Hoppa till sidans innehåll

4 Nations Tournament in Russia November 2013


A 4 Nations Tournament will be played in Khimik, Novogorsk, Russia November 8-10 2013. All game starting times are always expressed in local time. Alla matchtider är alltid angivna i lokal tid

Team Sweden´s Scoring Leaders in the 4 Nations Tournament in Khimik here

Tournament information here: 

http://fhr.ru/en/national_teams/season_calendar/

Date, time Game Venue, country
2013-11-08, 16.30 Czech Republic-Sweden 1-3 (1-3 , 0-0, 0-0) Khimik, RUS
2013-11-08, 19.30 Russia-Finland 3-2 (0-1, 2-0, 1-1) Khimik, RUS
2013-11-09, 15.00 Finland-Czech Republic 4-3 (1-0, 2-1, 0-2, 0-0, 1-0) after Overtime and Game Winning Shots Khimik, RUS
2013-11-09, 18.30 Russia-Sweden 2-4 (0-1, 0-2, 2-1) Khimik, RUS
2013-11-10, 13.00 Sweden-Finland 2-3 (1-1, 0-0, 1-1, 0-0, 0-1) after Overtime and Game Winning Shotds Khimik, RUS
2013-11-10, 16.30 Russia-Czech Republic 6-1 (3-0, 2-1, 1-0) Khimik, RUS

Huvudcoachen Rikard Grönborg har tagit ut Juniorkronorna/Team 20:s trupp till en 4-nationersturnering i Khimik, Novogorsk, Ryssland, under tiden den 8-10 november 2013. Deltagare är Finland, Ryssland, Sverige och Tjeckien. Turneringen är den sista innan JVM i Malmö den 26 december 2013-5 januari 2014.

Sveriges trupp
Korta fakta om Sveriges spelare
Sveriges dagsprogram
Träningsschema och spelprogram

JUNIORKRONORNA/TEAM 20 SÄSONGEN 2013/2014
Juniorkronorna/Team 20:s resultat och spelprogram säsongen 2013/2014
Juniorkronorna/Team 20:s poängliga säsongen 2013/2014
Mer om Juniorkronorna/Team 20 säsongen 2013/2014 här

HISTORIK
Sveriges alla inofficiella landskamper genom tiderna, resultaten
Sveriges alla inofficiella landskamper genom tiderna, tabellen
Sveriges alla officiella landskamper genom tiderna, resultaten
Sveriges alla officiella landskamper genom tiderna, tabellen

I den svenska spelartruppen återfinns sju spelare som var med och erövrade JVM-silver vid senaste JVM-turneringen i Ufa, Ryssland, 2012/2013.

BACKAR
Linus Arnesson
Christian Djoos
Robert Hägg

FORWARDS
Sebastian Collberg
Jacob de la Rose
Filip Sandberg
Alexander Wennberg

SPELPROGRAMMET
8-10/11 2013. 4-nationersturnering i Khimik, Novogorsk, Ryssland

Fredagen den 8 november 2013
8/11 klockan 16.30 Tjeckien-Sverige, Khimik, Novogorsk
8/11 klockan 19.30 Ryssland-Finland, Khimik, Novogorsk

Lördagen den 9 november 2013
9/11 klockan 15.00 Finland-Tjeckien, Khimik, Novogorsk
9/11 klockan 18.30 Ryssland-Sverige, Khimik, Novogorsk

Söndagen den 10 november 2013
10/11 klockan 13.00 Sverige-Finland, Khimik, Novogorsk
10/11 klockan 16.30 Ryssland-Tjeckien, Khimik, Novogorsk

SVERIGE

MÅLVAKTER

1. Marcus Högberg
30. Samuel Ward

BACKAR

2. Lukas Bengtsson
3. Christian Djoos
4. Mattias Nilsson
6. Jesper Pettersson
8. Linus Arnesson
12. Arvid Lundberg
14. Robert Hägg

FORWARDS

9. Jacob de la Rose
10. Alexander Wennberg
11. Ludvig Nilsson
15. Sebastian Collberg
16. Filip Sandberg
17. Edwin Hedberg
18. Gustav Rydahl
19. Andreas Johnson
20. Daniel Zaar
26. Erik Karlsson
27. Anton Karlsson
28. Lucas Wallmark
29. Oskar Sundqvist

Nästa landskampsuppdrag

Nästa landskampsuppdrag för Juniorkronorna/Team 20 blir ett JVM-förberedande lager i Ängelholm under tiden den 16-24 december 2013.
De JVM-förberedande landskamperna:
20-23/12. Läger i Färs & Frosta Sparkbank Arena, Lund, Söderslättshallen, Trelleborg och Lindab Arena, Ängelholm inför 2014 IIHF World Junior Championship i Malmö, Sverige.

Fredagen den 20 december 2013
20/12 klockan 16.00 Kanada-Finland, Lindab Arena, Ängelholm
20/12 klockan 19.30 Sverige-USA, Lindab Arena, Ängelholm

Lördagen den 21 december 2013
21/12 klockan 16.00 Schweiz-Tjeckien, Färs & Frosta Sparbank Arena, Lund

Söndagen den 22 december 2013
22/12 klockan 13.30 USA-Finland, Lindab Arena, Ängelholm
22/12 klockan 17.00 Sverige-Kanada, Lindab Arena, Ängelholm

Måndagen den 23 december 2013
23/12 klockan 18.00 Kanada-Schweiz i Söderslättshallen, Trelleborg
23/12 klockan 18.00 Ryssland-Tyskland i Olympiahallen, Helsingborg
23/12 klockan 18.00 Tjeckien-Norge i Karlslundshallen, Landskrona

Team Sweden´s organization and Team Management season 2013/2014

Director of National teams and Development: Tommy BoustedtNational Teams Coordinator: Staffan Landberg

National Teams Assistant: Mari Bohman

Team Manager: Nizze Landén

Head Coach: Rikard Grönborg

Assistant Coach: Anders Johansson

Video Coach: Johan Andersson

Doctor: Sofia Sunnerud

Equipment Manager: Per-Åke Bäckman

Photo credits:

Photo: IIHF-HHOF
Photo: FotoKenne Reklamfoto AB

Uppdaterad: 07 JUN 2016 17:00 Skribent: Anders Feltenmark
Epost: This is a mailto link

Svensk Ishockeys Huvudsponsor

Svenska Spel

 

Genvägar

CCM

Postadress:
Svenska Ishockeyförbundet
Box 5204
121 16 Johanneshov

Besöksadress:
Tjurhornsgränd 6, 3 tr.
121 63 Johanneshov

Kontakt:
Tel: 084490400
Fax: 08910035
E-post: This is a mailto link

Se all info