Reklam
    Hem / Landslag / Våra landslag / Damkronorna / Euro Hockey Tour Play Off February 5-8 2020

Euro Hockey Tour Play Off February 5-8 2020

Euro Hockey Tour Play Off February 5-8 2020
Team Sweden will play in Euro Hockey Tour Play Off during February 5-9 2020 in Stiga Arena, Tranås and Storegårdshallen, Eksjö, Sweden. All game starting times are always expressed in local time. Alla matchtider är alltid angivna i lokal tid. Med reservation för eventuella ändringar.

Sweden´s Scoring Leaders in Euro Hockey Tour Play Off  February 2020

Date, time Game Venue, country
2020-02-05, 18.00 Finland-Germany 3-1 (1-0, 2-0, 0-1) Tranås, Swe
2020-02-05, 18.00 Russia-Sweden 1-3 (0-0, 1-2, 0-1) Tranås, Swe
2020-02-06, 18.00 Germany-Switzerland 1-2 (0-0, 1-1, 0-1) Tranås, Swe
2020-02-06, 18.00 Sweden-Czech Republic 1-2 (0-0, 0-1, 1-0, 0-0, 0-1) after Overtime and Game Winning Shots Tranås, Swe
2020-02-07, 18.00 Switzerland-Finland 2-8 (0-2, 2-3, 0-3) Tranås, Swe
2020-02-07, 18.00 Czech Republic-Russia 1-5 (1-1, 0-2, 0-2) Tranås, Swe
2020-02-08, 12.00 Fifth Place Game Germany-Czech Republic 1-2 (0-1, 1-0, 0-1) Tranås, Swe
2020-02-08, 15.30 Third Place Game Switzerland-Russia 1-3 (0-1, 0-0, 1-2) Tranås, Swe
2020-02-08, 19.00 First Place Game Finland-Sweden 4-0 (1-0, 1-0, 2-0) Tranås, Swe

Sveriges poängliga i Euro Hockey Tourslutspelet februari 2020

Damkronornas huvudcoach Ylva Martinsen har tagit ut truppen till Euro Hockey Tourslutspelet i Stiga Arena, Tranås, och Storegårdshallen, Eksjö, Sverige, under tiden den 5-8 februari 2020.
Deltagande länder är Finland, Ryssland, Schweiz, Sverige, Tjeckien och Tyskland.

LANDSKAMPERNA KAN SES PÅ WEBB-TV
Alla landskamper i Euro Hockey Tourslutspelet kan ses på https://svenskhockey.tv/ 

LANDSKAMPERNA KAN FÖLJAS ONLINE
Alla landskamperna i Euro Hockey Tourslutspelet kan följas online på http://stats.swehockey.se där också resultat, matchfakta, laguppställningar och statistik från landskamperna kommer att finnas. 

Euro Hockey Tourslutspelet
Sveriges trupp
Korta fakta om varje spelare
Sveriges program dag för dag
-
SÄSONGEN 2019/2020
Sveriges resultat och spelprogram säsongen 2019/2020
Sveriges poängliga säsongen 2019/2020
Mer om Damkronorna säsongen 2019/2020 här
-
HISTORIK
Alla inofficiella landskamper, resultaten
Alla inofficiella landskamper, tabellen
Mer historik här

SPELPROGRAMMET
-
5-8/2 2020. Euro Hockey Tourslutspelet i Stiga Arena, Tranås, och Storegårdshallen, Eksjö, Sverige
Grupp A: Finland, Schweiz, Tyskland i Storegårdshallen, Eksjö, Sverige
Grupp B: Ryssland, Tjeckien, Sverige i Stiga Arena, Tranås, Sverige 

Onsdagen den 5 februari 2020
5/2 klockan 18.00 Finland-Tyskland, Storegårdshallen, Eksjö
5/2 klockan 18.00 Ryssland-Sverige, Stiga Arena, Tranås 

Torsdagen den 6 februari 2020
6/2 klockan 18.00 Tyskland-Schweiz, Storegårdshallen, Eksjö
6/2 klockan 18.00 Sverige-Tjeckien, Stiga Arena, Tranås 

Fredagen den 7 februari 2020
7/2 klockan 18.00 Schweiz-Finland, Storegårdshallen, Eksjö
7/2 klockan 18.00 Tjeckien-Ryssland, Stiga Arena, Tranås 

Lördagen den 8 februari 2020
8/2 klockan 12.00 Match om 5:e plats, Stiga Arena, Tranås
8/2 klockan 15.30 Match om tredje plats, Stiga Arena, Tranås
8/2 klockan 19.00 Final, Stiga Arena, Tranås 

OBS! Med reservation för eventuella ändringar 

SVERIGE 

MÅLVAKTER
  1. Sara Grahn
30. Emma Söderberg 

BACKAR
  3. Anna Kjellbin
  4. Sofia Engström
  5. Johanna Fällman
  7. Linnea Hedin
  8. Linnéa Andersson
10. Paula Bergström
12. Maja Nylén-Persson

 

FORWARDS
14. Sabina Küller
15. Lisa Johansson
17. Sofie Lundin
18. Wilma Johansson
19. Felizia Wikner-Zienkewicz
20. Fanny Rask
21. Erica Udén Johansson
22. Linn Peterson
24. Erika Grahm
26. Hanna Olsson
27. Emma Nordin
28. Michelle Löwenhielm
29. Olivia Carlsson

Kommande landslagsuppdrag
Damkronorna är på ett VM-förberedande läger den 12-15 mars 2020, lägerort och dagsprogram ej fastställt.

Team Sweden´s Organization and Team Management season 2019/2020

Director of senior national teams: Olof Östblom
Read more about Olof Östblom
Photo
National teams Assistant:
Read more about Helena Eriksson
Photo
Team Manager:
 Johanna Malmström
Photo

Head Coach:
 Ylva Martinsen
Read more about Ylva Martinsen
Photo

Assistant Coach:
 Oscar Dahlgren
Read more about Oscar Dahlgren
Photo

Head Coach: Alexander Bröms
Read more about Alexander Bröms
Photo

Video Coach: 
Nanna Holm Glaas
Read more about Nanna Holm Glaas
Photo

Goalie Coach: Ola Kahem
Photo

Sport Psychology Coach: Cecilia Åkesdotter
Read more about Cecilia Åkesdotter

Doctor:
 Ingegerd Lantz
Photo

Physiotherapist:
 Erica Svensson
Read more about Erica Svensson
Photo

Strength and Conditioning Coach: Ida Kyrilis

Equipment Manager:
 Benny Andersson
Photo

 

Photo credits:
Photo: 
Bildbyrån
Photo:
 IIHF-HHOF