkronorna/Team 20 blir en 4-nationersturnering i Helsingfors, Finland, under tiden den 8-10 november 2019.
-
Team Sweden´s Organization and Team Management season 2019/2020

Director of Development and youth national teams: Pär Ericson

National Team Assistant: Mari Bohman
Read more about Mari Bohman
Photo

Team Manager:
 Jonas Fransson
Read more about Jonas Fransson

Head Coach:
 Tomas Montén
Read more about Tomas Montén
Photo

Assistant Coach:
Joel Rönnmark 
Read more about Joel Rönnmark
Photo

Assistant Coach: Markus Åkerblom
Read more about Markus Åkerblom

Goalie Coach:
 Nizze Landén
Read more about Nizze Landén
Photo

Video Coach: Pontus Nyberg
Read more about Pontus Nyberg
Photo

Doctor: Ryan Allenby
Read more about Ryan Allenby
Photo

Physiotherapist: Henrik Karlsson

Equipment Manager: Per-Åke Bäckman
Read more about Per-Åke Bäckman
Photo

Photo credits:
Photo:
Bildbyrån
Photo:
 IIHF-HHOF

Uppdaterad: 19 JUL 2019 11:07 Skribent: Anders Feltenmark
Epost: This is a mailto link

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 084490400
Fax: 08910035
E-post: This is a mailto link

Se all info